EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Rosenberg Polska sp. z o.o. Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

Niezawodny system wentylacji ECFanGrid Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych »

Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych » Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych »

Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w »

Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w » Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w »

Komin systemowy – budowa krok po kroku

Jak prawidłowo wybudować komin systemowy?

Redakcja | 2017-08-10
Budowa komina systemowego. Nawet najlepszym fachowcom zdarza się popełnić błędy, które mogą mieć wpływ na działanie komina
Fot. Jawar

Budowa komina systemowego. Nawet najlepszym fachowcom zdarza się popełnić błędy, które mogą mieć wpływ na działanie komina


Fot. Jawar

Sezon budowlany w pełni, warto więc poznać podstawowe zasady budowy domu i jego poszczególnych elementów, np. komina. Odpowiada on między innymi za prawidłowe odprowadzanie produktów spalania ze wszystkich kotłów, piecyków i kominków czy też za wentylację wewnątrz budynku. Niezwykle istotne jest zatem to, z jakich materiałów powstanie. Aby nieco przyspieszyć budowę i jednocześnie obniżyć jej koszty, można skorzystać z gotowych systemów kominowych. Ich montaż nie jest skomplikowany – wystarczy poznać kilka podstawowych zasad. Na co więc warto zwrócić uwagę przy budowie komina systemowego?

Zobacz także

MK Systemy Kominowe Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Komin do kotła na pellet – jaki wybrać? Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych....

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych. Dotyczy to również ogrzewania, dlatego popularność zyskują kotły na pellet. Jednak znajomość obchodzenia się z pelletem jest jeszcze niewielka, dlatego przygotowaliśmy kompendium pelletowej wiedzy.

VITCAS Polska Sp. z o.o. Budowa kominka – krok po kroku

Budowa kominka – krok po kroku Budowa kominka – krok po kroku

Ogrzewanie kominkowe w domu sprawia, że wieczory stają się przyjemniejsze, a deszczowe i mroźne dni cieplejsze. Przytulna atmosfera, ciepło i zapach palącego się drewna to trzy główne zalety kominka w...

Ogrzewanie kominkowe w domu sprawia, że wieczory stają się przyjemniejsze, a deszczowe i mroźne dni cieplejsze. Przytulna atmosfera, ciepło i zapach palącego się drewna to trzy główne zalety kominka w domu. Samodzielne wykonanie obudowy kominka wbrew pozorom wcale nie jest trudne. Dowiesz się, jak krok po kroku samodzielnie zbudować kominek i jakie materiały będą do tego potrzebne.

Kratki.pl Marek Bal Narożny i trójstronny kominek we wnętrzu, czyli piękno i funkcjonalność na długie lata

Narożny i trójstronny kominek we wnętrzu, czyli piękno i funkcjonalność na długie lata Narożny i trójstronny kominek we wnętrzu, czyli piękno i funkcjonalność na długie lata

Istnieje wiele sposobów na metamorfozę wnętrza: zmiana kolorów ścian, oryginalne dodatki w wyrazistych barwach, nowa zabudowa meblowa. Ale żaden z nich nie gwarantuje efektu „wow” na długie lata. By zmienić...

Istnieje wiele sposobów na metamorfozę wnętrza: zmiana kolorów ścian, oryginalne dodatki w wyrazistych barwach, nowa zabudowa meblowa. Ale żaden z nich nie gwarantuje efektu „wow” na długie lata. By zmienić charakter wystroju na elegancki, jednocześnie zachowując jego indywidualny styl i przytulny klimat, warto wybrać kominek narożny lub taki z trójstronną wizją ognia. Bogata oferta polskiej marki Kratki pozwala dobrać urządzenie do każdego rodzaju i stylu wnętrza.

Komin systemowy to fabrycznie przygotowane elementy przewodów kominowych wykonane z materiałów kwaso- i ognioodpornych wraz z akcesoriami pomocniczymi. Obudowa rur spalinowych wykonana jest z pustaków ceramicznych lub keramzytobetonowych.

Zaletą komina systemowego w porównaniu z kominem murowanym z cegły jest duża szczelność łączenia prefabrykowanych elementów. Dodatkowo jego budowa jest szybsza, prostsza i mniej kosztowna.

Komin systemowy zajmuje mniejszą powierzchnię w budynku, zwłaszcza kanały wentylacyjne w porównaniu z tradycyjnym wykonaniem (o budowie komina systemowego mówimy w kontekście montażu wszystkich prefabrykowanych elementów).

Przed budową komina systemowego

komin systemowy

Fot. Jawar

Przed przystąpieniem do budowy komina systemowego trzeba podjąć decyzję dotyczącą ogrzewania budowanego domu i przemyśleć wybór kominka. Niezwykle ważną kwestią jest bowiem dopasowanie systemu kominowego do urządzenia grzewczego, nigdy na odwrót. Dotyczy to zarówno pieców i kotłów na paliwa stałe, kotłów z zamkniętą komorą spalania, jak i kotłów gazowych oraz olejowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ każde urządzenie grzewcze różni się konstrukcją, co wpływa na rodzaj systemu odprowadzania spalin, jaki należy zastosować.

Zasadniczym krokiem jest również oszacowanie minimalnej i maksymalnej wysokości komina. Sama jego długość narzucona jest przez wysokość budynku i ma bezpośredni wpływ na dobór średnicy. Montaż systemu kominowego nie należy do najprostszych – pomocne w tym mogą być informacje zamieszczone w projekcie budowlanym. Warto w tej kwestii zasięgnąć porady eksperta, najlepiej w firmie oferującej system kominowy.

System kominowy – zasady montażu

Miejsce usytuowania komina powinno wynikać z projektu. W tym miejscu powinien znaleźć się fundament, który powstaje jednocześnie z fundamentami pod ściany domu.

System Jawar Nord; rys. Jawar System Jawar Uniwersal Plus; rys. Jawar

Budowę każdego komina systemowego należy rozpocząć od szczegółowego zapoznania się z instrukcją montażu i zgodnie z nią postępować.

  • Przed montażem pierwszego elementu bardzo ważne jest ułożenie izolacji przeciwwilgociowej i uwzględnienie poziomu zera budynku. Uniknie się w ten sposób zabetonowania posadzką zbiornika na kondensat.
  • Na tak przygotowanej podbudowie muruje się kolejne pustaki obudowy na tradycyjnej zaprawie cementowo-wapiennej, a elementy ceramiczne łączy na kit lub silikon kwasoodporny, dostarczany wraz z innymi elementami.
  • Bardzo ważne jest ustalenie wcześniej wysokości mocowania trójnika spalin (miejsce podłączenia urządzenia grzewczego). Każdy typ urządzenia powinien być montowany na określonej przez montera wysokości instalacji.
  • Przyłącze kominka najczęściej montowane jest na wysokości 2,20 m pod kątem 45°, a kotły na paliwa stałe zgodnie z dokumentacją techniczną urządzenia.
  • Trójnik zamontowany na złej wysokości można przełożyć, jednak taka operacja powinna być wykonana przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami.

Po ustawieniu każdego pustaka umieszcza się w nim termoizolację z wełny mineralnej (o ile jest wymagana w danym systemie), po czym wkłada rurę szamotową. Czynności te powtarza się do momentu, aż komin osiągnie wymaganą wysokość.

Zamiast stawiać na tradycyjne pustaki, można skorzystać również z nowoczesnych, wyposażonych już w izolację pustaków perlitowych. Są to pustaki wykonane z materiału pochodzenia mineralnego o nazwie perlit ekspandowany. Jest on prawie o połowę lżejszy od tradycyjnych pustaków. Wykonany jest z naturalnych składników, co sprawia, że jest doskonałym izolatorem. Co ważne, jest również łatwy w montażu.

Jeśli natomiast w kominie nie przewiduje się termoizolacji, na rury nasuwa się obręcze dystansowe.

Komin systemowy nie może być trwale połączony ze ścianami, do których przylega - należy go więc zdylatować, a w przypadku elementów łatwopalnych - zostawić pięciocentymetrowy odstęp.

W stropach zazwyczaj zostawia się otwór na komin, jeśli go nie ma, to należy postępować identycznie jak ze ścianą. Część komina, która będzie wystawała ponad dach, trzeba otynkować, obłożyć płytką lub cegłą klinkierową murowaną na płycie wspornikowej dostępnej w systemie kominowym.

Jeśli komin wystaje bardziej niż na długość deklarowaną przez producenta, można go dodatkowo wzmocnić poprzez włożenie w otwory narożne pustaków specjalnych gwintowanych prętów, które stanowią swego rodzaju zbrojenie. W ten sposób wzmocniony komin może mieć większą wysokość, jednak należy pamiętać, aby zachować odpowiedni dostęp do jego czyszczenia.

Na koniec montuje się tzw. czapkę betonową, którą można wykonać samodzielnie lub kupić gotową, a następnie montuje wszystkie niezbędne akcesoria w sposób opisany w instrukcji montażu.

Na koniec komin wymaga precyzyjnej obróbki blacharskiej, która zapewni odpowiednie i szczelne połączenie z pokryciem. Tak wybudowany komin może czekać na ostateczne potwierdzenie odbioru przez mistrza kominiarskiego.

Budowa komina systemowego – jakich błędów się wystrzegać?

Nawet najlepszym fachowcom zdarza się popełnić błędy, które mogą mieć wpływ na działanie komina. Warto poradzić się renomowanej firmy, która specjalizuje się w tego typu pracach.

Na jakie elementy musimy zwrócić szczególną uwagę? Już przy montażu komina należy sprawdzić, czy rury ceramiczne nie mają pęknięć i czy łączenia między nimi są szczelne, w przeciwnym razie zaburzy to prawidłowy ciąg kominowy.

Gdy decydujemy się na kocioł na paliwa płynne czy kominek z płaszczem wodnym, warto zwrócić uwagę, czy zamontowany jest odkraplacz do odprowadzania skroplin – uchroni to przed nieprzyjemnym zapachem w pomieszczeniu.

Aby zabezpieczyć się przed przeciekaniem komina na styku z dachem, nie należy na nim montować anten satelitarnych i innych urządzeń. Warto natomiast zamontować jak najbliżej komina wyłaz dachowy i jeśli sytuacja tego wymaga – także ławkę kominową. Jeśli nie zapewnimy dostępu do komina, nie uzyskamy odbioru kominiarskiego.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Jak zbudować kominek

Jak zbudować kominek Jak zbudować kominek

Trudno dziś sobie wyobrazić dom, w którym nie byłoby kominka. Daje on bowiem przyjemne ciepło i niepowtarzalny klimat, jest również skutecznym i tanim w eksploatacji źródłem ciepła, szczególnie w okresach...

Trudno dziś sobie wyobrazić dom, w którym nie byłoby kominka. Daje on bowiem przyjemne ciepło i niepowtarzalny klimat, jest również skutecznym i tanim w eksploatacji źródłem ciepła, szczególnie w okresach przejściowych.

Redakcja Akcesoria kominiarskie, czyli jak dostać się na dach?

Akcesoria kominiarskie, czyli jak dostać się na dach? Akcesoria kominiarskie, czyli jak dostać się na dach?

Nad tym, w jaki sposób dostać się na dach, zastanawiamy się najczęściej dopiero wtedy, kiedy pojawiają się problemy i niezbędna jest interwencja kominiarza. Niejednokrotnie okazuje się wówczas, że poza...

Nad tym, w jaki sposób dostać się na dach, zastanawiamy się najczęściej dopiero wtedy, kiedy pojawiają się problemy i niezbędna jest interwencja kominiarza. Niejednokrotnie okazuje się wówczas, że poza drabiną, specjaliście od kominów przydałyby się także umiejętności akrobatyczne. Co więc należy zrobić, żeby dostanie się na dach nie sprawiało większych problemów?

Gdy zabraknie prądu. Czym oświetlić dom? Jak ogrzać mieszkanie?

Gdy zabraknie prądu. Czym oświetlić dom? Jak ogrzać mieszkanie? Gdy zabraknie prądu. Czym oświetlić dom? Jak ogrzać mieszkanie?

Prąd w gniazdku traktujemy jako coś normalnego, co zawsze jest i jedyną kwestią są opłaty za niego. A co się stanie gdy mimo opłat zabraknie w gniazdku prądu?

Prąd w gniazdku traktujemy jako coś normalnego, co zawsze jest i jedyną kwestią są opłaty za niego. A co się stanie gdy mimo opłat zabraknie w gniazdku prądu?

KFA Armatura Grzejnik aluminiowy czy stalowy – który z nich wybrać?

Grzejnik aluminiowy czy stalowy – który z nich wybrać? Grzejnik aluminiowy czy stalowy – który z nich wybrać?

Dylemat, towarzyszący zakupowi odpowiedniego grzejnika do domu czy mieszkania, często nurtuje i wywołuje liczne dyskusje. I choć zagadnienie to wydaje się stosunkowo trudne do rozwiązania, odpowiedź wcale...

Dylemat, towarzyszący zakupowi odpowiedniego grzejnika do domu czy mieszkania, często nurtuje i wywołuje liczne dyskusje. I choć zagadnienie to wydaje się stosunkowo trudne do rozwiązania, odpowiedź wcale nie jest aż tak skomplikowana. Wystarczy poznać zalety grzejników aluminiowych, by bez wątpliwości móc zdecydować, jaki produkt wybrać.

Redakcja news Dzień polski na targach ISH

Dzień polski na targach ISH Dzień polski na targach ISH

Dzień polski podczas targów ISH to w pełni wirtualne wydarzenie polskiej spółki Viessmann w ramach największych na świecie targów branży HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja i woda) – ISH 2021. Planujesz...

Dzień polski podczas targów ISH to w pełni wirtualne wydarzenie polskiej spółki Viessmann w ramach największych na świecie targów branży HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja i woda) – ISH 2021. Planujesz budowę domu lub modernizację istniejącej instalacji albo po prostu interesuje Cię ta tematyka? Dołącz do bezpłatnego wydarzenia online – już 26 marca!

Redakcja Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu?

Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu? Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu?

Wiele jest sytuacji w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Jednak, kiedy w grę wchodzą drogie urządzenia, od których zależy poziom ciepła w naszym domu, nie chcemy czuć się zaskoczeni. Jak zareaguje...

Wiele jest sytuacji w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Jednak, kiedy w grę wchodzą drogie urządzenia, od których zależy poziom ciepła w naszym domu, nie chcemy czuć się zaskoczeni. Jak zareaguje pompa ciepła, gdy zabraknie prądu? Oto kilka cennych informacji od Tomasza Kurka, eksperta z firmy Nabilaton.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Gwarancja na urządzenia grzewcze – o czym warto wiedzieć?

Gwarancja na urządzenia grzewcze – o czym warto wiedzieć? Gwarancja na urządzenia grzewcze – o czym warto wiedzieć?

Podczas zakupu nowego urządzenia grzewczego – kotła gazowego, pompy ciepła lub systemu solarnego – zawsze można liczyć na gwarancję udzielaną przez producenta, obejmującą zwykle kilka lat. Jednak, aby...

Podczas zakupu nowego urządzenia grzewczego – kotła gazowego, pompy ciepła lub systemu solarnego – zawsze można liczyć na gwarancję udzielaną przez producenta, obejmującą zwykle kilka lat. Jednak, aby była ona ważna, należy zwrócić uwagę na zasady określone w warunkach gwarancji.

Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie

Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie

Polska znajduje się w takiej strefie geograficznej, że przez znaczny okres, w celu utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego, musimy ogrzewać pomieszczenia. Każdy kto planuje budowę lub modernizację...

Polska znajduje się w takiej strefie geograficznej, że przez znaczny okres, w celu utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego, musimy ogrzewać pomieszczenia. Każdy kto planuje budowę lub modernizację budynku, staje więc przed trudną decyzją, jaką jest wybór systemu ogrzewania.

Krystyna Stankiewicz news Rok 2020 przyniósł wzrost cen większości materiałów budowlanych

Rok 2020 przyniósł wzrost cen większości materiałów budowlanych Rok 2020 przyniósł wzrost cen większości materiałów budowlanych

Z porównania cen wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w latach 2020 i 2019 przez Grupę PSB Handel wynika, że ciągu roku zdrożały one średnio o 1,4%.

Z porównania cen wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w latach 2020 i 2019 przez Grupę PSB Handel wynika, że ciągu roku zdrożały one średnio o 1,4%.

Armacell Poland Kompleksowa ochrona instalacji rurowych – Tubolit DG Plus firmy Armacell

Kompleksowa ochrona instalacji rurowych – Tubolit DG Plus firmy Armacell Kompleksowa ochrona instalacji rurowych – Tubolit DG Plus firmy Armacell

Instalacje rurowe to nieodzowny element każdego budynku. Do sprawnego funkcjonowania potrzebują ochrony w postaci właściwie dobranej izolacji. Należy przy tym wziąć pod uwagę szereg czynników: zróżnicowanie...

Instalacje rurowe to nieodzowny element każdego budynku. Do sprawnego funkcjonowania potrzebują ochrony w postaci właściwie dobranej izolacji. Należy przy tym wziąć pod uwagę szereg czynników: zróżnicowanie systemów i ich średnic, ilość miejsca na montaż, konieczność poprowadzenia fragmentów instalacji w posadzce czy podwieszenia ich do sufitu. Można też ułatwić sobie pracę, wyeliminować ryzyko błędów wykonawczych i przyspieszyć tempo prac, stosując Tubolit DG Plus firmy Armacell – uniwersalny system...

REGULUS®-system Kolorowe grzejniki w dobrej cenie

Kolorowe grzejniki w dobrej cenie Kolorowe grzejniki w dobrej cenie

Grzejniki już nie kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem, przy współczesnych ciepłych ścianach i oknach mogą być w dowolnym miejscu – obok okna, na filarze, pod ławką, w dowolnym kolorze i kształcie,...

Grzejniki już nie kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem, przy współczesnych ciepłych ścianach i oknach mogą być w dowolnym miejscu – obok okna, na filarze, pod ławką, w dowolnym kolorze i kształcie, wąskie, pionowe albo niskie na nóżkach. To element wystroju, który może być tak wkomponowany we wnętrzu, aby być jak najmniej widoczny lub stanowić ciekawy akcent aranżacji.

REGULUS®-system Grzejnik grzejnikowi nierówny

Grzejnik grzejnikowi nierówny Grzejnik grzejnikowi nierówny

Grzejniki różnią się między sobą powierzchnią czynną oraz masą. Wielkość powierzchni wymiany grzejnika warunkuje temperaturę pracy niezbędną dla jego efektywnej pracy, natomiast jego masa istotnie wpływa...

Grzejniki różnią się między sobą powierzchnią czynną oraz masą. Wielkość powierzchni wymiany grzejnika warunkuje temperaturę pracy niezbędną dla jego efektywnej pracy, natomiast jego masa istotnie wpływa na czas dostępu do pożądanej ilości ciepła. Mała masa całkowita grzejnika umożliwia łatwe sterowanie procesem grzania (w tym również zaprzestanie grzania) – grzanie precyzyjne i efektywne.

REGULUS®-system Ogrzewanie i chłodzenie grzejnikami REGULUS®-system

Ogrzewanie i chłodzenie grzejnikami REGULUS®-system Ogrzewanie i chłodzenie grzejnikami REGULUS®-system

Pojawienie się na rynku techniki grzewczej pomp ciepła i grzejników rewersyjnych REGULUS®-system REVERS spowodowało, że układ centralnego ogrzewania może być również układem centralnego chłodzenia. Jest...

Pojawienie się na rynku techniki grzewczej pomp ciepła i grzejników rewersyjnych REGULUS®-system REVERS spowodowało, że układ centralnego ogrzewania może być również układem centralnego chłodzenia. Jest to możliwe bez dodatkowych kosztów czy tworzenia dodatkowych instalacji. Reversy są grzejnikami o bardzo małej bezwładności cieplnej i dużej powierzchni wymiany ciepła, cechy te warunkują ich efektywność w niskiej temperaturze zasilania. Mogą tworzyć łatwo sterowalny i elastyczny system grzewczo-chłodzący,...

REGULUS®-system Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać?

Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać? Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać?

Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza cecha. Domy ciepłe (murowane z elementami betonowymi) posiadają dużą zdolność akumulowania ciepła. Natomiast domy bardzo ciepłe charakteryzuje niska...

Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza cecha. Domy ciepłe (murowane z elementami betonowymi) posiadają dużą zdolność akumulowania ciepła. Natomiast domy bardzo ciepłe charakteryzuje niska lub bardzo niska akumulacyjność ciepła. Jak skutecznie je ogrzewać i jaki system wybrać?

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania

Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania

W roku 2006, jako pierwszy producent w Europie, Daikin wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Od tego czasu popularność...

W roku 2006, jako pierwszy producent w Europie, Daikin wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Od tego czasu popularność pomp ciepła stosowanych w obiektach rezydencyjnych znacznie wzrosła. Obecnie inwestorzy indywidualni chętnie rozważają pompy ciepła jako bezobsługowe, nowoczesne i ekonomiczne źródło ciepła dla swoich domów.

Iglotech Sp. z o. o. Pompa ciepła – korzyści dla domu przez cały rok

Pompa ciepła – korzyści dla domu przez cały rok Pompa ciepła – korzyści dla domu przez cały rok

Pompy ciepła to coraz bardziej popularny system ogrzewania w naszym kraju. Dzieje się tak dzięki lepszej dostępności urządzeń, niskim kosztom eksploatacyjnym i możliwości dofinansowania inwestycji. Instalacja...

Pompy ciepła to coraz bardziej popularny system ogrzewania w naszym kraju. Dzieje się tak dzięki lepszej dostępności urządzeń, niskim kosztom eksploatacyjnym i możliwości dofinansowania inwestycji. Instalacja tego urządzenia grzewczego przeznaczona jest zarówno do nowych budynków, jak i tych wieloletnich. Wybór wydajności pompy będzie zależny głównie od powierzchni budynku i jego ocieplenia.

mgr inż. Damian Czernik Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać?

Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać? Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać?

Wśród powietrznych pomp ciepła można wyróżnić urządzenia dzielące się na typoszereg split oraz monoblok. Różnią się one między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, gabarytami, a także ceną. Dlatego w poniższym...

Wśród powietrznych pomp ciepła można wyróżnić urządzenia dzielące się na typoszereg split oraz monoblok. Różnią się one między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, gabarytami, a także ceną. Dlatego w poniższym artykule omawiam te różnice oraz podpowiadam, jakimi kryteriami się kierować przy wyborze powietrznej pompy ciepła do budynku jednorodzinnego.

ABC ciepłego i zdrowego domu

ABC ciepłego i zdrowego domu ABC ciepłego i zdrowego domu

Czy wiesz, dlaczego prawidłowa izolacja domu jest tak ważna? Dowiedz się, jak cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem w domu i zobacz "ABC ciepłego i zdrowego domu".

Czy wiesz, dlaczego prawidłowa izolacja domu jest tak ważna? Dowiedz się, jak cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem w domu i zobacz "ABC ciepłego i zdrowego domu".

Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu?

Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu? Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu?

Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu?

Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu?

Jaki kocioł wybrać?

Jaki kocioł wybrać? Jaki kocioł wybrać?

Jaki kocioł wybrać?

Jaki kocioł wybrać?

Co to jest pompa ciepła?

Co to jest pompa ciepła? Co to jest pompa ciepła?

Co to jest pompa ciepła?

Co to jest pompa ciepła?

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania?

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania? Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania?

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania?

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania?

Redakcja news Pompa ciepła Vesta

Pompa ciepła Vesta Pompa ciepła Vesta

Wkrótce na rynku urządzeń grzewczych pojawi się Vesta – pierwsza pompa ciepła firmy SAS, pracująca w systemie powietrze/woda.

Wkrótce na rynku urządzeń grzewczych pojawi się Vesta – pierwsza pompa ciepła firmy SAS, pracująca w systemie powietrze/woda.

Jak dobrać kocioł grzewczy?

Jak dobrać kocioł grzewczy? Jak dobrać kocioł grzewczy?

Jak dobrać kocioł grzewczy?

Jak dobrać kocioł grzewczy?

Najnowsze produkty i technologie

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.