Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Grzejnikowe ABC

Fot. Purmo

Rodzaj instalacji i materiały z jakich jest wykonana decydują o wyborze grzejników. Nie wszystkie bowiem grzejniki mogą współpracować z każdą instalacją.

Ważne jest też, co je zasila: kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy czy pompa ciepła, a może ciepło z sieci i czy jest to instalacja nisko- czy wysokotemperaturowa. Jeżeli mamy kocioł na paliwa stałe, możliwości wyboru nie będą tak szerokie. Kiedy korzystamy z kotła kondensacyjnego czy pompy ciepła wybór grzejnika również nie jest dowolny. Istotne jest też, jakie grzejnik będzie miał podłączenia – dolne, boczne itp. Te informacje warto przekazać sprzedawcy zanim wybierzemy jakikolwiek grzejnik, chyba, że będzie to elektryczny, ale jest on przeważnie alternatywą dla miejsc, do których nie dociera wodna instalacja c.o.

M jak Moc
Z pomocą instalatora należy dokładnie określić zapotrzebowanie na ciepło w konkretnych pomieszczeniach i do niego dobrać moc grzejników. Jest ona podawana dla różnych temperatur zasilania i powrotu czynnika grzejnego oraz oczekiwanej temperatury w pomieszczeniu, np. 75/65/20°C lub 70/55/20°C, podawane są też inne, np. 55/45/20°C. Warto zrobić to bardzo dokładnie, nie tylko na podstawie kubatury pomieszczenia, gdyż rodzi to spore ryzyko błędu – nawet o kilkaset procent, a efektem tego jest niedogrzanie, a najczęściej przegrzanie pomieszczenia, a tym samym za duże wydatki na ogrzewanie.

C jak Ciepło
Grzejniki przekazują ciepło do otoczenia na dwa sposoby: przez konwekcję – gdy przepływające przez nie powietrze ogrzewa się lub przez promieniowanie (radiację) – czyli emisję fal podczerwieni do otoczenia. W praktyce grzejniki oddają ciepło na dwa sposoby i w zależności od tego, który z nich przeważa, są zaliczane do danej grupy. Proporcje te zależą od ich budowy i w pewnym stopniu również od temperatury wody w instalacji. W grzejnikach konwekcyjnych większość ciepła jest przekazywana bezpośrednio do powietrza w pomieszczeniu, jak np. w typowym konwektorze. W grzejnikach radiacyjnych natomiast większa część ciepła dostarczana jest do pomieszczenia w postaci promieniowania podczerwonego, ogrzewającego ściany i przedmioty, które następnie oddają ciepło powietrzu. Do instalacji niskotemperaturowych należy wybrać odpowiednie modele grzejników. Możemy zamontować tradycyjne, ale aby zapewnić odpowiednią moc, musiałyby być one bardzo dużych rozmiarów, co nie byłoby zbyt korzystne ze względów estetycznych. Dlatego producenci stosują takie rozwiązania, aby moc grzejnika była duża, a jego rozmiary niewielkie. Obecnie wiele modeli grzejników, nawet konwektorowych, ma taką budowę, że mogą one efektywnie pracować w instalacjach niskotemperaturowych zasilanych np. pompą ciepła lub kotłem kondensacyjnym.

G jak Gwarancja
Wybór grzejnika powinien uwzględniać również okres gwarancji. Dla grzejników płytowych oferowana przez producentów gwarancja wynosi 5–15 lat. Konwektorowe mają od 10 do 25 lat gwarancji, a członowe około 10 lat, łazienkowe natomiast około 5 lat, głównie ze względu na różne warunki eksploatacji w łazienkach. Warto też pamiętać, że nawet trwałe grzejniki i rury miedziane w zetknięciu ze złej jakości wodami mogą skorodować juz po kilku latach, zwłaszcza gdy instalacja jest często uzupełniania wodę. Skuteczną metodę wyeliminowania negatywnego wpływu wody jest stosowanie inhibitorów korozji lub tzw. płynów instalacyjnych, które zapewnią trwałość instalacji i grzejników oraz armatury na wiele lat.

A jak Aluminium
Z aluminium produkuje się grzejniki członowe. Wykonywane są one z profili wytłaczanych lub odlewanych ciśnieniowo, są też układy mieszane, tzn. częściowo odlewane i częściowo wykonane z profili aluminiowych. Mają one wyprofilowane wloty i wyloty powietrza, tak aby zwiększyć udział konwekcji w oddawaniu ciepła. Mogą być lakierowane (na różne kolory) lub anodowane (powierzchnia grzejników pokrywana jest elektrolitycznie kolorową powłokę ochronną). Stosuje się je w instalacjach zamkniętych i niskotemperaturowych, ale mogą też pracować w instalacjach otwartych, zasilanych kotłami małej mocy. Temperatura wody nie powinna przekraczać 90–95°C, a ciśnienie powinno być stabilne. Mała pojemność wodna oraz dobra przewodność cieplna powodują, że współpracują one dobrze z instalacjami wyposażonymi w automatykę i zawory termostatyczne. Należy unikać stosowania w jednej instalacji c.o. grzejników aluminiowych i grzejników lub wymienników oraz elementów kotła, a także rur wykonanych z miedzi. W praktyce stosowane są jednak instalacje łączące elementy wykonane z miedzi i aluminium. Wówczas konieczne jest stosowanie inhibitorów korozji oraz przekładek dielektrycznych w miejscu łączenia miedzi z innym materiałem.

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem. czytaj dalej »

Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!

Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości..

Czytaj dalej »


Budowanie z płyt gipsowo-kartonowych. Co warto wiedzieć? Łazienka w industrialnym stylu - jak wygląda?
Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem niepalnym, zaś pojęcie odporności ogniowej charakteryzuje przegrody budowlane, takie, jak... czytaj dalej » Jak urządzić loftową łazienkę? Jakie wyposażenie, meble i dodatki najlepiej wpisują się w tę stylistykę? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

ruseph  | 
24-02-2020, 12:36
 | 
1
ruseph  | 
24-02-2020, 12:08
 | 
1
ruseph  | 
24-02-2020, 11:45
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl