MINIBEL: niewielkie urządzenie - duży komfort

Fot. Rosenberg Klima Polska

Kurtyny powietrzne skutecznie oddzielają obszary o różnych warunkach klimatycznych, chronią przed zimnem i ciepłem z zewnątrz, zapobiegają przeciągom oraz minimalizują przedostawanie się kurzu, spalin, zanieczyszczeń i insektów do pomieszczeń. Urządzenia te mogą być wykorzystywane nie tylko w obiektach o dużym natężeniu ruchu, ale również dla zabezpieczenia okienek kasowych, kiosków, lodziarni, cukierni, butików czy obiektów typu drive-through.

Kurtyny powietrzne to urządzenia pozwalające utrzymać komfortowy klimat w pomieszczeniach handlowych i budynkach publicznych. Wytwarzany przez nie laminarny strumień powietrza tworzy niewidzialną barierę, skutecznie rozdzielającą dwa różne środowiska, bez ograniczenia dostępu osób lub pojazdów.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2015 poz. 1422), stosowanie kurtyn powietrznych ze strony prawnej jest rozwiązaniem opcjonalnym. Wszelkie badania i testy pokazują jednak, że kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne i pozwalają zaoszczędzić ponad 80% energii cieplnej.

Rosenberg -Minibel
Rys. 1. Kurtyna powietrzna Minibel o zasięgu do 1,8 m

 

Ochrona małych obiektów

Kurtyny powietrzne pomagają kontrolować lub całkowicie eliminują nieprzyjemne powiewy, które często są odczuwane podczas otwierania i zamykania drzwi. W pełni uzasadnione jest również wykorzystane ich w kioskach, okienkach kasowych i obiektach typu drive-through, w których zachowanie komfortu cieplnego jest bardzo trudne. Są to obiekty o dużym natężeniu ruchu, w których okienka podawcze, choć niewielkich rozmiarów, muszą być niemal nieustannie otwarte.

Ochrona zdrowia

O ile w przypadku kiosków czy okienek kasowych głównym problemem jest utrzymanie komfortu cieplnego lokalu i wzrost kosztów eksploatacyjnych, o tyle w przypadku obiektów drive-through dochodzi jeszcze ekspozycja na zmianę temperatur. Nadmierne nagrzanie/wychłodzenie lokalu, przeciągi i zderzenia temperatur nie pozostają bez wpływu na zdrowie personelu. Zastosowanie kurtyn powietrznych pozwala wyeliminować te problemy.

Ochrona przed owadami

W okresie wiosenno-letnim nagminnie otwierane są niewielkie lokale o charakterze ciastkarni/cukierni. W punktach takiego typu personel często musi się zmagać z uciążliwymi owadami, wabionymi przez słodkie artykuły spożywcze. Metody stosowane w celu pozbycia się owadów bywają bardzo drastyczne i często nieprzyjemne w odbiorze przez klientów, przy jednocześnie niewielkiej skuteczności. A przecież bardzo łatwo ochronić takie lokale przed insektami. Wystarczy zastosować kurtynę powietrzną. Strumień powietrza wytwarzany przez urządzenie stanowi skuteczną barierę dla owadów. 

Z kurtyn mogą też korzystać deptakowe piwiarnie i kawiarnie, w których, szczególnie w godzinach wieczornych, dużą uciążliwością jest obecność komarów i ciem. 

Ochrona przed zanieczyszczeniami

Kurtyny powietrzne montowane w otworach drzwiowych i okiennych pozwalają także zabezpieczyć pomieszczenia przed przedostawaniem się do wewnątrz kurzu, spalin i zanieczyszczeń. W przypadku galerii handlowych kwestia ta ma mniejsze znaczenie, jednak dla sklepów i lokali wszelkiego typu, działających przy ulicach, wyeliminowanie takich zanieczyszczeń może być kluczowe, bo pozwoli ochronić nie tylko zdrowie personelu i klientów, ale także towar.

Kurtyny powietrzne Minibel

Na rynku istnieje wiele kurtyn powietrznych, jednak większość z nich jest przeznaczona dla dużych lokali o średnim lub dużym natężeniu ruchu. Grupa Rosenberg opracowała typoszereg kurtyn powietrznych Minibel (rys. 1) o niewielkim zasięgu (do 1,8 m - rys. 2), przeznaczonych do omawianych obiektów o niewielkich rozmiarach.

Rosenberg -Minibel
Rys. 2. Minibel - zasięg kurtyny, odległości montażowe

 

Urządzenie Minibel może zostać wykorzystane w kioskach i okienkach kasowych, lodziarniach, warzywniakach, kawiarniach, barach szybkiej obsługi, obiektach drive-through oraz w małych sklepach, restauracjach i lokalach z zamkniętymi drzwiami wejściowymi lub drzwiami automatycznymi. Tworzy skuteczną barierę chroniącą wnętrze pomieszczenia przed niepożądanymi czynnikami z zewnątrz (rys. 3 i 4).

Rosenberg -Minibel

Rys. 3. Kurtyna powietrzna Minibel - zastosowanie w niewielkim sklepie

Rosenberg -Minibel
Rys. 4. Kurtyna powietrzna  Minibel - zastosowanie w okienku podawczym

 

Właściwości

Kurtyna powietrzna Minibel to niewielkie (do 1 m długości) i lekkie (do 13,5 kg) oraz proste w obsłudze urządzenie. Dostarczana jest z uchwytami do montażu ściennego i kablem zasilającym o długości 1,5 m (bez wtyczki), gotowym do wpięcia do skrzynki podłączeniowej. Kabel może być również podłączony do gniazdka. W celu przyłączenia urządzenia nie ma potrzeby otwierania pokrywy serwisowej, ponieważ wszystkie niezbędne elementy są zlokalizowane na zewnątrz obudowy. Kurtyna została zaprojektowana do montażu poziomego. Model oferowany jest w dwóch wersjach: A - bez nagrzewnicy - zimna oraz E - z nagrzewnicą elektryczną (jednostopniową).

Rosenberg -Minibel   Rosenberg -Minibel
Rys. 5. Minibel - przełącznik z dwiema pozycjami   Rys. 6. Minibel - przełącznik z trzema pozycjami

 

Sterowanie

Kurtyna Minibel jest wyposażona w zintegrowany przełącznik C-Min do włączania wentylatorów i/lub funkcji ogrzewania. Na obudowie kurtyny w wersji A (bez nagrzewnicy) znajduje się przełącznik z dwiema pozycjami:
• 1 włącz wentylatory - On,
• 2 wyłącz wentylatory - Off (rys. 5)

Wersja Minibel E (z nagrzewnicą) jest wyposażona w przełącznik z trzema pozycjami:
• 1 włącz wentylatory - On,
• 2 wyłącz - Off,
• 3 włącz wentylatory i nagrzewnicę (rys. 6).

Kurtyna posiada wbudowany regulator powietrza i mocy grzewczej oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem: w chwili przekroczenia temperatury 100ºC wewnątrz urządzenia proces ogrzewania zostaje zatrzymany.

Dobór wersji A / E

Funkcjonowanie bariery ochronnej w postaci kurtyny powietrznej bazuje na wysokiej prędkości strumienia powietrza, który osłania cały otwór. Zastosowanie nagrzewnicy do ogrzewania powietrza ma na celu głównie zwiększenie komfortu w kontakcie ze strugą i pomaga w utrzymaniu temperatury w obszarze chronionego otworu. Zatem w przypadku okienek podawczych o dużym natężeniu ruchu zaleca się zastosowanie kurtyny powietrznej z elementem grzewczym.

Rosenberg -Minibel
Rys. 7. Minibel - widok na wentylatory osiowe

 

Elementy konstrukcji

W kurtynie Minibel zastosowano wentylatory osiowe o budowie kompaktowej, zapewniające cichą pracę. Jest to szczególnie ważne w niewielkich pomieszczeniach, gdyż zapewnia komfort pracownikom i nie zakłóca kontaktu z klientem. Obudowa urządzenia jest wykonana jako samonośna, z galwanizowanej blachy stalowej malowanej proszkowo (na bazie żywic epoksydowo-poliestrowych) na kolor RAL 9016. Na specjalne życzenie można zamówić inny kolor z palety RAL.

Kurtyny powietrzne Minibel firmy Rosenberg są produkowane w Unii Europejskiej i spełniają wszystkie obowiązujące normy i przepisy, w tym wymagania Dyrektywy ErP (2009/125/WE).

Dowiedz się więcej zaglądając do naszego katalogu produktów >>

lub szukaj informacji o kurtynach powietrznych Minibel na stronie producenta >>
bądź pod numerem telefonu: 22 720 67 73 lub 74

Rosenberg Rosenberg Klima Polska sp. z o.o.
ul. Plantowa 5
05-830 Nadarzyn

e-mail:
tel: 22 720 67 73 do 74
faks: 22 720 67 75
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  7
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
Irenka / 18-05-2018, 11:49
Coś takiego jest w naszym sklepie osiedlowym.
Angellika / 12-06-2018, 14:41
Zastanawiałam się kiedyś co to takiego. Dość popularne w kurortach
   1 / 1   

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Nowa paleta kolorów do renowacji fasad

Tikkurila wprowadziła nową paletę kolorów do renowacji fasad mineralnych - Tikkurila Facade 760. Składa się na nią 760 odcieni, na które można zabarwić produkty do elewacji mineralnych, a także...

Jesień i zima 2018/2019 w Leroy Merlin

W najnowszej kolekcji Leroy Merlin jesień zima 2018/19, która już wkrótce pojawi się w sklepach, potrzeby człowieka oraz otaczający nas świat wzajemnie się uzupełniają i podkreślają. Produkty...

Forum

RemKrak  | 
18-08-2018, 14:48
 | 
1
RemKrak  | 
18-08-2018, 14:26
 | 
1
Mati1234  | 
17-08-2018, 14:33
 | 
2
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
120
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
110
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
92
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.

Ciekawe strony

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl