EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak energooszczędnie ogrzewać ciepłą wodę użytkową

Instalacje centralnej ciepłej wody w budynkach mieszkalnych stały się standardem, bowiem taki sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej i jej rozprowadzenia do punktów poboru w całym budynku to system stosunkowo bezpieczny, niezawodny i tani.
Fot. Stiebel Eltron

Instalacje centralnej ciepłej wody w budynkach mieszkalnych stały się standardem, bowiem taki sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej i jej rozprowadzenia do punktów poboru w całym budynku to system stosunkowo bezpieczny, niezawodny i tani.


Fot. Stiebel Eltron

Ogrzewanie budynku to nie tylko grzejniki, czyli instalacja c.o. To także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, które należy uwzględnić w bilansie energetycznym domu. W przypadku c.w.u. poprawny dobór urządzenia grzewczego ma realny wpływ na jego późniejszą eksploatację. Dlatego najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę realne możliwości i wymagania użytkowników, by uniknąć potem problemów.

Zobacz także

ECO Comfort Pompa ciepła z klimatyzatora

Pompa ciepła z klimatyzatora Pompa ciepła z klimatyzatora

Pompy ciepła to urządzenia coraz częściej wybierane przez inwestorów budujących i modernizujących swoje domy. Popularność tych urządzeń z roku na rok rośnie nie tylko ze względu na fakt, że są to najbardziej...

Pompy ciepła to urządzenia coraz częściej wybierane przez inwestorów budujących i modernizujących swoje domy. Popularność tych urządzeń z roku na rok rośnie nie tylko ze względu na fakt, że są to najbardziej ekologiczne urządzenia wykorzystywane do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale charakteryzują się również wysoką sprawnością i niskimi kosztami eksploatacji. Pompy ciepła to urządzenia szczególnie doceniane przez właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych, które znacząco...

EcoComfort Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji

Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne, ale i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, systemy ogrzewania dla domu. Wielofunkcyjne modele pomp nie tylko pokryją zapotrzebowanie na ciepło w domu, ale...

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne, ale i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, systemy ogrzewania dla domu. Wielofunkcyjne modele pomp nie tylko pokryją zapotrzebowanie na ciepło w domu, ale także przygotują ciepłą wodę użytkową (c.w.u.), a latem posłużą do chłodzenia budynku.

PGE Obrót S.A. Planujesz pompę ciepła? PGE zapewni wysokiej jakości produkty i kompleksową obsługę

Planujesz pompę ciepła? PGE zapewni wysokiej jakości produkty i kompleksową obsługę Planujesz pompę ciepła? PGE zapewni wysokiej jakości produkty i kompleksową obsługę

Decydując się na pompę ciepła od PGE, masz pewność, że kupujesz urządzenie oszczędne, komfortowe w użytkowaniu i efektywne energetycznie. Nie musisz się również martwić o nieodpowiedni dobór urządzenia...

Decydując się na pompę ciepła od PGE, masz pewność, że kupujesz urządzenie oszczędne, komfortowe w użytkowaniu i efektywne energetycznie. Nie musisz się również martwić o nieodpowiedni dobór urządzenia czy pozyskanie dofinansowania. Nasi eksperci gwarantują profesjonalne doradztwo i wsparcie na każdym etapie inwestycji.

Według GUS w strukturze zużycia energii w gospodarstwie domowym ogrzewanie pomieszczeń stanowi około 70%, a podgrzewanie wody użytkowej, w zależności od standardu budynku, około 13-16%. Im standard wykonania budynku jest wyższy, np. w przypadku domu energooszczędnego czy pasywnego, tym udział procentowy zużycia energii na c.o. spada.

Pojemnościowy ogrzewacz przepływowy; fot. Stiebel Eltron Przepływowy ogrzewacz wody w wersji mini; fot. Stiebel Eltron

W nowoczesnych budynkach, które są szczelne i odpowiednio ocieplone, szukanie dodatkowych oszczędności w zużyciu energii na ogrzewanie możliwe jest poprzez dobór odpowiedniego rozwiązania do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Obecnie na rynku jest szeroki wybór urządzeń do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Poczynając od podgrzewaczy elektrycznych czy gazowych, na urządzeniach wykorzystujących odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła czy kolektory, kończąc. Wybór zależy od możliwości wykorzystania dostępnych źródeł.

Gazowy czy elektryczny?

Aby zastosować gazowy podgrzewacz, trzeba mieć przyłącze gazowe. Tym samym, jeśli w pobliżu działki, na której, mieszkamy nie ma gazociągu, nie będzie można zamontować takiego podgrzewacza.

Gazowe podgrzewacze przepływowe; fot. Junkers/Bosch

Urządzenia na gaz mają taką zaletę, że są dość tanie w eksploatacji i jeśli są systematycznie poddawane przeglądom, działają z wysoką sprawnością przez cały okres użytkowania. Pamiętać jednak należy, że taki podgrzewacz musi mieć zapewnioną możliwość odprowadzania spalin, czyli przewody kominowe.

Jeżeli urządzenie ma zamkniętą komorę spalania, a takie są obecnie w ofercie producentów, nie ma ryzyka zatrucia się czadem. Tlenek węgla jest wynikiem niezupełnego spalania węgla, kiedy do procesu dostarczono za mało powietrza. Może się zdarzyć w sytuacji, gdy w pomieszczeniu, w którym znajduje się podgrzewacz, nie ma odpowiedniej wentylacji.

Elektryczny podgrzewacz ciepłej wody użytkowej nie wymaga przyłącza gazowego ani kanałów spalinowych. To po prostu grzałka elektryczna, której mocą można sterować według potrzeb. Tego typu urządzenia umożliwiają pełną elektroniczną kontrolę pracy podgrzewacza.

Użytkownik może w prosty sposób ustawić np. tryb pracy eco, dzięki czemu można energooszczędnie ogrzewać wodę użytkową. Inną opcją jest ustawienie żądanej temperatury, do jakiej ma być podgrzana woda. Urządzenie może również samo sygnalizować ryzyko poparzenia, jeśli temperatura będzie przekraczać np. 42°C.

Elektryczne podgrzewacze są najczęściej w wersji wiszącej, mają kompaktowe wymiary i są wykorzystywane na potrzeby domów jednorodzinnych lub mieszkań, czyli tam, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest umiarkowane. Moc takich urządzeń to od 15 do 30 kW.

Zarówno urządzenia gazowe, jak i elektryczne umożliwiają obecnie szerokie możliwości regulacji oraz energooszczędnego sterowania ich pracą. Ustawienie temperatury wody, którą chcemy uzyskać, jest możliwe z dokładnością nawet do 0,5°C. Jeżeli kocioł jest wyposażony w elektroniczną regulację, możliwe jest utrzymanie zadanych parametrów niezależnie od poboru wody w danej chwili.

Zasobnik czy podgrzewacz przepływowy?

Gdy dobrane już zostało źródło, jakim będzie zasilany podgrzewacz w następnym kroku należy zadecydować, czy wybieramy podgrzewacz z zasobnikiem, czy bez. Decyzja zależy od potrzeb użytkowników, dostępności miejsca oraz rozpiętości instalacji.

Jeżeli zależy nam na komforcie dostaw ciepłej wody, aby równocześnie z odkręceniem kranu leciała z niego woda o odpowiedniej temperaturze, warto wyposażyć się w odpowiedni zasobnik. Podobnie, gdy punkty czerpalne wody są położone daleko od siebie lub jest ich kilka, np. kiedy w domu jest więcej łazienek.

Podgrzewacz przepływowy ma kompaktowe wymiary i nie zajmuje dużo miejsca, jednak w przypadku dużych instalacji czas oczekiwania na ciepłą wodę z kranu może być odczuwalny. Zaletą tych urządzeń jest zaś bardzo ekonomiczna praca w niewielkich domach i mieszkaniach. Wybór zatem należy do odbiorcy, który powinien wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby oraz dostępne dla niego możliwości.

ciepla woda uzytkowa s51 fot3

Powietrzna pompa ciepła do c.w.u.; fot. Junkers/Bosch

A może kolektory słoneczne?

Po 2020 r. trudno będzie spełnić dość rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budynków bez zastosowania odnawialnych źródeł energii. Wbrew temu, co może się wydawać, rozbiory ciepłej wody w ciągu roku nie są równomierne. Latem zużywamy więcej ciepłej wody niż zimą. Ale to właśnie latem możemy do ogrzewania wody wykorzystać kolektory słoneczne. Rozwiązanie to jest stosowane coraz częściej, ponieważ koszt zakupu oraz instalacji tych urządzeń jest niższy niż jeszcze kilka lat temu. Jest także coraz więcej dobrze wyszkolonych specjalistów, którzy potrafią prawidłowo dobrać i zamontować kolektory, tak aby pracowały jak najefektywniej. Jednym słowem wiedza na ten temat jest większa niż 10 lat temu.

ciepla woda uzytkowa s51 fot4

Źródłem ciepłej wody w domu mogą być również kolektory słoneczne; fot. Viessmann

Wyliczając moc kolektorów słonecznych, należy wziąć pod uwagę powierzchnię apertury, sprawność optyczną ηo, a także współczynniki strat a1 i a2 wyrażone w W/(m2·K2).

Mając te dane, można wyliczyć moc cieplną, jaką można uzyskać z 1 m2 danego kolektora. Wiedząc to, można łatwo uzyskać powierzchnię kolektorów, a następnie potrzebną ich liczbę. Ograniczeniem jest jedynie miejsce instalacji. Najlepiej montować je na dachu budynku, ale możliwości jest więcej.

Producenci kolektorów mają na swoich stronach internetowych specjalne kalkulatory, dzięki którym podając najprostsze dane, czyli np. liczbę domowników czy ilość ciepłej wody na osobę, można obliczyć, ile trzeba będzie zamontować kolektorów. Przykładowo dla 3 osób, przyjmując zużycie wody 50 l/dobę i zakładając lokalizację kolektorów po stronie południowej pod kątem 30°, należy dobrać 3,5 m2 powierzchni absorberów.

Takie kalkulatory mają jednak charakter jedynie informacyjny i dzięki nim można zorientować się w przybliżeniu, ile kolektorów trzeba będzie zamontować. Niektóre z programów obliczeniowych wymagają podania bardziej szczegółowych informacji, np. rodzaju pokrycia dachu czy odchylenie dachu od kierunku południowego. Więcej danych wejściowych pozwala wykonać bardziej szczegółowe obliczenia, co może być przydatne w podjęciu decyzji o zakupie.

Dzięki takim narzędziom można wygenerować wykresy zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową z naniesioną na to ilością energii, którą w danym miesiącu można wyprodukować w kolektorach.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Inwertery OFF Boil Inwertery OFF Boil, 27.03.2017r., 14:54:37 Najtaniej wychodzi ogrzewanie przez inwerter OFF Boil z paneli fotowoltaicznych lub z turbiny wiatrowej Polecane są inwertery przełączne. 
  • Isabella1961 Isabella1961, 03.05.2017r., 22:16:23 Świetne porady, z pewnością wprowadzę w życie!

Powiązane

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Urządzenia BDR Thermea w bazie ZUM

Urządzenia BDR Thermea w bazie ZUM Urządzenia BDR Thermea w bazie ZUM

Od jesieni 2020 r. pod adresem: lista-zum.ios.edu.pl funkcjonuje lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), które spełniają wymagania określone w programie „Czyste Powietrze”. Lista ma być pomocą dla...

Od jesieni 2020 r. pod adresem: lista-zum.ios.edu.pl funkcjonuje lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), które spełniają wymagania określone w programie „Czyste Powietrze”. Lista ma być pomocą dla osób składających wniosek w programie. Dzięki niej mogą wybrać urządzenia i materiały, które na pewno będą kwalifikować się do dofinansowania. Na liście ZUM jest około 200 urządzeń BDR Thermea.

dr inż. Jarosław Wiater, Politechnika Białostocka Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami wyładowań piorunowych i przepięć

Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami wyładowań piorunowych i przepięć Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami wyładowań piorunowych i przepięć

W Polsce tylko w roku 2019 zainstalowano ponad 104 tysiące mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) o łącznej mocy przekraczającej 680 MWp [1]. Chęć pozyskania „darmowej” energii elektrycznej oraz liczne...

W Polsce tylko w roku 2019 zainstalowano ponad 104 tysiące mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) o łącznej mocy przekraczającej 680 MWp [1]. Chęć pozyskania „darmowej” energii elektrycznej oraz liczne programy wsparcia tego rodzaju inwestycji przekładają się na tzw. boom, który przekracza założone prognozy [1].

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk

Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk

Jakość, niezawodność i trwałość to najważniejsze wartości De Dietrich. Wysoki standard jest istotny dla marki nie tylko w kontekście produktów, ale także usług obsługi klienta. Firma BDR Thermea Poland,...

Jakość, niezawodność i trwałość to najważniejsze wartości De Dietrich. Wysoki standard jest istotny dla marki nie tylko w kontekście produktów, ale także usług obsługi klienta. Firma BDR Thermea Poland, dystrybutor urządzeń De Dietrich i Baxi, stworzyła więc Kodeks Dobrych Praktyk – dokument, który ma za zadanie upowszechnianie najwyższych standardów na rynku usług instalacyjno-serwisowych.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE

Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE

W połowie marca tego roku swoją działalność rozpoczęło kolejne Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich, zwane potocznie Moblabem OZE. Po Moblabie NOZE, w którym prezentowaliśmy najciekawsze rozwiązania z segmentu...

W połowie marca tego roku swoją działalność rozpoczęło kolejne Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich, zwane potocznie Moblabem OZE. Po Moblabie NOZE, w którym prezentowaliśmy najciekawsze rozwiązania z segmentu kotłów gazowych, przyszedł czas na odnawialne źródła energii i technologię pomp ciepła.

dr inż. Marek Miara, Fraunhofer ISE, PORT PC Czy pompy ciepła będą w przyszłości jeszcze lepiej dopasowane do istniejących budynków?

Czy pompy ciepła będą w przyszłości jeszcze lepiej dopasowane do istniejących budynków? Czy pompy ciepła będą w przyszłości jeszcze lepiej dopasowane do istniejących budynków?

Czy warto czekać z instalacją pompy ciepła na dalszy rozwój technologiczny urządzeń i czy opłaca się łączyć pompę ciepła z kotłem na inne paliwa?

Czy warto czekać z instalacją pompy ciepła na dalszy rozwój technologiczny urządzeń i czy opłaca się łączyć pompę ciepła z kotłem na inne paliwa?

dr inż. Jarosław Wiater, Politechnika Białostocka Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami przepięć i wyładowań piorunowych

Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami przepięć i wyładowań piorunowych Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami przepięć i wyładowań piorunowych

Decydując się na montaż systemu fotowoltaicznego, należy doposażyć obiekt w system ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej. Zgodnie z polskim prawem można tego nie robić, akceptując jednocześnie straty...

Decydując się na montaż systemu fotowoltaicznego, należy doposażyć obiekt w system ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej. Zgodnie z polskim prawem można tego nie robić, akceptując jednocześnie straty powstałe wskutek wyładowania piorunowego, przepięcia czy pożaru.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione...

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione od wielu czynników. Aby poprawić jego wydajność, warto postawić na zaawansowane systemy automatyki, które będą sterować ogrzewaniem, zapewniając odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

AS ENERGY Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze

Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze

Do Senatu trafiła ustawa, która niekorzystnie dla prosumentów zmienia zasady rozliczania fotowoltaiki. Są jednak dwie dobre wiadomości: przy rosnących cenach prądu nadal instalacja PV będzie opłacalna,...

Do Senatu trafiła ustawa, która niekorzystnie dla prosumentów zmienia zasady rozliczania fotowoltaiki. Są jednak dwie dobre wiadomości: przy rosnących cenach prądu nadal instalacja PV będzie opłacalna, a prosumenci, którzy uruchomią ją do końca marca 2022 r., będą się rozliczać na dotychczasowych zasadach.

Columbus Energy Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.

Thermosilesia Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Pompy ciepła – co nowego na rynku? Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami...

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, ma stanowić aż 70 proc. zasobów mieszkalnych. Dowiedz się, jakie są możliwości finansowania i co nowego oferuje rynek.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok? Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji...

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji instalacji grzewczej. Stosowane w nich nowoczesne technologie sprawiają się, że są wciąż bardziej ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji. W ostatnim czasie popularność zdobywają powietrzne pompy ciepła typu monoblok. Czym różnią się od pomp typu split? Dlaczego warto przyjrzeć się temu nowoczesnemu...

mthermal Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

Columbus Energy Projekt nowego domu z OZE

Projekt nowego domu z OZE Projekt nowego domu z OZE

Dom to spory wydatek, którego szacunkowy koszt budowy określamy zwykle w fazie projektowej. Niestety, jego późniejsza eksploatacja może stać się niemiłym zaskoczeniem. Dlatego warto pomyśleć o wysokości...

Dom to spory wydatek, którego szacunkowy koszt budowy określamy zwykle w fazie projektowej. Niestety, jego późniejsza eksploatacja może stać się niemiłym zaskoczeniem. Dlatego warto pomyśleć o wysokości czekających nas rachunków już na etapie rozmów z architektem. Szczegółowy plan standardu energooszczędności całego budynku może, a nawet powinien powstać jeszcze podczas projektowania, dzięki czemu unikniemy dodatkowych wydatków.

dr inż. Jarosław Wiater, Politechnika Białostocka Jak chronić falowniki instalacji PV od przepięć

Jak chronić falowniki instalacji PV od przepięć Jak chronić falowniki instalacji PV od przepięć

Systemy fotowoltaiczne projektowane i instalowane zgodnie zasadami wiedzy technicznej oraz wymagań określonych w normach przedmiotowych powinny spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Elementem składowym...

Systemy fotowoltaiczne projektowane i instalowane zgodnie zasadami wiedzy technicznej oraz wymagań określonych w normach przedmiotowych powinny spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Elementem składowym każdej instalacji PV jest falownik.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Klub Złotego Instalatora BDR Thermea z aplikacją mobilną

Klub Złotego Instalatora BDR Thermea z aplikacją mobilną Klub Złotego Instalatora BDR Thermea z aplikacją mobilną

BDR Thermea Poland uruchomiła aplikację mobilną programu lojalnościowego Klub Złotego Instalatora. Od teraz każdy członek KZI może w wygodny sposób mieć dostęp do swojego konta i odbierać premie.

BDR Thermea Poland uruchomiła aplikację mobilną programu lojalnościowego Klub Złotego Instalatora. Od teraz każdy członek KZI może w wygodny sposób mieć dostęp do swojego konta i odbierać premie.

Columbus Energy Auto elektryczne bez kosztów ładowania dostępne od ręki. Arval i Columbus ruszają ze wspólną ofertą

Auto elektryczne bez kosztów ładowania dostępne od ręki. Arval i Columbus ruszają ze wspólną ofertą Auto elektryczne bez kosztów ładowania dostępne od ręki. Arval i Columbus ruszają ze wspólną ofertą

Auto elektryczne, które naładujesz bez wyjeżdżania z domu, nic za to nie płacąc? To możliwe. Dzięki współpracy Arval Service Lease Polska i Columbus Energy, zeroemisyjny pojazd może być właściwie samowystarczalny...

Auto elektryczne, które naładujesz bez wyjeżdżania z domu, nic za to nie płacąc? To możliwe. Dzięki współpracy Arval Service Lease Polska i Columbus Energy, zeroemisyjny pojazd może być właściwie samowystarczalny – użytkownik korzysta z wynajętego samochodu i zainstalowanego w domu lub firmie punktu ładowania, a energia pochodzi z instalacji fotowoltaicznej. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet 7200 zł rocznie na kosztach paliwa w porównaniu do tankowania auta z napędem konwencjonalnym. W...

Columbus Energy Prosumencki tercet – fotowoltaika, pompa ciepła, magazyn energii

Prosumencki tercet – fotowoltaika, pompa ciepła, magazyn energii Prosumencki tercet – fotowoltaika, pompa ciepła, magazyn energii

Od 1 kwietnia 2022 r. obowiązywać będą nowe przepisy w zakresie rozliczeń dla prosumentów. Wprowadzana forma rozliczenia w postaci net-billingu jest uznawana przez prosumentów za mniej opłacalną niż dotychczasowy...

Od 1 kwietnia 2022 r. obowiązywać będą nowe przepisy w zakresie rozliczeń dla prosumentów. Wprowadzana forma rozliczenia w postaci net-billingu jest uznawana przez prosumentów za mniej opłacalną niż dotychczasowy system opustów. Dlaczego? Nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej trafi do sieci, z której w czasie niedoboru (na przykład w nocy) prosument zmuszony będzie „odkupić” prąd po cenie rynkowej. Tylko zwiększając autokonsumpcję gospodarstwa domowego możemy uchronić się przed takimi kosztami....

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego...

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego ważne jest, aby dom był ciepły i przytulny przez całą zimę. Celem Panasonic jest zapewnienie wydajnego i ekonomicznego ogrzewania, ograniczając jego szkodliwy wpływ na środowisko.

Otovo Fotowoltaika – ciekawostki dla biznesu i konsumentów B2C

Fotowoltaika – ciekawostki dla biznesu i konsumentów B2C Fotowoltaika – ciekawostki dla biznesu i konsumentów B2C

Jaka jest realna żywotność paneli fotowoltaicznych i ile ich potrzeba, aby świat nie musiał korzystać z innych źródeł energii? Te i inne ciekawostki o fotowoltaice opracowała firma fotowoltaiczna Otovo...

Jaka jest realna żywotność paneli fotowoltaicznych i ile ich potrzeba, aby świat nie musiał korzystać z innych źródeł energii? Te i inne ciekawostki o fotowoltaice opracowała firma fotowoltaiczna Otovo – jeden z liderów europejskiego rynku instalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych i firm.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana...

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana aplikacja, wykorzystująca najnowocześniejsze narzędzia komunikacji cyfrowej. Jej zaawansowane funkcjonalności pozwolą na aktywny udział w modułach szkoleniowych prezentujących instalatorom urządzenia marek De Dietrich i Baxi.

Joanna Ryńska Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia

Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia

Zakup nowego źródła ciepła lub jego wymiana na zgodne z przepisami czy instalacja PV to dla inwestorów indywidualnych duże obciążenie. Dlatego co roku kierowane są do nich rządowe programy zachęt finansowych....

Zakup nowego źródła ciepła lub jego wymiana na zgodne z przepisami czy instalacja PV to dla inwestorów indywidualnych duże obciążenie. Dlatego co roku kierowane są do nich rządowe programy zachęt finansowych. Mają one łagodzić ciężar inwestycji i przyspieszyć zwrot kosztów inwestora. Co nas czeka w 2022 roku?

Sunday Polska Zmiany w fotowoltaice wejdą w życie 1 kwietnia 2022 r. Na co się przygotować?

Zmiany w fotowoltaice wejdą w życie 1 kwietnia 2022 r. Na co się przygotować? Zmiany w fotowoltaice wejdą w życie 1 kwietnia 2022 r. Na co się przygotować?

Od 1 kwietnia 2022 roku prosumentów będzie obowiązywać znowelizowana ustawa o OZE, która zakłada zmianę sposobu rozliczania energii produkowanej z instalacji fotowoltaicznych. Oznacza to, że dotychczasowy...

Od 1 kwietnia 2022 roku prosumentów będzie obowiązywać znowelizowana ustawa o OZE, która zakłada zmianę sposobu rozliczania energii produkowanej z instalacji fotowoltaicznych. Oznacza to, że dotychczasowy system opustów (lub zamiennie net-metering) przestanie obowiązywać, a zastąpi go nowy system, tzw. net-billing. Na czym będzie polegać rozliczenie fotowoltaiki w nowym systemie i czy będzie to nadal opłacalne?

Columbus Energy Webinar: Jak zmiany w przepisach wpłyną na opłacalność fotowoltaiki?

Webinar: Jak zmiany w przepisach wpłyną na opłacalność fotowoltaiki? Webinar: Jak zmiany w przepisach wpłyną na opłacalność fotowoltaiki?

Każdy, kto planuje montaż instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 r., powinien wiedzieć, że po tej dacie zmienia się sposób rozliczania prosumentów. Jak działa nowy system? Czy po zmianie przepisów...

Każdy, kto planuje montaż instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 r., powinien wiedzieć, że po tej dacie zmienia się sposób rozliczania prosumentów. Jak działa nowy system? Czy po zmianie przepisów nadal warto inwestować w fotowoltaikę? Na te i inne pytania odpowiedzą specjaliści z Columbus Energy podczas bezpłatnego webinaru, który odbędzie się w czwartek 31 marca o godzinie 18.00.

Viessmann Sp. z o.o. Nowa generacja monoblokowych pomp ciepła Vitocal 25x-A – ciepło dla pokoleń

Nowa generacja monoblokowych pomp ciepła Vitocal 25x-A – ciepło dla pokoleń Nowa generacja monoblokowych pomp ciepła Vitocal 25x-A – ciepło dla pokoleń

To najwyższa klasa pomp ciepła typu monoblok, z tradycyjną dla firmy Viessmann wysoką jakością wykonania i efektywnością.

To najwyższa klasa pomp ciepła typu monoblok, z tradycyjną dla firmy Viessmann wysoką jakością wykonania i efektywnością.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.