EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Mur oporowy - czy wymaga pozwolenia na budowę?

Konstrukcje oporowe (w tym także mury oporowe) mają przede wszystkim za zadanie zabezpieczenie terenu przed osuwaniem się gruntu, podczas gdy ogrodzenia oddzielają od siebie części terenu.
Fot. Polbruk

Konstrukcje oporowe (w tym także mury oporowe) mają przede wszystkim za zadanie zabezpieczenie terenu przed osuwaniem się gruntu, podczas gdy ogrodzenia oddzielają od siebie części terenu.


Fot. Polbruk

Mur może pełnić zarówno funkcję ogrodzenia, jak i konstrukcji oporowej. W ustaleniu, czy jego budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne jest uwzględnienie jego zasadniczej roli. Decyduje ona o kwalifikacji obiektu.

Zobacz także

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Ogrodzenie, które cieszy!

Ogrodzenie, które cieszy! Ogrodzenie, które cieszy!

Decydując się na budowę ogrodzenia, musimy uwzględnić kilka ważnych czynników, które sprawią, że każde ogrodzenie będzie spełniać swoje funkcje przez długie lata.

Decydując się na budowę ogrodzenia, musimy uwzględnić kilka ważnych czynników, które sprawią, że każde ogrodzenie będzie spełniać swoje funkcje przez długie lata.

Aneta Mościcka Zasady skorzystania z kredytu mieszkaniowego 2%

Zasady skorzystania z kredytu mieszkaniowego 2% Zasady skorzystania z kredytu mieszkaniowego 2%

Udzielenie kredytu mieszkaniowego 2% jest obwarowane kilkoma warunkami. Warto wiedzieć, kto może złożyć wniosek, na jakie wsparcie można liczyć, czy posiadanie gospodarstwa rolnego lub nieruchomości za...

Udzielenie kredytu mieszkaniowego 2% jest obwarowane kilkoma warunkami. Warto wiedzieć, kto może złożyć wniosek, na jakie wsparcie można liczyć, czy posiadanie gospodarstwa rolnego lub nieruchomości za granicą wyklucza możliwość skorzystania z rządowego programu, jak również czy można wziąć kredyt 2% na zakup udziału w nieruchomości.

Aneta Mościcka Kiedy trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Kiedy trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy? Kiedy trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Decyzję o warunkach zabudowy należy uzyskać w razie zmiany zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, a także zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części lub budowy,...

Decyzję o warunkach zabudowy należy uzyskać w razie zmiany zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, a także zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części lub budowy, rozbudowy, nadbudowy budynku albo wykonania robót budowlanych, które wymagają pozwolenia na budowę lub dotyczą zmiany zagospodarowania terenu na okres dłuższy niż 1 rok.

Budowa ogrodzeń nie wymaga pozwolenia na budowę. Jednak od ogrodzenia odróżnić należy konstrukcję oporową, która stanowi budowlę wymagającą uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę.

Z wokandy

Przedmiotem skargi w rozpoznawanej sprawie jest decyzja organu nadzoru budowlanego nakazująca rozbiórkę samowolnie wybudowanego muru oporowego. Powstała w niniejszej sprawie kwestia sporna, sprowadza się więc do kwalifikacji prawnej wybudowanego przez inwestora obiektu budowlanego, jego legalności i zasadności zastosowania trybu legalizacji jego budowy, określonego w art. 48 p.b. Sąd podkreślił, iż konstrukcje oporowe (w tym także mury oporowe) mają przede wszystkim zabezpieczyć teren przed osuwaniem się gruntu, podczas gdy ogrodzenia oddzielają od siebie części terenu.

Jeżeli zatem dominującą funkcją konstrukcji jest zabezpieczanie przed osuwaniem się ziemi, należy uznać, że jest to mur oporowy. Konstrukcja oporowa nie jest natomiast ogrodzeniem.

Komentarz

Uwzględniając regulacje ustawy w pierwszej kolejności podkreślić należy, że w myśl art. 28 ust. 1 p.b., roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31 określających wyłączenia od ogólnej zasady ustanowionej w art. 28 ust. 1 p.b.

Stosownie też do art. 29 ust. 1 pkt 23 p.b. pozwolenia na budowę nie wymaga budowa ogrodzeń. Od ogrodzenia objętego zakresem art. 29 ust. 1 pkt 23 p.b. odróżnić jednak należy konstrukcję oporową, która w myśl art. 3 pkt 3 ustawy, stanowi budowlę wymagającą uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę.

Stosownie do art. 3 pkt 3 p.b., przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt budowlany, który nie jest budynkiem lub obiektem małej architektury, w tym m.in. konstrukcje oporowe. Natomiast według art. 3 pkt 9 p.b. ogrodzenie jest urządzeniem budowlanym, przez które rozumieć należy urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. 

O ile zatem mur może pełnić funkcję zarówno ogrodzenia, jak i konstrukcji oporowej, przy jego kwalifikacji w tym zakresie, a także ustaleniu, czy jego budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne jest uwzględnienie jego zasadniczej roli. Stanowi ona bowiem przesłankę kwalifikacji określonego obiektu.

Zgodnie z orzeczeniem sądu, konstrukcje oporowe (w tym także mury oporowe) mają przede wszystkim za zadanie zabezpieczenie terenu przed osuwaniem się gruntu, podczas gdy ogrodzenia oddzielają od siebie części terenu. Jeżeli zatem dominującą funkcją konstrukcji jest zabezpieczanie przed osuwaniem się ziemi, należy uznać, że jest to mur oporowy. Jednocześnie też przyjąć należy, że mur, który pełni funkcję konstrukcji oporowej, zabezpieczającej przed osuwaniem się ziemi z terenu wyżej położonego, nie jest ogrodzeniem.

Bez względu bowiem na to, czy znajduje się na granicy z nieruchomością sąsiednią, czy też w innym miejscu, nie ma charakteru ogrodzenia jako obiektu odgradzającego poszczególne części terenu, skoro jego podstawową funkcją jest zabezpieczenie skarpy (nasypu, wzniesienia) przed osuwaniem się. To, że przy okazji mur taki może pełnić funkcję ogrodzenia nie definiuje go jako ogrodzenia objętego zakresem art. 29 ust. pkt 23 p.b., gdyż funkcja ogrodzeniowa jest funkcją dodatkową pełnioną niejako przy okazji zabezpieczania skarpy przed osuwaniem. Nie wyłącza ona tym samym kwalifikacji muru oporowego jako obiektu budowlanego, którego budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Konkluzja

Procedura legalizacyjna uregulowana w art. 48 p.b. nie zawiera norm uznaniowych, lecz normy bezwzględnie obowiązujące, których zastosowanie nie zależy od woli organu. Przy ustaleniu, że obiekt budowlany powstał bez wymaganego pozwolenia na budowę i wdrożeniu procedury z art. 48 p.b., a następnie niewywiązaniu się przez inwestora z obowiązku przedłożenia zażądanych dokumentów, ustawodawca nie pozostawił organowi nadzoru budowlanego wyboru co do rozstrzygnięcia, zobowiązując go do orzeczenia rozbiórki.

Aby mogło być kontynuowane postępowanie legalizacyjne, z zaświadczenia, o którym mowa w art. 48 ust. 3 pkt 1 p.b., musi wynikać zgodność budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ustaleniami ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dopiero łączne spełnienie tych warunków daje podstawę do dalszego postępowania w celu legalizacji, o czym mowa w art. 48 ust. 5 p.b.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 2 grudnia 2015 r. IV SA/Po 780/15 Kwalifikacja muru jako określonego obiektu.

Podstawa prawna:
Ustawa Prawo budowlane (DzU z 2016 poz. 290 ze zm.)

Remont mieszkania i domu »

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

 

Komentarze

  • kolomamark kolomamark, 11.04.2017r., 20:48:46 Czy można taki mur zrobić z gabionów ? Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z takimi rzeczami ?

Powiązane

Pilkington Polska Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać

Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać

Ocieplenie budynku zwykle wiąże się z koniecznością zastosowania dodatkowej warstwy na ścianach, co sprawia ona, że okno znajduje się w swoistym wgłębieniu elewacji i wpuszcza do środka mniej światła....

Ocieplenie budynku zwykle wiąże się z koniecznością zastosowania dodatkowej warstwy na ścianach, co sprawia ona, że okno znajduje się w swoistym wgłębieniu elewacji i wpuszcza do środka mniej światła. Podwójna komora okna także wpływa na obniżenie współczynnika przepuszczalności światła. Tymczasem ciepłe pomieszczenia wcale nie muszą być ciemne. Wystarczy zastosować odpowiednie szkło.

Redakcja Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania

Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania

Rok 2022 będzie kojarzyć się z drastycznymi wzrostami cen energii i ogrzewania. W obliczu nieuniknionych podwyżek spowodowanych sytuacją polityczno-gospodarczą na świecie wzrasta znaczenie efektywności...

Rok 2022 będzie kojarzyć się z drastycznymi wzrostami cen energii i ogrzewania. W obliczu nieuniknionych podwyżek spowodowanych sytuacją polityczno-gospodarczą na świecie wzrasta znaczenie efektywności energetycznej. Również stosowane rozwiązania i materiały budowlane zmieniają się na energooszczędne. Jednym z nich jest technologia szkieletowa drewniana.

Przemysław Gogojewicz Przyłącza gazowe w praktyce

Przyłącza gazowe w praktyce Przyłącza gazowe w praktyce

Przyłącza gazowe występują zasadniczo wzdłuż dróg, a także pod drogami. Zatem sieci gazowe są elementem infrastruktury technicznej, mającej swoje miejsce w przestrzeni publicznej.

Przyłącza gazowe występują zasadniczo wzdłuż dróg, a także pod drogami. Zatem sieci gazowe są elementem infrastruktury technicznej, mającej swoje miejsce w przestrzeni publicznej.

Redakcja news Jakie domy chcą budować Polacy?

Jakie domy chcą budować Polacy? Jakie domy chcą budować Polacy?

Rynek nieruchomości mimo kryzysu gospodarczego wciąż jest aktywny. Wybory konsumentów uległy jednak kilku istotnym zmianom. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa gotowych projektów domów? Czy wpływ na wybory...

Rynek nieruchomości mimo kryzysu gospodarczego wciąż jest aktywny. Wybory konsumentów uległy jednak kilku istotnym zmianom. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa gotowych projektów domów? Czy wpływ na wybory i decyzje Polaków mają czynniki takie, jak miejsce zamieszkania badanych lub metraż wybranego projektu?

Redakcja news Rola stolarki budowlanej w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – webinarium

Rola stolarki budowlanej w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – webinarium Rola stolarki budowlanej w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – webinarium

We wtorek 1 marca br. odbędzie się webinarium dla producentów stolarki budowlanej, którego organizatorami są Związek Polskie Okna i Drzwi, Polski Instytut Budownictwa Pasywnego oraz Akademia Zdrowego Budownictwa.

We wtorek 1 marca br. odbędzie się webinarium dla producentów stolarki budowlanej, którego organizatorami są Związek Polskie Okna i Drzwi, Polski Instytut Budownictwa Pasywnego oraz Akademia Zdrowego Budownictwa.

mgr inż. Maciej Rokiel Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka?

Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka? Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka?

Wykonanie trwałej połaci tarasu czy balkonu, niezależnie od sposobu odprowadzenia wody (układ drenażowy/uszczelnienie zespolone), zawsze wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologiczno-materiałowych....

Wykonanie trwałej połaci tarasu czy balkonu, niezależnie od sposobu odprowadzenia wody (układ drenażowy/uszczelnienie zespolone), zawsze wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologiczno-materiałowych. Ponadto prace budowlane muszą być prowadzone w sposób zgodny ze sztuką budowlaną, charakteryzować się wysoką jakością oraz gwarantować długotrwałą eksploatację.

Redakcja news Uprawnienia budowlane 2021

Uprawnienia budowlane 2021 Uprawnienia budowlane 2021

Poradnik to najlepsze źródło informacji niezbędnych do właściwego przygotowania się do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane dla wszystkich specjalności bez ograniczeń z komentarzem przepisów prawnych,...

Poradnik to najlepsze źródło informacji niezbędnych do właściwego przygotowania się do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane dla wszystkich specjalności bez ograniczeń z komentarzem przepisów prawnych, których znajomość wymagana jest na egzaminie.

Aneta Mościcka Zmiany w Prawie budowlanym

Zmiany w Prawie budowlanym Zmiany w Prawie budowlanym

Ułatwienie w legalizacji samowoli budowlanych, zmiany dotyczące projektu budowlanego, katalogu robót niewymagających pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, jak również unieważniania decyzji o pozwoleniu...

Ułatwienie w legalizacji samowoli budowlanych, zmiany dotyczące projektu budowlanego, katalogu robót niewymagających pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, jak również unieważniania decyzji o pozwoleniu na budowę – przewiduje nowelizacja Prawa budowlanego, która weszła w życie. Chodzi o nowelizację Prawa budowlanego z 13 lutego 2020 r. (DzU., poz. 471), której większość przepisów weszła w życie 19 września 2020 r.

Redakcja news Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany

Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany

Oficyna Wydawnicza Polcen prezentuje kolejne wydanie publikacji pt. „Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany” na dzień 1 sierpnia 2023 r. wg stanu prawnego na dzień 15 lipca 2023...

Oficyna Wydawnicza Polcen prezentuje kolejne wydanie publikacji pt. „Prawo budowlane i akty wykonawcze z omówieniem – najnowsze zmiany” na dzień 1 sierpnia 2023 r. wg stanu prawnego na dzień 15 lipca 2023 r.

Krystyna Stankiewicz news Nowe ułatwienia dla budujących domy

Nowe ułatwienia dla budujących domy Nowe ułatwienia dla budujących domy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę deregulującą prawo budowlane - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy mają uprościć proces inwestycyjny i tym samym przyczynić się do wzrostu liczby budowanych...

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę deregulującą prawo budowlane - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy mają uprościć proces inwestycyjny i tym samym przyczynić się do wzrostu liczby budowanych mieszkań.

Krystyna Stankiewicz news Szybsze procedury i mniej wymaganych dokumentów przy budowie domu

Szybsze procedury i mniej wymaganych dokumentów przy budowie domu Szybsze procedury i mniej wymaganych dokumentów przy budowie domu

Rada Ministrów przyjęła 6 listopada br. projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra inwestycji i rozwoju.

Rada Ministrów przyjęła 6 listopada br. projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra inwestycji i rozwoju.

Redakcja news Uprawnienia budowlane 2019 - pytania i testy egzaminacyjne

Uprawnienia budowlane 2019 - pytania i testy egzaminacyjne Uprawnienia budowlane 2019 - pytania i testy egzaminacyjne

Poradnik stanowi bardzo dobre źródło informacji niezbędnej do odpowiedniego przygotowania się do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane dla wszystkich specjalności, z komentarzem przepisów prawnych,...

Poradnik stanowi bardzo dobre źródło informacji niezbędnej do odpowiedniego przygotowania się do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane dla wszystkich specjalności, z komentarzem przepisów prawnych, których znajomość wymagana jest na egzaminie.

Redakcja news Bezpieczne użytkowanie budynku zimą

Bezpieczne użytkowanie budynku zimą Bezpieczne użytkowanie budynku zimą

Właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu budowlanego - przypomina Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu budowlanego - przypomina Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Joanna Nowaczyk Jak ochronić mieszkanie przed hałasem

Jak ochronić mieszkanie przed hałasem Jak ochronić mieszkanie przed hałasem

Autorka publikacji zwraca uwagę na kilka kwestii: regulacji prawnych, źródeł pochodzenia hałasu, sposobów rozchodzenia się dźwięków w budynku, izolacyjności akustycznej przegród, poprawności projektowania,...

