Zabezpiecz drewno przed ogniem

Drewno jako materiał budowlany znajduje coraz szersze zastosowanie. W ostatnim czasie obserwuje się rosnące znaczenie tego materiału jako okładziny elewacyjnej. Pojawiają się przy tym często pytania o wymagania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego dotyczące drewnianych elementów budowlanych.

Bezpieczeństwo pożarowe – co mówią przepisy?

Wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, np. ścian zewnętrznych budynków, określone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690), wraz z późniejszymi zmianami.

Zgodnie z §216 w/w Rozporządzenia poszczególne elementy budynku (w tym np. konstrukcja dachu, ściany zewnętrzne lub przekrycie dachu) powinny być nierozprzestrzeniające ognia (NRO), przy czym dopuszcza się np. zastosowanie elementów słabo rozprzestrzeniających ogień (SRO) w przypadku ścian zewnętrznych w niskim budynku mieszkalnym (kategoria ZL IV). Zaufaj ekspertom od elewacji i gontów drewnianych >>

Jak zabezpieczyć drewno?

Stosując drewno jako materiał budowlany, należy pamiętać, że drewno o gęstości objętościowej poniżej 650 kg/m3, bez zabezpieczeń ochronnych, zaliczane jest do grupy materiałów łatwopalnych i tym samym dobrze rozprzestrzeniających ogień. Wymagane w budownictwie klasy nierozprzestrzeniania ognia NRO i SRO można osiągnąć np. poprzez dodatkową impregnację ogniochronną drewna.

Decydując się na wykorzystanie drewna przy budowie domu należy rozważyć scenariusz rozwoju pożaru wewnątrz budynku, jak również przy działaniu ognia od zewnątrz.

W przypadku elementów drewnianych stosowanych wewnątrz budynków, np. do konstrukcji więźby dachowej, drewno należy zabezpieczyć do odpowiedniej klasy reakcji na ogień środkami ogniochronnymi przebadanymi zgodnie z PN-EN 13501-1+A1:2010. Informacje o systemie tzw. euroklas można znaleźć w § 208a warunków technicznych dla budynków i ich usytuowania oraz w załączniku 3 do w/w rozporządzenia. Drewno zaimpregnowane np. do klasy reakcji B-s1,d0 odpowiada wtedy wyrobowi „niezapalnemu, nie kapiącemu i nieodpadającemu pod wpływem ognia oraz nierozprzestrzeniającemu ognia". Taki poziom ochrony drewna przed ogniem, np. dla konstrukcji dachu można osiągnąć stosując jeden z bardziej znanych na rynku ogniochronny solny impregnat FOBOS M-4.

Fobos Luvena

Należy jednak podkreślić, że system euroklas opisany w załączniku nr 3 do w/w Rozporządzenia został opracowany jedynie w odniesieniu do scenariusza pożaru wewnątrz budynku i nie uwzględnia rozwoju pożaru przy działaniu ognia od zewnątrz budynku. Dowiedz się więcej o środkach ogniochronnych do drewna >>

Wymagania wobec elementów budowlanych w zakresie ochrony przed ogniem na zewnątrz budynków określa się natomiast zgodnie z Polską Normą dotyczącą metody badania stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych dla budynków jedyną obowiązującą metodą oceny rozprzestrzeniania ognia na drewnianych elewacjach przy działaniu ognia od zewnątrz budynku jest norma PN-B-02867:1990 + Az1:2001 powołana w załączniku nr 1 do w/w rozporządzenia.

Wychodząc naprzeciw rosnącemu znaczeniu drewna jako okładziny elewacyjnej LUVENA S.A. wprowadziła do oferty nowy produkt pod znaną marką Fobos, który pozwala uzyskać klasę NRO dla drewnianych elewacji zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem ministra infrastruktury.

FOBOS® Z-LAK  to wodorozcieńczalny lakier ogniochronny, który skutecznie łączy ochronę przed ogniem z dekoracyjnym wykończeniem powierzchni drewna. Cechuje go ponadto wysoka odporność na czynniki środowiskowe i UV, co pozwala na jego stosowanie w warunkach zewnętrznych.

FOBOS® Z-LAK  zabezpiecza drewniane okładziny elewacyjne z europejskich gatunków drewna i modrzewia syberyjskiego do klasy nierozprzestrzeniania ognia NRO przy 5-letniej trwałości ochrony w warunkach zewnętrznych (zgodnie z PN-B-02867:1990 + Az1:2001). Produkt ten może być również stosowany przy zabezpieczaniu drewnianych pokryć dachowych (gonty, wióry osikowe) do klasy niezapalności Broof {t1}.

Fobos Luvena LUVENA S.A.
ul. Romana Maya 1, 62-030 Luboń
tel. 61 89 00 300
e-mail:
www.impregnatyfobos.pl
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  1
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy miedź sprawdza się we współczesnym budownictwie?

EIM miedziana rynna

Powierzchnie miedziane mogą stanowić przepiękne wykończenie nowych i odnawianych budynków zarówno na całej powierzchni, jak i we fragmencie fasady lub jako element konstrukcyjny pokrycia dachowego. czytaj dalej »


Jak zabezpieczyć powierzchnie przed korozją? Renowacja zasolonych i zawilgoconych murów – jak się to robi?
Metalowy element pokryty rdzą BASF tynki renowacyjne
Temperatura powietrza i podłoża podczas malowania i wysychania powinna wynosić +5 stopni. Niska temperatura, zawyżona wilgotność powietrza wydłużają czas schnięcia powłoki   czytaj dalej » W tynkach renowacyjnych, w przeciwieństwie do tynków wapiennych i cementowych, strefa odparowania wody jest usytuowana wewnątrz warstwy tynku.czytaj dalej »

 


Stwórz przytulne, ciepłe i modne wnętrze!

Jesienią i zimą więcej czasu spędzamy w naszych domach. Sprawmy więc, aby były jak najbardziej przytulne i takie, jak nam się podobają. czytaj dalej »

 


 

Dlaczego warto montować kurtyny powietrzne? Marzysz o przeszklonych ścianach? Koniecznie zobacz »
Rosenberg - kurtyny powietrzne MS Okna
Kurtyny powietrzne to idealne rozwiązanie dla zachowania komfortowego klimatu w pomieszczeniach handlowych i budynkach użyteczności publicznej. Jednak urządzenie musi nie tylko zapewniać właściwe parametry eksploatacyjne czytaj dalej » Nowoczesne i bardzo obecnie modne wielkoformatowe przeszklenia mają zadanie wpuszczać do wnętrz maksymalnie dużo światła dziennego oraz potęgować wrażenie przestrzeni, dodatkowo w zależności od potrzeb i pory roku łącząc bądź odgradzając nasz dom od tarasu czy ogrodu. czytaj dalej »

 


 

Czego potrzebujesz by ocenić wady konstrukcyjne budynku? Jakie powinny być drzwi przeciwpożarowe?
Elektra_system-grzejny Drzwi przeciwpożarowe
Dzięki temu nawet minimalne anomalie temperaturowe występujące w trudnodostępnych lub niebezpiecznych strefach instalacji przemysłowych mogą zostać precyzyjnie wychwycone z bezpiecznej odległości. czytaj dalej » Drzwi odporne na ogień to warte inwestycji zabezpieczenie przed pożarem w Twoim domu. Muszą być przede wszystkim szczelne i... czytaj dalej »

 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Drewniane podłogi skrojone na miarę

Nową kolekcję podłóg drewnianych Retro Collection, oferowaną przez firmę Jawor-Parkiet, stanowią cztery autorskie linie oryginalnie stylizowanych powierzchni.

Braas Konsumenckim Liderem Jakości 2017

Markę Braas wyróżniono złotym godłem programu Konsumencki Lider Jakości 2017 jako firmę uznawaną przez konsumentów za najlepszą na polskim rynku. Wyniki projektu przygotowywane są na podstawie...
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Forum

jacekrobak  | 
18-10-2017, 04:48
 | 
1
dalmeble  | 
12-10-2017, 14:32
 | 
1
kczarnecki79  | 
10-10-2017, 15:40
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
123
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
106
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
88
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
86
Gerard Roofing Systems
Gerard Roofing Systems
ŚWIATOWY LIDER W PRODUKCJI DACHÓWEK METALOWYCH Od ponad 50 lat Gerard AHI Roofing jest innowatorem w zakresie...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Ekspert Budowlany 2016
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl