Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Remedia techniczne na smog

Zamontowane na oknach markizy lub ramki filtrujące pozwolą na swobodne i bezpieczne wietrzenie pomieszczeń
Zamontowane na oknach markizy lub ramki filtrujące pozwolą na swobodne i bezpieczne wietrzenie pomieszczeń
Fot. Fakro

Zanieczyszczone i trujące powietrze jest obecnie jednym z najistotniejszych problemów poruszanych w Polsce. Tym bardziej, że w naszym kraju mamy aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Po ubiegłorocznych alarmach smogowych, po których okazało się, że polskie powietrze jest jednym z najgorszych na starym kontynencie, problem smogu zaczął się przebijać do świadomości społecznej.

Związki chemiczne zawarte w smogu, w połączeniu z pyłami oraz dużą wilgotnością mogą powodować zarówno ostre reakcje astmatyczne, jak i alergiczne. Najgroźniejsze są pyły zawieszone PM10 i PM2,5, mające średnicę nie większą niż odpowiednio 10 i 2,5 mm. Szczególnie wrażliwe na działanie smogu są dzieci, kobiety w ciąży, a także seniorzy i osoby mające problemy z układem oddechowym oraz alergiami. Ważna jest więc czystość powietrza nie tylko tego za oknem, ale także wewnątrz naszych domów czy mieszkań. Z każdym oddechem wciągamy bowiem do płuc około pół litra powietrza. Jego jakość ma zatem wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Nie wyeliminujemy problemu smogu szybko, ponieważ nadal bardzo duża część gospodarstw domowych korzysta z pieców na paliwa stałe. Równie trudno zrezygnować nam z poruszania się samochodem na rzecz komunikacji publicznej. Jak zatem chronić siebie i swoich najbliższych przed niebezpieczeństwem?

Możemy w znacznym stopniu ograniczyć niekorzystne działanie smogu na nasz organizm, stosując różne produkty filtrujące i oczyszczające powietrze, którym oddychamy wewnątrz pomieszczenia. Warto też pomyśleć o kompleksowej termomodernizacji budynku, aby zużywały one jak najmniej energii.

Oczyszczacze powietrza

Jak wynika z opublikowanego przez Komisję Europejską raportu na temat wpływu otoczenia na zdrowie człowieka, w domu wcale nie powinniśmy czuć się bezpieczniej niż na zewnątrz. W przypadku niektórych szkodliwych lotnych związków organicznych, ich stężenie w powietrzu w budynkach przewyższa to spotykane na zewnątrz. Benzenu i formaldehydu może być wewnątrz nawet kilkunastokrotnie więcej niż na zewnątrz. Do listy zagrożeń można dopisać jeszcze bakterie i mikroorganizmy, a niektórych domach także dym papierosowy czy alergeny odzwierzęce. Mogłoby się więc wydawać, że sytuację może poprawić gruntowne wietrzenie. Co jednak, jeśli mieszkamy w okolicy, w której często unosi się smog?

Czytaj też: Wszystko o smogu - skąd się bierze i jak z nim walczyć? >>>

Jak wynika z badań Narodowej Amerykańskiej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, tanim i skutecznym sposobem na poradzenie sobie z zanieczyszczeniami wewnątrz pomieszczeń są np. kwiaty doniczkowe. Jeśli tylko zapewnimy przepływ powietrza przez układ korzeniowy i ziemię, wraz z mikroorganizmami żyjącymi w glebie działają one jak naturalny filtr powietrza. Według zestawienia przygotowanego przez NASA najbardziej kompleksowo działają w tym zakresie dracena odwrócona oraz chryzantema wielkokwiatowa. Obie rośliny wychwytują takie szkodliwe substancje, jak: amoniak, aldehyd mrówkowy, benzen, ksyleny i trichloroetylen. Przy optymalnym przepływie powietrza na 10 m2 pomieszczenia powinien przypadać co najmniej jeden kwiatek.


Fot. Sharp

Jeśli jednak nie lubimy roślin, warto zaopatrzyć się w urządzenie filtracyjne, mające oczyszczać powietrze w pomieszczeniach z niebezpiecznych substancji, np. oczyszczacz z oferty firmy Sharp, dystrybuowany przez firmę GoodAir.pl. Decydując się na zakup oczyszczacza, warto upewnić się, że jest on wyposażony w filtry, kompleksowo zabezpieczające wnętrze domu przed niewidocznym zagrożeniem. Kluczowy z punktu widzenia eliminowania cząsteczek PM10 oraz PM2,5, uznanych przez WHO za najbardziej szkodliwe dla człowieka, jest filtr HEPA H13. Aby zapewnić ochronę przed zanieczyszczeniami w formie cząstek stałych, stosuje się filtry mechaniczne. Filtr węgla aktywnego wyłapuje natomiast bakterie. Jonizator zaś eliminuje wirusy. Bardzo ważne jest także dopasowanie nominalnej powierzchni oczyszczania do metrażu pomieszczenia, w którym będzie pracować urządzenie. Ustawiony w pokoju znacznie przewyższającym jego możliwości, oczyszczacz nie będzie działał skutecznie.

Podobny efekt można osiągnąć dzięki systemowi rekuperacji, czyli mechanicznej wentylacji pomieszczeń, połączonej z odzyskiem ciepła. Pod warunkiem wyposażenia go w filtry takie jak te montowane w oczyszczaczach. Oprócz oszczędności energii, instalacja takiego układu może pozwolić odfiltrować z wpuszczanego do domu powietrza niebezpieczne substancje.

Oczyszczacze do małych pomieszczeń

Wybierając miejsce dla oczyszczacza w domu, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, w których pomieszczeniach spędzamy najwięcej czasu. Skuteczność oczyszczania zależy w dużej mierze od swobody cyrkulacji powietrza, dlatego nie powinno się go ustawiać ani we wnękach i z dala od okna, ani w korytarzu. Jeśli ustawimy oczyszczacz w przedpokoju, to filtrowaniu będzie poddawane głównie powietrze z tego pomieszczenia, a czyste będzie wypychane poza dom przy każdym otwarciu drzwi wejściowych. Urządzenie działa najwydajniej wtedy, gdy jest ustawione w otwartej przestrzeni, która tworzy obieg zamknięty.

W mieszkaniach, w których są otwarte przestrzenie, najlepiej wybierać modele o większych możliwościach, które mogą skutecznie filtrować powietrze w pomieszczeniach o powierzchni do 60 m2. Zaś w mieszkaniach z podziałem na pokoje, lepiej wkomponują się modele mniejsze, których wydajność wystarczy na przefiltrowanie powietrza w otwartym salonie (do 40 m2). Jeśli wybierzemy taki, który jest wysoki, ale wąski - to zajmie on niewiele miejsca na podłodze i będzie łatwiej go ustawić. Te zalety ma np. oczyszczacz Cristal Air Advanced, który jonizuje powietrze i usuwa 99,97% zanieczyszczeń.


Fot. Goclever

Fot. Goclever 

Czasem, np. z uwagi na okno wychodzące na ruchliwą ulicę czy alergię dziecka, w oczyszczacz powietrza chcemy wyposażyć tylko jedno pomieszczenie, nie większe niż 20 m2. Warto wtedy wybierać wersje o mniejszej wydajności, wyposażone tyko w te funkcje, których naprawdę potrzebujemy. Modele tego typu mają zwykle niewielkie rozmiary, łatwo więc zorganizować dla nich miejsce nawet w małym pokoju. Jeśli decydujemy się na oczyszczacz w sypialni, to wybierzmy model z timerem, który cicho pracuje - nie będzie przeszkadzać w zasypianiu i nie trzeba będzie wstawać, aby wyłączyć urządzenie. W przypadku sypialni, oczyszczacz najlepiej postawić między łóżkiem a oknem, co daje gwarancję, że w czasie snu będziemy oddychać zdrowym, przefiltrowanym powietrzem. Jeśli chcemy, aby sen był możliwie najzdrowszy, pamiętajmy też o właściwym nawilżeniu - w sypialni wilgotność nie powinna spaść poniżej 30%.

Przy wyborze produktu do pokoju dziecka warto sprawdzić, czy sprzęt jest wyposażony w lampę UV, funkcję jonizacji powietrza i timer. Takie modele, jak np. Cristal Air Coral marki Goclever, są niewielkie, a skutecznie oczyszczają powietrze ze szkodliwym substancji.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

[smog, ochrona powietrza, wentylacja, klimatyzacja, ochrona przed smogiem, walka ze smogiem, oczyszczanie powietrza, oczyszczacze powietrza, filtrowanie powietrza]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Płytki ceramiczne czy gres - co wybrać?

Z pozoru dwa materiały są do siebie podobne, ale problem tkwi w szczegółach i to właśnie one...

Czytaj dalej »


Blachodachówka w wersji panelowej i ciętej na wymiar »

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty.

Czytaj dalej »


Chcesz uniknąć kosztownych awarii i napraw instalacji? Sprawdź » Jak szybko i prosto wykonać uszczelnienie silikonowe?
Rura aluminiowa jest wyjątkowo odporna na ciśnienie oraz zapobiega przedostawaniu się tlenu, nie tracąc przy tym... czytaj dalej » Samodzielne przeprowadzanie prac wykończeniowych w domu wymaga sporo wysiłku i czasu, ale... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jak odświeżyć wnętrze z betonem architektonicznym? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Dlaczego płyty betonowe? Ponieważ są piękne i dostępne w rozsądnej cenie. W porównaniu z innymi...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Oblicz grubość izolacji – szybko i łatwo »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Do obliczenia grubości izolacji niezbędne jest zdefiniowanie lub ustalenie temperatur...czytaj dalej »

Jak działa kalkulator doboru napędów okiennych?

Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

karolina57  | 
24-01-2020, 19:25
 | 
1
BIMobject_Poland  | 
24-01-2020, 10:48
 | 
1
jhonsonsmith  | 
24-01-2020, 10:36
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl