EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Alergik w łazience

Aleksandra Cybulska | 2007-03-14

Choć łazienkę utożsamiamy z miejscem, gdzie w sposób szczególny dba się o higienę, to paradoksalnie jest ona pomieszczeniem, w którym najczęściej i najszybciej dochodzi do skażenia chorobotwórczymi mikroorganizmami. Grzyby, pleśnie i roztocza znajdują sobie tam idealne miejsca do rozwoju, szkodząc nie tylko estetyce pomieszczenia, ale i naszemu zdrowiu. To właśnie one są odpowiedzialne za znaczną część dolegliwości alergicznych i innych chorób przewlekłych.

Rozwój grzybów i pleśni

Zarówno roztocza, grzyby, jak i pleśnie najlepiej czują się w środowisku o podwyższonej temperaturze i wilgotności. Grzyby i pleśnie szczególnie dobrze rozwijają się w przestrzeniach zamkniętych o ograniczonej cyrkulacji powietrza, do których światło dociera sporadycznie. Wszystkim trzem gatunkom mikroorganizmów potrzebne jest pożywienie - substancje organiczne: mikroskopijne ilości złuszczonego naskórka, włosów, czy resztek z naszego stołu – znajdą je w naszych łazienkach.Obecności grzybów i pleśni może skutkować przeróżnymi kłopotami zdrowotnymi domowników: infekcjami grzybiczymi, reakcjami alergicznymi. Mykotoksyny – produkty metabolizmu grzybów – mają przypuszczalnie działanie rakotwórcze, uszkadzające układ odpornościowy, nerwowy, a nawet wpływające na nieprawidłowy rozwój płodu ludzkiego.

Walka z pleśnią i grzybami

Walka z pleśnią i grzybami jest trudna. Środki likwidujące widoczne przejawy ich obecności   nie zapewniają trwałego efektu. Całkowite pozbycie się alergizujących mikroorganizmów wymaga gruntownego remontu, którego przeprowadzenie najczęściej przewyższa koszty użytych wcześniej materiałów wykończeniowych. Istotne zatem, aby w momencie urządzania wnętrz mieć na uwadze możliwe zagrożenia i stosować odpowiednie środki zapobiegawcze.

Ciepła podłoga kontra roztocza

Alergicy powinni przemyśleć zastąpienie tradycyjnego ogrzewania, ogrzewaniem podłogowym. Standardowe kaloryfery oddają ciepło przez konwekcję. Wraz z krążącym w pomieszczeniu powietrzem unoszą się jednak kurz i zarodniki grzybów. Podłoga z przewodami lub matami grzejnymi oddaje ciepło przez promieniowanie. Ogrzewane są wówczas sprzęty w domu, ściany oraz – wtórnie – powietrze. W ten sposób temperatura rozkłada się równomiernie, redukując ruch powietrza i unoszenie się drobinek kurzu, a wraz z nim alergizujących roztoczy.

Fugi w walce z grzybami i pleśniami

W walce z grzybami i pleśniami medycynę wspiera nowoczesna chemia budowlana. Na rynku dostępne są fugi i silikony ze znaczkiem MicroProtect marki Ceresit, których  receptura zapobiega rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów. Fugi są mało nasiąkliwe, co zapobiega wnikaniu wody w jej strukturę, oraz gładkie i twarde, co z kolei znacznie ogranicza gromadzenie się na ich powierzchni kurzu i brudu - pożywki dla grzybów i pleśni. zastosowanie tego produktu daje gwarancję, że wypełnienia między płytkami na długo zachowują estetyczny wygląd, bez czarnych osadów i nalotów, a domowa łazienka pozostaje miejscem przyjaznym dla alergików.

O czym jeszcze powinien pamiętać alergik, nim rozpocznie urządzanie łazienki?

Nie warto inwestować w wymyślne dekoracje – tynki strukturalne czy porowate, wodoodporne tapety. Oba te materiały stanowią jedno z ulubionych miejsc rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Do malowania ścian najlepiej stosować matowe farby wodne, a do zabezpieczania posadzek drewnianych lakiery akrylowe rozpuszczalne w wodzie. Zamiast dywaników, lepiej i zdrowiej ułożyć antypoślizgową mozaikę ceramiczną. Jeśli mamy możliwość wietrzenia łazienki – róbmy to jak najczęściej. Ściany i podłogi, w szczególności fugi i silikony, najlepiej jak najczęściej przemywać wodą z detergentem.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Henkel Polska.

Komentarze

Powiązane

KOŁO Geberit Sp. z o.o. Koszt remontu łazienki - ile zapłacisz za nowoczesny wystrój?

Koszt remontu łazienki - ile zapłacisz za nowoczesny wystrój? Koszt remontu łazienki - ile zapłacisz za nowoczesny wystrój?

Ile kosztuje remont łazienki? W praktyce zawsze więcej niż się spodziewamy. Przed rozpoczęciem remontu warto przyjrzeć się cenom nowoczesnych urządzeń i najmodniejszych elementów aranżacji. Na jakie rozwiązania...

Ile kosztuje remont łazienki? W praktyce zawsze więcej niż się spodziewamy. Przed rozpoczęciem remontu warto przyjrzeć się cenom nowoczesnych urządzeń i najmodniejszych elementów aranżacji. Na jakie rozwiązania nas stać?

Redakcja Jak samodzielnie wykończyć lub wyremontować łazienkę?

Jak samodzielnie wykończyć lub wyremontować łazienkę? Jak samodzielnie wykończyć lub wyremontować łazienkę?

Łazienka powinna cieszyć ładną aranżacją, a przy tym musi być funkcjonalna i bezpieczna. Co zrobić i jakie materiały budowlane wykorzystać, aby szybko zbudować nową lub wyremontować starą łazienkę, spełniając...

Łazienka powinna cieszyć ładną aranżacją, a przy tym musi być funkcjonalna i bezpieczna. Co zrobić i jakie materiały budowlane wykorzystać, aby szybko zbudować nową lub wyremontować starą łazienkę, spełniając te warunki?

Redakcja Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do łazienki?

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do łazienki? Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do łazienki?

Wybierając oświetlenie do łazienki, najczęściej kierujemy się tylko funkcjonalnością. Jednak warto pamiętać, że oświetlenie łazienkowe daje naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych. Wystarczy odrobina pomysłowości,...

Wybierając oświetlenie do łazienki, najczęściej kierujemy się tylko funkcjonalnością. Jednak warto pamiętać, że oświetlenie łazienkowe daje naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych. Wystarczy odrobina pomysłowości, aby wprowadzić do wnętrza niepowtarzalny nastrój. Podpowiadamy, jak znaleźć równowagę między funkcjonalnością a dekoracyjną rolą oświetlenia w łazience.

Redakcja Jak pozbyć się pleśni i grzyba w łazience?

Jak pozbyć się pleśni i grzyba w łazience? Jak pozbyć się pleśni i grzyba w łazience?

Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje specyficzny mikroklimat. Wysokie temperatury, duża wilgotność i nieustanny kontakt z wodą sprzyjają rozwojowi różnych mikroorganizmów. W połączeniu ze słabą wentylacją...

Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje specyficzny mikroklimat. Wysokie temperatury, duża wilgotność i nieustanny kontakt z wodą sprzyjają rozwojowi różnych mikroorganizmów. W połączeniu ze słabą wentylacją tylko krok do powstania szkodliwych pleśni i grzybów. Podpowiadamy, jak się ich pozbyć.

Redakcja 7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody

7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody 7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody

Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35...

Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35 proc. na mycie, a kolejne 30 proc. na spłukiwanie toalet. Warto więc i tu szukać oszczędności.

Redakcja Jak walczyć z twardą wodą?

Jak walczyć z twardą wodą? Jak walczyć z twardą wodą?

Psujący się sprzęt AGD, biały osad na naczyniach czy przesuszona skóra - to tylko niektóre z negatywnych skutków używania zbyt twardej wody. Wszystkiemu winne są dwa pierwiastki - wapń oraz magnez. Podczas...

Psujący się sprzęt AGD, biały osad na naczyniach czy przesuszona skóra - to tylko niektóre z negatywnych skutków używania zbyt twardej wody. Wszystkiemu winne są dwa pierwiastki - wapń oraz magnez. Podczas gdy za większość problemów z wodą odpowiedzialna jest działalność człowieka i jego ingerencja w naturalne środowisko, przyczyna nadmiernej twardości wody jest pochodzenia naturalnego. Nie znaczy to jednak, że nie jesteśmy w stanie się z nią uporać.

Redakcja Jak ograniczyć zużycie wody?

Jak ograniczyć zużycie wody? Jak ograniczyć zużycie wody?

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej...

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej postawy, lecz przede wszystkim konieczność.

Redakcja Wanna akrylowa – co warto o niej wiedzieć

Wanna akrylowa – co warto o niej wiedzieć Wanna akrylowa – co warto o niej wiedzieć

Wanny akrylowe to najchętniej wybierane wanny w Polsce. Wyjaśniamy, co decyduje o ich popularności. Podpowiadamy też, na co zwracać uwagę przy zakupie wanny akrylowej.

Wanny akrylowe to najchętniej wybierane wanny w Polsce. Wyjaśniamy, co decyduje o ich popularności. Podpowiadamy też, na co zwracać uwagę przy zakupie wanny akrylowej.

Redakcja Fototapeta odporna na wilgoć i ciepło

Fototapeta odporna na wilgoć i ciepło Fototapeta odporna na wilgoć i ciepło

Fototapetę możemy z łatwością zamontować nie tylko w sypialni czy salonie, ale także w łazience lub kuchni – między półkami, blisko źródła ciepła i wilgoci. Do tych pomieszczeń idealnie nadaje się fototapeta...

Fototapetę możemy z łatwością zamontować nie tylko w sypialni czy salonie, ale także w łazience lub kuchni – między półkami, blisko źródła ciepła i wilgoci. Do tych pomieszczeń idealnie nadaje się fototapeta na szkle.

Waldemar Joniec Przepływowe podgrzewacze wody

Przepływowe podgrzewacze wody Przepływowe podgrzewacze wody

Przepływowe podgrzewacze wody często są jedynym racjonalnym rozwiązaniem. Wybór podgrzewacza zależy od zapotrzebowania na ciepłą wodę, dostępności i kosztów nośnika energii potrzebnej do jego zasilania.

Przepływowe podgrzewacze wody często są jedynym racjonalnym rozwiązaniem. Wybór podgrzewacza zależy od zapotrzebowania na ciepłą wodę, dostępności i kosztów nośnika energii potrzebnej do jego zasilania.

Redakcja Do czego służy perlator?

Do czego służy perlator? Do czego służy perlator?

Wodooczędna końcówka na kran, nazywana perlatorem, to najprostsza i najbardziej podstawowa forma oszczędzania wody. Zamocowana na końcu wylewki siatka o drobnych oczkach napowietrza wodę i dzięki temu...

Wodooczędna końcówka na kran, nazywana perlatorem, to najprostsza i najbardziej podstawowa forma oszczędzania wody. Zamocowana na końcu wylewki siatka o drobnych oczkach napowietrza wodę i dzięki temu ogranicza jej zużycie nawet o kilkadziesiąt procent.

Redakcja Drewno w łazience

Drewno w łazience Drewno w łazience

Zastosowanie drewna w łazience wciąż jeszcze wydaje się wielu użytkownikom nienajlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Zmienność temperatur, duża wilgotność, środki chemiczne, którymi czyścimy powierzchnie –...

Zastosowanie drewna w łazience wciąż jeszcze wydaje się wielu użytkownikom nienajlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Zmienność temperatur, duża wilgotność, środki chemiczne, którymi czyścimy powierzchnie – wszystko to sprawia, że na wykorzystanie drewna jako materiału wykończeniowego patrzymy z sceptycyzmem.

Redakcja Jak uszczelnić umywalkę silikonem

Jak uszczelnić umywalkę silikonem Jak uszczelnić umywalkę silikonem

Nieprawidłowe uszczelnienie miejsc między kafelkami, ścianą a brzegiem umywalki powoduje wnikanie wody w źle zabezpieczone zakamarki. Powstały w ten sposób nadmiar wilgoci jest idealną pożywką do rozwoju...

Nieprawidłowe uszczelnienie miejsc między kafelkami, ścianą a brzegiem umywalki powoduje wnikanie wody w źle zabezpieczone zakamarki. Powstały w ten sposób nadmiar wilgoci jest idealną pożywką do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie uszczelnienie wspomnianych powierzchni.

Anna Białorucka Jak pomalować łazienkę?

Jak pomalować łazienkę? Jak pomalować łazienkę?

Malowanie ścian w łazience jest dużo łatwiejsze niż układanie glazury, ale i tu można popełnić błędy. Podpowiadamy, jakich zasad należy przestrzegać, żeby nasza łazienka była prawidłowo pomalowana.

Malowanie ścian w łazience jest dużo łatwiejsze niż układanie glazury, ale i tu można popełnić błędy. Podpowiadamy, jakich zasad należy przestrzegać, żeby nasza łazienka była prawidłowo pomalowana.

Redakcja Jak zapobiec przeciekom w kabinie prysznicowej?

Jak zapobiec przeciekom w kabinie prysznicowej? Jak zapobiec przeciekom w kabinie prysznicowej?

Prysznic pozytywnie działa na zmysły i poprawia nastrój, pod warunkiem, że nie musimy martwić się jego awariami – unikniemy ich, jeśli spełnione zostaną pewne standardy przy jego budowie i instalacji....

Prysznic pozytywnie działa na zmysły i poprawia nastrój, pod warunkiem, że nie musimy martwić się jego awariami – unikniemy ich, jeśli spełnione zostaną pewne standardy przy jego budowie i instalacji. Najważniejsza zasada: kabina prysznicowa i powierzchnia wokół niej muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.

Agata Grudecka Jakie włączniki wybrać do łazienki?

Jakie włączniki wybrać do łazienki? Jakie włączniki wybrać do łazienki?

Wybór włącznika zależy od pomieszczenia, w którym ma być zastosowany. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając włączniki do łazienki?

Wybór włącznika zależy od pomieszczenia, w którym ma być zastosowany. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając włączniki do łazienki?

mgr inż. Julian Wiatr Instalacje elektryczne w łazience

Instalacje elektryczne w łazience Instalacje elektryczne w łazience

Projektując i urządzając łazienkę, należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także zapewnieniem bezpieczeństwa jej użytkownikom.

Projektując i urządzając łazienkę, należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także zapewnieniem bezpieczeństwa jej użytkownikom.

Damian Żabicki Grzejniki do łazienki

Grzejniki do łazienki Grzejniki do łazienki

Na rynku dostępne są grzejniki łazienkowe wodne, elektryczne oraz wodno-elektryczne. W zależności od wersji, podłącza się je do systemu c.o. lub instaluje jako niezależne urządzenie.

Na rynku dostępne są grzejniki łazienkowe wodne, elektryczne oraz wodno-elektryczne. W zależności od wersji, podłącza się je do systemu c.o. lub instaluje jako niezależne urządzenie.

Redakcja Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience?

Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience? Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience?

Zastanawiając się nad instalacją ogrzewania podłogowego w domu, najczęściej myślimy o zastosowaniu takiego rozwiązania w łazience. Wykonanie takiej podłogi nie jest trudne. Należy przestrzegać instrukcji...

Zastanawiając się nad instalacją ogrzewania podłogowego w domu, najczęściej myślimy o zastosowaniu takiego rozwiązania w łazience. Wykonanie takiej podłogi nie jest trudne. Należy przestrzegać instrukcji producenta i stosować odpowiednie materiały. W artykule pokazujemy krok po kroku poszczególne etapy prac.

Redakcja Czy okno w łazience jest potrzebne?

Czy okno w łazience jest potrzebne? Czy okno w łazience jest potrzebne?

Oknem w łazience mogą się przede wszystkim cieszyć właściciele domów jednorodzinnych. Głównym atutem tego rozwiązania jest możliwość wentylacji pomieszczenia oraz korzystania z naturalnego światła. W nowoczesnych...

Oknem w łazience mogą się przede wszystkim cieszyć właściciele domów jednorodzinnych. Głównym atutem tego rozwiązania jest możliwość wentylacji pomieszczenia oraz korzystania z naturalnego światła. W nowoczesnych łazienkach okna stanowią często także elegancki element aranżacyjny, który nadaje wnętrzu wyrafinowanego charakteru. Jak zatem wybrać najlepsze okno do naszej łazienki?

Redakcja Jak wybrać odpowiednie drzwi do łazienki?

Jak wybrać odpowiednie drzwi do łazienki? Jak wybrać odpowiednie drzwi do łazienki?

Stolarka drzwiowa przeznaczona do łazienki powinna spełniać normy bezpieczeństwa. Wybierając drzwi do pokoju kąpielowego należy upewnić się, że zapewnią one odpowiednią wentylację pomieszczenia, a sposób...

Stolarka drzwiowa przeznaczona do łazienki powinna spełniać normy bezpieczeństwa. Wybierając drzwi do pokoju kąpielowego należy upewnić się, że zapewnią one odpowiednią wentylację pomieszczenia, a sposób ich otwierania będzie właściwy. Warto zamontować w nich również zamek, dający poczucie prywatności domownikom.

Redakcja Konserwacja wanny z hydromasażem

Konserwacja wanny z hydromasażem Konserwacja wanny z hydromasażem

Jeżeli chcemy cieszyć się odprężającym urokiem domowego SPA, musimy pamiętać o pielęgnacji naszej wanny, bo komfort to poczucie czystości.

Jeżeli chcemy cieszyć się odprężającym urokiem domowego SPA, musimy pamiętać o pielęgnacji naszej wanny, bo komfort to poczucie czystości.

Redakcja Prysznic bez brodzika

Prysznic bez brodzika Prysznic bez brodzika

Bardzo modne jest ostatnio minimalistyczne rozwiązanie – prysznic bez typowego brodzika, w którym woda leje się bezpośrednio na podłogę. Jednak podążając za modą i wybierając prysznic bez brodzika, należy...

Bardzo modne jest ostatnio minimalistyczne rozwiązanie – prysznic bez typowego brodzika, w którym woda leje się bezpośrednio na podłogę. Jednak podążając za modą i wybierając prysznic bez brodzika, należy zastanowić się, czy nasza łazienka jest gotowa na takie rozwiązanie.

Redakcja Wanna w podłodze

Wanna w podłodze Wanna w podłodze

Wanna wpuszczana w podłogę to niemal basen w domu. Kiedyś niedościgły przedmiot marzeń, kojarzący się z hollywoodzkim luksusem. Dziś - rozwiązanie w zasięgu ręki, do tego z brokatową fugą, mieniącą się...

Wanna wpuszczana w podłogę to niemal basen w domu. Kiedyś niedościgły przedmiot marzeń, kojarzący się z hollywoodzkim luksusem. Dziś - rozwiązanie w zasięgu ręki, do tego z brokatową fugą, mieniącą się niczym szlachetne kamienie. Żeby nie przysporzyć sobie zbędnych kłopotów budowlanych, trzeba tylko ten pomysł uwzględnić odpowiednio wcześnie.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.