Urządzenia wysokociśnieniowe obejmują szeroką gamę produktów stosowanych do czyszczenia powierzchni płaskich i maszyn. W zależności od planowanego zastosowania wykorzystują ciepłą lub zimną wodę, mają różne sposoby zasilania oraz - dzięki odpowiedniemu ciśnieniu - gwarantują skuteczną walkę z zabrudzeniami.
Urządzenia wysokociśnieniowe - co to takiego?
Myjki wysokociśnieniowe wielokrotnie zwiększają ciśnienie wody (nawet do kilkuset barów), co jest bardzo przydatne w bezdotykowym myciu dużych powierzchni. Najważniejsze elementy takiego urządzenia to pompa, która odpowiada za zwiększenie ciśnienia, a także napędzający ją silnik elektryczny lub spalinowy.
Wykorzystanie wody pod wysokim ciśnieniem ma sporo zalet. Po pierwsze - pozwala na dotarcie do trudno dostępnych zakamarków. Po drugie - umożliwia pozbycie się nawet zaschniętego brudu, bez konieczności mechanicznego rysowania lub tarcia powierzchni. Po trzecie - zapewnia dokładność sprzątania przy minimalnym wysiłku.
Jednocześnie coraz częściej docenia się to, że urządzenia wysokociśnieniowe ograniczają zużycie wody - jest to rozwiązanie o wiele bardziej ekologiczne niż stosowanie metod tradycyjnych. Czterobarowy wąż ogrodowy w porównaniu z myjką wysokociśnieniową o mocy 120 barów zużywa nawet o 90% więcej wody!
Oczywiście podczas zestawiania ze sobą myjek różnych producentów okazuje się, że różnice w zakresie zużycia przez nie wody są spore - warto tutaj zwrócić uwagę na produkty marki Kärcher, które wyróżniają się nawet o połowę mniejszym zużyciem wody w porównaniu do konkurencyjnych modeli.
Ergonomia myjek wysokociśnieniowych
W przypadku urządzeń stosowanych np. do mycia tarasów lub innych miejsc w okolicach domu czy ogrodu nacisk kładzie się przede wszystkim na ich mobilność i wygodę. W branży budowlanej chodzi zaś przede wszystkim o zminimalizowanie awaryjności sprzętu. Myjki powinny też wyróżniać się ergonomią - w końcu ich wielogodzinna obsługa wiąże się ze sporym wysiłkiem i możliwościami przeciążeń u pracowników.
Innowacyjne rozwiązania w zakresie projektowania pistoletów sprawiają, że urządzenia wysokociśnieniowe stają się coraz wygodniejsze. Używanie przestarzałych już modeli związane było z nie najlepszą kontrolą nad lancą ze względu na wysoki uchwyt spustu i siłę odrzutu. Osoba, która korzystała z takiego pistoletu, mogła być narażona na przemęczenie mięśni dłoni i skurcze - a to miało już bezpośredni wpływ na robienie częstych przerw.
Obecnie dostępne są w sprzedaży takie modele, w których spust jest umieszczony w tyle rękojeści. Dzięki temu rozwiązaniu strumień wody uruchamia się nie poprzez ściskanie palców, a jedynie przez delikatne dociśnięcie wewnętrzną stroną dłoni. Wykorzystywany jest w ten sposób odrzut strumienia wody, co zdecydowanie ogranicza wysiłek pracownika. Różnica ta, chociaż może wydawać się nieznaczna, ma ogromne przełożenie na komfort pracy.
Warto też zwrócić uwagę na wygodną wymianę elementów osprzętu, takiego jak dysze i akcesoria. W myjkach z najwyższej półki dzięki, zastosowaniu nowych gwintów, wystarczy jeden obrót o 360º, aby szczelnie zamontować dany element, np. lancę czy wąż. Innowacyjny system złączy Easy!Lock powstał z połączenia zalet szybkozłączki (szybkość połączenia) i łączenia z gwintem (niezawodność, bezpieczeństwo i stabilności).
W porównaniu z tradycyjnymi systemami ten zmniejsza czas podłączania i rozłączania nawet pięć razy, przy jednoczesnym zachowaniu trwałości i wytrzymałości. Dzięki nowej szerokiej ofercie adapterów podłączenie np. nowej dyszy do starszych modeli urządzeń wysokociśnieniowych nie będzie stanowić najmniejszego problemu.
Zawory - wrażliwy element myjki
Gdy wybieramy myjkę ciśnieniową, powinniśmy się zdecydować na taką, która pozostanie w dobrym stanie technicznym przez długi czas. Który z jej elementów jest najdelikatniejszy i najbardziej podatny na uszkodzenia? Okazuje się, że to zawory zamykające.
Podczas pracy urządzenia wysokociśnieniowego pomiędzy zaworem a gniazdem pistoletu pojawiają się różnego rodzaju drobinki mineralne, przez co zawory metalowe często ulegają awarii i wymagają wymiany. Zdecydowanie rozsądniej będzie więc zdecydować się na sprzęt, który został wyposażony w zawory ceramiczne. Wprawdzie takie rozwiązanie nie przyniesie efektów w razie konieczności okresowego wypłukiwania osadu zalegającego w tej części myjki, jednak trwałość tego elementu jest pięciokrotnie wyższa niż w przypadku elementów metalowych.
Innowacyjne rozwiązania oraz nowoczesne technologie sprawiają, że myjki wysokociśnieniowe stają się coraz wygodniejsze w użyciu oraz są w stanie pracować o wiele dłużej. Zdecydowanie warto wziąć to pod rozwagę, jeśli mamy zamiar zaopatrzyć się w urządzenia niezbędne na przykład na placu budowy.