EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ciepła woda na żądanie, czyli jak podgrzewać wodę

W nowoczesnych budynkach, które są szczelne i odpowiednio ocieplone, szukanie oszczędności w zużyciu energii na ogrzewanie możliwe jest poprzez dobór odpowiedniego rozwiązania do przygotowania ciepłej wody użytkowej.Fot. Stiebel Eltron

W nowoczesnych budynkach, które są szczelne i odpowiednio ocieplone, szukanie oszczędności w zużyciu energii na ogrzewanie możliwe jest poprzez dobór odpowiedniego rozwiązania do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Fot. Stiebel Eltron

W przypadku c.w.u. poprawny dobór urządzenia grzewczego ma realny wpływ na jego późniejszą eksploatację. Dlatego przy jego wyborze najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę możliwości oraz wymagania użytkowników, by uniknąć problemów w trakcie eksploatacji. Na rynku jest szeroki wybór urządzeń do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Poczynając od podgrzewaczy elektrycznych i gazowych, na urządzeniach wykorzystujących odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła czy kolektory, kończąc. Wybór zależy od możliwości wykorzystania dostępnych źródeł.

Zobacz także

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

ECO Comfort Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze? Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Jaki powinien być nowoczesny dom? Współcześni inwestorzy stawiają nie tylko na przestrzeń, mnogość przeszkleń i innowacyjne rozwiązania dotyczące umeblowania domu. Szczególny akcent kładzie się na systemy...

Jaki powinien być nowoczesny dom? Współcześni inwestorzy stawiają nie tylko na przestrzeń, mnogość przeszkleń i innowacyjne rozwiązania dotyczące umeblowania domu. Szczególny akcent kładzie się na systemy grzewcze: zwłaszcza ekologiczne i wydajne w przeciwieństwie do nieefektywnych kotłów. Jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań służących zarówno do ogrzewania budynku, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej jest instalacja pompy ciepła. Kompleksowy system oparty na działaniu powietrznej...

Technika Wody Zmiękczacze wody – dom bez kamienia, dom bez problemów

Zmiękczacze wody – dom bez kamienia, dom bez problemów Zmiękczacze wody – dom bez kamienia, dom bez problemów

Twarda woda stanowi wyzwanie dla większości gospodarstw domowych w Polsce, prowadząc do poważnych konsekwencji dla sprzętu AGD, instalacji c.o. oraz zdrowia skóry i włosów. Dodatkowo, wpływa negatywnie...

Twarda woda stanowi wyzwanie dla większości gospodarstw domowych w Polsce, prowadząc do poważnych konsekwencji dla sprzętu AGD, instalacji c.o. oraz zdrowia skóry i włosów. Dodatkowo, wpływa negatywnie na smak herbaty i kawy, sprawia trudności w praniu ubrań oraz powoduje uciążliwe do usunięcia żółtawe naloty na armaturze, wannie czy na szybie prysznicowej.

Podgrzewacz gazowy czy elektryczny?

Aby zastosować gazowy podgrzewacz, trzeba mieć przyłącze gazowe. Tym samym, jeśli w pobliżu działki, na której mieszkamy, nie ma gazociągu, nie będzie można zamontować takiego podgrzewacza.

Urządzenia na gaz mają taką zaletę, że są dość tanie w eksploatacji i jeśli są systematycznie poddawane przeglądom, działają z wysoką sprawnością przez cały okres użytkowania. Pamiętać jednak należy, że taki podgrzewacz musi mieć zapewnioną możliwość odprowadzania spalin, czyli przewody kominowe.

gazowy podgrzewacz fot1

Gazowy podgrzewacz przepływowy; fot. Junkers/Bosch

Jeżeli urządzenie ma zamkniętą komorę spalania, a takie są obecnie w ofercie producentów, nie ma ryzyka zatrucia się czadem. Tlenek węgla jest wynikiem niezupełnego spalania, kiedy do procesu dostarczono za mało powietrza. Może się to zdarzyć w sytuacji, gdy w pomieszczeniu, w którym znajduje się podgrzewacz nie ma odpowiedniej wentylacji.

Elektryczny podgrzewacz ciepłej wody użytkowej nie wymaga przyłącza gazowego ani kanałów spalinowych. To po prostu grzałka elektryczna, której mocą można sterować według potrzeb. Tego typu urządzenia umożliwiają pełną elektroniczną kontrolę pracy podgrzewacza. Użytkownik może w prosty sposób ustawić np. tryb pracy eco, dzięki czemu można energooszczędnie ogrzewać wodę użytkową. Inną opcją jest ustawienie żądanej temperatury, do jakiej ma być podgrzana woda. Urządzenie może również samo sygnalizować ryzyko poparzenia, jeśli temperatura będzie przekraczać np. 42°C.

Elektryczne podgrzewacze są najczęściej w wersji wiszącej, mają kompaktowe wymiary i są wykorzystywane na potrzeby domów jednorodzinnych lub mieszkań, czyli tam gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę nie jest stosunkowo duże. Moc takich urządzeń, które są obecnie dostępne na rynku, to około od 15 do 30 kW.

Zarówno urządzenia gazowe, jak i elektryczne umożliwiają obecnie szerokie możliwości regulacji oraz energooszczędnego sterowania ich pracą. Ustawienie temperatury wody, którą chcemy uzyskać, jest możliwe z dokładnością nawet do 0,5°C. Jeżeli kocioł jest wyposażony w elektroniczną regulację, możliwe jest utrzymanie zadanych parametrów niezależnie od poboru wody w danej chwili.

Zasobnik czy podgrzewacz przepływowy?

Gdy dobrane już zostało źródło, jakim będzie zasilany podgrzewacz, w następnym kroku należy zadecydować, czy wybieramy podgrzewacz z zasobnikiem, czy bez. Decyzja zależy od potrzeb użytkowników, dostępności miejsca oraz rozpiętości instalacji.

Jeżeli zależy nam na komforcie dostaw ciepłej wody, aby równocześnie z odkręceniem kranu leciała z niego woda o odpowiedniej temperaturze, warto wyposażyć się w odpowiedni zasobnik. Podobnie, gdy punkty czerpalne wody są położone daleko od siebie lub jest ich kilka, np. kiedy w domu jest więcej łazienek.

gazowy podgrzewacz fot1

Elektroniczny ogrzewacz zainstalowany blisko prysznica pozwala zredukować zużycie wody; fot. Stiebel Eltron

Podgrzewacz przepływowy ma kompaktowe wymiary i nie zajmuje dużo miejsca, jednak w przypadku dużych instalacji czas oczekiwania na ciepłą wodę z kranu może być odczuwalny. Zaletą tych urządzeń jest zaś bardzo ekonomiczna praca w niewielkich domach i mieszkaniach. Wybór zatem należy do odbiorcy, który powinien wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby oraz dostępne dla niego możliwości.

Kolektory słoneczne do c.w.u.

Po 2020 roku trudno będzie spełnić dość rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budynków bez zastosowania odnawialnych źródeł energii.

gazowy podgrzewacz fot2

Elektryczny przepływowy ogrzewacz wody do zaopatrywania kilku punktów poboru; fot. Stiebel Eltron

Wbrew temu, co może się wydawać, rozbiory ciepłej wody w ciągu roku nie są równomierne. Latem zużywamy więcej ciepłej wody niż zimą.

Ale to właśnie latem możemy do ogrzewania wody wykorzystać kolektory słoneczne. Rozwiązanie to jest stosowane coraz częściej, ponieważ koszt zakupu i instalacji tych urządzeń jest z roku na rok coraz niższy. Jest także coraz więcej dobrze wyszkolonych specjalistów, którzy potrafią prawidłowo dobrać i zamontować kolektory, tak aby pracowały jak najefektywniej. Jednym słowem wiedza na ten temat jest większa niż 10 lat temu.

Wyliczając moc kolektorów słonecznych, należy wziąć pod uwagę powierzchnię apertury, sprawność optyczną ηo, a także współczynniki strat a1 i a2 wyrażone w W/(m2·K2).

  • Mając te dane, można wyliczyć moc cieplną, jaką można uzyskać z 1 m2 danego kolektora.
  • Wiedząc to, można łatwo wyliczyć powierzchnię kolektorów, a następnie potrzebną ich liczbę.
gazowy podgrzewacz fot1

Termodynamiczny akumulacyjny podgrzewacz wody. Podgrzewanie c.w.u. do 65°C przez powietrzną pompę ciepła; fot. De Dietrich

Ograniczeniem jest jedynie miejsce instalacji. Najlepiej montować je na dachu budynku, ale możliwości jest więcej.

Producenci kolektorów mają na swoich stronach internetowych specjalne kalkulatory, dzięki którym podając najprostsze dane, czyli np. liczbę domowników czy ilość ciepłej wody na osobę, można obliczyć, ile trzeba będzie zamontować kolektorów.

Przykładowo dla 3 osób, przyjmując zużycie wody 50 l/dobę i zakładając lokalizację kolektorów po stronie południowej pod kątem 30°, należy dobrać 3,5 m2 powierzchni absorberów.

Takie kalkulatory mają jednak charakter jedynie informacyjny i dzięki nim można zorientować się w przybliżeniu, ile kolektorów trzeba będzie zamontować.

Niektóre kalkulatory wymagają podania bardziej szczegółowych informacji, np. rodzaju pokrycia dachu czy odchylenie dachu od kierunku południowego. Więcej danych wejściowych pozwala wykonać bardziej szczegółowe obliczenia, co może być przydatne w podjęciu decyzji o zakupie.

Dzięki takim narzędziom można wygenerować wykresy zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową z naniesioną na to ilością energii, którą w danym miesiącu można wyprodukować w kolektorach.

gazowy podgrzewacz fot2

Elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody do jednoczesnego zasilania kilku punktów poboru Fot. Stiebel Eltron

Pompa ciepła do c.w.u.

Gruntowe, powietrzne czy wodne, biorąc pod uwagę dolne źródła ciepła, takie mogą być pompy ciepła. Zaletą urządzeń, oprócz nieemitowania zanieczyszczeń, jest efektywna praca przez znaczną część roku.

Pompa ciepła powinna działać w systemach niskotemperaturowych, ewentualnie mieszanych, jeżeli wspierana jest przez dodatkowe źródło ciepła, np. w postaci kotła.

Ważnym aspektem jest dobór dolnego źródła ciepła. Może to być powietrze atmosferyczne, wymiennik gruntowy poziomy lub pionowy, a nawet woda podziemna lub powierzchniowa (staw, jezioro, rzeka).

Najmniej skomplikowane są rozwiązania z powietrzną pompą ciepła, która czerpie energię zgromadzoną w powietrzu otoczenia.

  • Może to być pompa kompaktowa wewnątrz lub na zewnątrz domu.
  • Są też systemy rozłączne typu split - jedna jednostka wewnątrz i jedna na zewnątrz budynku.
gazowy podgrzewacz fot3

Standardowa instalacja solarna z zasobnikiem dwuwężownicowym; rys. www.baden-wuerttemberg.de

Ciepło z powietrznej pompy jest najczęściej dostarczane do wodnego systemu centralnego ogrzewania lub za pomocą klimakonwektorów. Stosuje się też instalacje wentylacyjne.

Obecnie oferowane powietrzne pompy ciepła mogą być stosowane jako podstawowe źródło do zasilania c.o. i c.w.u. w nowych i modernizowanych budynkach, a ciągły rozwój technologii umożliwia ich efektywne wykorzystanie we wszystkich strefach klimatycznych w Polsce.

Dzięki wysokim temperaturom powietrza zewnętrznego występującym poza sezonem grzewczym można uzyskać bardzo dużą efektywność podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

WARTO WIEDZIEĆ

Według GUS w strukturze zużycia energii w gospodarstwie domowym ogrzewanie pomieszczeń stanowi około 70%, a podgrzewanie wody użytkowej, w zależności od standardu budynku, około 13–16%. Im standard wykonania budynku jest wyższy, np. w przypadku domu energooszczędnego czy pasywnego, tym udział procentowy zużycia energii na c.o. spada.

W nowoczesnych budynkach, które są szczelne i odpowiednio ocieplone, szukanie oszczędności w zużyciu energii na ogrzewanie możliwe jest poprzez dobór odpowiedniego rozwiązania do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Większość pomp ciepła typu powietrze/woda charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem COP (większym niż 4,5 dla temperatury zewnętrznej przekraczającej 10°C przez ok. 165 dni w roku dla Warszawy).

W okresie letnim zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jest jednym z najtańszych sposobów przygotowania ciepłej wody. Koszt podgrzewania dla rodziny czteroosobowej (200 litrów ciepłej wody na dobę) wynosi około 50 zł miesięcznie.

Więcej o pompach ciepła znajdziesz w tym miejscu >>>

W przypadku nowych budynków jednorodzinnych może to umożliwić obniżenie kosztów zużycia gazu. Przy zużyciu gazu poniżej 1200 m3/rok możliwe jest przejście z droższej taryfy na tańszą, co może przynieść roczne oszczędności rzędu około 500 zł.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Katarzyna Rybka Jak energooszczędnie ogrzewać ciepłą wodę użytkową

Jak energooszczędnie ogrzewać ciepłą wodę użytkową Jak energooszczędnie ogrzewać ciepłą wodę użytkową

Ogrzewanie budynku to nie tylko grzejniki, czyli instalacja c.o. To także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, które należy uwzględnić w bilansie energetycznym domu. W przypadku c.w.u. poprawny dobór urządzenia...

Ogrzewanie budynku to nie tylko grzejniki, czyli instalacja c.o. To także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, które należy uwzględnić w bilansie energetycznym domu. W przypadku c.w.u. poprawny dobór urządzenia grzewczego ma realny wpływ na jego późniejszą eksploatację. Dlatego najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę realne możliwości i wymagania użytkowników, by uniknąć potem problemów.

Michał Zalewski Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła typu powietrze-woda

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła typu powietrze-woda Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła typu powietrze-woda

Nie istnieje jeden najlepszy system ogrzewania. Ogrzewanie domu jednorodzinnego można realizować na kilka różnych sposobów.

Nie istnieje jeden najlepszy system ogrzewania. Ogrzewanie domu jednorodzinnego można realizować na kilka różnych sposobów.

Marcin Śmietanko Przygotowanie c.w.u. - pompa ciepła czy kolektory słoneczne?

Przygotowanie c.w.u. - pompa ciepła czy kolektory słoneczne? Przygotowanie c.w.u. - pompa ciepła czy kolektory słoneczne?

Od pewnego czasu obserwuje się stały wzrost zainteresowania pompami ciepła przeznaczonymi do produkcji ciepłej wody użytkowej. Chodzi tu o pompy ciepła typu powietrze-woda. Jest to zrozumiałe z powodów...

Od pewnego czasu obserwuje się stały wzrost zainteresowania pompami ciepła przeznaczonymi do produkcji ciepłej wody użytkowej. Chodzi tu o pompy ciepła typu powietrze-woda. Jest to zrozumiałe z powodów czysto ekonomicznych. Stosowanie takiego urządzenia pozwala na znaczne obniżenie rachunków za użytkowanie podstawowego źródła ciepła w domu, jakim jest np. kocioł olejowy lub gazowy.

Waldemar Joniec Zanim zainstalujesz pompę ciepła

Zanim zainstalujesz pompę ciepła Zanim zainstalujesz pompę ciepła

Pompy ciepła budzą spore zain­teresowanie wśród inwestorów i coraz więcej budynków ­korzysta z energii grzewczej ­wytwarzanej przez te urządzenia. Zanim jednak zdecydujemy się na instalację pompy ciepła,...

Pompy ciepła budzą spore zain­teresowanie wśród inwestorów i coraz więcej budynków ­korzysta z energii grzewczej ­wytwarzanej przez te urządzenia. Zanim jednak zdecydujemy się na instalację pompy ciepła, warto sprawdzić, jakie ma ona wymagania i ograniczenia.

Redakcja Jak działa pompa gruntowa?

Jak działa pompa gruntowa? Jak działa pompa gruntowa?

Pompy ciepła wykorzystują do działania tzw. lewobieżny obieg termodynamiczny. Wszystkie elementy systemu tworzą zamknięty układ, wewnątrz którego krąży ekologiczny czynnik roboczy – najczęściej jest to...

Pompy ciepła wykorzystują do działania tzw. lewobieżny obieg termodynamiczny. Wszystkie elementy systemu tworzą zamknięty układ, wewnątrz którego krąży ekologiczny czynnik roboczy – najczęściej jest to glikol. Jego obieg wymuszany jest przez pompę obiegową, zasilaną energią elektryczną.

Waldemar Joniec Dom z pompą ciepła

Dom z pompą ciepła Dom z pompą ciepła

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. W artykule opisujemy przykładową realizację instalacji z pompą ciepła w domu jednorodzinnym o powierzchni 180...

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. W artykule opisujemy przykładową realizację instalacji z pompą ciepła w domu jednorodzinnym o powierzchni 180 m2.

Redakcja Jak dobrać parametry pompy ciepła?

Jak dobrać parametry pompy ciepła? Jak dobrać parametry pompy ciepła?

Pompa ciepła przynosi spodziewane rezultaty, tylko gdy jest dopasowana do specyfiki danego budynku. Wybór właściwego urządzenia jest stosunkowo trudny, bo wymaga uwzględnienia wielu czynników. Najlepszym...

Pompa ciepła przynosi spodziewane rezultaty, tylko gdy jest dopasowana do specyfiki danego budynku. Wybór właściwego urządzenia jest stosunkowo trudny, bo wymaga uwzględnienia wielu czynników. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem zlecenie tego wykwalifikowanym instalatorom. Warto jednak wiedzieć, na jakie parametry zwracać szczególną uwagę.

Dawid Pantera Zasady działania i typy pomp ciepła

Zasady działania i typy pomp ciepła Zasady działania i typy pomp ciepła

Pompy ciepła to urządzenia, które pozwalają wykorzystywać otaczającą nas energię cieplną do celów grzewczych. Wprawdzie ich instalacja jest dość kosztowna, ale poniesione nakłady szybko się zwrócą. Pompy...

Pompy ciepła to urządzenia, które pozwalają wykorzystywać otaczającą nas energię cieplną do celów grzewczych. Wprawdzie ich instalacja jest dość kosztowna, ale poniesione nakłady szybko się zwrócą. Pompy ciepła należą bowiem do najtańszych w eksploatacji systemów centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Dawid Pantera Pompy ciepła - wymagania i formalności

Pompy ciepła - wymagania i formalności Pompy ciepła - wymagania i formalności

Zanim podejmiemy decyzję o zainwestowaniu w pompę ciepła, warto poznać zasady jej działania i warunki, jakie należy spełnić, aby ją zainstalować. Najlepiej zasięgnąć informacji bezpośrednio u producenta...

Zanim podejmiemy decyzję o zainwestowaniu w pompę ciepła, warto poznać zasady jej działania i warunki, jakie należy spełnić, aby ją zainstalować. Najlepiej zasięgnąć informacji bezpośrednio u producenta lub w profesjonalnej firmie zajmującej się jej montażem.

Waldemar Joniec Pompy ciepła od A do Z

Pompy ciepła od A do Z Pompy ciepła od A do Z

Na jakim etapie budowy należy podjąć decyzję o ogrzewaniu domu pompą ciepłą? Jak ona działa? Na co trzeba zwracać uwagę, aby instalacja i eksploatacja nie pociągały za sobą niepotrzebnych kosztów?

Na jakim etapie budowy należy podjąć decyzję o ogrzewaniu domu pompą ciepłą? Jak ona działa? Na co trzeba zwracać uwagę, aby instalacja i eksploatacja nie pociągały za sobą niepotrzebnych kosztów?

Waldemar Joniec Pompy ciepła

Pompy ciepła Pompy ciepła

O coraz większym zainteresowaniu inwestorów pompami ciepła decydują niskie koszty eksploatacyjne oraz to, że energia elektryczna do ich zasilania jest powszechnie dostępna, co nie zawsze ma miejsce w przypadku...

O coraz większym zainteresowaniu inwestorów pompami ciepła decydują niskie koszty eksploatacyjne oraz to, że energia elektryczna do ich zasilania jest powszechnie dostępna, co nie zawsze ma miejsce w przypadku innych nośników energii, jak np. gaz ziemny, olej opałowy, węgiel czy biomasa.

Redakcja Dlaczego warto wybrać pompę ciepła

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła Dlaczego warto wybrać pompę ciepła

To, czy pompa ciepła (biorąc pod uwagę relację kosztów eksploatacji do ceny zakupu) jest opłacalna w porównaniu z kotłem na takie lub inne paliwo jest zawsze zależne od obecnych cen danego paliwa i zmienia...

To, czy pompa ciepła (biorąc pod uwagę relację kosztów eksploatacji do ceny zakupu) jest opłacalna w porównaniu z kotłem na takie lub inne paliwo jest zawsze zależne od obecnych cen danego paliwa i zmienia się z każdym dniem.

Redakcja Wodomierze

Wodomierze Wodomierze

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia...

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia między dostawcą wody a jej odbiorcą - właścicielem nieruchomości oraz rozliczenia w budynkach wielorodzinnych, tak aby dany użytkownik płacił tylko za wodę przez siebie zużytą.

Redakcja Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków? Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Każda instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków musi być dobrana indywidualnie. Najlepiej, jeśli dobór, montaż oraz przeprowadzenie całej procedury zlecimy doświadczonej firmie. Oferowane są różne warianty...

Każda instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków musi być dobrana indywidualnie. Najlepiej, jeśli dobór, montaż oraz przeprowadzenie całej procedury zlecimy doświadczonej firmie. Oferowane są różne warianty oczyszczalni, a zastosowane w nich technologie muszą uwzględniać m.in. liczbę mieszkańców, ilość dostarczanych ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu.

Redakcja Po co inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków i ile kosztuje taka inwestycja?

Po co inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków i ile kosztuje taka inwestycja? Po co inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków i ile kosztuje taka inwestycja?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie ma możliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego. Jest to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które z powodzeniem...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie ma możliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego. Jest to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które z powodzeniem wypiera z zastosowania zbiorniki bezodpływowe, czyli szamba.

Waldemar Joniec Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przy wyborze rodzaju instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba uwzględnić m.in. liczbę mieszkańców, ilość ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu. Dlatego zadanie to najlepiej...

Przy wyborze rodzaju instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba uwzględnić m.in. liczbę mieszkańców, ilość ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu. Dlatego zadanie to najlepiej powierzyć doświadczonej firmie, która zajmie się również przeprowadzeniem całej procedury zgłoszenia budowy oczyszczalni i jej montażem.

Waldemar Joniec Odprowadzanie ścieków

Odprowadzanie ścieków Odprowadzanie ścieków

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu....

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu. Należy przy tym ustalić obecny i planowany system odbioru ścieków oraz poziom zalewania i określić przeznaczenie poszczególnych części budynku, by dobrać dla nich optymalne urządzenia.

Redakcja Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne środki czystości Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularne. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej Polaków. Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z nich wymaga stosowania...

Ekologiczne szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularne. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej Polaków. Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z nich wymaga stosowania odpowiednich środków czystości.

Redakcja Jak ograniczyć zużycie wody?

Jak ograniczyć zużycie wody? Jak ograniczyć zużycie wody?

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej...

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej postawy, lecz przede wszystkim konieczność.

Redakcja Jak walczyć z twardą wodą?

Jak walczyć z twardą wodą? Jak walczyć z twardą wodą?

Psujący się sprzęt AGD, biały osad na naczyniach czy przesuszona skóra - to tylko niektóre z negatywnych skutków używania zbyt twardej wody. Wszystkiemu winne są dwa pierwiastki - wapń oraz magnez. Podczas...

Psujący się sprzęt AGD, biały osad na naczyniach czy przesuszona skóra - to tylko niektóre z negatywnych skutków używania zbyt twardej wody. Wszystkiemu winne są dwa pierwiastki - wapń oraz magnez. Podczas gdy za większość problemów z wodą odpowiedzialna jest działalność człowieka i jego ingerencja w naturalne środowisko, przyczyna nadmiernej twardości wody jest pochodzenia naturalnego. Nie znaczy to jednak, że nie jesteśmy w stanie się z nią uporać.

Redakcja Jak Polacy korzystają z wody?

Jak Polacy korzystają z wody? Jak Polacy korzystają z wody?

Dziś w Polsce nikt nie może narzekać na brak wody pitnej. Jednak gdy na problem spojrzymy globalnie, dane są alarmujące. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld...

Dziś w Polsce nikt nie może narzekać na brak wody pitnej. Jednak gdy na problem spojrzymy globalnie, dane są alarmujące. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld nie ma kanalizacji. Wśród osób, które już dziś cierpią na jej brak i choroby wywołane spożywaniem wody zanieczyszczonej ponad połowa to mieszkańcy Azji, 38 proc. mieszka w Afryce, a 3 proc. w Europie. Organizacja ocenia, że do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie aż o 30 proc.

Redakcja 7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody

7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody 7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody

Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35...

Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35 proc. na mycie, a kolejne 30 proc. na spłukiwanie toalet. Warto więc i tu szukać oszczędności.

Redakcja Fakty i mity na temat filtrów z odwróconą osmozą

Fakty i mity na temat filtrów z odwróconą osmozą Fakty i mity na temat filtrów z odwróconą osmozą

Spośród dostępnych na rynku filtrów domowego użytku za najdokładniejsze uchodzą te, które oczyszczają wodę metodą odwróconej osmozy. Na temat tej metody jest jednak wiele różnych opinii, postanowiliśmy...

Spośród dostępnych na rynku filtrów domowego użytku za najdokładniejsze uchodzą te, które oczyszczają wodę metodą odwróconej osmozy. Na temat tej metody jest jednak wiele różnych opinii, postanowiliśmy więc sprawdzić, które z nich są prawdziwe.

Waldemar Joniec Czym podgrzać wodę - gazowe przepływowe podgrzewacze wody

Czym podgrzać wodę - gazowe przepływowe podgrzewacze wody Czym podgrzać wodę - gazowe przepływowe podgrzewacze wody

Są mieszkania i domy, w których względy techniczne i ekonomiczne przesądzają o zastosowaniu gazowych podgrzewaczy przepływowych. Wybór podgrzewacza zależy od oczekiwań, jakie mamy względem komfortu zasilania...

Są mieszkania i domy, w których względy techniczne i ekonomiczne przesądzają o zastosowaniu gazowych podgrzewaczy przepływowych. Wybór podgrzewacza zależy od oczekiwań, jakie mamy względem komfortu zasilania w ciepłą wodę, od wielkości zapotrzebowania na ciepłą wodę oraz rodzaju i wielkości pomieszczenia, w którym ma być on zamontowany.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.