Suchy jastrych i keramzyt, czyli szybki remont starej podłogi

Fot. LECA

Konieczność przeprowadzenia remontu w mieszkaniu zwykle wiąże się z kłopotami i dużymi kosztami. Wymiana okien czy wyrównanie ścian przebiega dość szybko, natomiast trudniejszy jest montaż nowej podłogi – nie wiadomo bowiem, jak będzie wyglądało podłoże po usunięciu starej posadzki.

Zobacz przykładowe rozwiązanie remontu stropu odcinkowego z płytami suchego jastrychu - krok po kroku >>

W takiej sytuacji problem mogą stanowić:

  • nierówne płyty pilśniowe lub paździerzowe, ze śladami wielokrotnego zalania i zawilgocenia,
  • skrzypiące i zniszczone deski, malowane farbą olejną w popularnych kiedyś kolorach - orzech lub mahoń,
  • popękane podłoże betonowe z licznymi, trudnymi do usunięcia warstwami kleju,
  • nierówne i zawilgocone podłoże.

Tego typu podłoże nie nadaje się do renowacji, dlatego najlepiej je usunąć. Natrafimy wtedy na stare warstwy wypełniające strop, które spełniały funkcję izolacji termicznej i akustycznej oraz wyrównania powierzchni wewnątrz stropu.

Zazwyczaj można te materiały wymienić na nieco lżejszy Leca® KERAMZYT izolacyjny M lub L. Następnie, na takim wypełnieniu, należy ułożyć warstwę separacyjną, czyli najlepiej cienki szpryc cementowy o grubości 0,2-0,5 cm. W stropie powinna się też pojawić warstwa pochłaniająca dźwięki uderzeniowe przenoszone z posadzki do pomieszczeń położonych niżej.

Tutaj mamy dwie technologie:

  • „ciężka” - klasyczna, stosowana na stropach betonowych i ceglanych typu Klein, odcinkowy itp. W tej wersji układany jest „akustyczny” styropian EPS, „akustyczna” wełna mineralna, gumowe maty akustyczne itp. Na nich, na folii, wykonywany jest cementowy jastrych. Warto przy tym pamiętać, że 1 m2 jastrychu o grubości 5 cm waży około 100 kg.
  • „lekka” - polecana szczególnie do stropów drewnianych, ale również przy stropach wymienionych powyżej. W tym wypadku izolacją od dźwięków uderzeniowych może być warstwa Leca® KERAMZYTU podsypkowego. Na wyschniętej warstwie szprycu wysypuje się ten keramzyt w warstwie o grubości 2-10 cm, która pozwala na wypoziomowanie ugiętych stropów. Następnie na wypoziomowanej warstwie keramzytu układa się płyty suchego jastrychu. Grubość płyt zależy od przeznaczenia pomieszczeń. W mieszkaniach wystarczy płyta o grubości 2,5 cm. Ciężar 1 m2 podsypki z keramzytu o grubości 5 cm i płyty suchego jastrychu o grubości 2,5 cm to ok. 50 kg. Czyli rozwiązanie to jest o połowę lżejsze i wyraźnie odciąża starą konstrukcję stropu.

Płyty suchego jastrychu doskonale sprawdzą się jako materiał na podłoże pod posadzką.

KONTAKT
LECA

Leca Polska sp. z o.o.
ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew
tel.: +48 58 772 24 10 (11)
fax: +48 58 772 24 19
email:
www: leca.pl

Płyty nie wymagają przygotowania mieszanki, jej układania i pielęgnacji. Na ułożonych płytach od razu można układać wierzchnią warstwę posadzki. Nie trzeba czekać aż jastrych wyschnie. Aby dodatkowo poprawić skuteczność izolacyjności akustycznej, bezpośrednio na podsypce keramzytowej warto położyć matę z wełny akustycznej o grubości 2 cm.

Na płytach suchego jastrychu można wykonać każdy rodzaj posadzki - płytki, panele, wykładziny itp. Nie zaleca się jedynie układania parkietów przeznaczonych do cyklinowania. Nie ma większych ograniczeń przy wykorzystywaniu tego typu płyt w łazienkach. Wystarczy wykonać na nich elastyczne, ciągłe warstwy hydroizolacyjne, np. „folia w płynie”. Można również zamontować system ogrzewania podłogowego.

Rozwiązania z płytami suchego jastrychu, jako bardzo szybkie w wykonaniu, są powszechnie stosowane w wielu krajach. Szczególnie są polecane w sytuacji, gdy zależy nam na czasie - np. jeśli chcemy wymienić posadzkę w jeden weekend, także w sklepie.

mgr inż. Andrzej Dobrowolski, kierownik produktu Leca® KERAMZYT

Suchy jastrych i Leca® KERAMZYT, czyli szybki remont starej podłogi

Opis kolejnych warstw:
Montaż taśmy dylatacyjnej przy ścianach Montaż taśmy dylatacyjnej przy ścianach
Układanie folii jako paroizolacji (dotyczy jedynie stropów betonowych, żelbetowych i ceglanych)
Układanie folii jako paroizolacji (dotyczy jedynie stropów betonowych, żelbetowych i ceglanych)

Układanie poziomej warstwy 2-10 cm Leca® KERAMZYTU podsypkowego

Układanie poziomej warstwy 2-10 cm Leca® KERAMZYTU podsypkowego

Układanie poziomej warstwy 2-10 cm Leca® KERAMZYTU podsypkowego

Układanie poziomej warstwy 2-10 cm Leca® KERAMZYTU podsypkowego

Układanie poziomej warstwy 2-10 cm Leca® KERAMZYTU podsypkowego
Układanie płyt suchego jastrychu należy rozpocząć od narożnika przeciwległego do drzwi Układanie płyt suchego jastrychu należy rozpocząć od narożnika przeciwległego do drzwi
Do przemieszczania się po podsypce warto wykorzystać płyty (leżnie transportowe) np. OSB Do przemieszczania się po podsypce warto wykorzystać płyty (leżnie transportowe) np. OSB
Płyty suchego jastrychu łączone są na tzw. zakład Płyty suchego jastrychu łączone są na tzw. zakład
Klejenie płyt suchego jastrychu na połączeniach Klejenie płyt suchego jastrychu na połączeniach
Dodatkowe łączenie płyt suchego jastrychu wkrętami w miejscach połączenia na zakład Dodatkowe łączenie płyt suchego jastrychu wkrętami w miejscach połączenia na zakład
Dodatkowe szpachlowanie większych szczelin między płytami Dodatkowe szpachlowanie większych szczelin między płytami

Zobacz inne rozwiązania (18) dotyczące remontu podłóg na różnych stropach: Kleina, odcinkowym, WPS, ceglanym, drewnianym, żelbetowym >>

Każdemu z nich towarzyszą rysunki techniczne, specyfikacje, instrukcje „krok po kroku”, wizualizacje 3D. Znalezienie optymalnego rozwiązania ułatwia wielopoziomowy selektor.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  12
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Wybór drewnianej podłogi. Zobacz 10 najczęściej zadawanych pytań »

Drewniana podłoga w sypialni

W przypadku mocno nasłonecznionych pomieszczeń warto unikać gatunków, które pod wpływem promieni UV mocno zmieniających kolor, np. doussie czy jatoba. W przypadku ogrzewania podłogowego powinniśmy wybierać (...) czytaj dalej »


Kurtyny powietrzne, które komponują się z architekturą budynku i wnętrz »

Kurtyna powietrzna Rosenberg

Próby ukrycia kurtyn powietrznych często kończą się niepowodzeniem z powodu konieczności zapewnienia właściwego przepływu strugi powietrza. czytaj dalej »


Atrakcyjne ceny nowych mieszkań w technologii Smart Home » Dlaczego warto zdecydować się na dach pokryty blachodachówką?
Nexity - nowe mieszkania Gerard Roofing System - blachodachówka
Różnorodność metraży i funkcjonalny układ lokali pozwoli zarówno singlom, jak i rodzinom z dziećmi wybrać mieszkanie dopasowane do ich potrzeb i oczekiwań...    czytaj dalej » Blachodachówki z posypką naturalną to 6 profili w 13 naturalnych kolorach skał (w tym czerwień burgundzka), odpornych na odbarwienia, działanie promieni UV czy kwaśnych deszczy.
czytaj dalej »

 


Ciesz się świeżym i czystym powietrzem, a przy tym oszczędzaj energię »

Czyste mieszkanie

Coraz większa świadomość inwestorów oraz dużo większa dostępność materiałów spełniających warunki energooszczędności powodują, że wentylacja grawitacyjna oparta na niewymuszonym ruchu powietrza nie zapewnia wystarczającej wymiany powietrza. czytaj dalej »

 


 

Jaki system alarmowy sprawdzi się w Twoim domu? Jak dopasować bramę garażową do elewacji budynku?
NAPAD - bezpieczne mieszkanie Brama garażowa
Decydując się na instalację systemu alarmowego w domu lub mieszkaniu należy pamiętać o umiejętnym doborze sygnalizatorów alarmowych. Sygnalizatory to ta grupa urządzeń, która... czytaj dalej » Jeżeli garaż jest integralną częścią domu, kolorystyka i wykończenie bramy istotnie wpływają na jego ogólny wygląd – tym bardziej że w wielu obecnie budowanych domach brama garażowa jest wyeksponowana z przodu budynku i stanowi jego wizytówkę. czytaj dalej »

 


 

Co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe » Ile kosztuje remont łazienki - zobacz symulacje »
System ogrzewania podłogowego firmy Elektra Koszt remontu łazienki
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania w domach niskoenergetycznych. Dzieje się tak dlatego, że ciepło jest wytwarzane w ściśle określonej ilości w pomieszczeniach, które chcemy ogrzewać. czytaj dalej » Przed rozpoczęciem remontu warto przyjrzeć się cenom nowoczesnych urządzeń i najmodniejszych elementów aranżacji. Na jakie rozwiązania nas stać? czytaj dalej »

 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Certyfikat IEC dla szkła Pilkington Sunplus

NSG Group, właściciel marki Pilkington, otrzymał certyfikat IEC dla szkła Pilkington Sunplus™ BIPV powered by Solaria. Badania wykonane w holenderskim laboratorium Kiwa wykazały pełną zgodność...
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Forum

arielpol  | 
28-07-2017, 14:01
 | 
1
cwaniara  | 
28-07-2017, 09:14
 | 
1
Liber07  | 
28-07-2017, 08:46
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
119
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
100
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
86
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
85
Gerard Roofing Systems
Gerard Roofing Systems
ŚWIATOWY LIDER W PRODUKCJI DACHÓWEK METALOWYCH Od ponad 50 lat Gerard AHI Roofing jest innowatorem w zakresie...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Ekspert Budowlany 2016
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl