Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Instalacje grzewcze z miedzi - czy warto?

Instalacje grzewcze z miedzi - czy warto?
Instalacje grzewcze z miedzi - czy warto?
Fot. Europejski Instytut Miedzi

Miedź jest materiałem, z którego często wykonuje się instalacje grzewcze w budynkach mieszkalnych. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Zalety miedzi w instalacjach

Swoją popularność miedź zawdzięcza doskonałym własnościom: wysokiej plastyczności, trwałości, bakteriostatycznemu oddziaływaniu w stosunku do wody, odporności na korozję (dzięki tworzeniu warstwy tlenków na powierzchni roboczej zabezpieczającej przed korozją). Miedź jest ponadto przyjazna dla środowiska, gdyż w 100% podlega recyklingowi. Bardzo ważną zaletą, którą mają rury miedziane w odróżnieniu od rur z tworzyw sztucznych jest antydyfuzyjność. Miedź nie przepuszcza tlenu do wody w instalacji, który jest przyczyną korozji, a zwłaszcza elementów instalacji ze stali, w tym  grzejników.

Instalacyjne rury miedziane stosowane w instalacjach ogrzewczych wykonane są zgodnie z europejską normą PN-EN 1057, zaś łączniki zgodnie z PN-EN 1254. Rury i łączniki miedziane wykonane przez różnych producentów mają ten sam skład chemiczny i wymiary. Jest to materiał kompatybilny, niezależnie od miejsca pochodzenia.

Dowiedz się więcej o instalacjach z miedzi »

Rury miedziane dostępne na rynku są w stanie twardym, półtwardym oraz miękkim. Do instalacji c.o. z grzejnikami w Polsce najczęściej stosuje się rury twarde, natomiast do ogrzewania powierzchniowego rury miękkie. Do wykonywania instalacji z rur i łączników miedzianych stosuje się połączenia nierozłączne i rozłączne.

Sposób łączenia rur

Najbardziej popularną metodą łączenia instalacji grzewczych z miedzi jest lutowanie kapilarne. Stosowane są luty miękkie (temp. topnienia 220-250°C) oraz twarde (630-890°C). Lutowanie miękkie stosuje się do przewodów o średnicy do 28 mm, twardych zaś, gdy średnica jest większa niż 28 mm. Zaletą tego typu połączenia jest niska cena łącznika do lutowania kapilarnego, jednak kwalifikacje instalatorów wykonujących takie instalacje muszą być wysokie. 

Poznaj też: Nowy pomysł na LED - świecące grzejniki

Drugim coraz bardziej popularnym sposobem łączenia miedzianych instalacji grzewczych jest zaprasowywanie. Przy tym rodzaju połączenia wykorzystuje się specjalny łącznik z elastyczną uszczelką, która po zaprasowaniu zaciskarką tworzy trwałe i nierozłączne połączenie. W porównaniu z lutowaniem połączenie to jest bardziej estetyczne oraz prostsze i szybsze w montażu. Może być wykonane przez instalatora o niższych kwalifikacjach. Łącznik zaprasowywany jest jednak droższy od kształtki do lutowania.

Kliknij po więcej informacji w zakresie stosowania rur miedzianych »

Źródło: Europejski Instytut Miedzi

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Szybkie i precyzyjne wykrycie mostków cieplnych? To możliwe »

Kamera pozwala też na na szybkie wykrycie przegrzań instalacji elektrycznych i wycieków z ogrzewań podłogowych. Jest niezastąpionym narzędziem przy diagnostyce w węzłach ciepłowniczych, lokalizacji położeń rurociągów sieciowych i ocenie stanu instalacji elektrycznych. czytaj dalej »


Jak dobrać najlepsze zadaszenie na taras? Czym uszczelnić oczko wodne?
Przy elementach małej architektury idealnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie płyt z poliwęglanu komorowego, płyt PVC czy poliestru falistego w rolce. czytaj dalej » Po całkowitym wyschnięciu i stwardnieniu betonu wewnętrzną powierzchnię powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć preparatem przeciwwodnym czytaj dalej »

 


Szukasz pomysłu na łazienkę? Pobierz poradnik »

Przeczytaj nowy poradnik Pomysł na łazienkę, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon kąpielowy? czytaj dalej »


Jak zabezpieczyć powierzchnie przed korozją? Renowacja zasolonych i zawilgoconych murów – jak się to robi?
Metalowy element pokryty rdzą BASF tynki renowacyjne
Temperatura powietrza i podłoża podczas malowania i wysychania powinna wynosić +5 stopni. Niska temperatura, zawyżona wilgotność powietrza wydłużają czas schnięcia powłoki   czytaj dalej » W tynkach renowacyjnych, w przeciwieństwie do tynków wapiennych i cementowych, strefa odparowania wody jest usytuowana wewnątrz warstwy tynku.czytaj dalej »

 


Stwórz przytulne, ciepłe i modne wnętrze!

Jesienią i zimą więcej czasu spędzamy w naszych domach. Sprawmy więc, aby były jak najbardziej przytulne i takie, jak nam się podobają. czytaj dalej »

 


 

Dlaczego warto montować kurtyny powietrzne? Oto dlaczego płyty warstwowe są tak popularne »
Rosenberg - kurtyny powietrzne
Kurtyny powietrzne to idealne rozwiązanie dla zachowania komfortowego klimatu w pomieszczeniach handlowych i budynkach użyteczności publicznej. Jednak urządzenie musi nie tylko zapewniać właściwe parametry eksploatacyjne czytaj dalej » Płyty warstwowe jako elementy ścian i dachów przeznaczone są również do wykonywania dociepleń ścian i dachów obiektów przemysłowych. czytaj dalej »

 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Aktualny numer

5/2017
Ekspert Budowlany 5/2017
W numerze m.in.:
  • - Modny trend - podłogi ceramiczne jak z drewna
  • - Ocieplanie bez błędów

Forum

sebanmedyk  | 
17-11-2017, 15:01
 | 
1
kaajt  | 
16-11-2017, 22:36
 | 
1
samuso  | 
14-11-2017, 08:38
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
123
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
107
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
88
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
86
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Ekspert Budowlany 2016
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl