Suchy jastrych i keramzyt, czyli szybki remont starej podłogi

Fot. LECA

Konieczność przeprowadzenia remontu w mieszkaniu zwykle wiąże się z kłopotami i dużymi kosztami. Wymiana okien czy wyrównanie ścian przebiega dość szybko, natomiast trudniejszy jest montaż nowej podłogi – nie wiadomo bowiem, jak będzie wyglądało podłoże po usunięciu starej posadzki.

Zobacz przykładowe rozwiązanie remontu stropu odcinkowego z płytami suchego jastrychu - krok po kroku >>

W takiej sytuacji problem mogą stanowić:

  • nierówne płyty pilśniowe lub paździerzowe, ze śladami wielokrotnego zalania i zawilgocenia,
  • skrzypiące i zniszczone deski, malowane farbą olejną w popularnych kiedyś kolorach - orzech lub mahoń,
  • popękane podłoże betonowe z licznymi, trudnymi do usunięcia warstwami kleju,
  • nierówne i zawilgocone podłoże.

Tego typu podłoże nie nadaje się do renowacji, dlatego najlepiej je usunąć. Natrafimy wtedy na stare warstwy wypełniające strop, które spełniały funkcję izolacji termicznej i akustycznej oraz wyrównania powierzchni wewnątrz stropu.

Zazwyczaj można te materiały wymienić na nieco lżejszy Leca® KERAMZYT izolacyjny M lub L. Następnie, na takim wypełnieniu, należy ułożyć warstwę separacyjną, czyli najlepiej cienki szpryc cementowy o grubości 0,2-0,5 cm. W stropie powinna się też pojawić warstwa pochłaniająca dźwięki uderzeniowe przenoszone z posadzki do pomieszczeń położonych niżej.

Tutaj mamy dwie technologie:

  • „ciężka” - klasyczna, stosowana na stropach betonowych i ceglanych typu Klein, odcinkowy itp. W tej wersji układany jest „akustyczny” styropian EPS, „akustyczna” wełna mineralna, gumowe maty akustyczne itp. Na nich, na folii, wykonywany jest cementowy jastrych. Warto przy tym pamiętać, że 1 m2 jastrychu o grubości 5 cm waży około 100 kg.
  • „lekka” - polecana szczególnie do stropów drewnianych, ale również przy stropach wymienionych powyżej. W tym wypadku izolacją od dźwięków uderzeniowych może być warstwa Leca® KERAMZYTU podsypkowego. Na wyschniętej warstwie szprycu wysypuje się ten keramzyt w warstwie o grubości 2-10 cm, która pozwala na wypoziomowanie ugiętych stropów. Następnie na wypoziomowanej warstwie keramzytu układa się płyty suchego jastrychu. Grubość płyt zależy od przeznaczenia pomieszczeń. W mieszkaniach wystarczy płyta o grubości 2,5 cm. Ciężar 1 m2 podsypki z keramzytu o grubości 5 cm i płyty suchego jastrychu o grubości 2,5 cm to ok. 50 kg. Czyli rozwiązanie to jest o połowę lżejsze i wyraźnie odciąża starą konstrukcję stropu.

Płyty suchego jastrychu doskonale sprawdzą się jako materiał na podłoże pod posadzką.

KONTAKT
LECA

Leca Polska sp. z o.o.
ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew
tel.: +48 58 772 24 10 (11)
fax: +48 58 772 24 19
email:
www: leca.pl

Płyty nie wymagają przygotowania mieszanki, jej układania i pielęgnacji. Na ułożonych płytach od razu można układać wierzchnią warstwę posadzki. Nie trzeba czekać aż jastrych wyschnie. Aby dodatkowo poprawić skuteczność izolacyjności akustycznej, bezpośrednio na podsypce keramzytowej warto położyć matę z wełny akustycznej o grubości 2 cm.

Na płytach suchego jastrychu można wykonać każdy rodzaj posadzki - płytki, panele, wykładziny itp. Nie zaleca się jedynie układania parkietów przeznaczonych do cyklinowania. Nie ma większych ograniczeń przy wykorzystywaniu tego typu płyt w łazienkach. Wystarczy wykonać na nich elastyczne, ciągłe warstwy hydroizolacyjne, np. „folia w płynie”. Można również zamontować system ogrzewania podłogowego.

Rozwiązania z płytami suchego jastrychu, jako bardzo szybkie w wykonaniu, są powszechnie stosowane w wielu krajach. Szczególnie są polecane w sytuacji, gdy zależy nam na czasie - np. jeśli chcemy wymienić posadzkę w jeden weekend, także w sklepie.

mgr inż. Andrzej Dobrowolski, kierownik produktu Leca® KERAMZYT

Suchy jastrych i Leca® KERAMZYT, czyli szybki remont starej podłogi

Opis kolejnych warstw:
Montaż taśmy dylatacyjnej przy ścianach Montaż taśmy dylatacyjnej przy ścianach
Układanie folii jako paroizolacji (dotyczy jedynie stropów betonowych, żelbetowych i ceglanych)
Układanie folii jako paroizolacji (dotyczy jedynie stropów betonowych, żelbetowych i ceglanych)

Układanie poziomej warstwy 2-10 cm Leca® KERAMZYTU podsypkowego

Układanie poziomej warstwy 2-10 cm Leca® KERAMZYTU podsypkowego

Układanie poziomej warstwy 2-10 cm Leca® KERAMZYTU podsypkowego

Układanie poziomej warstwy 2-10 cm Leca® KERAMZYTU podsypkowego

Układanie poziomej warstwy 2-10 cm Leca® KERAMZYTU podsypkowego
Układanie płyt suchego jastrychu należy rozpocząć od narożnika przeciwległego do drzwi Układanie płyt suchego jastrychu należy rozpocząć od narożnika przeciwległego do drzwi
Do przemieszczania się po podsypce warto wykorzystać płyty (leżnie transportowe) np. OSB Do przemieszczania się po podsypce warto wykorzystać płyty (leżnie transportowe) np. OSB
Płyty suchego jastrychu łączone są na tzw. zakład Płyty suchego jastrychu łączone są na tzw. zakład
Klejenie płyt suchego jastrychu na połączeniach Klejenie płyt suchego jastrychu na połączeniach
Dodatkowe łączenie płyt suchego jastrychu wkrętami w miejscach połączenia na zakład Dodatkowe łączenie płyt suchego jastrychu wkrętami w miejscach połączenia na zakład
Dodatkowe szpachlowanie większych szczelin między płytami Dodatkowe szpachlowanie większych szczelin między płytami

Zobacz inne rozwiązania (18) dotyczące remontu podłóg na różnych stropach: Kleina, odcinkowym, WPS, ceglanym, drewnianym, żelbetowym >>

Każdemu z nich towarzyszą rysunki techniczne, specyfikacje, instrukcje „krok po kroku”, wizualizacje 3D. Znalezienie optymalnego rozwiązania ułatwia wielopoziomowy selektor.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  12
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czym zabezpieczyć drewniany dach?

Drewniany dach

Dla zachowania pełnej ochrony przeciwogniowej należy sprawdzać co 12 miesięcy stan techniczny powłoki i w przypadku uszkodzenia uzupełniać ubytki. czytaj dalej »


Dobry nawyk czy obowiązek? Co o izolowaniu podłóg mówi prawo budowlane »

Velux - okna z wentylacją

Temat izolacji od dźwięków powietrznych był wielokrotnie podnoszony, jednak izolacyjność od dźwięków uderzeniowych jest w dalszym ciągu problematyczna i pomijana przez projektantów oraz inwestorów. (...) czytaj dalej »


Jakiej farby użyć do pomalowania grzejnika? Czy znasz nowe standardy w zakresie hydroizolacji dachów?
Malowanie kaloryfera Elementy dachu - Creaton
Powierzchnie oraz rurki miedziane należy przed pomalowaniem starannie przeszlifować drobno ziarnistym papierem ściernym do odsłonięcia właściwej powierzchni, a spawy i zadziory wygładzić stalowymi szczotkami.   czytaj dalej » Lekkie dachy przemysłowe i hale przeważnie kryje się foliami z tworzyw sztucznych. Podobnie jak w przypadku hydroizolacji bitumicznych kluczową rolę odgrywa tu jakość zastosowanego systemu.czytaj dalej »

 


Jak energooszczędnie ogrzewać dom?

Pompy powietrzne Glen Dimplex

Rynek powietrznych pomp ciepła rośnie w bardzo dynamicznym tempie, ponieważ to one będą wkrótce dominować jako urządzenia zarówno do energooszczędnego ogrzewania domu, jak i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. czytaj dalej »

 


 

Jak zapewnić skuteczną izolację dachu płaskiego? Znajdź bezpieczne i wygodne miejsce do mieszkania »
Bauder_hydroizolacja Duda_osiedle
Dla każdej istniejącej lub planowanej konstrukcji dachowej oraz każdego rodzaju użytkowania istnieją odpowiednie komponenty systemowe, które można dowolnie ze sobą zestawiać: konwencjonalne papy zgrzewalne z oszczędzającymi czas pracy(...) czytaj dalej » (...)W najbliższym otoczeniu znajduje się również basen, boisko sportowe, centrum handlowe czy szkoła. Ale to nie wszystko. Parter budynku przystosowany jest pod małe punkty usługowe typu gabinet lekarski, szkoła językowa czy kwiaciarnia. czytaj dalej »

 


 

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym » Ekonomiczne czy wygodne? Jakie ogrzewanie wybrać »
Elektra_system-grzejny Daikin - ogrzewanie domu
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania w domach niskoenergetycznych. Dzieje się tak dlatego, że ciepło jest wytwarzane w ściśle określonej ilości w pomieszczeniach, które chcemy ogrzewać. czytaj dalej » Czy lepiej zainwestować w piece na paliwo, pelet, eko groszek itp., czy skorzystać z wygodnych bezobsługowych systemów grzewczych? czytaj dalej »

 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Koronkowe dekory w nowej kolekcji płytek

Tapety w ozdobne wzory, choć nadal popularne, coraz częściej są wypierane przez dekory ścienne. Uzupełniają one płytki ceramiczne o stonowanych barwach i mogą być umieszczane także w strefach...

Kolorowe kolekcje Leroy Merlin na jesień i zimę 2017/2018

W najbliższym sezonie dom będzie ciepły, wygodny, zdrowy i kolorowy, zgodny z nowymi trendami i naszymi indywidualnymi potrzebami. W nowej kolekcji Leroy Merlin znajdują się produkty i rozwiązania,...
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Forum

hernald44  | 
19-09-2017, 15:54
 | 
1
krzysztof309  | 
19-09-2017, 13:07
 | 
1
blondynaaaa  | 
18-09-2017, 11:37
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
120
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
104
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
87
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
86
Gerard Roofing Systems
Gerard Roofing Systems
ŚWIATOWY LIDER W PRODUKCJI DACHÓWEK METALOWYCH Od ponad 50 lat Gerard AHI Roofing jest innowatorem w zakresie...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Ekspert Budowlany 2016
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl