EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe

Damian Żabicki | 2017-12-22
Przy ogrzewaniu płaszczyznowym powietrze nie wysusza się tak jak przy konwekcyjnym, a instalacja jest całkowicie zabudowana i niewidoczna.Fot. Cersanit

Przy ogrzewaniu płaszczyznowym powietrze nie wysusza się tak jak przy konwekcyjnym, a instalacja jest całkowicie zabudowana i niewidoczna.
Fot. Cersanit

Emisja ciepła z grzejników płaszczyznowych - podłogowych, ściennych, sufitowych - odbywa się przez promieniowanie i tym samym w pomieszczeniach nie dochodzi do ruchów powietrza, takich jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego. Komfort cieplny jest osiągany przy niższych temperaturach powietrza wewnętrznego, co pozwala na redukcję zużycia energii o kilka procent.

Zobacz także

Purmo Group Poland Sp. z o. o. Biuro Handlowe Oddział w Warszawie Designerska kolekcja grzejników łazienkowych Purmo Figuresse

Designerska kolekcja grzejników łazienkowych Purmo Figuresse Designerska kolekcja grzejników łazienkowych Purmo Figuresse

Łazienka to zazwyczaj pierwsze miejsce, do którego wchodzimy po przebudzeniu. Chcielibyśmy, aby była przyjemna, ciepła i komfortowa, a jej wystrój odzwierciedlał naszą osobowość i preferencje. Do tego...

Łazienka to zazwyczaj pierwsze miejsce, do którego wchodzimy po przebudzeniu. Chcielibyśmy, aby była przyjemna, ciepła i komfortowa, a jej wystrój odzwierciedlał naszą osobowość i preferencje. Do tego niezbędne jest rozwiązanie grzewcze, które połączy styl z funkcjonalnością. Purmo proponuje nową kolekcję dekoracyjnych grzejników łazienkowych Figuresse. Czym wyróżniają się te modele? To przede wszystkim atrakcyjny design, łatwość montażu oraz modne kolory.

Termofol Jak działa grzejnik konwektorowy?

Jak działa grzejnik konwektorowy? Jak działa grzejnik konwektorowy?

Wprowadzenie do technologii grzejników konwektorowych.

Wprowadzenie do technologii grzejników konwektorowych.

Purmo Group Poland Sp. z o. o. Biuro Handlowe Oddział w Warszawie Nowoczesne grzejniki Purmo gwarancją ciepłego i energooszczędnego domu

Nowoczesne grzejniki Purmo gwarancją ciepłego i energooszczędnego domu Nowoczesne grzejniki Purmo gwarancją ciepłego i energooszczędnego domu

Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej stają się powodem podjęcia decyzji związanej z modernizacją i wymianą istniejących źródeł ogrzewania. Taka inwestycja może przynieść znaczne oszczędności, szczególnie...

Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej stają się powodem podjęcia decyzji związanej z modernizacją i wymianą istniejących źródeł ogrzewania. Taka inwestycja może przynieść znaczne oszczędności, szczególnie jeśli wyborem jest pompa ciepła lub energooszczędny kocioł gazowy. Jednak musimy pamiętać, że kosztem będzie nie tylko sama wymiana źródła ciepła, ale także instalacja odpowiedniego ogrzewania, która zapewni efektywność energetyczną i ekonomiczną całego przedsięwzięcia. I wbrew popularnej opinii...

Ogrzewanie płaszczyznowe nie powoduje odczucia mniej i bardziej ogrzanych stref w pomieszczeniach. Przy ogrzewaniu płaszczyznowym powietrze nie wysusza się tak jak przy konwekcyjnym. Do zalet takiego rozwiązania zalicza się także walory estetyczne, gdyż instalacja jest całkowicie zabudowana i niewidoczna.

Optymalne temperatury powierzchni grzejnych wynoszą:

  • ogrzewaniu podłogowym 24-26°C,
  • w ogrzewaniu sufitowym 30-35°C (w zależności od wysokości pomieszczenia i wielkości grzejnika sufitowego),
  • w ogrzewaniu ściennym 25-30°C.
Sposób mocowania rur ogrzewania podłogowego do izolacji termicznej z folią metalizowaną za pomocą tackera; fot. KAN

Sposób mocowania rur ogrzewania podłogowego do izolacji termicznej z folią metalizowaną za pomocą tackera; fot. KAN

Maksymalne temperatury powierzchni dla ogrzewania podłogowego w zależności od typu pomieszczenia określa norma PN-EN 1264:

  • 29°C w strefie stałego przebywania ludzi,
  • 35°C w strefie brzegowej,
  • 33°C w kuchniach i łazienkach
  • i 27°C w pomieszczeniach roboczych, gdzie pracuje się na stojąco.
Sposób mocowania rur ogrzewania podłogowego do izolacji termicznej poprzez wciśnięcie pomiędzy specjalne wypustki w izolacji; fot. KAN

Sposób mocowania rur ogrzewania podłogowego do izolacji termicznej poprzez wciśnięcie pomiędzy specjalne wypustki w izolacji; fot. KAN

Grzejniki płaszczyznowe jako system chłodzenia

Grzejniki płaszczyznowe mogą być też wykorzystane jako system chłodzenia w okresie letnim. Funkcja ta nabiera znaczenia zwłaszcza w budynkach z pompami ciepła.

Duża powierzchnia wymiany energii w grzejnikach płaszczyznowych sprawia, że nie trzeba stosować w instalacji bardzo zimnego czynnika.

W chłodzeniu podłogowym - tak jak w ogrzewaniu - nie ma dużego pionowego gradientu temperatury, gdyż o wymianie ciepła decyduje w znacznej mierze promieniowanie, a nie konwekcja, i wymiana ma miejsce pomiędzy podłogą chłodzącą i przegrodami, a nie powietrzem w pomieszczeniu.

Zalecana różnica temperatury zasilania i powrotu czynnika obiegowego dla podłóg chłodzących wynosi około 5°C, a minimalna temperatura posadzki 19-20°C. Typowa moc chłodnicza podłóg chłodzących wynosi od 20 do 50 W/m2.

Ogrzewanie płaszczyznowe - uwarunkowania instalacyjne

O zastosowaniu ogrzewania płaszczyznowego bardzo często decydują też uwarunkowania techniczne, instalacyjne. W dużej mierze wynika to z coraz większej popularności niskotemperaturowych i odnawialnych źródeł ciepła, jak kondensacyjne kotły gazowe i pompy ciepła, oraz obniżania temperatury zasilania z węzłów ciepłowniczych.

Grzejniki płaszczyznowe zapewniają optymalną pracę systemu c.o., współpracując z niskotemperaturowymi instalacjami grzewczymi, w których temperatura czynnika roboczego nie przekracza 55°C.

Na rynku oferowane są systemy ogrzewania płaszczyznowego zaprojektowane z myślą o nowych i modernizowanych budynkach oraz przeznaczone do zastosowań specjalnych. Nowo projektowane i wznoszone budynki mają największe możliwości w zakresie aranżacji instalacji i można w nich zastosować np. ogrzewanie podłogowe, ścienne i sufitowe oraz ich połączenia.

Można też wykorzystać różne, w tym innowacyjne rozwiązania, jak podtynkowe grzejniki ścienne z siatkami radiacyjnymi czy grzejniki sufitowe z mat kapilarnych.

Poglądowy schemat połączenia instalacji grzejnikowej oraz ogrzewania podłogowego; rys. Purmo

Poglądowy schemat połączenia instalacji grzejnikowej oraz ogrzewania podłogowego; rys. Purmo

Podtynkowe grzejniki ścienne przeznaczone do zabudowy w technologii mokrej i suchej; fot. 3 Thermo

Podtynkowe grzejniki ścienne przeznaczone do zabudowy w technologii mokrej i suchej; fot. 3Thermo

Istotną cechą ogrzewania płaszczyznowego podłogowego jest możliwość akumulacji ciepła w masywnej wylewce. Wiąże się to z dużą bezwładnością, ale daje wymierne korzyści w kosztach eksploatacyjnych instalacji zasilanych np. pompami sprężarkowymi (praca podczas niższej taryfy), z instalacji PV (energia ze słońca pozyskiwana w dzień, a zapotrzebowanie na ciepło występujące w nocy) czy z zasypowych kotłów na biomasę (szybkie spalanie).

Efektywność energetyczną w takich układach niskotemperaturowych można zwiększyć, stosując duży zasobnik akumulacyjny. Z kolei niska pojemność wodna grzejników płaszczyznowych ściennych i sufitowych z mat kapilarnych wiąże się z małą bezwładnością i efektywnie współpracują one np. z kotłami pulsacyjnymi.

Ogrzewanie podłogowe

Przewody stosowane w wodnym ogrzewaniu podłogowym to najczęściej rury wielowarstwowe z barierą antydyfuzyjną. Typowa rura ma warstwę aluminium (grubość ścianki 0,2–0,25 mm), która jest powlekana od strony zewnętrznej oraz wewnętrznej warstwą kleju i polietylenu. Dzięki zastosowaniu aluminium rury są plastyczne, a więc można z nich formować dowolne kształty.

Maksymalna temperatura robocza typowych rur to 60°C przy dopuszczalnym ciśnieniu roboczym 0,6 MPa. Stosuje się też rury miedziane powlekane zewnętrzną warstwą ochronną z tworzywa oraz rury jednorodne i wielowarstwowe z polietylenu z powłoką lub wkładką antydyfuzyjną z tworzywa.

Regulacja

Najprostszym układem ogrzewania podłogowego jest instalacja wykorzystująca tzw. zawory RTL, gdzie czynnik roboczy bezpośrednio zasila pętle ogrzewania podłogowego. W alternatywnym rozwiązaniu ciecz grzewcza jest wstępnie podmieszana, po czym przepływa do obwodów podłogówki. W praktyce montuje się dwa rodzaje instalacji - bez podmieszania i z podmieszaniem. Instalacje bez podmieszania bazują na zaworze RTL ograniczającym przepływ cieczy grzewczej tak, aby temperatura podłogi nie była zbyt wysoka.

W instalacjach wodnego ogrzewania podłogowego z zaworem RTL nie ma układu mieszającego, a dzięki ograniczeniu przepływu czynnika roboczego podłoga nie osiąga zbyt wysokiej temperatury. Jeżeli temperatura cieczy roboczej jest za wysoka, to zawór RTL, który montuje się na przewodzie powrotnym, ograniczy odpływ, do momentu gdy pętla uzyska odpowiednią temperaturę.

Instalacje wykorzystujące zawór RTL stosuje się w pomieszczeniach o małej powierzchni, nieprzekraczającej 15 m2. Zamontowanie takiego zaworu w większych pomieszczeniach może powodować nierównomierną temperaturę podłogi. W porównaniu z systemem wykorzystującym układ mieszający taki rodzaj instalacji ma zaletę w postaci niższego kosztu wykonania.

Dostępne są też gotowe zestawy armatury do równoległego podłączenia grzejnika i pętli ogrzewania płaszczyznowego.

Zintegrowany blok zaworowy umożliwia jednoczesne i niezależne zasilanie oraz regulację wydajności grzejnika łazienkowego, a także pętli ogrzewania podłogowego. Integruje funkcje zaworu termostatycznego (z nastawą wstępną), zaworu odcinającego powrotnego oraz ogranicznika temperatury powrotu (RTL) i jest przystosowany do współpracy z instalacją dwururową.

Zasada działania jest następująca:

  • zawór termostatyczny z zamontowanym termostatem reguluje temperaturę pomieszczenia;
  • temperatura pętli ogrzewania płaszczyznowego jest ograniczana niezależnie od zaworu termostatycznego przy użyciu zintegrowanego ogranicznika RTL.

Armatura ta przeznaczona jest do zastosowania z grzejnikami łazienkowymi o rozstawie podłączeń 50 mm, do instalacji o ciśnieniu do 10 barów i zakresie temperatury pracy 2-70°C.

W instalacjach ogrzewania podłogowego z podmieszaniem woda zasilająca miesza się z powrotną i tym samym jej temperatura jest obniżana do zadanego poziomu, jakiego wymaga instalacja z uwzględnieniem bieżącego zapotrzebowania na ciepło. Na potrzeby podmieszania montuje się termostatyczne lub trójdrogowe zawory mieszające.

Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania brane są pod uwagę potrzeby użytkowników w zakresie sterowania pętlami ogrzewania podłogowego. Termostatyczne zawory mieszające to proste, a zarazem tanie i skuteczne rozwiązanie, które montuje się w wodnym ogrzewaniu podłogowym. Zawory tego typu nie wymagają zasilania energią elektryczną. Za pomocą pokrętła wybiera się nastawę temperatury, a zawór zapewnia stałą temperaturę na wyjściu.

Bardziej złożonym rozwiązaniem, zapewniającym podmieszanie w instalacji wodnego ogrzewania podłogowego, jest obrotowy zawór trójdrogowy z siłownikiem.

Przewaga takiego systemu w porównaniu z instalacją z termostatycznym zaworem mieszającym to możliwość dowolnego regulowania obiegu grzewczego. Regulacja może być stałotemperaturowa, z uwzględnieniem temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, lub oparta na temperaturze zewnętrznej z korektą temperatury pomieszczenia.

Możliwość sterowania takiego zaworu, a co za tym idzie całej instalacji jest ograniczona jedynie funkcjonalnością automatyki sterującej pracą siłownika. Typowy zawór trójdrogowy jest wykonany ze stopu mosiądzu. W zależności od potrzeb dobiera się rozmiar zaworu (najczęściej DN 15-50) i różne przyłącza.

Sterowniki wodnego ogrzewania podłogowego

W instalacjach wodnego ogrzewania podłogowego z podmieszaniem wykorzystujących zawór trójdrogowy kluczowe miejsce zajmują odpowiednie sterowniki. Dzięki zebranym sygnałom sterownik nadzoruje pracę poszczególnych siłowników.

Na rynku oferowane są m.in. sterowniki stałotemperaturowe zintegrowane z siłownikami, stosowane np. w aplikacjach, które łączą w sobie funkcje ogrzewania i chłodzenia realizowane w odniesieniu do tego samego obiegu. Przykładowa praca takiej aplikacji może odbywać się w oparciu o dwa tryby.

W trybie ogrzewania gorący czynnik roboczy jest mieszany z czynnikiem powrotnym przy uwzględnieniu zadanej temperatury, natomiast chłodzenie jest aktywowane sygnałem zewnętrznym. Wraz z odebraniem takiego sygnału sterownik zmieni kierunek pracy, a następnie zimny czynnik roboczy zostanie zmieszany z powrotnym, uwzględniając alternatywną nastawę temperatury.

Interesujące rozwiązanie stanowią sterowniki realizujące funkcje regulatora pogodowego z wbudowanym siłownikiem oraz sterownika temperatury do kotła. Urządzenia tego typu uwzględnia się w instalacjach wykorzystujących bezpośrednie obiegi grzewcze i z zaworami czterodrogowymi.

Dużym uznaniem cieszą się zintegrowane sterowniki z siłownikami przeznaczone do regulacji stałotemperaturowej w temperaturze mieszczącej się pomiędzy 5 a 95°C. Temperatura jest ustawiana za pomocą prostego w obsłudze interfejsu z przyciskami i wyświetlaczem.

Odpowiednie wersje sterowników zapewniają stałą temperaturę przepływu z jednoczesnym utrzymaniem temperatury drugiego przepływu w określonym, zmiennym przedziale. W efekcie zyskuje się regulację dwóch temperatur.

Siłowniki do trójdrogowych zaworów mieszających

W zakresie siłowników zmieniających nastawy trójdrogowych zaworów mieszających można wykorzystać m.in. siłowniki sterowane za pomocą sygnału proporcjonalnego, przy czym regulacja odbywa się przy wykorzystaniu całego zakresu siłownika.

Do sterowania siłownikiem używany jest sygnał prądowy lub napięciowy. Niektóre wersje siłowników mogą wymagać sygnału trzypunktowego w pełnym zakresie pracy.

Oprócz tego można zastosować siłowniki pracujące w skrajnych położeniach zakresu roboczego, sterowane sygnałem dwupunktowym. W siłownikach tego typu możliwa jest ręczna obsługa za pomocą wyciąganego pokrętła z przodu pokrywy. Odpowiednie rozwiązanie w zakresie regulacji podmieszaniem dobiera się w zależności od potrzeb użytkowników instalacji.

Jeżeli sterowanie ma uwzględniać parametry takie, jak chociażby temperatura w pomieszczeniach czy temperatura zewnętrzna, to warto zastosować trójdrogowy zawór mieszający. Alternatywnym, prostszym rozwiązaniem jest podmieszanie realizowane przez termostatyczny zawór mieszający.

Wodne ogrzewanie ścienne

Ścienne systemy ogrzewania płaszczyznowego wykorzystują rury wielowarstwowe, miedziane lub z tworzywa sztucznego, prowadzone po ścianie najczęściej pionowo lub poziomo. Na rynku oferowane są również specjalne płyty prefabrykowane, które we wnętrzu mają zamontowane rurki do ogrzewania ściennego.

Czynnik grzewczy, przepływając przez rurki, nagrzewa powierzchnie przykrywające materiał. Ciepło rozchodzi się do pomieszczenia poprzez promieniowanie. Temperatura czynnika grzewczego wynosi przeważnie 30-55°C. Systemy ogrzewania ściennego, w porównaniu z instalacjami podłogowymi, mają nieco inny rozkład temperatury, ciepło rozchodzi się bowiem po długości ściany.

Nowatorskim rozwiązaniem są podtynkowe grzejniki ścienne przeznaczone do zabudowy w technologii mokrej (pod tynkiem, w płytach betonowych i pod płytkami ceramicznymi), jak i do suchej zabudowy płytami gipsowo-kartonowymi zarówno przy niskotemperaturowym, jak i wysokotemperaturowym źródle ciepła.

Moc grzewcza dla temperatury zasilania 35°C wynosi od 65 do 80 W/m2, a dla zasilania 55°C od 190 do 220 W/m2. Innowacją jest to, że nie wprowadza się wody pod warstwę tynku całej powierzchni grzejnika, jak w ogrzewaniu płaszczyznowym zbudowanym z przewodów lub mat kapilarnych, a ciepło rozprowadza do masy ściany aluminiowy radiator w formie siatki. Woda grzewcza płynie tylko u dołu grzejnika w jednym poziomym przewodzie z tworzywa EPDM, zakończonym obustronnie złączem nyplowym DN 12/9 mm.

Grzejnik jest bardzo lekki - waży 1,38 kg i łatwo go zamontować - trwa to kilka minut. Grzejniki te pokrywa się standardową warstwą tynku, grubości 1-2 cm, lub dowolną płytą systemów kartonowo-gipsowych. Można je też montować na ścianach wewnętrznych. Jest to rozwiązanie, które daje duże możliwości stosowania instalacji niskotemperaturowych także w budynkach modernizowanych.

Wodne ogrzewanie sufitowe

Na rynku oferowane są także systemy wodnego ogrzewania sufitowego. Systemy grzewcze tego typu, podobnie jak instalacje ogrzewania podłogowego, wykorzystują czynnik roboczy o temperaturze około 30ºC.

Tak jak inne systemy wodne płaszczyznowe ogrzewanie sufitowe zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. System instalacyjny ogrzewania sufitowego wykorzystuje specjalne moduły (maty kapilarne), składające się z cienkich polipropylenowych rurek przy gęstym rozstawieniu (około 1 cm).

Rurki tworzą pętle jedną stroną podłączone do przewodu zasilającego, a drugą do powrotnego. Mają niewielką pojemność wodną (liczy się tu bowiem waga takiego grzejnika z wodą) i nie są przykryte tak grubą warstwą, jak przewody ogrzewania podłogowego. Mają małą bezwładność cieplną i tym samym łatwiej sterować temperaturą w pomieszczeniu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Magdalena Ćwikła Podłogi na ogrzewanie podłogowe

Podłogi na ogrzewanie podłogowe Podłogi na ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz więcej zwolenników. Czy może być instalowane pod każdy rodzaj podłóg? Jakie kryteria musi spełniać taka posadzka?

Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz więcej zwolenników. Czy może być instalowane pod każdy rodzaj podłóg? Jakie kryteria musi spełniać taka posadzka?

Redakcja news Złoty Laur Konsumenta 2022 dla Elektry

Złoty Laur Konsumenta 2022 dla Elektry Złoty Laur Konsumenta 2022 dla Elektry

Złoty Laur Konsumenta 2022 w kategorii Ogrzewanie Podłogowe trafił po raz kolejny w ręce firmy Elektra.

Złoty Laur Konsumenta 2022 w kategorii Ogrzewanie Podłogowe trafił po raz kolejny w ręce firmy Elektra.

Redakcja news 30-lecie marki Purmo w Polsce

30-lecie marki Purmo w Polsce 30-lecie marki Purmo w Polsce

W czasach transformacji ustrojowej PRL-owski standard żeliwnych żeberek zmienili na lekkie, wydajne grzejniki płytowe. Od tego się zaczęło. Później pokazali Polakom, że ciepło w domu może zapewnić nie...

W czasach transformacji ustrojowej PRL-owski standard żeliwnych żeberek zmienili na lekkie, wydajne grzejniki płytowe. Od tego się zaczęło. Później pokazali Polakom, że ciepło w domu może zapewnić nie tylko prostokątny grzejnik pod oknem. Wreszcie zaoferowali kompleksowe systemy grzewcze. Purmo – niekwestionowany lider na rynku – w 2022 r. obchodzi 30-lecie swojej obecności w Polsce.

inż. Michał Świerżewski Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym i niezawodnym sposobem ogrzewania pomieszczeń, którego największą zaletą jest równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym i niezawodnym sposobem ogrzewania pomieszczeń, którego największą zaletą jest równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu.

v5group Płytki ceramiczne do małej łazienki – jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Płytki ceramiczne do małej łazienki – jak optycznie powiększyć przestrzeń? Płytki ceramiczne do małej łazienki – jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Mała łazienka stanowi wyzwanie dla projektantów oraz wykonawców – musi łączyć w sobie zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Dzięki niewielkiemu metrażowi nabiera przytulności, co stanowi jej ogromną...

Mała łazienka stanowi wyzwanie dla projektantów oraz wykonawców – musi łączyć w sobie zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Dzięki niewielkiemu metrażowi nabiera przytulności, co stanowi jej ogromną zaletę – przeznaczona jest nie tylko do higieny i pielęgnacji, ale również relaksu. Praktyczna łazienka, w której chętnie spędzamy czas, powinna łączyć się również ze stylową aranżacją, nawiązującą do charakteru całego domu czy mieszkania.

Krzysztof Kulig, Tubądzin Podłoża pod okładziny ceramiczne

Podłoża pod okładziny ceramiczne Podłoża pod okładziny ceramiczne

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość...

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość lub odporność na penetrację określonych substancji). Okładzina ceramiczna powinna być łatwa w czyszczeniu, zapewniać bezpieczeństwo jej użytkownikom oraz nadawać pożądany wygląd pomieszczeniu. Przedstawiamy wady i zalety najpopularniejszych rodzajów podłoży pod płytki ceramiczne.

Tubądzin Jakie płytki nadają się na ogrzewanie podłogowe?

Jakie płytki nadają się na ogrzewanie podłogowe? Jakie płytki nadają się na ogrzewanie podłogowe?

Sposobów na ogrzewanie naszych domów i mieszkań jest wiele. Do najpopularniejszych należą grzejniki czy kominki. Jednak coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie ogrzewania podłogowego. Dlaczego warto...

Sposobów na ogrzewanie naszych domów i mieszkań jest wiele. Do najpopularniejszych należą grzejniki czy kominki. Jednak coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie ogrzewania podłogowego. Dlaczego warto wybrać taką opcję? Jak fachowo podejść do tematu? A co najważniejsze, jakie okładziny podłogowe najlepiej sprawdzą się przy takim systemie grzewczym?

Joanna Ryńska Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience – jak przeprowadzić prace i na co zwrócić uwagę przy doborze systemu?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience – jak przeprowadzić prace i na co zwrócić uwagę przy doborze systemu? Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience – jak przeprowadzić prace i na co zwrócić uwagę przy doborze systemu?

Łazienka jest pomieszczeniem, do którego inwestorzy chętnie wybierają elektryczne ogrzewanie podłogowe – zarówno w budynkach nowych, jak i remontowanych. Łatwo bowiem uzyskać efekt ciepłej podłogi (bardzo...

Łazienka jest pomieszczeniem, do którego inwestorzy chętnie wybierają elektryczne ogrzewanie podłogowe – zarówno w budynkach nowych, jak i remontowanych. Łatwo bowiem uzyskać efekt ciepłej podłogi (bardzo doceniany w łazienkach), sterowany niezależnie od innych pomieszczeń.

REGULUS®-system Centralne ogrzewanie – wolność wyboru czy samoograniczenie?

Centralne ogrzewanie – wolność wyboru czy samoograniczenie? Centralne ogrzewanie – wolność wyboru czy samoograniczenie?

Nasze decyzje co do wyboru technologii budowy domu są ostateczne. Jedną z nich jest konfiguracja instalacji centralnego ogrzewania. Czy komfort cieplny stanowi ważny element komfortu życia w naszym wymarzonym...

Nasze decyzje co do wyboru technologii budowy domu są ostateczne. Jedną z nich jest konfiguracja instalacji centralnego ogrzewania. Czy komfort cieplny stanowi ważny element komfortu życia w naszym wymarzonym domu?

Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie

Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie

Polska znajduje się w takiej strefie geograficznej, że przez znaczny okres, w celu utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego, musimy ogrzewać pomieszczenia. Każdy kto planuje budowę lub modernizację...

Polska znajduje się w takiej strefie geograficznej, że przez znaczny okres, w celu utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego, musimy ogrzewać pomieszczenia. Każdy kto planuje budowę lub modernizację budynku, staje więc przed trudną decyzją, jaką jest wybór systemu ogrzewania.

Joanna Ryńska Elektryczna instalacja grzewcza dla domu jednorodzinnego

Elektryczna instalacja grzewcza dla domu jednorodzinnego Elektryczna instalacja grzewcza dla domu jednorodzinnego

Jednym z trendów w ogrzewaniu jest elektryfikacja – wykorzystanie rozwiązań grzewczych na prąd, takich jak pompy ciepła czy płaszczyznowe ogrzewanie elektryczne. Z kolei rosnąca dostępność urządzeń do...

Jednym z trendów w ogrzewaniu jest elektryfikacja – wykorzystanie rozwiązań grzewczych na prąd, takich jak pompy ciepła czy płaszczyznowe ogrzewanie elektryczne. Z kolei rosnąca dostępność urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej ze Słońca sprawia, że prąd używany w domach może być tańszy i „czystszy”. Przybywa więc zwolenników domowych systemów grzewczych, opartych o układ pompa ciepła do c.w.u. plus ogrzewanie elektryczne.

Pomysł na łazienkę – poradnik

Pomysł na łazienkę – poradnik Pomysł na łazienkę – poradnik

Przeczytaj nowy poradnik „Pomysł na łazienkę”, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon...

Przeczytaj nowy poradnik „Pomysł na łazienkę”, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon kąpielowy?

Joanna Ryńska Energooszczędne ogrzewanie domów

Energooszczędne ogrzewanie domów Energooszczędne ogrzewanie domów

W instalacjach z pompą ciepła, czyli niskotemperaturowych, bardzo dobrze sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Przy zachowaniu odpowiednich zasad projektowania,...

W instalacjach z pompą ciepła, czyli niskotemperaturowych, bardzo dobrze sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Przy zachowaniu odpowiednich zasad projektowania, doboru, wykonawstwa i użytkowania instalacja może być bowiem oparta także na grzejnikach niskotemperaturowych. W instalacjach grzewczych niskotemperaturowych coraz ważniejsze miejsce zajmują również klimakonwektory.

Redakcja Winylowe panele podłogowe – prosty sposób na odnowienie podłogi

Winylowe panele podłogowe – prosty sposób na odnowienie podłogi Winylowe panele podłogowe – prosty sposób na odnowienie podłogi

Winylowe panele podłogowe przebojem wkraczają do naszych domów i mieszkań. Są wyjątkowo trwałe, estetyczne, łatwe do ułożenia i utrzymania w czystości. Można je układać na każdym podłożu bez użycia specjalistycznych...

Winylowe panele podłogowe przebojem wkraczają do naszych domów i mieszkań. Są wyjątkowo trwałe, estetyczne, łatwe do ułożenia i utrzymania w czystości. Można je układać na każdym podłożu bez użycia specjalistycznych narzędzi. Są więc doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcemy szybko i niewielkim kosztem odświeżyć mieszkanie.

Redakcja news Inteligentny system sterowania ogrzewaniem podłogowym

Inteligentny system sterowania ogrzewaniem podłogowym Inteligentny system sterowania ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewanie podłogowe to jeden z najczęściej spotykanych systemów grzewczych w nowo budowanych donach. Poza wygodą i minimalistycznym designem umożliwia bowiem indywidualne zarządzanie komfortem cieplnym...

Ogrzewanie podłogowe to jeden z najczęściej spotykanych systemów grzewczych w nowo budowanych donach. Poza wygodą i minimalistycznym designem umożliwia bowiem indywidualne zarządzanie komfortem cieplnym we wnętrzu. Inteligentny dom nie tylko nagrzeje się sam, ale też dopasuje temperaturę do rytmu dnia i przyzwyczajeń mieszkańców. Wystarczy jedynie dostęp do Internetu i sprawny system sterowania ogrzewaniem.

Redakcja news Podkłady podłogowe do różnych rozwiązań

Podkłady podłogowe do różnych rozwiązań Podkłady podłogowe do różnych rozwiązań

Do wykończenia posadzki często wybieramy praktyczne panele, naturalne drewno, a także podłogi winylowe. Każde z tych rozwiązań wykonane jest w innej technologii, z róznych surowców, ma inne walory użytkowe...

Do wykończenia posadzki często wybieramy praktyczne panele, naturalne drewno, a także podłogi winylowe. Każde z tych rozwiązań wykonane jest w innej technologii, z róznych surowców, ma inne walory użytkowe i wymogi montażowe. Niezależnie od wyboru, punkt wyjścia w każdym przypadku to odpowiednie przygotowanie podłoża, w którym kluczowe jest zastosowanie podkładu. To dodatkowa warstwa kładziona na powierzchnię betonu czy płytek ceramicznych, która ochroni nas przed wilgocią, będzie stanowiła dodatkowe...

Redakcja news Styl vintage w nowoczesnym wydaniu - nowa kolekcja podłóg

Styl vintage w nowoczesnym wydaniu - nowa kolekcja podłóg Styl vintage w nowoczesnym wydaniu - nowa kolekcja podłóg

Nową kolekcję podłóg Vintage Series od Jawor-Parkiet wyróżniają indywidualizm i zabawa detalem. Każdy dekor składa się z elementów wykończonych na trzy różne sposoby.

Nową kolekcję podłóg Vintage Series od Jawor-Parkiet wyróżniają indywidualizm i zabawa detalem. Każdy dekor składa się z elementów wykończonych na trzy różne sposoby.

mgr inż. Maciej Rokiel Posadzki z płyt wielkoformatowych - wybrane zagadnienia

Posadzki z płyt wielkoformatowych - wybrane zagadnienia Posadzki z płyt wielkoformatowych - wybrane zagadnienia

Od pewnego czasu daje się zauważyć trend związany z pojawianiem się coraz większych formatów płytek czy wręcz płyt ceramicznych. Często zapomina się jednak, że poprawność wykonania prac jest zależna nie...

Od pewnego czasu daje się zauważyć trend związany z pojawianiem się coraz większych formatów płytek czy wręcz płyt ceramicznych. Często zapomina się jednak, że poprawność wykonania prac jest zależna nie tylko od ułożenia płytek.

Recticel Izolacje Podłoga, która zatrzyma ciepło

Podłoga, która zatrzyma ciepło Podłoga, która zatrzyma ciepło

Dobrze zaizolowana podłoga zapewni nie tylko komfort jej użytkowania, ale także skutecznie obniży koszty ogrzewania domu.

Dobrze zaizolowana podłoga zapewni nie tylko komfort jej użytkowania, ale także skutecznie obniży koszty ogrzewania domu.

Joanna Ryńska Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć przed decyzją

Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć przed decyzją Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć przed decyzją

Brak utrudniających aranżację pomieszczeń grzejników, wyeliminowany problem unoszenia kurzu, energooszczędność i wysoki komfort - te zalety sprawiają, że planujący budowę lub generalny remont domu inwestorzy...

Brak utrudniających aranżację pomieszczeń grzejników, wyeliminowany problem unoszenia kurzu, energooszczędność i wysoki komfort - te zalety sprawiają, że planujący budowę lub generalny remont domu inwestorzy poważnie myślą o zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Przed decyzją warto pamiętać o kilku czynnikach wpływających na jego skuteczną i efektywną pracę.

Joanna Ryńska Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu

Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu

Im wcześniej inwestor pomyśli o pompie ciepła do swojego domu, tym lepiej. Może wówczas zastosować rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, dzięki którym pompa będzie najbardziej efektywna. Podobnie kompleksowo...

Im wcześniej inwestor pomyśli o pompie ciepła do swojego domu, tym lepiej. Może wówczas zastosować rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, dzięki którym pompa będzie najbardziej efektywna. Podobnie kompleksowo trzeba spojrzeć na budynek modernizowany - zwykle sama wymiana kotła na pompę ciepła to za mało.

dr inż. Anna Werner-Juszczuk Ile kosztuje instalacja c.o.?

Ile kosztuje instalacja c.o.? Ile kosztuje instalacja c.o.?

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego...

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego za pomocą niskotemperaturowych źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.

Ferro Spółka Akcyjna Nowe rozdzielacze mosiężne i ze stali nierdzewnej marki Ferro

Nowe rozdzielacze mosiężne i ze stali nierdzewnej marki Ferro Nowe rozdzielacze mosiężne i ze stali nierdzewnej marki Ferro

2 rodzaje – stalowe i mosiężne, 4 typy: N-RZP, N-RZPO, N-RO, N-RNZ (mosiężne) i SN-RZP, SN-RZP*S, SN-RO, SN-RO*S (stalowe) oraz 11 modeli w każdym to 88 nowych rozdzielaczy, które wzbogaciły ofertę FERRO....

2 rodzaje – stalowe i mosiężne, 4 typy: N-RZP, N-RZPO, N-RO, N-RNZ (mosiężne) i SN-RZP, SN-RZP*S, SN-RO, SN-RO*S (stalowe) oraz 11 modeli w każdym to 88 nowych rozdzielaczy, które wzbogaciły ofertę FERRO. Wyprodukowane w czeskiej fabryce Grupy FERRO w Znojmo, w oparciu o najnowsze osiągnięcia technologii charakteryzują się wysoką jakością materiałów i precyzją wykonania. Ponadto rozdzielacze mosiężne (CW617N) i stalowe (AISI 304) są wyposażone w innowacyjne rozwiązania ułatwiające pracę instalatorom,...

Redakcja Modny trend - podłogi ceramiczne jak z drewna

Modny trend - podłogi ceramiczne jak z drewna Modny trend - podłogi ceramiczne jak z drewna

Płytki ceramiczne odwzorowujące drewno są w większości przypadków uniwersalne. Oznacza to, że przy zapewnieniu przez producenta odpowiednich parametrów można je zastosować zarówno w kuchni, łazience, jak...

Płytki ceramiczne odwzorowujące drewno są w większości przypadków uniwersalne. Oznacza to, że przy zapewnieniu przez producenta odpowiednich parametrów można je zastosować zarówno w kuchni, łazience, jak i na klatce schodowej oraz w salonie.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.