Autorka publikacji zwraca uwagę na kilka kwestii: regulacji prawnych, źródeł pochodzenia hałasu, sposobów rozchodzenia się dźwięków w budynku, izolacyjności akustycznej przegród, poprawności projektowania, wykonania i poprawności akustyki.

Redakcja Wytyczenie budynku na działce

Wytyczenie budynku na działce Wytyczenie budynku na działce

Każda budowa domu rozpoczyna się od prac ziemnych i wykonania fundamentów. Jednak zanim to nastąpi, należy dokładnie wytyczyć miejsce, w którym ma stanąć budynek. Nie możemy pracy tej wykonać samodzielnie....

Każda budowa domu rozpoczyna się od prac ziemnych i wykonania fundamentów. Jednak zanim to nastąpi, należy dokładnie wytyczyć miejsce, w którym ma stanąć budynek. Nie możemy pracy tej wykonać samodzielnie. Powierzamy ją geodecie z uprawnieniami. Dobrze przeprowadzone wytyczenie ułatwi pracę kierownikowi budowy i ekipie wykonawczej, czyli w praktyce sprawi, że roboty będą przebiegały szybko i zgodnie z planem.

Redakcja Budowa domku letniskowego a prawo budowlane

Budowa domku letniskowego a prawo budowlane Budowa domku letniskowego a prawo budowlane

Budowa domku letniskowego różni się od budowy domu jednorodzinnego na działce budowlanej. Dlatego jeszcze przed znalezieniem odpowiedniej działki rekreacyjnej warto sprawdzić wszystkie kwestie formalne.

Budowa domku letniskowego różni się od budowy domu jednorodzinnego na działce budowlanej. Dlatego jeszcze przed znalezieniem odpowiedniej działki rekreacyjnej warto sprawdzić wszystkie kwestie formalne.

Redakcja Czy można zbudować dom na działce rekreacyjnej?

Czy można zbudować dom na działce rekreacyjnej? Czy można zbudować dom na działce rekreacyjnej?

Ceny działek rekreacyjnych są nawet kilkakrotnie niższe od działek budowlanych. Dlatego tego rodzaju grunty cieszą się sporym zainteresowaniem osób marzących o własnym domu. Warto zatem przyjrzeć się wszystkim...

Ceny działek rekreacyjnych są nawet kilkakrotnie niższe od działek budowlanych. Dlatego tego rodzaju grunty cieszą się sporym zainteresowaniem osób marzących o własnym domu. Warto zatem przyjrzeć się wszystkim kwestiom formalnym związanym z budową domu na działkach rekreacyjnych.

Magdalena Hajduk Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę?

Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę? Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę?

Czasami pomimo zużywania mnóstwa energii na uzyskanie optymalnej temperatury we wnętrzach, nie osiągamy oczekiwanego rezultatu i wciąż przebywamy w niedogrzanych mieszkaniach. W takiej sytuacji warto zastanowić...

Czasami pomimo zużywania mnóstwa energii na uzyskanie optymalnej temperatury we wnętrzach, nie osiągamy oczekiwanego rezultatu i wciąż przebywamy w niedogrzanych mieszkaniach. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad termomodernizacją budynku. Od czego ją zacząć i jakie zgody należy uzyskać?

Magdalena Hajduk Prawnik radzi: za co trzeba zapłacić podatek od nieruchomości?

Prawnik radzi: za co trzeba zapłacić podatek od nieruchomości? Prawnik radzi: za co trzeba zapłacić podatek od nieruchomości?

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (dalej jako u.o.p.l.) wskazuje przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości, posługując się definicjami legalnymi budynku i budowli. Wydawać by się mogło,...

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (dalej jako u.o.p.l.) wskazuje przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości, posługując się definicjami legalnymi budynku i budowli. Wydawać by się mogło, że rozwiązanie przyjęte przez ustawodawcę, który na potrzeby wprowadzanej regulacji konstruuje definicje poszczególnych pojęć, nie będzie stwarzać problemów w praktyce. Jednak kwestie interpretacyjne stały się na tyle poważne, że ich rozwiązaniem zajął się Trybunał Konstytucyjny.

Magdalena Hajduk Niezawinione przekraczanie granicy nieruchomości - prawo na co dzień

Niezawinione przekraczanie granicy nieruchomości - prawo na co dzień Niezawinione przekraczanie granicy nieruchomości - prawo na co dzień

Co dzieje się w przypadku niezawinionego przekroczenia granicy sąsiedniego gruntu przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia? Co powinien w tej sytuacji zrobić właściciel gruntu i jak szybko powinien...

Co dzieje się w przypadku niezawinionego przekroczenia granicy sąsiedniego gruntu przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia? Co powinien w tej sytuacji zrobić właściciel gruntu i jak szybko powinien zgłosić szkodę?

Magdalena Hajduk Dziennik budowy i jego rola w procesie inwestycyjnym

Dziennik budowy i jego rola w procesie inwestycyjnym Dziennik budowy i jego rola w procesie inwestycyjnym

Dziennik budowy stanowi nieodłączną część inwestycji budowlanych. Jego rola często jest jednak marginalizowana, co należy uznać za tendencję zupełnie nieuzasadnioną. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych...

Dziennik budowy stanowi nieodłączną część inwestycji budowlanych. Jego rola często jest jednak marginalizowana, co należy uznać za tendencję zupełnie nieuzasadnioną. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych dziennik budowy jest bowiem głównym i zasadniczym materiałem dowodowym, który pozwala zbadać przesłanki do ewentualnego stwierdzenia wygaśnięcia pozwolenia na budowę. Jakie znaczenie praktyczne ma zatem dziennik budowy, a jaką moc dowodową może uzyskać w ewentualnym postępowaniu sądowym...

Magdalena Hajduk Sposób użytkowania obiektu - jaka zmiana wymaga zgłoszenia

Sposób użytkowania obiektu - jaka zmiana wymaga zgłoszenia Sposób użytkowania obiektu - jaka zmiana wymaga zgłoszenia

Pewien właściciel domu jednorodzinnego postanowił urządzić w swojej piwnicy pub. Zarejestrował działalność, uzyskał stosowne koncesje, zburzył ścianki działowe, przebudował instalacje i wstawił meble....

Pewien właściciel domu jednorodzinnego postanowił urządzić w swojej piwnicy pub. Zarejestrował działalność, uzyskał stosowne koncesje, zburzył ścianki działowe, przebudował instalacje i wstawił meble. Nie zrobił jednak ważnej rzeczy - przed przystąpieniem do prac nie zgłosił staroście zamiaru zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego. W jakich sytuacjach jest to konieczne?

Przemysław Gogojewicz Zabudowa bliźniacza - sytuowanie budynków

Zabudowa bliźniacza - sytuowanie budynków Zabudowa bliźniacza - sytuowanie budynków

Nie można uznać, że zabudowa bliźniacza jest tylko równoznaczna z zabudową w granicy. Forma zabudowy jednorodzinnej, w tym forma zabudowy bliźniaczej, może być pod pewnymi warunkami, realizowana zarówno...

Nie można uznać, że zabudowa bliźniacza jest tylko równoznaczna z zabudową w granicy. Forma zabudowy jednorodzinnej, w tym forma zabudowy bliźniaczej, może być pod pewnymi warunkami, realizowana zarówno w granicy, jak i w oddaleniu od granicy, także na jednej działce.

Przemysław Gogojewicz Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne

Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne

Nie można zmusić zarządzającego do remontu starych budynków, opierając się na obecnie obowiązujących wymogach technicznych.

Nie można zmusić zarządzającego do remontu starych budynków, opierając się na obecnie obowiązujących wymogach technicznych.

Najnowsze produkty i technologie

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się...

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne – utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.