Zabezpiecz drewno przed ogniem

Drewno jako materiał budowlany znajduje coraz szersze zastosowanie. W ostatnim czasie obserwuje się rosnące znaczenie tego materiału jako okładziny elewacyjnej. Pojawiają się przy tym często pytania o wymagania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego dotyczące drewnianych elementów budowlanych.

Bezpieczeństwo pożarowe – co mówią przepisy?

Wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, np. ścian zewnętrznych budynków, określone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690), wraz z późniejszymi zmianami.

Zgodnie z §216 w/w Rozporządzenia poszczególne elementy budynku (w tym np. konstrukcja dachu, ściany zewnętrzne lub przekrycie dachu) powinny być nierozprzestrzeniające ognia (NRO), przy czym dopuszcza się np. zastosowanie elementów słabo rozprzestrzeniających ogień (SRO) w przypadku ścian zewnętrznych w niskim budynku mieszkalnym (kategoria ZL IV). Zaufaj ekspertom od elewacji i gontów drewnianych >>

Jak zabezpieczyć drewno?

Stosując drewno jako materiał budowlany, należy pamiętać, że drewno o gęstości objętościowej poniżej 650 kg/m3, bez zabezpieczeń ochronnych, zaliczane jest do grupy materiałów łatwopalnych i tym samym dobrze rozprzestrzeniających ogień. Wymagane w budownictwie klasy nierozprzestrzeniania ognia NRO i SRO można osiągnąć np. poprzez dodatkową impregnację ogniochronną drewna.

Decydując się na wykorzystanie drewna przy budowie domu należy rozważyć scenariusz rozwoju pożaru wewnątrz budynku, jak również przy działaniu ognia od zewnątrz.

W przypadku elementów drewnianych stosowanych wewnątrz budynków, np. do konstrukcji więźby dachowej, drewno należy zabezpieczyć do odpowiedniej klasy reakcji na ogień środkami ogniochronnymi przebadanymi zgodnie z PN-EN 13501-1+A1:2010. Informacje o systemie tzw. euroklas można znaleźć w § 208a warunków technicznych dla budynków i ich usytuowania oraz w załączniku 3 do w/w rozporządzenia. Drewno zaimpregnowane np. do klasy reakcji B-s1,d0 odpowiada wtedy wyrobowi „niezapalnemu, nie kapiącemu i nieodpadającemu pod wpływem ognia oraz nierozprzestrzeniającemu ognia". Taki poziom ochrony drewna przed ogniem, np. dla konstrukcji dachu można osiągnąć stosując jeden z bardziej znanych na rynku ogniochronny solny impregnat FOBOS M-4.

Fobos Luvena

Należy jednak podkreślić, że system euroklas opisany w załączniku nr 3 do w/w Rozporządzenia został opracowany jedynie w odniesieniu do scenariusza pożaru wewnątrz budynku i nie uwzględnia rozwoju pożaru przy działaniu ognia od zewnątrz budynku. Dowiedz się więcej o środkach ogniochronnych do drewna >>

Wymagania wobec elementów budowlanych w zakresie ochrony przed ogniem na zewnątrz budynków określa się natomiast zgodnie z Polską Normą dotyczącą metody badania stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych dla budynków jedyną obowiązującą metodą oceny rozprzestrzeniania ognia na drewnianych elewacjach przy działaniu ognia od zewnątrz budynku jest norma PN-B-02867:1990 + Az1:2001 powołana w załączniku nr 1 do w/w rozporządzenia.

Wychodząc naprzeciw rosnącemu znaczeniu drewna jako okładziny elewacyjnej LUVENA S.A. wprowadziła do oferty nowy produkt pod znaną marką Fobos, który pozwala uzyskać klasę NRO dla drewnianych elewacji zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem ministra infrastruktury.

FOBOS® Z-LAK  to wodorozcieńczalny lakier ogniochronny, który skutecznie łączy ochronę przed ogniem z dekoracyjnym wykończeniem powierzchni drewna. Cechuje go ponadto wysoka odporność na czynniki środowiskowe i UV, co pozwala na jego stosowanie w warunkach zewnętrznych.

FOBOS® Z-LAK  zabezpiecza drewniane okładziny elewacyjne z europejskich gatunków drewna i modrzewia syberyjskiego do klasy nierozprzestrzeniania ognia NRO przy 5-letniej trwałości ochrony w warunkach zewnętrznych (zgodnie z PN-B-02867:1990 + Az1:2001). Produkt ten może być również stosowany przy zabezpieczaniu drewnianych pokryć dachowych (gonty, wióry osikowe) do klasy niezapalności Broof {t1}.

Fobos Luvena LUVENA S.A.
ul. Romana Maya 1, 62-030 Luboń
tel. 61 89 00 300
e-mail:
www.impregnatyfobos.pl
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  1
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Jak położyć blachodachówkę?

Arkusze blachodachówki rekomenduje się układać od okapu do kalenicy, a nie tak jak w przypadku... czytaj dalej »


Czego użyć do uszczelnienia dachu? Dlaczego warto wybrać rynny z tytan-cynku?
Zapewnij szczelność i wysoką termoizolacyjność złącza na dachu... czytaj dalej » Blacha cynkowa przez stulecia była stosowana w systemach rynnowych, jako najbardziej narażonych miejscach budowli... czytaj dalej »

 


Wnętrze - jak połączyć tradycję z nowoczesnością?

Polacy mają dość mebli „jak w każdym domu”. Dlatego coraz częściej szukają i wybierają wyposażenie do salonu, które jest... czytaj dalej »


Zobacz zalety własnej przydomowej oczyszczalni ścieków » Prosty przepis na porządek w szafkach kuchennych »

Biologiczne oczyszczalnie ścieków bytowo-gospodarczych można instalować zarówno w domach jednorodzinnych, jak i zakładach (...)czytaj dalej » Ten problem znają wszyscy posiadacze tradycyjnych szafek z drzwiczkami. Dotarcie do produktów ulokowanych w głębi oznacza...czytaj dalej »

 


Ty też możesz zaoszczędzić do 75% kosztów energii. Zobacz »

W przypadku nowych domów lub remontowanych możesz zaoszczędzić do 75% kosztów energii i ograniczyć o 30% emisję szkodliwych substancji. czytaj dalej »


Ściany odporne na ekstremalne warunki » Jak zagwarantować świeże powietrze w dużych i małych pomieszczeniach?
Ściany często narażone są na liczne uszkodzenia – czy to przez różne przedmioty, jak np. walizki, lub przestawiane meble czy zabawy domowe dzieci. czytaj dalej » Zadbaj o komfort w mieszkaniu przez całe lato! czytaj dalej »

 


Czego użyć, by zapewnić szczelność pokrycia dachowego?

W przypadku dachu skośnego niezwykle ważne jest stosowanie materiałów energooszczędnych, wiatroszczelnych i odpornych na rozerwania. czytaj dalej »


 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Forum

Olga_sl  | 
21-06-2018, 17:26
 | 
1
kosmita767  | 
21-06-2018, 15:49
 | 
4
magnificent  | 
21-06-2018, 13:35
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
120
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
107
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
91
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl