Suchy jastrych i keramzyt, czyli szybki remont starej podłogi

 Leca Polska  |  2
Jak szybko wyremontować podłogę?
Jak szybko wyremontować podłogę?
Fot. LECA

Konieczność przeprowadzenia remontu w mieszkaniu zwykle wiąże się z kłopotami i dużymi kosztami. Wymiana okien czy wyrównanie ścian przebiega dość szybko, natomiast trudniejszy jest montaż nowej podłogi - nie wiadomo bowiem, jak będzie wyglądało podłoże po usunięciu starej posadzki.

W takiej sytuacji problem mogą stanowić:

  • nierówne płyty pilśniowe lub paździerzowe, ze śladami wielokrotnego zalania i zawilgocenia,
  • skrzypiące i zniszczone deski, malowane farbą olejną w popularnych kiedyś kolorach - orzech lub mahoń,
  • popękane podłoże betonowe z licznymi, trudnymi do usunięcia warstwami kleju,
  • nierówne i zawilgocone podłoże.

Tego typu podłoże nie nadaje się do renowacji, dlatego najlepiej je usunąć. Natrafimy wtedy na stare warstwy wypełniające strop, które spełniały funkcję izolacji termicznej i akustycznej oraz miały wyrównać powierzchnię wewnątrz stropu.

Zazwyczaj można te materiały wymienić na nieco lżejszy Leca® KERAMZYT izolacyjny M lub L. Następnie, na takim wypełnieniu, należy ułożyć warstwę separacyjną, czyli najlepiej cienki szpryc cementowy o grubości 0,2-0,5 cm. W stropie powinna się też pojawić warstwa pochłaniająca dźwięki uderzeniowe przenoszone z posadzki do pomieszczeń położonych niżej.

Wyróżniamy dwie technologie wykonywania izolacji akustycznej:

  • "ciężka" - klasyczna, stosowana na stropach betonowych i ceglanych typu Klein, odcinkowy itp. W tej wersji układany jest "akustyczny" styropian EPS, "akustyczna" wełna mineralna, gumowe maty akustyczne itp. Na nich, na folii, wykonywany jest cementowy jastrych. Warto przy tym pamiętać, że 1 m2 jastrychu o grubości 5 cm waży około 100 kg.
  • "lekka" - polecana szczególnie do stropów drewnianych, ale również przy stropach wymienionych powyżej. W tym wypadku izolacją od dźwięków uderzeniowych może być warstwa Leca® KERAMZYTU podsypkowego. Na wyschniętej warstwie szprycu wysypuje się ten keramzyt w warstwie o grubości 2-10 cm, która pozwala na wypoziomowanie ugiętych stropów. Następnie na wypoziomowanej warstwie keramzytu układa się płyty suchego jastrychu. Grubość płyt zależy od przeznaczenia pomieszczeń. W mieszkaniach wystarczy płyta o grubości 2,5 cm. Ciężar 1 m2 podsypki z keramzytu o grubości 5 cm i płyty suchego jastrychu o grubości 2,5 cm to ok. 50 kg. Czyli rozwiązanie to jest o połowę lżejsze i wyraźnie odciąża starą konstrukcję stropu.

Płyty suchego jastrychu doskonale sprawdzą się jako materiał na podłoże pod posadzką.

KONTAKT
LECA

Leca Polska sp. z o.o.
ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew
tel.: 58 772 24 10 (11)
fax: 58 772 24 19
email:
www: leca.pl

Płyty nie wymagają przygotowania mieszanki, jej układania i pielęgnacji. Na ułożonych płytach od razu można układać wierzchnią warstwę posadzki. Nie trzeba czekać aż jastrych wyschnie. Aby dodatkowo poprawić skuteczność izolacyjności akustycznej, bezpośrednio na podsypce keramzytowej warto położyć matę z wełny akustycznej o grubości 2 cm.

Na płytach suchego jastrychu można wykonać każdy rodzaj posadzki - płytki, panele, wykładziny itp. Nie zaleca się jedynie układania parkietów przeznaczonych do cyklinowania. Nie ma większych ograniczeń przy wykorzystywaniu tego typu płyt w łazienkach.

Wystarczy wykonać na nich elastyczne, ciągłe warstwy hydroizolacyjne, np. "folia w płynie". Można również zamontować system ogrzewania podłogowego.

Rozwiązania z płytami suchego jastrychu, jako bardzo szybkie w wykonaniu, są powszechnie stosowane w wielu krajach. Szczególnie są polecane w sytuacji, gdy zależy nam na czasie - np. jeśli chcemy wymienić posadzkę w jeden weekend, także w sklepie.

EKSPERT RADZI


Błyskawiczny remont podłogi

 
Andrzej Dobrowolski, kierownik produktu Leca® KERAMZYT

Remontując stary strop często napotykamy na dziwne wypełnienia z minionych lat. Jako izolację akustyczną i termiczną w stropach starych, drewnianych, odcinkowych, Kleina i WPS stosowano wtedy gliniane polepy, żużel, gruz, trociny, a nierzadko również odpady budowlane. Już tu przyda się Leca KERAMZYT. W miejsce usuniętych zasypek warto ułożyć ceramiczne lekkie kruszywo Leca® KERAMZYT. 

Kolejny etap remontu stropu to wykonanie izolacji ograniczającej przenoszenie się dźwięków uderzeniowych. Najczęściej stosuje się do tego maty lub płyty z wełny mineralnej albo styropianu. Następnie, w metodzie tradycyjnej, na tej warstwie układa się mokry jastrych cementowy, który przed ułożeniem na nim wierzchniej posadzki należy wysuszyć. W praktyce trwa to najczęściej od 2 do 4 tygodni. 

Można to jednak zrobić dużo szybciej: na wypełnieniu z keramzytu należy ułożyć cienką warstwę szprycu cementowego lub geowłókninę. Następnie wysypać Leca® KERAMZYT podsypkowy w warstwie o średniej grubości ok. 5 cm. Kruszywo to zawiera zarówno ziarna okrągłe, jak i przekruszone "klinujące", które świetnie izolują strop zarówno od dźwięków powietrznych jak i uderzeniowych.Na tej warstwie keramzytu układa się bezpośrednio płyty suchego jastrychu, a na nich posadzkę. Technologia ta praktycznie eliminuje przerwy technologiczne. I tak startując z remontem stropu jednego dnia już na drugi dzień można chodzić po gotowej posadzce z wykładziny lub paneli.

Zobacz też inne porady eksperta >>

Suchy jastrych i Leca® KERAMZYT, czyli szybki remont starej podłogi

Opis kolejnych warstw:
Montaż taśmy dylatacyjnej przy ścianach Montaż taśmy dylatacyjnej przy ścianach
Układanie folii jako paroizolacji (dotyczy jedynie stropów betonowych, żelbetowych i ceglanych)
Układanie folii jako paroizolacji (dotyczy jedynie stropów betonowych, żelbetowych i ceglanych)

Układanie poziomej warstwy 2-10 cm Leca® KERAMZYTU podsypkowego

Układanie poziomej warstwy 2-10 cm Leca® KERAMZYTU podsypkowego

Układanie poziomej warstwy 2-10 cm Leca® KERAMZYTU podsypkowego

Układanie poziomej warstwy 2-10 cm Leca® KERAMZYTU podsypkowego

Układanie poziomej warstwy 2-10 cm Leca® KERAMZYTU podsypkowego
Układanie płyt suchego jastrychu należy rozpocząć od narożnika przeciwległego do drzwi Układanie płyt suchego jastrychu należy rozpocząć od narożnika przeciwległego do drzwi
Do przemieszczania się po podsypce warto wykorzystać płyty (leżnie transportowe) np. OSB Do przemieszczania się po podsypce warto wykorzystać płyty (leżnie transportowe) np. OSB
Płyty suchego jastrychu łączone są na tzw. zakład Płyty suchego jastrychu łączone są na tzw. zakład
Klejenie płyt suchego jastrychu na połączeniach Klejenie płyt suchego jastrychu na połączeniach
Dodatkowe łączenie płyt suchego jastrychu wkrętami w miejscach połączenia na zakład Dodatkowe łączenie płyt suchego jastrychu wkrętami w miejscach połączenia na zakład
Dodatkowe szpachlowanie większych szczelin między płytami Dodatkowe szpachlowanie większych szczelin między płytami

LECA
Zobacz przykładowe rozwiązanie remontu stropu odcinkowego z płytami suchego jastrychu - krok po kroku >>

Zobacz inne rozwiązania (18) dotyczące remontu podłóg na różnych stropach: Kleina, odcinkowym, WPS, ceglanym, drewnianym, żelbetowym >>

Każdemu z nich towarzyszą rysunki techniczne, specyfikacje, instrukcje „krok po kroku”, wizualizacje 3D. Znalezienie optymalnego rozwiązania ułatwia wielopoziomowy selektor.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  13
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
Kamil / 29-09-2017, 11:36
Czy to jest drogie rozwiązanie?
Doradca Leca / 01-10-2017, 21:23

Koszt opisywanego rozwiązania zależny jest od rodzaju zastosowanych płyt suchego jastrychu oraz grubości podsypki wyrównującej. Cena poszycia waha się w przedziale 80-123 zł/m2, a podsypki keramzytowej 5,7—7,4 zł/m2 na każdy centymetr grubości warstwy.
Przyjmując rozwiązanie oparte na płytach grubości 10mm przy średniej grubości podsypki wyrównującej 3 cm, koszt materiałów w przeliczeniu na 1m2 wyniesie – ok. 100 zł.
Przy kalkulacji kosztów warto wziąć pod uwagę możliwość samodzielnego wykonania prac. Rozwiązanie jest szybkie w realizacji i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi.
Ceny materiałów można znaleźć korzystając z załączonych linków.
http://leca.pl/sites/default/files/08-pomoc/do-pobrania/cennik-leca.pdf
http://www.rigips.pl/systemy-rigips,Podlogi.htm#1

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Wentylatory osiowe i promieniowe - poznaj różnice »

Różnorodność produktów dostępnych obecnie na rynku pozwala na realizację niemalże każdego projektu przy wykorzystaniu gotowych rozwiązań proponowanych przez producentów. czytaj dalej »


Pompy przeznaczone do przepompowni przydomowych » Chcesz mieć suche, ciepłe i zdrowe ściany? Sprawdź »
Gdy wielkość zanieczyszczeń mechanicznych znajdujących się w ściekach jest większa niż 10 mm, lecz nie przekracza 35 mm średnicy do pompowania należy zastosować... czytaj dalej » Nie wiesz jak rozwiązać problem wilgoci i pleśni? Jak przygotować się do prac montażowych? Nie wiesz ile i jak zamówić materiał? czytaj dalej »

 


Planujesz wymianę komina? Sprawdź »

Przymierzasz się do wymiany komina bądź planujesz zakup nowego? Nie wahaj się skorzystać z porady profesjonalistów. czytaj dalej »


Laminowane podłogi wytrzymałe na ścieranie i uderzenia » Tynk mozaikowy. Kiedy go stosować?

Mocna podstawa i struktura sprawiają, że podłoga doskonale rozprowadza ciepło przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. czytaj dalej » Tynk mozaikowy przeznaczony jest do wykonywania dekoracyjno-ochronnych cienkowarstwowych wypraw tynkarskich na wszelkich podłożach budowlanych na zewnątrz i wewnątrz budynków.czytaj dalej »

 


Na czym polega energooszczędność budynku?

Współcześni Inwestorzy chcą oszczędzać przede wszystkim na etapie budowy wymarzonego domu, zapominając często o oszczędnościach, jakie mogą osiągnąć podczas jego wieloletniej eksploatacji. czytaj dalej »

 


 

Malowanie elewacji. Jak to zrobić samodzielnie? Pleśń na ścianie. Jak ją zwalczać?
Radzimy, jak przygotować podłoże, jak dobrać farbę i w jaki sposób przeprowadzić malowanie elewacji krok po kroku. czytaj dalej » Wilgoć jest sprzymierzeńcem mikroorganizmów (grzybów i glonów), dlatego konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań biobójczych. czytaj dalej »

 


Szukasz pomysłu na łazienkę? Pobierz poradnik »

Przeczytaj nowy poradnik Pomysł na łazienkę, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon kąpielowy? czytaj dalej »


 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Lepsza ochrona przy zakupie mieszkania

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował założenia projektu nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, tzw. ustawy deweloperskiej. Nowe...
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Aktualny numer

6/2017
Ekspert Budowlany 6/2017
W numerze m.in.:
  • - Jak skutecznie walczyć ze smogiem?
  • - Uwaga na czad!

Forum

zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
123
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
114
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
96
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
86
SATYN
SATYN
SATYN to marka stworzona przez Zakład Surowców Chemicznych i Mineralnych "Piotrowice II" Sp. z o.o. W ramach niej produkowanych jest obecnie...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Ekspert Budowlany 2016
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl