Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Remedia techniczne na smog

Zamontowane na oknach markizy lub ramki filtrujące pozwolą na swobodne i bezpieczne wietrzenie pomieszczeń
Zamontowane na oknach markizy lub ramki filtrujące pozwolą na swobodne i bezpieczne wietrzenie pomieszczeń
Fot. Fakro

Zanieczyszczone i trujące powietrze jest obecnie jednym z najistotniejszych problemów poruszanych w Polsce. Tym bardziej, że w naszym kraju mamy aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Po ubiegłorocznych alarmach smogowych, po których okazało się, że polskie powietrze jest jednym z najgorszych na starym kontynencie, problem smogu zaczął się przebijać do świadomości społecznej.

Związki chemiczne zawarte w smogu, w połączeniu z pyłami oraz dużą wilgotnością mogą powodować zarówno ostre reakcje astmatyczne, jak i alergiczne. Najgroźniejsze są pyły zawieszone PM10 i PM2,5, mające średnicę nie większą niż odpowiednio 10 i 2,5 mm. Szczególnie wrażliwe na działanie smogu są dzieci, kobiety w ciąży, a także seniorzy i osoby mające problemy z układem oddechowym oraz alergiami. Ważna jest więc czystość powietrza nie tylko tego za oknem, ale także wewnątrz naszych domów czy mieszkań. Z każdym oddechem wciągamy bowiem do płuc około pół litra powietrza. Jego jakość ma zatem wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Nie wyeliminujemy problemu smogu szybko, ponieważ nadal bardzo duża część gospodarstw domowych korzysta z pieców na paliwa stałe. Równie trudno zrezygnować nam z poruszania się samochodem na rzecz komunikacji publicznej. Jak zatem chronić siebie i swoich najbliższych przed niebezpieczeństwem?

Możemy w znacznym stopniu ograniczyć niekorzystne działanie smogu na nasz organizm, stosując różne produkty filtrujące i oczyszczające powietrze, którym oddychamy wewnątrz pomieszczenia. Warto też pomyśleć o kompleksowej termomodernizacji budynku, aby zużywały one jak najmniej energii.

Oczyszczacze powietrza

Jak wynika z opublikowanego przez Komisję Europejską raportu na temat wpływu otoczenia na zdrowie człowieka, w domu wcale nie powinniśmy czuć się bezpieczniej niż na zewnątrz. W przypadku niektórych szkodliwych lotnych związków organicznych, ich stężenie w powietrzu w budynkach przewyższa to spotykane na zewnątrz. Benzenu i formaldehydu może być wewnątrz nawet kilkunastokrotnie więcej niż na zewnątrz. Do listy zagrożeń można dopisać jeszcze bakterie i mikroorganizmy, a niektórych domach także dym papierosowy czy alergeny odzwierzęce. Mogłoby się więc wydawać, że sytuację może poprawić gruntowne wietrzenie. Co jednak, jeśli mieszkamy w okolicy, w której często unosi się smog?

Czytaj też: Wszystko o smogu - skąd się bierze i jak z nim walczyć? >>>

Jak wynika z badań Narodowej Amerykańskiej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, tanim i skutecznym sposobem na poradzenie sobie z zanieczyszczeniami wewnątrz pomieszczeń są np. kwiaty doniczkowe. Jeśli tylko zapewnimy przepływ powietrza przez układ korzeniowy i ziemię, wraz z mikroorganizmami żyjącymi w glebie działają one jak naturalny filtr powietrza. Według zestawienia przygotowanego przez NASA najbardziej kompleksowo działają w tym zakresie dracena odwrócona oraz chryzantema wielkokwiatowa. Obie rośliny wychwytują takie szkodliwe substancje, jak: amoniak, aldehyd mrówkowy, benzen, ksyleny i trichloroetylen. Przy optymalnym przepływie powietrza na 10 m2 pomieszczenia powinien przypadać co najmniej jeden kwiatek.


Fot. Sharp

Jeśli jednak nie lubimy roślin, warto zaopatrzyć się w urządzenie filtracyjne, mające oczyszczać powietrze w pomieszczeniach z niebezpiecznych substancji, np. oczyszczacz z oferty firmy Sharp, dystrybuowany przez firmę GoodAir.pl. Decydując się na zakup oczyszczacza, warto upewnić się, że jest on wyposażony w filtry, kompleksowo zabezpieczające wnętrze domu przed niewidocznym zagrożeniem. Kluczowy z punktu widzenia eliminowania cząsteczek PM10 oraz PM2,5, uznanych przez WHO za najbardziej szkodliwe dla człowieka, jest filtr HEPA H13. Aby zapewnić ochronę przed zanieczyszczeniami w formie cząstek stałych, stosuje się filtry mechaniczne. Filtr węgla aktywnego wyłapuje natomiast bakterie. Jonizator zaś eliminuje wirusy. Bardzo ważne jest także dopasowanie nominalnej powierzchni oczyszczania do metrażu pomieszczenia, w którym będzie pracować urządzenie. Ustawiony w pokoju znacznie przewyższającym jego możliwości, oczyszczacz nie będzie działał skutecznie.

Podobny efekt można osiągnąć dzięki systemowi rekuperacji, czyli mechanicznej wentylacji pomieszczeń, połączonej z odzyskiem ciepła. Pod warunkiem wyposażenia go w filtry takie jak te montowane w oczyszczaczach. Oprócz oszczędności energii, instalacja takiego układu może pozwolić odfiltrować z wpuszczanego do domu powietrza niebezpieczne substancje.

Oczyszczacze do małych pomieszczeń

Wybierając miejsce dla oczyszczacza w domu, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, w których pomieszczeniach spędzamy najwięcej czasu. Skuteczność oczyszczania zależy w dużej mierze od swobody cyrkulacji powietrza, dlatego nie powinno się go ustawiać ani we wnękach i z dala od okna, ani w korytarzu. Jeśli ustawimy oczyszczacz w przedpokoju, to filtrowaniu będzie poddawane głównie powietrze z tego pomieszczenia, a czyste będzie wypychane poza dom przy każdym otwarciu drzwi wejściowych. Urządzenie działa najwydajniej wtedy, gdy jest ustawione w otwartej przestrzeni, która tworzy obieg zamknięty.

W mieszkaniach, w których są otwarte przestrzenie, najlepiej wybierać modele o większych możliwościach, które mogą skutecznie filtrować powietrze w pomieszczeniach o powierzchni do 60 m2. Zaś w mieszkaniach z podziałem na pokoje, lepiej wkomponują się modele mniejsze, których wydajność wystarczy na przefiltrowanie powietrza w otwartym salonie (do 40 m2). Jeśli wybierzemy taki, który jest wysoki, ale wąski - to zajmie on niewiele miejsca na podłodze i będzie łatwiej go ustawić. Te zalety ma np. oczyszczacz Cristal Air Advanced, który jonizuje powietrze i usuwa 99,97% zanieczyszczeń.


Fot. Goclever

Fot. Goclever 

Czasem, np. z uwagi na okno wychodzące na ruchliwą ulicę czy alergię dziecka, w oczyszczacz powietrza chcemy wyposażyć tylko jedno pomieszczenie, nie większe niż 20 m2. Warto wtedy wybierać wersje o mniejszej wydajności, wyposażone tyko w te funkcje, których naprawdę potrzebujemy. Modele tego typu mają zwykle niewielkie rozmiary, łatwo więc zorganizować dla nich miejsce nawet w małym pokoju. Jeśli decydujemy się na oczyszczacz w sypialni, to wybierzmy model z timerem, który cicho pracuje - nie będzie przeszkadzać w zasypianiu i nie trzeba będzie wstawać, aby wyłączyć urządzenie. W przypadku sypialni, oczyszczacz najlepiej postawić między łóżkiem a oknem, co daje gwarancję, że w czasie snu będziemy oddychać zdrowym, przefiltrowanym powietrzem. Jeśli chcemy, aby sen był możliwie najzdrowszy, pamiętajmy też o właściwym nawilżeniu - w sypialni wilgotność nie powinna spaść poniżej 30%.

Przy wyborze produktu do pokoju dziecka warto sprawdzić, czy sprzęt jest wyposażony w lampę UV, funkcję jonizacji powietrza i timer. Takie modele, jak np. Cristal Air Coral marki Goclever, są niewielkie, a skutecznie oczyszczają powietrze ze szkodliwym substancji.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

[smog, ochrona powietrza, wentylacja, klimatyzacja, ochrona przed smogiem, walka ze smogiem, oczyszczanie powietrza, oczyszczacze powietrza, filtrowanie powietrza]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Czy Twoja skrzynka z narzędziami jest kompletna?

Skrzynka z narzędziami to niezbędna rzecz w każdym domu. Niezależnie od tego, czy raz na ruski rok musimy naprawić cieknący zlew, czy może regularnie przeprowadzamy mniejsze i większe remonty...

Czytaj dalej »


Szybkie obróbki trudnych miejsc. Uszczelnienia » Szara łazienka - aranżacje i inspiracje »
Wykonywanie obróbek w miejscach trudno dostępnych lub przy łączeniu różnorodnych materiałów budowlanych... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Jaka powinna być odzież robocza?

Co jest kluczowe w kontekście ochrony przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi? czytaj dalej »


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 8000 dotacji »

Szwedzką dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach programu "Czyste Powietrze"...

Czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Aktualny numer

4/2019
Ekspert Budowlany 4/2019
W numerze m.in.:
  • - Energooszczędne kotły kondensacyjne
  • - Jak dopasować bramę garażową?

Forum

kinsocha  | 
19-09-2019, 00:12
 | 
2
mark1mark5  | 
18-09-2019, 15:18
 | 
1
mark1mark5  | 
18-09-2019, 15:14
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
91
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl