Izolowanie podłóg - dobry nawyk, konieczność czy obowiązek?

 URSA Polska  |  1

Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że izolowanie dwóch sąsiadujących ze sobą powieszeń o takich samych standardach cieplnych jest nieuzasadnione. Jest to prawda! Skoro po dwóch stornach przegrody w tym przypadku stropu panują takie same temperatury to nie może być mowy o transmisji lub ucieczce ciepła z jednego do drugiego. Nie rozwijając tematu należałoby by postawić kropkę i przejść do innych zagadnień.

Jednak nie o transmisję lub ucieczkę energii cieplnej tutaj chodzi, ale o zapewnienie odpowiedniej akustyki, czyli zwiększenie izolacyjności akustycznej przegrody i/lub zmniejszenie poziomu natężenia dźwięku w pomieszczeniu, w którym pojawia się niepożądany hałas.

Przyzwyczailiśmy się to utożsamiania izolacji z izolacją termiczną, bo ta jest dla nas o wiele łatwiejsza do zrozumienia. Konieczność i poprawne zaizolowanie wełną ma bezpośredni wpływ na wydatki w gospodarstwie domowym, o ochronie środowiska nie wspominając. Skontaktuj się ze specjalistami firmy URSA >>

A co z izolacją akustyczną? Większość z nas odpowie bez zastanowienia, że hałasy pochodzące z mieszkania powyżej nie powodują kosztów. To prawda - sama produkcja dźwięków nic nas nie kosztuje, jednak życie w pomieszczeniach, gdzie akustyka nie stoi na zadawalającym poziomie, jest bardzo kosztowne.

  • Czy nie denerwujemy się z powodu uciążliwego sąsiada, kiedy słyszymy prawie wszystkie jego rozmowy, telewizor, pralkę, wodę w toalecie i niemal każdy krok?
  • Czy mamy pewność, że nasza codzienna aktywność nie irytuje też sąsiadów?
  • Czy mamy spokój i idealne warunki do odpoczynku?
  • Czy wreszcie nasze mieszkanie będzie dobrze ocenione przez ewentualnego nabywcę i szybko uda się je sprzedać za oczekiwaną cenę?

Zatem fakt, że warto skutecznie izolować podłogi, nie podlega dyskusji.

Czy w takim razie jest taki obowiązek?

Prawo budowlane w art. 5 stanowi, że obiekt budowlany jako całość oraz jego poszczególne części wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych. A także zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając spełnienie podstawowych wymagań. Dotyczy to również ochrony przed hałasem.

Aby dobrze akustycznie zaizolować podłogę, trzeba wiedzieć, że dźwięki przez taką przegrodę docierają do naszych uszu dwoma drogami:

  • poprzez powietrze (czyli dźwięki powietrzne) - tu izolacyjność powinna wynosić co najmniej 51 dB w budynku wielorodzinnym,
  • poprzez elementy konstrukcyjne (dźwięki uderzeniowe) - izolacyjność w budynku wielorodzinnym powinna wynosić co najmniej 55 dB.

Jak przy każdym aspekcie naszego życia, jeśli problem dotyczy dwóch różnych zjawisk, to próba znalezienia uniwersalnego rozwiązania zazwyczaj kończy się porażką lub zastosowaniem rozwiązania, które owszem poprawi sytuację, jednak nie na tyle, żeby być w pełni zadowolonym z rezultatów. Tak też jest przypadku akustyki podłóg. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach firmy URSA >>

Temat izolacji od dźwięków powietrznych był wielokrotnie podnoszony, jednak izolacyjność od dźwięków uderzeniowych jest w dalszym ciągu problematyczna i pomijana przez projektantów oraz inwestorów, a później staje się utrapieniem dla użytkowników i mieszkańców.

IZOLACJA PODŁOGI PŁYWAJĄCEJ - URSA GLASSWOOL
Izolacja podłogi pływającej - URSA GLASSWOOL
Izolacja podłogi pływającej - URSA GLASSWOOL

Jak zatem powinna wyglądać izolacja od dźwięków uderzeniowych?

Musi być skuteczna, ale jednocześnie musi gwarantować trwałość i niezmienność w czasie. Z użytkowego punktu widzenia izolacja musi być zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi i zużyciem się częściowym lub całkowitym. Dlatego też najlepiej byłoby "schować" ją w warstwach konstrukcyjnych i tak też się robi. 

"Podłoga pływająca" to termin znany w branży budowlanej. Jednak nie chodzi tu o płyn lub ciecz, ale o elastyczne oddzielenie warstw wykończeniowych od warstw konstrukcyjnych. Nie są one ze sobą związane mechaniczne (nie ma żadnych elementów mocujących). Ułożenie "podłogi pływającej" z zastosowaniem jakichkolwiek elementów łączących to zaprzeczenie jej idei - to właśnie przez sztywne elementy łączące przenoszą się dźwięki uderzeniowe.

IZOLACJA PODŁOGI PŁYWAJĄCEJ - URSA GLASSWOOL ŚCIANA ŁĄCZĄCA MIESZKANIA
IZOLACJA PODŁOGI PŁYWAJĄCEJ - URSA GLASSWOOL ŚCIANA ŁĄCZĄCA MIESZKANIA
IZOLACJA PODŁOGI PŁYWAJĄCEJ - URSA GLASSWOOL ŚCIANA ŁĄCZĄCA MIESZKANIA


Jak zatem skonstruować przegrodę, której warstwy nie są ze sobą powiązane i mocowane nawzajem?

Czy takie rozwiązanie będzie trwale i skuteczne? 

Kiedy na warstwy konstrukcyjne zostanie ułożony materiał kompensujący w postaci skompresowanej wełny szklanej, który następnie zostanie unieruchomiony i dociśnięty przez warstwy dociskowe, wtedy samowystarczalny i skutecznie działający tłumik akustyczny zwany "podłogą pływającą" jest gotowy.

Jaki parametr decyduje o przydatności wełny do zastosowania jako izolacja akustyczna w układzie "podłogi pływającej"?

Jest nim Sztywność Dynamiczna (w kodzie produktu MW-EN 13162 oznaczone, jako SD). Dla szklanych wełen URSA TEP sztywność dynamiczna (SD) wynosi 20 MN/m3 -  SD20. Im parametr niższy, tym lepszych rezultatów w tłumieniu dźwięków uderzeniowych, można się spodziewać. Zatem wybierając wyrób, którym będzie izolacja w układzie "podłogi pływającej" warto sprawdzić deklarowaną wartość tego współczynnika.

Jeśli zaś chodzi o reżim wykonawczy, nie jest on bardzo restrykcyjny. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach.

IZOLACJA PODŁOGI PŁYWAJĄCEJ - URSA GLASSWOOL NA STROPIE DREWNIANYM
IZOLACJA PODŁOGI PŁYWAJĄCEJ - URSA GLASSWOOL NA STROPIE DREWNIANYM
IZOLACJA PODŁOGI PŁYWAJĄCEJ - URSA GLASSWOOL NA STROPIE DREWNIANYM

Przed przystąpieniem do montażu powierzchnia stropu powinna być dokładnie oczyszczona i jeżeli potrzeba, wyrównana przez zastosowanie suchej podsypki lub wylanie wyrównującej warstwy betonu. Celem zabezpieczenia izolacji przed wilgocią technologiczną ze stropów nowo wzniesionych, należy przed ułożeniem płyt z URSA TEP, położyć izolację z folii izolacyjnej o grubości 0,2 mm. Brzegi izolacji muszą wystawać ponad poziom podłogi. Pasy folii tworzą zakładkę o szerokości 30-40 cm, a ich brzegi powinny być zaklejone taśmą dwustronnie klejącą.

Dla uniknięcia mostków akustycznych należy wzdłuż ścian i słupów ułożyć taśmę elastyczną np. URSA TRS. Następnie układane są płyty URSA TEP tak, aby ich krawędzie ściśle do siebie przylegały. Płyty izolacyjne należy zabezpieczyć przed wilgocią z wylewki betonowej przez pokrycie ich (z zakładami) folią izolacyjną. Minimalna grubość wylewki wynosi 40 mm, należy ją zazbroić stalową siatką.

Dla poprawnego i skutecznego działania podłogi pływającej należy także przestrzegać dodatkowych obostrzeń i wymagań. Instalacja ogrzewania podłogowego powinna być układana bezpośrednio na płytach izolacyjnych URSA TEP. Możliwe jest stosowanie samopoziomujących wylewek anhydrytowych lub cementowych. Nie wolno stosować izolacji z dwóch lub więcej warstw płyt URSA leżących na sobie.

URSA URSA Polska sp. z o.o.
BIURO HANDLOWECTA Plaza;
ul. Ruchliwa 15;
02 – 182 Warszawa
Telefon: (+48) 22 878 77 60
Fax: (+48) 22 878 77 61
Email:
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  7
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
krzem / 11-07-2017, 10:25

Izolowanie podłóg to co najwyżej dobry nawyk, z koniecznością można dyskutować. Na pewno natomiast nie jest to obowiązek, bo brak jest przepisów precyzujących parametry itd.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Wybór drewnianej podłogi. Zobacz 10 najczęściej zadawanych pytań »

Drewniana podłoga w sypialni

W przypadku mocno nasłonecznionych pomieszczeń warto unikać gatunków, które pod wpływem promieni UV mocno zmieniających kolor, np. doussie czy jatoba. W przypadku ogrzewania podłogowego powinniśmy wybierać (...) czytaj dalej »


Kurtyny powietrzne, które komponują się z architekturą budynku i wnętrz »

Kurtyna powietrzna Rosenberg

Próby ukrycia kurtyn powietrznych często kończą się niepowodzeniem z powodu konieczności zapewnienia właściwego przepływu strugi powietrza. czytaj dalej »


Atrakcyjne ceny nowych mieszkań w technologii Smart Home » Dlaczego warto zdecydować się na dach pokryty blachodachówką?
Nexity - nowe mieszkania Gerard Roofing System - blachodachówka
Różnorodność metraży i funkcjonalny układ lokali pozwoli zarówno singlom, jak i rodzinom z dziećmi wybrać mieszkanie dopasowane do ich potrzeb i oczekiwań...    czytaj dalej » Blachodachówki z posypką naturalną to 6 profili w 13 naturalnych kolorach skał (w tym czerwień burgundzka), odpornych na odbarwienia, działanie promieni UV czy kwaśnych deszczy.
czytaj dalej »

 


Ciesz się świeżym i czystym powietrzem, a przy tym oszczędzaj energię »

Czyste mieszkanie

Coraz większa świadomość inwestorów oraz dużo większa dostępność materiałów spełniających warunki energooszczędności powodują, że wentylacja grawitacyjna oparta na niewymuszonym ruchu powietrza nie zapewnia wystarczającej wymiany powietrza. czytaj dalej »

 


 

Jaki system alarmowy sprawdzi się w Twoim domu? Jak dopasować bramę garażową do elewacji budynku?
NAPAD - bezpieczne mieszkanie Brama garażowa
Decydując się na instalację systemu alarmowego w domu lub mieszkaniu należy pamiętać o umiejętnym doborze sygnalizatorów alarmowych. Sygnalizatory to ta grupa urządzeń, która... czytaj dalej » Jeżeli garaż jest integralną częścią domu, kolorystyka i wykończenie bramy istotnie wpływają na jego ogólny wygląd – tym bardziej że w wielu obecnie budowanych domach brama garażowa jest wyeksponowana z przodu budynku i stanowi jego wizytówkę. czytaj dalej »

 


 

Co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe » Ile kosztuje remont łazienki - zobacz symulacje »
System ogrzewania podłogowego firmy Elektra Koszt remontu łazienki
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania w domach niskoenergetycznych. Dzieje się tak dlatego, że ciepło jest wytwarzane w ściśle określonej ilości w pomieszczeniach, które chcemy ogrzewać. czytaj dalej » Przed rozpoczęciem remontu warto przyjrzeć się cenom nowoczesnych urządzeń i najmodniejszych elementów aranżacji. Na jakie rozwiązania nas stać? czytaj dalej »

 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Certyfikat IEC dla szkła Pilkington Sunplus

NSG Group, właściciel marki Pilkington, otrzymał certyfikat IEC dla szkła Pilkington Sunplus™ BIPV powered by Solaria. Badania wykonane w holenderskim laboratorium Kiwa wykazały pełną zgodność...
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Forum

arielpol  | 
28-07-2017, 14:01
 | 
1
cwaniara  | 
28-07-2017, 09:14
 | 
1
Liber07  | 
28-07-2017, 08:46
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
119
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
100
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
86
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
85
Gerard Roofing Systems
Gerard Roofing Systems
ŚWIATOWY LIDER W PRODUKCJI DACHÓWEK METALOWYCH Od ponad 50 lat Gerard AHI Roofing jest innowatorem w zakresie...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Ekspert Budowlany 2016
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl