Dobrze zaplanowany ogród zimowy

Jak dobrze zaplanować ogród zimowy?
Jak dobrze zaplanować ogród zimowy?
Fot. M&S Pomorska Fabryka Okien

Dobrym sposobem na powiększenie i uatrakcyjnienie przestrzeni mieszkalnej jest dobudowanie do domu ogrodu zimowego. Jeśli zdecydujemy się na taką inwestycję, szczególną uwagę musimy zwrócić na parametry termoizolacyjne konstrukcji nośnej i przeszkleń.

Delikatna, przeszklona konstrukcja, z jaką kojarzy nam się ogród zimowy, w rzeczywistości jest dość skomplikowanym i zaawansowanym technologicznie elementem domu. Jego wykonanie należy zlecić fachowcom, którzy zaproponują rozwiązania najlepiej pasujące do oczekiwań właścicieli. Konstrukcja powinna być specjalnie zaprojektowana, nie należy jej "składać" samodzielnie ze zwykłych okien. Wszystkie detale - np. system połączenia dachu ze ścianą, a także system aluminiowych obróbek, rynien i rur spustowych muszą być starannie zaplanowane i wykonane.

Pamiętajmy, że w ogrodzie zimowym trudno utrzymać właściwą temperaturę oraz wilgotność powietrza. Im mniejszy i niższy jest ogród zimowy, tym szybciej jego wnętrze będzie się przegrzewało. Konstrukcja i nachylenie dachu powinny uwzględniać obciążenie wywołane zalegającym zimą śniegiem, istotne są także zbrojone fundamenty przygotowane pod kątem izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. Z kolei dla warunków panujących w ogrodzie zimowym kluczowe znaczenie będą miały materiały zastosowane w konstrukcji nośnej oraz parametry wkładów szybowych. Dowiedz się więcej o ofercie firmy M&S Okna>>

 MS więcej niż OKNA ja

Odpowiednie miejsce

Planowanie całego przedsięwzięcia należy zacząć od znalezienia najlepszego miejsca na oranżerię - zarówno jeśli chodzi o jej położenie względem budynku, jak i stron świata. Często ogród dobudowuje się do domu od strony elewacji ogrodowej, gdyż tam zwykle jest więcej miejsca na działce i najładniejszy widok na zieleń. Kształt może być dowolny - zwykle ogrody opierają się na planie prostokąta (zwłaszcza, jeśli wykorzystuje się istniejący wcześniej taras), wycinka koła lub wieloboku. Ogrody chętnie projektuje się w istniejących wnękach, podcieniach i wewnętrznych narożnikach domu. Oczywiście, znacznie łatwiej (i taniej) jest projektować i budować ogród razem z domem niż dostosowywać go do już istniejącej zabudowy i warunków.

Jeśli chodzi o lokalizację względem stron świata, najkorzystniejsze są kierunki południowo-zachodnie i południowo-wschodnie. Ogrody od południa zapewnią bardzo duże zyski darmowego ciepła zimą. Zaś latem, aby nie dopuścić do nadmiernego przegrzewania, w mocno nasłonecznionym ogrodzie zimowym warto zamontować odpowiednie osłony przeciwsłoneczne. Z kolei strona północna nie jest polecana z powodu małej ilości światła słonecznego, a tym samym - niższej temperatury. Aby przez ogród zimowy dostawiony do domu nie uciekało z niego ciepło, trzeba zadbać o dobrą izolacyjność cieplną szyb i profili. Skonsultuj się z naszymi specjalistami >>

MS więcej niż OKNA ja

Jakie szyby

Najważniejszym i największym elementem ogrodu zimowego są przeszklenia, dlatego na ich parametry należy zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim muszą one mieć dobrą izolacyjność, by ograniczać ucieczkę ciepła - dlatego szukajmy produktów o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła Ug. Obecnie produkowane są pakiety szybowe o bardzo dobrych parametrach cieplnych - np. oferowana przez MS więcej niż OKNA superenergooszczędna szyba dwukomorowa (złożona z trzech tafli szkła) SUPERtermo o współczynniku Ug = zaledwie 0,5 W/m²·K. Zastosowanie ciepłych ramek CHROMATECH ultra lub MULTITECH tylko poprawi ten wynik.

Dodatkowo stosując wkłady szybowe o wysokim współczynniku przenikania energii, można jeszcze lepiej wykorzystać darmową energię słońca do podgrzania naszego ogrodu zimowego zimą, a to właśnie wtedy najczęściej z niego korzystamy. Z kolei żeby poprawić bezpieczeństwo (zazwyczaj ogród zimowy łączy się bezpośrednio z domem), można zastosować szyby antywłamaniowe. Pamiętajmy też, że przeszklenia (szczególnie te w dachu) muszą być odporne na uderzenia, np. spadającą gałąź. Dlatego powinno się wykorzystywać szkło hartowane oraz laminowane, tzw. bezpieczne, które w razie stłuczenia nie wyrządzi krzywdy mieszkańcom.

MS więcej niż OKNA ja

Konstrukcja nośna

Zazwyczaj robi się ją z drewna lub aluminium. Rzadziej stosuje się profile z PVC z odpowiednimi wzmocnieniami.

Profile z drewna (sosnowe, dębowe czy meranti) mają naturalny wygląd i dobre właściwości cieplne, trzeba je jednak okresowo konserwować. Są też dość drogie. Profile z aluminium mają równie dobre parametry termoizolacyjne (dzięki przekładkom termicznym) i nie wymagają żadnej konserwacji; są malowane proszkowo lub anodowane, co zapewnia im wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne. Właściwości materiału sprawiają, że elementy nośne mogą być dosyć wąskie. Profile aluminiowe zapewniają wiele możliwości tworzenia szczelnych konstrukcji. Ich atuty to również wysoka "statyka" i nowoczesny, surowy wygląd, ceniony obecnie przez inwestorów.

Wygodne przejście do domu

Aby po dobudowaniu ogrodu zimowego zapewnić sobie dostęp światła i poczucie otwartej przestrzeni także wewnątrz domu (zazwyczaj ogród zimowy przylega do salonu), powinniśmy zadbać o odpowiednio duże i wygodne przejście między tymi pomieszczeniami. Na rynku jest wiele rozwiązań drzwi tarasowych, otwieranych bez wysiłku, płynnie poruszających się, a równocześnie - trudnych do sforsowania przez złodzieja.

  • Patio PSK to drzwi uchylno-przesuwne. Podstawą do budowy tego typu konstrukcji są niemieckie profile z PVC marki Salamander z 2-mm zamkniętym, zgrzewanym laserowo wzmocnieniem stalowym MS więcej niż OKNA. Dodatkowo warto zastosować szyby SUPERthermo firmy MS więcej niż OKNA oraz okucia firmy SIEGENIA. Drzwi takie pozwalają na przeszklenie ściany o  szerokości 3,5 m i maksymalnej wysokości 2,5 m, a przy zastosowaniu dwóch ruchomych skrzydeł - tzw. schemat C (oraz rozwiązań podnoszących stabilność i wytrzymałość) - nawet 6 m. Dzięki zastosowaniu półautomatu PSK 200Z wspomagającego obsługę, ważące 200 kg drzwi można bez wysiłku otwierać i zamykać  jedną ręką. Patio PSK wyposażone są w zabezpieczenia antywłamaniowe - zaczepy antywłamaniowe współpracujące z ruchomymi ryglami rolkowymi IS zapewniające wciąż komfortowa pracę i zapobiegające podważeniu skrzydła.
  • Patio HST to wielkogabarytowe drzwi podnoszono-przesuwne. Zbudowane są z profili PVC marki Salamander przeznaczonych specjalnie do HST, szyb SUPERthermo firmy MS więcej niż OKNA, ciepłego niskiego progu EcoPass oraz okuć firmy SIEGENIA umożliwiających komfortowe przesuwanie nawet 300 kg skrzydła. Rozwiązanie to pozwala na przeszklenie praktycznie całej szerokości ściany (maksymalna szerokość to 12 m) i połączenie salonu z tarasem czy ogrodem zimowym.
  • Patio HST ExternAL - wykonane z aluminium wytrzymałe i smukłe profile MB-77HS dają możliwości nieosiągalne dla konstrukcji PVC - jak choćby zestawienie kilku par skrzydeł, tak by ich maksymalna szerokość wyniosła nawet 13 m, dobudowanie naświetli górnych i bocznych, a także wbudowanie w ogród zimowy czy fasadę. A wszystko to przy zastosowaniu licznych mechanizmów antywłamaniowych i zachowaniu wysokich parametrów termicznych. Warto wspomnieć, że aluminiowe Patio HST ExternAL często nie jest ani droższe ani gorsze termicznie od swego odpowiednika z PVC.
  • Harmonijka MS External Fold Dors. Wykonana ze specjalnych profili aluminiowych MB-86 FOLD LINE harmonijka ma niepodważalną zaletę - nawet 6-metrową ścianę można "zwinąć" do szerokości 1 m i pozwolić przeniknąć ogrodowi zimowemu do wnętrza domu, a w sezonie letnim połączyć go z ogródkiem wokół domu.   

Uwaga! Jeżeli ogród zimowy ma być używany przez cały rok i otwarty na wnętrze domu, musimy zastosować adekwatne do takich konstrukcji ogrzewanie.

MS OKNA M&S Pomorska Fabryka Okien
ul. Grottgera 15
76-200 Słupsk
tel. 59 84 10 800
fax. 59 84 10 802
e-mail:

 

[MS OKna, okna, Patio PSK, Patio HST, Patio HST ExternAL, Harmonijka MS External Fold Dors, ogród zimowy, przeszklenie, profil okienny, drzwi tarasowe, okucia okienne]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
tomekm123 / 18-03-2018, 03:11

Każdy dobrze zaplanowany ogród będzie wyglądał dobrze zimą. I ja mam taką pewność, że mój taki będzie, bo projektuje go firma. Wstępne szkice były świetne, czekam na dalsze propozycje no i w końcu na realizację.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jak dobierać okna dachowe do konkretnych pomieszczeń?

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe do swojego domu. Które z nich najlepiej sprawdzą się w wybranych pomieszczeniach na poddaszu? czytaj dalej »


Drzwi aluminiowe - zobacz, jakie są ich zalety » Jak działa odżelaziacz wody?
Coraz większa świadomość i rosnące wymagania inwestorów powodują, że częściej sięgają po rozwiązania energooszczędne oraz materiały wysokiej jakości. (...) czytaj dalej » Efektem napowietrzenia jest doskonała redukcja żelaza, manganu oraz siarkowodoru. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność dodatkowego stosowania napowietrzania wody. czytaj dalej »

 


Ile kosztuje remont łazienki?

Przed rozpoczęciem remontu warto przyjrzeć się cenom nowoczesnych urządzeń i najmodniejszych elementów aranżacji. Na jakie rozwiązania nas stać? czytaj dalej »


Czym chronić drewno? Sposób na wytłumienie odgłosu kroków »

Środki do ochrony drewna możemy podzielić na: bejce, impregnaty, lakiery, lakierobejce, lazury, oleje, woski. Każdy z nich ma inne właściwości(...) czytaj dalej » Hałasy, jakich możemy doświadczyć ze strony domowników bądź sąsiadów, z pewnością nie ułatwiają odpoczynku po ciężkim dniu pracy. W takiej sytuacji...czytaj dalej »

 


Jak dobrać oświetlenie do pomieszczenia?

Światło sztuczne powinno być jak najbardziej zbliżone do światła słonecznego, a jego strumień wolny od uciążliwego efektu migotania. czytaj dalej »


Jak działają urządzenia wysokociśnieniowe? Energooszczędne kurtyny powietrzne i wentylatory »
Dzięki innowacyjnym, zaawansowanym technologiom urządzenia wysokociśnieniowe stają się nie tylko coraz bardziej wydajne, lecz także znacznie wygodniejsze w obsłudze. czytaj dalej » Niskie zużycie energii przyczynia się nie tylko do ochrony środowiska, lecz także pozwala obniżać koszty eksploatacji... czytaj dalej »

 


Szukasz pomysłu na łazienkę? Pobierz poradnik »

Przeczytaj nowy poradnik Pomysł na łazienkę, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon kąpielowy? czytaj dalej »


 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Wielozadaniowa zaprawa klejowa No.1 extra

Dobór odpowiedniej zaprawy klejowej to jeden z kluczowych warunków wykonania trwałej okładziny. No.1 400 extra, dostępny od niedawna w ofercie firmy Sopro, to uniwersalne rozwiązanie o szerokim...

Jak udekorować stół na Wielkanoc?

Romantycznie czy minimalistycznie, nowocześnie czy naturalnie? Jak przystroić stół na Wielkanoc? Zobacz 4 propozycje dekoracji i wybierz styl, który najbardziej Ci odpowiada.
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Forum

slawek84  | 
21-03-2018, 13:36
 | 
1
Log  | 
21-03-2018, 12:18
 | 
1
Czarso  | 
21-03-2018, 10:19
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
126
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
118
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
105
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
86
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl