Izolowanie podłóg - dobry nawyk, konieczność czy obowiązek?

 URSA Polska  |  2

Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że izolowanie dwóch sąsiadujących ze sobą powieszeń o takich samych standardach cieplnych jest nieuzasadnione. Jest to prawda! Skoro po dwóch stornach przegrody w tym przypadku stropu panują takie same temperatury to nie może być mowy o transmisji lub ucieczce ciepła z jednego do drugiego. Nie rozwijając tematu należałoby by postawić kropkę i przejść do innych zagadnień.

Jednak nie o transmisję lub ucieczkę energii cieplnej tutaj chodzi, ale o zapewnienie odpowiedniej akustyki, czyli zwiększenie izolacyjności akustycznej przegrody i/lub zmniejszenie poziomu natężenia dźwięku w pomieszczeniu, w którym pojawia się niepożądany hałas.

Przyzwyczailiśmy się to utożsamiania izolacji z izolacją termiczną, bo ta jest dla nas o wiele łatwiejsza do zrozumienia. Konieczność i poprawne zaizolowanie wełną ma bezpośredni wpływ na wydatki w gospodarstwie domowym, o ochronie środowiska nie wspominając. Skontaktuj się ze specjalistami firmy URSA >>

A co z izolacją akustyczną? Większość z nas odpowie bez zastanowienia, że hałasy pochodzące z mieszkania powyżej nie powodują kosztów. To prawda - sama produkcja dźwięków nic nas nie kosztuje, jednak życie w pomieszczeniach, gdzie akustyka nie stoi na zadawalającym poziomie, jest bardzo kosztowne.

  • Czy nie denerwujemy się z powodu uciążliwego sąsiada, kiedy słyszymy prawie wszystkie jego rozmowy, telewizor, pralkę, wodę w toalecie i niemal każdy krok?
  • Czy mamy pewność, że nasza codzienna aktywność nie irytuje też sąsiadów?
  • Czy mamy spokój i idealne warunki do odpoczynku?
  • Czy wreszcie nasze mieszkanie będzie dobrze ocenione przez ewentualnego nabywcę i szybko uda się je sprzedać za oczekiwaną cenę?

Zatem fakt, że warto skutecznie izolować podłogi, nie podlega dyskusji.

Czy w takim razie jest taki obowiązek?

Prawo budowlane w art. 5 stanowi, że obiekt budowlany jako całość oraz jego poszczególne części wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych. A także zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając spełnienie podstawowych wymagań. Dotyczy to również ochrony przed hałasem.

Aby dobrze akustycznie zaizolować podłogę, trzeba wiedzieć, że dźwięki przez taką przegrodę docierają do naszych uszu dwoma drogami:

  • poprzez powietrze (czyli dźwięki powietrzne) - tu izolacyjność powinna wynosić co najmniej 51 dB w budynku wielorodzinnym,
  • poprzez elementy konstrukcyjne (dźwięki uderzeniowe) - izolacyjność w budynku wielorodzinnym powinna wynosić co najmniej 55 dB.

Jak przy każdym aspekcie naszego życia, jeśli problem dotyczy dwóch różnych zjawisk, to próba znalezienia uniwersalnego rozwiązania zazwyczaj kończy się porażką lub zastosowaniem rozwiązania, które owszem poprawi sytuację, jednak nie na tyle, żeby być w pełni zadowolonym z rezultatów. Tak też jest przypadku akustyki podłóg. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach firmy URSA >>

Temat izolacji od dźwięków powietrznych był wielokrotnie podnoszony, jednak izolacyjność od dźwięków uderzeniowych jest w dalszym ciągu problematyczna i pomijana przez projektantów oraz inwestorów, a później staje się utrapieniem dla użytkowników i mieszkańców.

IZOLACJA PODŁOGI PŁYWAJĄCEJ - URSA GLASSWOOL
Izolacja podłogi pływającej - URSA GLASSWOOL
Izolacja podłogi pływającej - URSA GLASSWOOL

Jak zatem powinna wyglądać izolacja od dźwięków uderzeniowych?

Musi być skuteczna, ale jednocześnie musi gwarantować trwałość i niezmienność w czasie. Z użytkowego punktu widzenia izolacja musi być zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi i zużyciem się częściowym lub całkowitym. Dlatego też najlepiej byłoby "schować" ją w warstwach konstrukcyjnych i tak też się robi. 

"Podłoga pływająca" to termin znany w branży budowlanej. Jednak nie chodzi tu o płyn lub ciecz, ale o elastyczne oddzielenie warstw wykończeniowych od warstw konstrukcyjnych. Nie są one ze sobą związane mechaniczne (nie ma żadnych elementów mocujących). Ułożenie "podłogi pływającej" z zastosowaniem jakichkolwiek elementów łączących to zaprzeczenie jej idei - to właśnie przez sztywne elementy łączące przenoszą się dźwięki uderzeniowe.

IZOLACJA PODŁOGI PŁYWAJĄCEJ - URSA GLASSWOOL ŚCIANA ŁĄCZĄCA MIESZKANIA
IZOLACJA PODŁOGI PŁYWAJĄCEJ - URSA GLASSWOOL ŚCIANA ŁĄCZĄCA MIESZKANIA
IZOLACJA PODŁOGI PŁYWAJĄCEJ - URSA GLASSWOOL ŚCIANA ŁĄCZĄCA MIESZKANIA


Jak zatem skonstruować przegrodę, której warstwy nie są ze sobą powiązane i mocowane nawzajem?

Czy takie rozwiązanie będzie trwale i skuteczne? 

Kiedy na warstwy konstrukcyjne zostanie ułożony materiał kompensujący w postaci skompresowanej wełny szklanej, który następnie zostanie unieruchomiony i dociśnięty przez warstwy dociskowe, wtedy samowystarczalny i skutecznie działający tłumik akustyczny zwany "podłogą pływającą" jest gotowy.

Jaki parametr decyduje o przydatności wełny do zastosowania jako izolacja akustyczna w układzie "podłogi pływającej"?

Jest nim Sztywność Dynamiczna (w kodzie produktu MW-EN 13162 oznaczone, jako SD). Dla szklanych wełen URSA TEP sztywność dynamiczna (SD) wynosi 20 MN/m3 -  SD20. Im parametr niższy, tym lepszych rezultatów w tłumieniu dźwięków uderzeniowych, można się spodziewać. Zatem wybierając wyrób, którym będzie izolacja w układzie "podłogi pływającej" warto sprawdzić deklarowaną wartość tego współczynnika.

Jeśli zaś chodzi o reżim wykonawczy, nie jest on bardzo restrykcyjny. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach.

IZOLACJA PODŁOGI PŁYWAJĄCEJ - URSA GLASSWOOL NA STROPIE DREWNIANYM
IZOLACJA PODŁOGI PŁYWAJĄCEJ - URSA GLASSWOOL NA STROPIE DREWNIANYM
IZOLACJA PODŁOGI PŁYWAJĄCEJ - URSA GLASSWOOL NA STROPIE DREWNIANYM

Przed przystąpieniem do montażu powierzchnia stropu powinna być dokładnie oczyszczona i jeżeli potrzeba, wyrównana przez zastosowanie suchej podsypki lub wylanie wyrównującej warstwy betonu. Celem zabezpieczenia izolacji przed wilgocią technologiczną ze stropów nowo wzniesionych, należy przed ułożeniem płyt z URSA TEP, położyć izolację z folii izolacyjnej o grubości 0,2 mm. Brzegi izolacji muszą wystawać ponad poziom podłogi. Pasy folii tworzą zakładkę o szerokości 30-40 cm, a ich brzegi powinny być zaklejone taśmą dwustronnie klejącą.

Dla uniknięcia mostków akustycznych należy wzdłuż ścian i słupów ułożyć taśmę elastyczną np. URSA TRS. Następnie układane są płyty URSA TEP tak, aby ich krawędzie ściśle do siebie przylegały. Płyty izolacyjne należy zabezpieczyć przed wilgocią z wylewki betonowej przez pokrycie ich (z zakładami) folią izolacyjną. Minimalna grubość wylewki wynosi 40 mm, należy ją zazbroić stalową siatką.

Dla poprawnego i skutecznego działania podłogi pływającej należy także przestrzegać dodatkowych obostrzeń i wymagań. Instalacja ogrzewania podłogowego powinna być układana bezpośrednio na płytach izolacyjnych URSA TEP. Możliwe jest stosowanie samopoziomujących wylewek anhydrytowych lub cementowych. Nie wolno stosować izolacji z dwóch lub więcej warstw płyt URSA leżących na sobie.

URSA URSA Polska sp. z o.o.
BIURO HANDLOWECTA Plaza;
ul. Ruchliwa 15;
02 – 182 Warszawa
Telefon: (+48) 22 878 77 60
Fax: (+48) 22 878 77 61
Email:
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  7
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
krzem / 11-07-2017, 10:25

Izolowanie podłóg to co najwyżej dobry nawyk, z koniecznością można dyskutować. Na pewno natomiast nie jest to obowiązek, bo brak jest przepisów precyzujących parametry itd.

Adam / 29-09-2017, 11:31
Dobrze zaizolowana podłoga daje dużo oszczędności w ogrzewaniu - sam się o tym przekonałem
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Czym jest automatyczne nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie roślin balkonowych i tarasowych to trudne zadanie. Tylko systematyczna i skrupulatna pielęgnacja sprawi, że rośliny każdego dnia będą zachwycały nas swym pięknem czytaj dalej »


Jak "docieplić" mur jednowarstwowy? Pomagamy w wyborze zraszacza ogrodowego »
W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują mury jednowarstwowe, tj. mury wznoszone z betonu komórkowego o grubości 36 cm, ceramiki poryzowanej o grubości 38 lub 44 cm. czytaj dalej » Jakie zraszacze przeznaczone są do nawadniania trawników na posesjach prywatnych, a jakie przy obiektach komercyjnych i użyteczności publicznej? czytaj dalej »

 


Dlaczego wybieramy kominy stalowe?

Większa sprawność kotła przekłada się na mniejszą temperaturę spalin wylotowych, co powoduje silne działanie korozyjne. czytaj dalej »


Wodne ogrzewanie ścienne - poznaj szczegóły montażu » Sposób na wytłumienie odgłosu kroków »

Koszty wykonania instalacji elektrycznego ogrzewania są niższe niż wodnego, jednak nie w każdym budynku może ono stanowić główny system ogrzewania. czytaj dalej » Hałasy, jakich możemy doświadczyć ze strony domowników bądź sąsiadów, z pewnością nie ułatwiają odpoczynku po ciężkim dniu pracy. W takiej sytuacji...czytaj dalej »

 


Jak dobrać oświetlenie do pomieszczenia?

Światło sztuczne powinno być jak najbardziej zbliżone do światła słonecznego, a jego strumień wolny od uciążliwego efektu migotania. czytaj dalej »

 


 

Rury miedziane w ogrzewaniu podłogowym? Narzędzia, które warto mieć w domu - zestawienie »
Oferowane na rynku systemy ogrzewania płaszczyznowego z miedzi to kompletne systemy, których instalacja oszczędza czas montażu i gwarantuje wysokie walory użytkowe. czytaj dalej » Rynek narzędzi i elektronarzędzi jest bardzo duży, ponieważ różne prace wykończeniowe i budowlane wymagają innych sprzętów, odpowiednich do wykonywania określonych czynności. czytaj dalej »

 


Szukasz pomysłu na łazienkę? Pobierz poradnik »

Przeczytaj nowy poradnik Pomysł na łazienkę, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon kąpielowy? czytaj dalej »


 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Trwałe blaty z konglomeratu kwarcowego

Strefa kuchenna powinna być starannie przemyślana i dobrze zorganizowana - to tu często skupia się życie domowe i towarzyskie. Integralnym elementem każdej kuchennej zabudowy jest blat - kiedyś...

Płytki ceramiczne na pokazie kolekcji Macieja Zienia

Maciej Zień zaprezentował trendy na sezon jesień-zima 2018/19. Poza niezwykłymi kreacjami, uwagę przykuwała również nietypowa scenografia. Po raz pierwszy w historii polskich pokazów mody,...
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Forum

paczi  | 
21-02-2018, 11:41
 | 
2
Teraso  | 
21-02-2018, 09:03
 | 
2
wiesio  | 
20-02-2018, 17:23
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
126
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
118
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
103
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
86
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Ekspert Budowlany 2016
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl