Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Remedia techniczne na smog

Zamontowane na oknach markizy lub ramki filtrujące pozwolą na swobodne i bezpieczne wietrzenie pomieszczeń
Zamontowane na oknach markizy lub ramki filtrujące pozwolą na swobodne i bezpieczne wietrzenie pomieszczeń
Fot. Fakro

Zanieczyszczone i trujące powietrze jest obecnie jednym z najistotniejszych problemów poruszanych w Polsce. Tym bardziej, że w naszym kraju mamy aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Po ubiegłorocznych alarmach smogowych, po których okazało się, że polskie powietrze jest jednym z najgorszych na starym kontynencie, problem smogu zaczął się przebijać do świadomości społecznej.

Związki chemiczne zawarte w smogu, w połączeniu z pyłami oraz dużą wilgotnością mogą powodować zarówno ostre reakcje astmatyczne, jak i alergiczne. Najgroźniejsze są pyły zawieszone PM10 i PM2,5, mające średnicę nie większą niż odpowiednio 10 i 2,5 mm. Szczególnie wrażliwe na działanie smogu są dzieci, kobiety w ciąży, a także seniorzy i osoby mające problemy z układem oddechowym oraz alergiami. Ważna jest więc czystość powietrza nie tylko tego za oknem, ale także wewnątrz naszych domów czy mieszkań. Z każdym oddechem wciągamy bowiem do płuc około pół litra powietrza. Jego jakość ma zatem wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Nie wyeliminujemy problemu smogu szybko, ponieważ nadal bardzo duża część gospodarstw domowych korzysta z pieców na paliwa stałe. Równie trudno zrezygnować nam z poruszania się samochodem na rzecz komunikacji publicznej. Jak zatem chronić siebie i swoich najbliższych przed niebezpieczeństwem?

Możemy w znacznym stopniu ograniczyć niekorzystne działanie smogu na nasz organizm, stosując różne produkty filtrujące i oczyszczające powietrze, którym oddychamy wewnątrz pomieszczenia. Warto też pomyśleć o kompleksowej termomodernizacji budynku, aby zużywały one jak najmniej energii.

Oczyszczacze powietrza

Jak wynika z opublikowanego przez Komisję Europejską raportu na temat wpływu otoczenia na zdrowie człowieka, w domu wcale nie powinniśmy czuć się bezpieczniej niż na zewnątrz. W przypadku niektórych szkodliwych lotnych związków organicznych, ich stężenie w powietrzu w budynkach przewyższa to spotykane na zewnątrz. Benzenu i formaldehydu może być wewnątrz nawet kilkunastokrotnie więcej niż na zewnątrz. Do listy zagrożeń można dopisać jeszcze bakterie i mikroorganizmy, a niektórych domach także dym papierosowy czy alergeny odzwierzęce. Mogłoby się więc wydawać, że sytuację może poprawić gruntowne wietrzenie. Co jednak, jeśli mieszkamy w okolicy, w której często unosi się smog?

Czytaj też: Wszystko o smogu - skąd się bierze i jak z nim walczyć? >>>

Jak wynika z badań Narodowej Amerykańskiej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, tanim i skutecznym sposobem na poradzenie sobie z zanieczyszczeniami wewnątrz pomieszczeń są np. kwiaty doniczkowe. Jeśli tylko zapewnimy przepływ powietrza przez układ korzeniowy i ziemię, wraz z mikroorganizmami żyjącymi w glebie działają one jak naturalny filtr powietrza. Według zestawienia przygotowanego przez NASA najbardziej kompleksowo działają w tym zakresie dracena odwrócona oraz chryzantema wielkokwiatowa. Obie rośliny wychwytują takie szkodliwe substancje, jak: amoniak, aldehyd mrówkowy, benzen, ksyleny i trichloroetylen. Przy optymalnym przepływie powietrza na 10 m2 pomieszczenia powinien przypadać co najmniej jeden kwiatek.


Fot. Sharp

Jeśli jednak nie lubimy roślin, warto zaopatrzyć się w urządzenie filtracyjne, mające oczyszczać powietrze w pomieszczeniach z niebezpiecznych substancji, np. oczyszczacz z oferty firmy Sharp, dystrybuowany przez firmę GoodAir.pl. Decydując się na zakup oczyszczacza, warto upewnić się, że jest on wyposażony w filtry, kompleksowo zabezpieczające wnętrze domu przed niewidocznym zagrożeniem. Kluczowy z punktu widzenia eliminowania cząsteczek PM10 oraz PM2,5, uznanych przez WHO za najbardziej szkodliwe dla człowieka, jest filtr HEPA H13. Aby zapewnić ochronę przed zanieczyszczeniami w formie cząstek stałych, stosuje się filtry mechaniczne. Filtr węgla aktywnego wyłapuje natomiast bakterie. Jonizator zaś eliminuje wirusy. Bardzo ważne jest także dopasowanie nominalnej powierzchni oczyszczania do metrażu pomieszczenia, w którym będzie pracować urządzenie. Ustawiony w pokoju znacznie przewyższającym jego możliwości, oczyszczacz nie będzie działał skutecznie.

Podobny efekt można osiągnąć dzięki systemowi rekuperacji, czyli mechanicznej wentylacji pomieszczeń, połączonej z odzyskiem ciepła. Pod warunkiem wyposażenia go w filtry takie jak te montowane w oczyszczaczach. Oprócz oszczędności energii, instalacja takiego układu może pozwolić odfiltrować z wpuszczanego do domu powietrza niebezpieczne substancje.

Oczyszczacze do małych pomieszczeń

Wybierając miejsce dla oczyszczacza w domu, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, w których pomieszczeniach spędzamy najwięcej czasu. Skuteczność oczyszczania zależy w dużej mierze od swobody cyrkulacji powietrza, dlatego nie powinno się go ustawiać ani we wnękach i z dala od okna, ani w korytarzu. Jeśli ustawimy oczyszczacz w przedpokoju, to filtrowaniu będzie poddawane głównie powietrze z tego pomieszczenia, a czyste będzie wypychane poza dom przy każdym otwarciu drzwi wejściowych. Urządzenie działa najwydajniej wtedy, gdy jest ustawione w otwartej przestrzeni, która tworzy obieg zamknięty.

W mieszkaniach, w których są otwarte przestrzenie, najlepiej wybierać modele o większych możliwościach, które mogą skutecznie filtrować powietrze w pomieszczeniach o powierzchni do 60 m2. Zaś w mieszkaniach z podziałem na pokoje, lepiej wkomponują się modele mniejsze, których wydajność wystarczy na przefiltrowanie powietrza w otwartym salonie (do 40 m2). Jeśli wybierzemy taki, który jest wysoki, ale wąski - to zajmie on niewiele miejsca na podłodze i będzie łatwiej go ustawić. Te zalety ma np. oczyszczacz Cristal Air Advanced, który jonizuje powietrze i usuwa 99,97% zanieczyszczeń.


Fot. Goclever

Fot. Goclever 

Czasem, np. z uwagi na okno wychodzące na ruchliwą ulicę czy alergię dziecka, w oczyszczacz powietrza chcemy wyposażyć tylko jedno pomieszczenie, nie większe niż 20 m2. Warto wtedy wybierać wersje o mniejszej wydajności, wyposażone tyko w te funkcje, których naprawdę potrzebujemy. Modele tego typu mają zwykle niewielkie rozmiary, łatwo więc zorganizować dla nich miejsce nawet w małym pokoju. Jeśli decydujemy się na oczyszczacz w sypialni, to wybierzmy model z timerem, który cicho pracuje - nie będzie przeszkadzać w zasypianiu i nie trzeba będzie wstawać, aby wyłączyć urządzenie. W przypadku sypialni, oczyszczacz najlepiej postawić między łóżkiem a oknem, co daje gwarancję, że w czasie snu będziemy oddychać zdrowym, przefiltrowanym powietrzem. Jeśli chcemy, aby sen był możliwie najzdrowszy, pamiętajmy też o właściwym nawilżeniu - w sypialni wilgotność nie powinna spaść poniżej 30%.

Przy wyborze produktu do pokoju dziecka warto sprawdzić, czy sprzęt jest wyposażony w lampę UV, funkcję jonizacji powietrza i timer. Takie modele, jak np. Cristal Air Coral marki Goclever, są niewielkie, a skutecznie oczyszczają powietrze ze szkodliwym substancji.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

[smog, ochrona powietrza, wentylacja, klimatyzacja, ochrona przed smogiem, walka ze smogiem, oczyszczanie powietrza, oczyszczacze powietrza, filtrowanie powietrza]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Automatyka do bram - co warto wiedzieć?

W związku z dużym popytem na automatykę do bram na polskim rynku pojawiło się wielu producentów oferujących różnorodne rozwiązania

Czytaj dalej »


Rabat 10% tylko dla naszych czytelników!

Kod promocyjny: 8184b dla użytkowników portalu ekspertbudowlany.pl. Odbierz 10% rabatu na zakupy w markecie budowlanym

Skopiuj kod i skorzytaj »


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Kabina prysznicowa – gotowa czy na wymiar?
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Przyjrzyjmy się bliżej, co warto wziąć pod uwagę w obu przypadkach. czytaj dalej »

Jaka powinna być odzież robocza?

Co jest kluczowe w kontekście ochrony przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi? czytaj dalej »


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Szukasz sprawdzonych okien w dobrych cenach? Sprawdź »

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Tu kupisz okna z najlepszą szybą na świecie!czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »


Czego użyć do hydroizolacji balkonu lub tarasu? Chcesz mieć nowoczesny system ogrzewania, ale nie wiesz od czego zacząć?
Malowanie elewacji to proces który przeprowadzamy raz na kilkanaście lat. Jest on zarówno czasochłonny jak i dość kosztowny. Dlatego... czytaj dalej » Na instalację grzewczą w domu składa się wiele elementów i urządzeń. Ich odpowiedni dobór i połączenie w jeden kompatybilny system może zapewnić nam... czytaj dalej »


Czego jeszcze nie wiesz o ocieplaniu styropianem? Planujesz wymianę bądź naprawę dachu? Sprawdź »
Ceny energii stale rosną. Nieocieplony dach, ściany i piwnica powodują niekontrolowaną utratę ciepła, którą nawet w 70% można wyeliminować.  czytaj dalej » Każdy, nawet najwyższej jakości produkt nie będzie spełniał prawidłowo swojej funkcji, jeżeli nie zostanie właściwie zamontowany. Dlatego... czytaj dalej »

Czym są panele winylowe i co je wyróżnia?

To podłoga w dużej mierze buduje styl i prestiż pomieszczenia. Dlatego, jeśli remontujesz dom, dobrze przemyśl jej wykończenie. czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Aktualny numer

3/2019
Ekspert Budowlany 3/2019
W numerze m.in.:
  • - Rekuperacja dla początkujących
  • - Izolacja dachów płaskich

Forum

acordi  | 
18-07-2019, 08:32
 | 
1
KonradP94  | 
17-07-2019, 21:21
 | 
1
kolin  | 
17-07-2019, 11:59
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
130
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
123
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
99
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl