Jak dobierać okna dachowe do konkretnych pomieszczeń

Okna dachowe
Okna dachowe
Fot. VELUX

Poddasza chętnie wykorzystujemy jako pomieszczenia o różnych funkcjach – urządzamy tam często sypialnie, pokoje dziecięce, gabinety czy garderoby, a także łazienki. Odpowiednie doświetlenie znacząco wpływa na funkcjonalność wnętrz, dlatego tak ważny jest przy tym wybór odpowiednich okien.

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe do swojego domu. Które z nich najlepiej sprawdzą się w wybranych pomieszczeniach na poddaszu?

Okna do kuchni i łazienek

Dobór okien do łazienek i kuchni na poddaszu wymaga zastosowania rozwiązań dostosowanych do specyficznych warunków w nich panujących. W pomieszczeniach, w których najczęściej gromadzi się para wodna oraz wilgoć, idealnie sprawdzi się okno VELUX GLU lub GGU z rdzenia drewnianego pokrytego ciśnieniowo malowanym na biało poliuretanem. Konstrukcja okna uformowana jest z jednej części. Jego naroża są gładkie i bez połączeń, przez co nie gromadzi się na nich wilgoć, kurz i bród. Zaufaj ekspertom firmy VELUX >>

Okna dachowe VELUX

W pomieszczeniach o wyższym stopniu zawilgocenia warto zadbać również o odpowiednią wentylację. Wszystkie okna VELUX wyposażone są w klapę lub moduł wentylacyjny, który zapewnią przepływ świeżego powietrza z zewnątrz do domu, nawet gdy jest ono zamknięte. Bez względu na sposób otwierania, każdy system posiada wymienny i łatwy w konserwacji filtr, zatrzymujący kurz i owady. Wentylacja jest bardzo wydajna – w zależności od szerokości okna, zapewnia przepływ powietrza od 23 do 56 (m3/h). 

Okna dachowe VELUX

 

Okna do sypialni

W znajdującej się na poddaszu sypialni jednym z priorytetów jest z kolei odpowiednie wyciszenie pomieszczenia umożliwiające komfortowy i niezakłócony wypoczynek.

Dlatego świetnym rozwiązaniem będą okna zapewniające dobrą izolacyjność akustyczną, czyli na przykład okna z pakietem trzyszybowym np. VELUX GLL. Składają się one z trzech tafli szkła oraz dwóch komór wypełnionych argonem. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomieszczenie zostanie dobrze wyciszone od hałasu napływającego z zewnątrz. Trzyszybowe okna VELUX posiadają także dodatkową uszczelkę, która zapewnia zarówno lepszą izolacyjność, jak i zwiększa dźwiękochłonność. Poznaj szeroki asortyment firmy VELUX >>

Okna dachowe VELUX

Warto też zadbać o wyposażenie okna w dodatkowe akcesoria, jak rolety wewnętrzne czy zewnętrzne, umożliwiające zaciemnienie sypialni. Do pokoju dziecka idealnie sprawdzą się rolety z kolekcji Disney & VELUX, które ożywią pomieszczenie i wprowadzą do niego odrobinę magii.

W każdym z pomieszczeń w domu, a w sypialni szczególnie, należy pamiętać, że większe znaczenie od zastosowanego materiału ma samo umiejscowienie okna. Powinno znajdować się ono w takim miejscu, aby dobrze doświetlać wnętrze. Zalecamy montaż w takich miejscach, żeby można było umieścić pod oknem grzejnik – co zapewnia efektywną cyrkulację powietrza wokół okna. W naszym katalogu znajdziesz szczegółowe informacje >>

Okna w pokojach do pracy i zabawy

Okna w pokojach do pracy, nauki czy zabawy powinny zapewniać domownikom dopływ maksymalnie dużej ilości światła słonecznego. Pozwala na to między innymi montaż kilku okien w zespoleniu.
Można rozważyć również bardziej niestandardowe pomysły, takie jak zespolenia kolankowe – połącznie okien dachowych z oknami pionowymi – montowanymi w ściance kolankowej.

Okna dachowe VELUX

Rozwiązanie to poprawi doświetlenie pomieszczeń, poszerzy nam perspektywę z okna i jednocześnie stanie się ciekawym elementem architektury budynku. Świetnym rozwiązaniem będzie również balkon dachowy, który zapewni dodatkową przestrzeń i niezapomniany widok.

Energooszczędne okna dla każdego

Oszczędzanie energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba osób, które chcą mieć ciepły i przyjazny dla zdrowia dom. Wybierając trzyszybowe okna VELUX jak np. GLL lub GLU, klienci zyskują nie tylko więcej światła i komfortową obsługę, ale przede wszystkim ochronę przed ucieczką ciepła z domu i niższe rachunki za energię. Doskonałe właściwości termoizolacyjne okien osiągnięto nie tylko dzięki zastosowaniu dwukomorowych pakietów szybowych, ale także dzięki innowacyjnej konstrukcji profili okiennych ThermoTechnology™.

Okna dachowe VELUX

Taka konstrukcja pozwala osiągnąć współczynnik przenikalności cieplnej Uw = 1,1 (2/m2K). Tym samym, okna już teraz spełniają wymagania zawarte w przepisach, które będą obowiązywały od 2021 roku. Na komfort i energooszczędność nowych okien ma także wpływ specjalna konstrukcja szyby, która zapewnia wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia - współczynnik przepuszczalności energii całkowitej g = 0,55.

Jaki sposób otwierania

Duży wpływ na komfort obsługi okien dachowych ma sposób ich otwierania. Modele uchylno-obrotowe, zwane też klapowymi, dzięki osi obrotu umieszczonej w górnej części ramy pozwalają swobodnie wyglądać na zewnątrz. Okna klapowe np. VELUX GPL lub GPU mają możliwość ustawienia skrzydła w tzw. pozycji do mycia, dzięki czemu mycie szyby zewnętrznej jest łatwe i bezpieczne. Mogą one również pełnić rolę wyłazu – szeroki kąt otwierania umożliwia swobodne wyjście na dach.

Aby zapewnić sobie, jak i domownikom możliwie największy komfort użytkowania, decydując się na montaż okna, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki. Okna obrotowe można podzielić na te z górnym otwieraniem lub z klamką na dole. Górne otwieranie idealnie sprawdzi się w sytuacji, kiedy okno zostało zamontowane dosyć nisko i ścianka kolankowa wynosi od 80 do 130 cm. Przy takim rozwiązaniu miejsce pod oknem można zaaranżować w dowolny sposób, stawiając pod nim meble.

Zapewnia ono szerokie pole widzenia na zewnątrz zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Z kolei otwieranie dolne stosuje się w przypadku, gdy dolna krawędź okna znajduje się 130 – 150 cm od podłogi. Aby mieć dostęp do klamki, nie należy ustawiać mebli pod oknem.

Jaka wielkość

Zapewnienie odpowiedniej ilości światła dziennego w domu jest kluczowe dla funkcjonowania jego domowników i niesie za sobą wiele korzyści. Jednak dobierając okna do pomieszczenia, ciężko wyobrazić sobie jak dokładnie światło dzienne wpłynie na jego przestrzeń.

Tu z pomocą przychodzi aplikacja MyDaylight, która umożliwia jej użytkownikom przekonanie się jak wyglądałoby ich wnętrze przy świetle słonecznym wpadającym przez okna. Użytkownik aplikacji sam wprowadza wszystkie informacje, jak np. wymiary pomieszczenia, wysokość ścian czy kąt nachylenia dachu. Po zapisaniu danych, aplikacja generuje symulację światła dziennego i pokazuje w jaki sposób zmieni się konkretne pomieszczenie.

Niezależnie od rodzaju pomieszczenia, wybierając okna na poddasze należy pamiętać o generalnych zasadach dotyczących ich rozmiarów. Przyjmuje się, że 1m2 szyby jest w stanie doświetlić 1/10 powierzchni podłogi. Wymiary dostosowujemy także do kąta nachylenia dachu – im jest on mniejszy, tym okno powinno być dłuższe – i odwrotnie.

Decydując się na montaż okien dachowych należy pamiętać, że ich wybór to tylko połowa sukcesu. Powinny być one odpowiednio dostosowane do konkretnych pomieszczeń, jednak prawidłowy montaż jest równie kluczowy. To również dzięki poprawnemu zamontowaniu produktu straty ciepła oraz ryzyko przecieków zostaną zredukowane do minimum.

RODZAJE OKIEN POŁACIOWYCH

Obrotowe – z osią obrotu zamontowaną w połowie wysokości skrzydła. Skrzydło można obracać o 180o, dzięki czemu mycie okien nie wymaga wychylania się czy wychodzenia na dach.
Otwiera się je za pomocą klamek lub uchwytów umieszczonych na dole lub na górze skrzydła. Sposób otwierania okna należy dobrać do wysokości montażu.
 Okna dachowe VELUX
Obrotowo-uchylne – ma dwie osie obrotu skrzydła, które znajdują się w połowie ramy i w górnej jej krawędzi. Można je otwierać jak uchylnie klamką zamontowaną w dolnej części skrzydła lub obrotowe za pomocą uchwytu na górze.
 Okna dachowe VELUX
Rozwierane – otwiera się na zewnątrz, na zawiasach przytwierdzonych do jednej z bocznych krawędzi ramy skrzydła. Najczęściej służą jako wyłazy dachowe.
 Okna dachowe VELUX
Kolankowe – przeznaczone są one do montażu w zestawie z oknem dachowym, a montuje się je w ścianie kolankowej. Ponieważ sięgają do podłogi, znacząco zwiększają powierzchnię szyb i w związku z tym otwierają szerszy widok z okna. Są uchylne, ale po zwolnieniu blokady można otworzyć je całkowicie do umycia.
 Okna dachowe VELUX
Balkonowe – dwuskrzydłowe okno, które może być otwarte tworząc balkon. W górnej części znajduje się skrzydło uchylne, otwierane bezstopniowo do kąta 45°. Dolna część wysuwa się do pionu z barierkami po bokach. Przeznaczone do montażu w konstrukcjach bez ścianki kolankowej. Mają też swoje odpowiedniki o trochę innej konstrukcji, które można zamontować na poddaszu ze ścianką kolankową.  Okna dachowe VELUX
KONTAKT
Velux
VELUX Polska
Biuro handlowe:
Ul. Krakowiaków 34
PL-02-255 Warszawa

kontakt@velux.pl
www.velux.pl

 

(velux, okna, okna dachowe)

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  10
Tagi: 
velux
okna
okna dachowe
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Jak położyć blachodachówkę?

Arkusze blachodachówki rekomenduje się układać od okapu do kalenicy, a nie tak jak w przypadku... czytaj dalej »


Czego użyć do uszczelnienia dachu? Dlaczego warto wybrać rynny z tytan-cynku?
Zapewnij szczelność i wysoką termoizolacyjność złącza na dachu... czytaj dalej » Blacha cynkowa przez stulecia była stosowana w systemach rynnowych, jako najbardziej narażonych miejscach budowli... czytaj dalej »

 


Wnętrze - jak połączyć tradycję z nowoczesnością?

Polacy mają dość mebli „jak w każdym domu”. Dlatego coraz częściej szukają i wybierają wyposażenie do salonu, które jest... czytaj dalej »


Zobacz zalety własnej przydomowej oczyszczalni ścieków » Prosty przepis na porządek w szafkach kuchennych »

Biologiczne oczyszczalnie ścieków bytowo-gospodarczych można instalować zarówno w domach jednorodzinnych, jak i zakładach (...)czytaj dalej » Ten problem znają wszyscy posiadacze tradycyjnych szafek z drzwiczkami. Dotarcie do produktów ulokowanych w głębi oznacza...czytaj dalej »

 


Ty też możesz zaoszczędzić do 75% kosztów energii. Zobacz »

W przypadku nowych domów lub remontowanych możesz zaoszczędzić do 75% kosztów energii i ograniczyć o 30% emisję szkodliwych substancji. czytaj dalej »


Ściany odporne na ekstremalne warunki » Jak zagwarantować świeże powietrze w dużych i małych pomieszczeniach?
Ściany często narażone są na liczne uszkodzenia – czy to przez różne przedmioty, jak np. walizki, lub przestawiane meble czy zabawy domowe dzieci. czytaj dalej » Zadbaj o komfort w mieszkaniu przez całe lato! czytaj dalej »

 


Czego użyć, by zapewnić szczelność pokrycia dachowego?

W przypadku dachu skośnego niezwykle ważne jest stosowanie materiałów energooszczędnych, wiatroszczelnych i odpornych na rozerwania. czytaj dalej »


 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Forum

RemKrak  | 
18-06-2018, 14:00
 | 
1
Endrijuuu  | 
15-06-2018, 13:11
 | 
1
Endrijuuu  | 
15-06-2018, 13:11
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
127
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
120
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
107
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
91
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl