Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Zasady poprawnego użytkowania komina

Poprawne użytkowanie komina możliwe jest jedynie przy właściwie wykonanej wentylacji
Poprawne użytkowanie komina możliwe jest jedynie przy właściwie wykonanej wentylacji
Fot. Jawar

Renomowani producenci systemów kominowych, oddając swoje produkty do sprzedaży, zapewniają najwyższą precyzję i jakość ich wykonania. Dodatkowo udzielają nawet 30 lat gwarancji na swoje wyroby. Jednak, aby komin służył domownikom przez wiele lat, trzeba również odpowiednio o niego dbać. Niezbędne są więc jego okresowe przeglądy i czyszczenie, a w razie problemów wymiana przewodów kominowych. Jak wygląda poprawne użytkowanie komina? Dlaczego ma to istotny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo domowników?

Komin to konstrukcja, która przechodzi przez stropy, jest obmurowana, otynkowana i zakończona na dachu. Komin to przede wszystkim droga odprowadzania spalin od urządzenia grzewczego do atmosfery, a w przypadku wentylacji odprowadzenie zużytego powietrza. Jeśli nie przykłada się wagi do odpowiedniej konserwacji i czyszczenia komina, domownicy mogą być narażeni na wiele niebezpieczeństw.

Przed rozpoczęciem użytkowania komina

ZDANIEM EKSPERTA

dr Paweł Jarzyński, prezes zarządu Jawar

Komin z kanałami wentylacyjnymi

Obecnie, kiedy w domach stosowane są szczelne okna, dobrym rozwiązaniem jest budowa komina z kanałami wentylacyjnymi. Nie jest to kosztowna i skomplikowana inwestycja - kanały wentylacyjne budowane są z już gotowych kształtek. Poprzez zastosowanie komina z kanałami wentylacyjnymi o odpowiedniej wysokości powstaje tzw. ciąg, który wysysa z domu zanieczyszczone powietrze. Natomiast na jego miejsce napływa świeże, dzięki zamontowanym nawiewnikom w ramach okiennych lub w ścianach. W ten sposób mamy zapewnioną ciągłą cyrkulację powietrza w budynku.

Komin systemowy wraz z przyłączem oraz instalacją grzewczą są wyrobami budowlanymi. Należy zatem przestrzegać podsta­wowych zasad projektowania, instalacji i użyt­kowania, które określone są w polskich przepisach budowlanych i pożarowych.

Należy zwrócić również uwagę na materiały, z których został wykonany komin i elementy instalacji spalinowej. Powinny charakteryzować się niepalnością - wszędzie, gdzie zachodzi proces spalania, muszą być zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego.

Każdy nowo wybudowany komin musi być poddany odbiorowi kominiarskiemu. Dopiero po przeglądzie mamy pewność, że komin został prawidłowo wybudowany, materiały użyte do jego montażu były odpowiedniej jakości, a komin pracuje prawidłowo i nie zagraża bezpieczeństwu użytkowników.

Właściwa wentylacja

Poprawne użytkowanie komina możliwe jest jedynie przy właściwie wykonanej wentylacji. Dobra wentylacja to taka, która zapewnia skuteczną wymianę powietrza niezależnie od pory roku. Latem nieco chłodzi, a zimą nie wywiewa z domu zbyt dużo ciepła. Jej brak może powodować wilgoć w mieszkaniu oraz źle wpływać na samopoczucie mieszkańców. Już na etapie planowania rozkładu domu należy zastanowić się, w jaki sposób poprowadzić wentylację.

Czytaj też: Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad >>>

Nasady kominowe poprawią ciąg w kominie

EKSPERT RADZI

WYBIERAMY SYSTEM KOMINOWY

Najpierw kocioł potem komin

Pierwsza i najważniejsza zasada zakupu systemu kominowego mówi, że należy dobierać komin do urządzenia grzewczego, nigdy na odwrót.

Pozostaw dobór komina fachowcom

Aby uniknąć kłopotów z nieprawidłowym działaniem urządzeń, dobór odpowiedniego systemu kominowego najlepiej pozostawić fachowcom. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku kotłów z otwartą komorą spalania.

Zwróć uwagę na certyfikaty

Oprzyj się na projekcie oraz dokumentach producenta systemu kominowego, m.in. Deklaracji właściwości użytkowych, w której określa się przeznaczenie do stosowania danego wyrobu, według zharmonizowanej specyfikacji technicznej.

System odprowadzania spalin jest bezpieczny wówczas, kiedy stanowi całość certyfikowaną przez producenta i jest wykonany zgodnie z jego instrukcją.

Kiedy w domu pojawiają się zakłócenia ciągu spowodowane działaniem wiejącego wiatru czy obciążenia wiatrem, należy użyć nasad kominowych. Są to urządzenia przeznaczone do montażu na szczycie komina i służące do stabilizacji oraz wspomagania ciągu kominowego w przewodach wentylacyjnych, spalinowych lub dymowych.

Dodatkowym plusem jest zwiększona ochrona otworu komina przed opadami deszczu. Należy jednak pamiętać, że żadna nasada nie będzie w stanie całkowicie ochronić przewodu kominowego.

Szczególną uwagę należy poświęcić wszystkim nasadom obrotowym, które na skutek pracy w ekstremalnych warunkach mogą ulec awarii i ponownie kierować wiatr do komina, zamiast go przed nim osłaniać.

Okresowe przeglądy kominiarskie

Przegląd kominiarski rozpoczyna się od przeprowadzenia czynności na dachu, czyli czyszczenia przewodów i sprawdzenia za pomocą odpowiednich narzędzi kominiarskich drożności, prawidłowości przebiegu, a także szczelności przewodów kominowych. Jednocześnie weryfikuje się stan komina ponad dachem.

Podczas tych czynności mistrz kominiarski sprawdzi prawidłowość działania nasad kominowych. Następnie w pionie mieszkań fachowiec bada prawidłowość funkcjonowania urządzeń podłączonych do przewodów kominowych.

Przepisy nakazują wykonywanie przeglądów kominiarskich w domu raz w roku, natomiast w budynkach o powierzchni zabudowy większej niż 2000 m² dwa razy do roku - do 31 maja i do 31 listopada.


Fot. archiwum redakcji

Fot. Jawar

Planując przegląd, należy go zlecić osobie, która ma odpowiednie uprawnienia na wykonywanie czynności kominiarskich. Do jej zadań należy bowiem nie tylko oczyszczanie komina z sadzy i smoły, ale również czuwanie nad prawidłową budową i stanem technicznym całej instalacji grzewczej i kominowej.

Czyszczenie komina

Według obowiązującego prawa, czyszczenie przewodów kominowych powinno być wykonywane przez czeladnika lub mistrza kominiarskiego.

Czyszczenie przewodów polega na usuwaniu zanieczyszczeń osadzających się na wewnętrznych ściankach komina. W przypadku przewodów dymowych są to smoła i sadza, natomiast w przewodach spalinowych - pajęczyny czy nawet ptasie gniazda, które blokują przekrój komina.

Wszelkie zanieczyszczenia usuwa się z komina poprzez otwór rewizyjno-wyczystny znajdujący się w dolnej części komina. W przypadku przewodów od palenisk opalanych paliwem stałym czyszczenie powinno wykonywać się cztery razy w roku, przewodów od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym - dwa razy w roku, natomiast przewodów wentylacyjnych - raz w roku.

Za brak czyszczenia komina we własnym domu nie ma kar urzędowych. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może jednak narazić domowników na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Mogą pojawić się również problemy z odkładającą się w kominie sadzą, która osłabi ciąg. Charakteryzuje się ona chropowatą strukturą, przez co hamuje przepływający strumień spalin, dlatego nawet niewielka jej warstwa działa negatywnie na poprawne działanie komina.

Należy zatem kilkakrotnie w ciągu sezonu grzewczego, nawet we własnym zakresie, oczyścić dolną część komina z nieczystości, które nagromadziły się podczas eksploatacji. Zabronione jest czyszczenie komina metodami polegającymi na wypalaniu sadzy w kominie za pomocą "kontrolowanego" zapłonu sadzy. Jest to prosta droga do zniszczenia komina czy powstania pożaru i narażenia się na bardzo kosztowny remont.  

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego powinieneś zamontować te czujniki?

Przeznaczone są do monitorowania pomieszczeń domowych pod kątem występowania... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Chcesz uzyskać bezpłatną wycenę stropu?

Zanim przystąpimy do budowy, zastanówmy się nad technologią wykonania stropu...

Czytaj więcej »


Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Jak zabezpieczyć dach płaski przed wodą?
Kocioł? Pompa ciepła? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? czytaj dalej » Systemowe podejście do hydroizolacji i odwodnienia dachów płaskich... czytaj dalej»

Porównanie twardości podłóg drewnianych »

Jeśli chcesz wiedzieć na czym stoisz to powinieneś wiedzieć, że fornirowana podłoga drewniana...

Czytaj dalej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Jak czyścić basen stelażowy – zobacz najlepsze metody » Na czym dokładnie polega udrażnianie rur?
Dobry basen stelażowy będzie służył Ci przez lata, jeśli będziesz odpowiednio o niego dbać... czytaj dalej » Niestety, awarie mogą zdarzyć się zawsze. Ich pojawieniu się każdorazowo towarzyszy napięcie i stres... czytaj dalej »

Sprawdzone chwytaki do prac brukarskich »

Chwytaki brukarskie to nieocenione wsparcie podczas wyjmowania, układania i transportowania kostki brukowej, płyt chodnikowych, krawężników oraz...

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

4/2020
Ekspert Budowlany 4/2020
W numerze m.in.:
  • - Przyczyny zawilgacania budynków
  • - Jak zbudować energooszczędny dom?

Forum

Palladyn909  | 
11-08-2020, 16:21
 | 
2
janek3256665  | 
11-08-2020, 13:58
 | 
1
janek3256665  | 
11-08-2020, 07:44
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl