Zabezpiecz drewno przed ogniem

Drewno jako materiał budowlany znajduje coraz szersze zastosowanie. W ostatnim czasie obserwuje się rosnące znaczenie tego materiału jako okładziny elewacyjnej. Pojawiają się przy tym często pytania o wymagania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego dotyczące drewnianych elementów budowlanych.

Bezpieczeństwo pożarowe – co mówią przepisy?

Wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, np. ścian zewnętrznych budynków, określone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690), wraz z późniejszymi zmianami.

Zgodnie z §216 w/w Rozporządzenia poszczególne elementy budynku (w tym np. konstrukcja dachu, ściany zewnętrzne lub przekrycie dachu) powinny być nierozprzestrzeniające ognia (NRO), przy czym dopuszcza się np. zastosowanie elementów słabo rozprzestrzeniających ogień (SRO) w przypadku ścian zewnętrznych w niskim budynku mieszkalnym (kategoria ZL IV). Zaufaj ekspertom od elewacji i gontów drewnianych >>

Jak zabezpieczyć drewno?

Stosując drewno jako materiał budowlany, należy pamiętać, że drewno o gęstości objętościowej poniżej 650 kg/m3, bez zabezpieczeń ochronnych, zaliczane jest do grupy materiałów łatwopalnych i tym samym dobrze rozprzestrzeniających ogień. Wymagane w budownictwie klasy nierozprzestrzeniania ognia NRO i SRO można osiągnąć np. poprzez dodatkową impregnację ogniochronną drewna.

Decydując się na wykorzystanie drewna przy budowie domu należy rozważyć scenariusz rozwoju pożaru wewnątrz budynku, jak również przy działaniu ognia od zewnątrz.

W przypadku elementów drewnianych stosowanych wewnątrz budynków, np. do konstrukcji więźby dachowej, drewno należy zabezpieczyć do odpowiedniej klasy reakcji na ogień środkami ogniochronnymi przebadanymi zgodnie z PN-EN 13501-1+A1:2010. Informacje o systemie tzw. euroklas można znaleźć w § 208a warunków technicznych dla budynków i ich usytuowania oraz w załączniku 3 do w/w rozporządzenia. Drewno zaimpregnowane np. do klasy reakcji B-s1,d0 odpowiada wtedy wyrobowi „niezapalnemu, nie kapiącemu i nieodpadającemu pod wpływem ognia oraz nierozprzestrzeniającemu ognia". Taki poziom ochrony drewna przed ogniem, np. dla konstrukcji dachu można osiągnąć stosując jeden z bardziej znanych na rynku ogniochronny solny impregnat FOBOS M-4.

Fobos Luvena

Należy jednak podkreślić, że system euroklas opisany w załączniku nr 3 do w/w Rozporządzenia został opracowany jedynie w odniesieniu do scenariusza pożaru wewnątrz budynku i nie uwzględnia rozwoju pożaru przy działaniu ognia od zewnątrz budynku. Dowiedz się więcej o środkach ogniochronnych do drewna >>

Wymagania wobec elementów budowlanych w zakresie ochrony przed ogniem na zewnątrz budynków określa się natomiast zgodnie z Polską Normą dotyczącą metody badania stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych dla budynków jedyną obowiązującą metodą oceny rozprzestrzeniania ognia na drewnianych elewacjach przy działaniu ognia od zewnątrz budynku jest norma PN-B-02867:1990 + Az1:2001 powołana w załączniku nr 1 do w/w rozporządzenia.

Wychodząc naprzeciw rosnącemu znaczeniu drewna jako okładziny elewacyjnej LUVENA S.A. wprowadziła do oferty nowy produkt pod znaną marką Fobos, który pozwala uzyskać klasę NRO dla drewnianych elewacji zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem ministra infrastruktury.

FOBOS® Z-LAK  to wodorozcieńczalny lakier ogniochronny, który skutecznie łączy ochronę przed ogniem z dekoracyjnym wykończeniem powierzchni drewna. Cechuje go ponadto wysoka odporność na czynniki środowiskowe i UV, co pozwala na jego stosowanie w warunkach zewnętrznych.

FOBOS® Z-LAK  zabezpiecza drewniane okładziny elewacyjne z europejskich gatunków drewna i modrzewia syberyjskiego do klasy nierozprzestrzeniania ognia NRO przy 5-letniej trwałości ochrony w warunkach zewnętrznych (zgodnie z PN-B-02867:1990 + Az1:2001). Produkt ten może być również stosowany przy zabezpieczaniu drewnianych pokryć dachowych (gonty, wióry osikowe) do klasy niezapalności Broof {t1}.

Fobos Luvena LUVENA S.A.
ul. Romana Maya 1, 62-030 Luboń
tel. 61 89 00 300
e-mail:
www.impregnatyfobos.pl
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  1
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czym jest automatyczne nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie roślin balkonowych i tarasowych to trudne zadanie. Tylko systematyczna i skrupulatna pielęgnacja sprawi, że rośliny każdego dnia będą zachwycały nas swym pięknem czytaj dalej »


Jak "docieplić" mur jednowarstwowy? Pomagamy w wyborze zraszacza ogrodowego »
W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują mury jednowarstwowe, tj. mury wznoszone z betonu komórkowego o grubości 36 cm, ceramiki poryzowanej o grubości 38 lub 44 cm. czytaj dalej » Jakie zraszacze przeznaczone są do nawadniania trawników na posesjach prywatnych, a jakie przy obiektach komercyjnych i użyteczności publicznej? czytaj dalej »

 


Dlaczego wybieramy kominy stalowe?

Większa sprawność kotła przekłada się na mniejszą temperaturę spalin wylotowych, co powoduje silne działanie korozyjne. czytaj dalej »


Wodne ogrzewanie ścienne - poznaj szczegóły montażu » Sposób na wytłumienie odgłosu kroków »

Koszty wykonania instalacji elektrycznego ogrzewania są niższe niż wodnego, jednak nie w każdym budynku może ono stanowić główny system ogrzewania. czytaj dalej » Hałasy, jakich możemy doświadczyć ze strony domowników bądź sąsiadów, z pewnością nie ułatwiają odpoczynku po ciężkim dniu pracy. W takiej sytuacji...czytaj dalej »

 


Jak dobrać oświetlenie do pomieszczenia?

Światło sztuczne powinno być jak najbardziej zbliżone do światła słonecznego, a jego strumień wolny od uciążliwego efektu migotania. czytaj dalej »

 


 

Rury miedziane w ogrzewaniu podłogowym? Narzędzia, które warto mieć w domu - zestawienie »
Oferowane na rynku systemy ogrzewania płaszczyznowego z miedzi to kompletne systemy, których instalacja oszczędza czas montażu i gwarantuje wysokie walory użytkowe. czytaj dalej » Rynek narzędzi i elektronarzędzi jest bardzo duży, ponieważ różne prace wykończeniowe i budowlane wymagają innych sprzętów, odpowiednich do wykonywania określonych czynności. czytaj dalej »

 


Szukasz pomysłu na łazienkę? Pobierz poradnik »

Przeczytaj nowy poradnik Pomysł na łazienkę, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon kąpielowy? czytaj dalej »


 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Forum

arekmadejczyk  | 
23-02-2018, 11:27
 | 
1
paczi  | 
21-02-2018, 11:41
 | 
2
Teraso  | 
21-02-2018, 09:03
 | 
2
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
126
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
118
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
103
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
86
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Ekspert Budowlany 2016
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl