EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Systemy przeciwoblodzeniowe - zima bezpieczna dla każdego

ELEKTRA | 2017-11-28
Systemy przeciwoblodzeniowe - zima bezpieczna dla każdego
Fot. Elektra

Systemy przeciwoblodzeniowe - zima bezpieczna dla każdego


Fot. Elektra

W zależności od tego, ile mamy lat, zima może wywoływać zupełnie inne emocje. Dzieciom kojarzy się z zabawami na śniegu, lepieniem bałwana, rzucaniem śnieżkami, lodowiskiem, jednak inaczej odbierają ją osoby dorosłe. Często zaraz po wyjściu z ciepłej pościeli sprawdzamy, ile śniegu napadało w nocy. Przecierając oczy, możemy sobie wyobrażać nieodśnieżone ulice, gigantyczne korki, tańczące auta czy ślizgających się pieszych. Jeśli pada śnieg, przed wyjazdem do pracy musimy najpierw utorować sobie drogę wśród zasp i odśnieżyć podjazd, schody, a także ścieżkę do furtki.

treść sponsorowana

Jednak tak być nie musi.

Rynek oferuje coraz lepsze rozwiązania z zakresu ochrony przeciwoblodzeniowej, a należą do nich m.in. specjalistyczne instalacje:

  • ogrzewania wjazdu do garażu;
  • podgrzewania ciągów komunikacyjnych i schodów;
  • ochrona przeciwoblodzeniowa dachów, rynien i rur spustowych;

ELEKTRA - wiodący polski producent systemów ogrzewania podłogowego już od ćwierć wieku oferuje również systemy ochrony przed śniegiem i lodem. Bazując tych na rozwiązaniach zima może stać się naprawdę urokliwą i bezpieczną porą roku.

Dowiedz się więcej >>

Ogrzewanie wjazdu do garażu możemy wykonać na dwa sposoby:

Pierwszy zakłada wykonanie ogrzewania pod całą powierzchnią naszego podjazdu - w tym wypadku możemy wykorzystać przewody grzejne ELEKTRA VCD o mocy od 25W/m. Można je układać zarówno w podsypce piaskowej pod kostkę brukową, jak i w podjazdach wykonanych z zaprawy betonowej - w warstwę wylewki. Moc jednostkowa na m2 powinna w tym wypadku oscylować w granicach 300W/m2. Wykonanie instalacji powinniśmy zlecić specjaliście z niezbędnymi uprawnieniami i autoryzacją producenta.

Możliwe jest również wykonanie ogrzewania wyłącznie pod trakcje jezdne naszego auta. Do tego celu możemy użyć gotowych mat grzejnych np.: ELEKTRA SnowTec®. Maty mają szerokość 60 cm, a ich długość zależy od powierzchni - od 2 do 21 m bieżących i od 1,2 do 12,6 m2. Podobnie jak przewody grzejne maty SnowTec® układa się w warstwie podsypki piaskowej pod kostkę brukową lub w betonie, jeśli z tego materiału wykonujemy nasz podjazd.

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe schodów

Do instalacji ogrzewania przeciwoblodzeniowego schodów powinniśmy użyć przewodów grzejnych o mocy od 20W/m. Do montażu systemu musimy zatrudnić autoryzowanego instalatora. Przewody układa się na poszczególnych schodkach i płycie spoczynkowej. Istotne jest, aby całość została umieszczona w betonie, a nie tuż pod powierzchnią Sterowanie odbywa się tu podobnie, jak w przypadku ogrzewania podjazdów za pomocą specjalnego termostatu mierzącego temperaturę powietrza. Zastosowanie czujnika wilgotności nie jest w tym miejscu wymogiem koniecznym.

Zimą warto zabezpieczyć rynny i rury spustowe, w przeciwnym wypadku może dojść do ich urwania się i w konsekwencji sporych strat materialnych lub osobowych. Spadające sople mogą również uszkodzić zaparkowany pod domem pojazd lub uderzyć przechodzącą pod nimi osobę.

Ogrzewanie rynien

Instalacja ogrzewania rynien opiera się na zastosowaniu stałooporowych przewodów grzejnych ELEKTRA VCDR o mocy ok. 20W/m lub przewodów samoregulujących ELEKTRA SelfTec®, które same dostosowują swoją moc do warunków, w których pracują. Przewody układa się w rynnach i rurach spustowych za pomocą specjalnych uchwytów mocujących, które ułatwią montaż i zapewnią właściwą pozycję kabla grzejnego. Obydwa typy przewodów zbudowane są z materiałów odpornych na promieniowanie UV. 

Sprawdź rozwiązania firmy Elektra >>

W małych instalacjach opartych na przewodach samoregulujących nie jest wymagane stosowanie regulatora. Ich charakterystyczną cechą jest możliwość dostosowania mocy do warunków otoczenia, w którym pracują. Oznacza to, że w przypadku spadku temperatury ich moc jednostkowa wzrasta, natomiast gdy temperatura otoczenia podnosi się, moc przewodów maleje. Zjawisko to nosi nazwę samoregulacji. Przewody ELEKTRA SelfTec® mogą z powodzeniem pracować jako zabezpieczenie rur z wodą, siłowników hydraulicznych, zaworów, itp. Sprzedawane są jako gotowe do instalacji odcinki 1-20 m (na zamówienie maksymalnie do 80 mb), w których przewód grzejny połączony jest z przewodem zasilającym hermetyczną mufą. Przewód "zimny" posiada wtyczkę, a znajdująca się w zestawie taśma montażowa znacznie ułatwia jego instalację.

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe rur

Systemy montowane na rurociągach

Elektra oferuje kilka typów specjalistycznych przewodów do zabezpieczenia przed zamarzaniem rur z wodą. Do samodzielnego montażu doskonale nadają się przewody Elektra FreezeTec® zbudowane na bazie stałooporowego przewodu grzejnego z zintegrowanym termostatem, działającym w zakresie: +3°C - załączanie - +10°C wyłączanie. Termostaty umieszczane są na końcu przewodu grzejnego, mierzą więc temperaturę w miejscu najbardziej narażonym na przemarzanie. Przewody FreezeTec® mają moc 12W/mb i są oferowane w gotowych odcinkach o długości od 2-42 m. Przewody zasilające mają hermetyczne zakończenia i wtyczkę połączeniową ułatwiającą podłączenie do zasilania. W zestawie znajduje się taśma umożliwiająca samodzielny montaż na rurociągu. Do zabezpieczenia rur od zewnątrz możemy również użyć przewodów samoregulujących Elektra SelfTec®.

System montowany wewnątrz rur z wodą

W wypadku, gdy dostęp do powierzchni rurociągu jest niemożliwy lub utrudniony, np. znajduje się na nim warstwa izolacji termicznej, a rury przechodzą przez przegrody, możemy skorzystać z przewodu samoregulacyjnego do stosowania wewnątrz rurociągu ELEKTRA SelfTec®DW. Przewód jest dopuszczony do kontaktu z wodą pitną i montowany jest wewnątrz rur za pomocą wpustów hydraulicznych. Czytaj więcej na ten temat >>

Sterowanie

System ochrony przeciwoblodzeniowej jest najbardziej skuteczny i ekonomiczny, gdy nad jego działaniem czuwa inteligentny regulator. W przypadku instalacji zewnętrznych konieczne jest zastosowanie regulatorów wyposażonych w czujnik temperatury oraz wilgoci. System załączany jest tylko wtedy, gdy zarówno np. ELEKTRA ETR2, temperatura, jak i wilgoć sygnalizują opady śniegu, marznącego deszczu oraz występowanie oblodzenia. Regulatory przeznaczone do sterowania większymi systemami są wyposażone w zabezpieczenia o obciążalności 3x16A np. ELEKTRA ETO2.

Niektóre pozwalają na kontrolę dwóch stref grzejnych. Przy odpowiednim podłączeniu dwóch czujników do kontroli rynien lub dwóch czujników do kontroli powierzchni i ciągów komunikacyjnych do jednego regulatora, można sterować niezależnie dwoma różnymi strefami. Możliwa jest również kombinacja ww. czujników - sterowanie dwoma różnymi obszarami (np. rynny i zjazd do garażu). Do mniejszych systemów służą regulatory o obciążalności do 16A. Obsługują z reguły tylko jedną strefę. Regulator należy zamontować na tablicy sterującej. Do tablicy doprowadza się przewody zasilające ("zimne") przewodu grzejnego lub maty grzejnej oraz przewody czujników temperatury i wilgoci.

Prawidłowo dobrana i zamontowana instalacja przeciwoblodzeniowa zapewni nam maksimum bezpieczeństwa przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych, a przy tym jest całkowicie bezobsługowa.

ELEKTRA
ul. K. Kamińskiego 4
05-850 Ożarów Mazowiecki
Telefon: 22 843 32 82

e-mail: [email protected]
www.elektra.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Eliza56 Eliza56, 18.10.2018r., 14:36:07 Szkoda że nasza administracja nie pokusiła się o tego typu rozwiązanie nie musiałabym jak co roku tańczyć tango na podjeździe ;)
  • Felicjan Felicjan, 29.10.2018r., 13:24:13 przy wyborze tego typu ocieplenia warto zwrócić uwagę na gwarancję, serwis. Jakość i trwałość przewodów oraz sposób monitoringu instalacji.

Powiązane

Regulatory temperatury – elektroniczne, na szynę DIN ETI

Regulatory temperatury – elektroniczne, na szynę DIN ETI Regulatory temperatury – elektroniczne, na szynę DIN ETI

Regulatory temperatury – elektroniczne, na szynę DIN TDR 4022-PRO

Regulatory temperatury – elektroniczne, na szynę DIN TDR 4022-PRO Regulatory temperatury – elektroniczne, na szynę DIN TDR 4022-PRO

Regulatory temperatury – elektroniczne UTR 60-PRO

Regulatory temperatury – elektroniczne UTR 60-PRO Regulatory temperatury – elektroniczne UTR 60-PRO

Regulatory temperatury – elektroniczne, na szynę DIN ETOR2

Regulatory temperatury – elektroniczne, na szynę DIN ETOR2 Regulatory temperatury – elektroniczne, na szynę DIN ETOR2

Regulatory temperatury – elektroniczne, na szynę DIN ControlTec Smart SMCR

Regulatory temperatury – elektroniczne, na szynę DIN ControlTec Smart SMCR Regulatory temperatury – elektroniczne, na szynę DIN ControlTec Smart SMCR

Regulatory temperatury – elektroniczne, na szynę DIN ControlTec Smart SMCG

Regulatory temperatury – elektroniczne, na szynę DIN ControlTec Smart SMCG Regulatory temperatury – elektroniczne, na szynę DIN ControlTec Smart SMCG

Regulatory temperatury – elektroniczne, programowalne, ELR30 WiFi

Regulatory temperatury – elektroniczne, programowalne, ELR30 WiFi Regulatory temperatury – elektroniczne, programowalne, ELR30 WiFi

Regulatory temperatury – elektroniczne, programowalne, dotykowe MWD5 WiFi

Regulatory temperatury – elektroniczne, programowalne, dotykowe MWD5 WiFi Regulatory temperatury – elektroniczne, programowalne, dotykowe MWD5 WiFi

Kable grzejne ELEKTRA TuffTec™

Kable grzejne ELEKTRA TuffTec™ Kable grzejne ELEKTRA TuffTec™

Maty grzejne ELEKTRA SnowTec®

Maty grzejne ELEKTRA SnowTec® Maty grzejne ELEKTRA SnowTec®

Kabel grzejny ELEKTRA VCD 25

Kabel grzejny ELEKTRA VCD 25 Kabel grzejny ELEKTRA VCD 25

Kabel grzejny ELEKTRA VCDR

Kabel grzejny ELEKTRA VCDR Kabel grzejny ELEKTRA VCDR

Kabel grzejny ELEKTRA zintegrowany z termostatem

Kabel grzejny ELEKTRA zintegrowany z termostatem Kabel grzejny ELEKTRA zintegrowany z termostatem

System ochrony przed mrozem

System ochrony przed mrozem System ochrony przed mrozem

Folie Grzewcze ELEKTRA WoodTec™

Folie Grzewcze ELEKTRA WoodTec™ Folie Grzewcze ELEKTRA WoodTec™

Przewody grzejne ELEKTRA UltraTec

Przewody grzejne ELEKTRA UltraTec Przewody grzejne ELEKTRA UltraTec

Przewody grzejne ELEKTRA DM

Przewody grzejne ELEKTRA DM Przewody grzejne ELEKTRA DM

Maty grzejne ELEKTRA MD

Maty grzejne ELEKTRA MD Maty grzejne ELEKTRA MD

Przewody grzejne ELEKTRA VCD

Przewody grzejne ELEKTRA VCD Przewody grzejne ELEKTRA VCD

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe Ogrzewanie podłogowe

ELEKTRA

ELEKTRA ELEKTRA

ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak i obiektów przemysłowych. Firma została utworzona w 1985 r., i jest największym, i najbardziej renomowanym...

ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak i obiektów przemysłowych. Firma została utworzona w 1985 r., i jest największym, i najbardziej renomowanym producentem systemów elektrycznego ogrzewania podłogowego oraz ochrony przed mrozem, śniegiem i lodem w Europie Środkowej.

Przewody grzejne SelfTec®DW ready2heat

Przewody grzejne SelfTec®DW ready2heat Przewody grzejne SelfTec®DW ready2heat

Przewody grzejne SelfTec®DW 10

Przewody grzejne SelfTec®DW 10 Przewody grzejne SelfTec®DW 10

Przewody grzejne SelfTec®16 ready2heat

Przewody grzejne SelfTec®16 ready2heat Przewody grzejne SelfTec®16 ready2heat

Najnowsze produkty i technologie

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.