Jak dobierać okna dachowe do konkretnych pomieszczeń

Okna dachowe
Okna dachowe
Fot. VELUX

Poddasza chętnie wykorzystujemy jako pomieszczenia o różnych funkcjach – urządzamy tam często sypialnie, pokoje dziecięce, gabinety czy garderoby, a także łazienki. Odpowiednie doświetlenie znacząco wpływa na funkcjonalność wnętrz, dlatego tak ważny jest przy tym wybór odpowiednich okien.

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe do swojego domu. Które z nich najlepiej sprawdzą się w wybranych pomieszczeniach na poddaszu?

Okna do kuchni i łazienek

Dobór okien do łazienek i kuchni na poddaszu wymaga zastosowania rozwiązań dostosowanych do specyficznych warunków w nich panujących. W pomieszczeniach, w których najczęściej gromadzi się para wodna oraz wilgoć, idealnie sprawdzi się okno VELUX GLU lub GGU z rdzenia drewnianego pokrytego ciśnieniowo malowanym na biało poliuretanem. Konstrukcja okna uformowana jest z jednej części. Jego naroża są gładkie i bez połączeń, przez co nie gromadzi się na nich wilgoć, kurz i bród. Zaufaj ekspertom firmy VELUX >>

Okna dachowe VELUX

W pomieszczeniach o wyższym stopniu zawilgocenia warto zadbać również o odpowiednią wentylację. Wszystkie okna VELUX wyposażone są w klapę lub moduł wentylacyjny, który zapewnią przepływ świeżego powietrza z zewnątrz do domu, nawet gdy jest ono zamknięte. Bez względu na sposób otwierania, każdy system posiada wymienny i łatwy w konserwacji filtr, zatrzymujący kurz i owady. Wentylacja jest bardzo wydajna – w zależności od szerokości okna, zapewnia przepływ powietrza od 23 do 56 (m3/h). 

Okna dachowe VELUX

 

Okna do sypialni

W znajdującej się na poddaszu sypialni jednym z priorytetów jest z kolei odpowiednie wyciszenie pomieszczenia umożliwiające komfortowy i niezakłócony wypoczynek.

Dlatego świetnym rozwiązaniem będą okna zapewniające dobrą izolacyjność akustyczną, czyli na przykład okna z pakietem trzyszybowym np. VELUX GLL. Składają się one z trzech tafli szkła oraz dwóch komór wypełnionych argonem. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomieszczenie zostanie dobrze wyciszone od hałasu napływającego z zewnątrz. Trzyszybowe okna VELUX posiadają także dodatkową uszczelkę, która zapewnia zarówno lepszą izolacyjność, jak i zwiększa dźwiękochłonność. Poznaj szeroki asortyment firmy VELUX >>

Okna dachowe VELUX

Warto też zadbać o wyposażenie okna w dodatkowe akcesoria, jak rolety wewnętrzne czy zewnętrzne, umożliwiające zaciemnienie sypialni. Do pokoju dziecka idealnie sprawdzą się rolety z kolekcji Disney & VELUX, które ożywią pomieszczenie i wprowadzą do niego odrobinę magii.

W każdym z pomieszczeń w domu, a w sypialni szczególnie, należy pamiętać, że większe znaczenie od zastosowanego materiału ma samo umiejscowienie okna. Powinno znajdować się ono w takim miejscu, aby dobrze doświetlać wnętrze. Zalecamy montaż w takich miejscach, żeby można było umieścić pod oknem grzejnik – co zapewnia efektywną cyrkulację powietrza wokół okna. W naszym katalogu znajdziesz szczegółowe informacje >>

Okna w pokojach do pracy i zabawy

Okna w pokojach do pracy, nauki czy zabawy powinny zapewniać domownikom dopływ maksymalnie dużej ilości światła słonecznego. Pozwala na to między innymi montaż kilku okien w zespoleniu.
Można rozważyć również bardziej niestandardowe pomysły, takie jak zespolenia kolankowe – połącznie okien dachowych z oknami pionowymi – montowanymi w ściance kolankowej.

Okna dachowe VELUX

Rozwiązanie to poprawi doświetlenie pomieszczeń, poszerzy nam perspektywę z okna i jednocześnie stanie się ciekawym elementem architektury budynku. Świetnym rozwiązaniem będzie również balkon dachowy, który zapewni dodatkową przestrzeń i niezapomniany widok.

Energooszczędne okna dla każdego

Oszczędzanie energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba osób, które chcą mieć ciepły i przyjazny dla zdrowia dom. Wybierając trzyszybowe okna VELUX jak np. GLL lub GLU, klienci zyskują nie tylko więcej światła i komfortową obsługę, ale przede wszystkim ochronę przed ucieczką ciepła z domu i niższe rachunki za energię. Doskonałe właściwości termoizolacyjne okien osiągnięto nie tylko dzięki zastosowaniu dwukomorowych pakietów szybowych, ale także dzięki innowacyjnej konstrukcji profili okiennych ThermoTechnology™.

Okna dachowe VELUX

Taka konstrukcja pozwala osiągnąć współczynnik przenikalności cieplnej Uw = 1,1 (2/m2K). Tym samym, okna już teraz spełniają wymagania zawarte w przepisach, które będą obowiązywały od 2021 roku. Na komfort i energooszczędność nowych okien ma także wpływ specjalna konstrukcja szyby, która zapewnia wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia - współczynnik przepuszczalności energii całkowitej g = 0,55.

Jaki sposób otwierania

Duży wpływ na komfort obsługi okien dachowych ma sposób ich otwierania. Modele uchylno-obrotowe, zwane też klapowymi, dzięki osi obrotu umieszczonej w górnej części ramy pozwalają swobodnie wyglądać na zewnątrz. Okna klapowe np. VELUX GPL lub GPU mają możliwość ustawienia skrzydła w tzw. pozycji do mycia, dzięki czemu mycie szyby zewnętrznej jest łatwe i bezpieczne. Mogą one również pełnić rolę wyłazu – szeroki kąt otwierania umożliwia swobodne wyjście na dach.

Aby zapewnić sobie, jak i domownikom możliwie największy komfort użytkowania, decydując się na montaż okna, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki. Okna obrotowe można podzielić na te z górnym otwieraniem lub z klamką na dole. Górne otwieranie idealnie sprawdzi się w sytuacji, kiedy okno zostało zamontowane dosyć nisko i ścianka kolankowa wynosi od 80 do 130 cm. Przy takim rozwiązaniu miejsce pod oknem można zaaranżować w dowolny sposób, stawiając pod nim meble.

Zapewnia ono szerokie pole widzenia na zewnątrz zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Z kolei otwieranie dolne stosuje się w przypadku, gdy dolna krawędź okna znajduje się 130 – 150 cm od podłogi. Aby mieć dostęp do klamki, nie należy ustawiać mebli pod oknem.

Jaka wielkość

Zapewnienie odpowiedniej ilości światła dziennego w domu jest kluczowe dla funkcjonowania jego domowników i niesie za sobą wiele korzyści. Jednak dobierając okna do pomieszczenia, ciężko wyobrazić sobie jak dokładnie światło dzienne wpłynie na jego przestrzeń.

Tu z pomocą przychodzi aplikacja MyDaylight, która umożliwia jej użytkownikom przekonanie się jak wyglądałoby ich wnętrze przy świetle słonecznym wpadającym przez okna. Użytkownik aplikacji sam wprowadza wszystkie informacje, jak np. wymiary pomieszczenia, wysokość ścian czy kąt nachylenia dachu. Po zapisaniu danych, aplikacja generuje symulację światła dziennego i pokazuje w jaki sposób zmieni się konkretne pomieszczenie.

Niezależnie od rodzaju pomieszczenia, wybierając okna na poddasze należy pamiętać o generalnych zasadach dotyczących ich rozmiarów. Przyjmuje się, że 1m2 szyby jest w stanie doświetlić 1/10 powierzchni podłogi. Wymiary dostosowujemy także do kąta nachylenia dachu – im jest on mniejszy, tym okno powinno być dłuższe – i odwrotnie.

Decydując się na montaż okien dachowych należy pamiętać, że ich wybór to tylko połowa sukcesu. Powinny być one odpowiednio dostosowane do konkretnych pomieszczeń, jednak prawidłowy montaż jest równie kluczowy. To również dzięki poprawnemu zamontowaniu produktu straty ciepła oraz ryzyko przecieków zostaną zredukowane do minimum.

RODZAJE OKIEN POŁACIOWYCH

Obrotowe – z osią obrotu zamontowaną w połowie wysokości skrzydła. Skrzydło można obracać o 180o, dzięki czemu mycie okien nie wymaga wychylania się czy wychodzenia na dach.
Otwiera się je za pomocą klamek lub uchwytów umieszczonych na dole lub na górze skrzydła. Sposób otwierania okna należy dobrać do wysokości montażu.
 Okna dachowe VELUX
Obrotowo-uchylne – ma dwie osie obrotu skrzydła, które znajdują się w połowie ramy i w górnej jej krawędzi. Można je otwierać jak uchylnie klamką zamontowaną w dolnej części skrzydła lub obrotowe za pomocą uchwytu na górze.
 Okna dachowe VELUX
Rozwierane – otwiera się na zewnątrz, na zawiasach przytwierdzonych do jednej z bocznych krawędzi ramy skrzydła. Najczęściej służą jako wyłazy dachowe.
 Okna dachowe VELUX
Kolankowe – przeznaczone są one do montażu w zestawie z oknem dachowym, a montuje się je w ścianie kolankowej. Ponieważ sięgają do podłogi, znacząco zwiększają powierzchnię szyb i w związku z tym otwierają szerszy widok z okna. Są uchylne, ale po zwolnieniu blokady można otworzyć je całkowicie do umycia.
 Okna dachowe VELUX
Balkonowe – dwuskrzydłowe okno, które może być otwarte tworząc balkon. W górnej części znajduje się skrzydło uchylne, otwierane bezstopniowo do kąta 45°. Dolna część wysuwa się do pionu z barierkami po bokach. Przeznaczone do montażu w konstrukcjach bez ścianki kolankowej. Mają też swoje odpowiedniki o trochę innej konstrukcji, które można zamontować na poddaszu ze ścianką kolankową.  Okna dachowe VELUX
KONTAKT
Velux
VELUX Polska
Biuro handlowe:
Ul. Krakowiaków 34
PL-02-255 Warszawa

kontakt@velux.pl
www.velux.pl

 

(velux, okna, okna dachowe)

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  10
Tagi: 
velux
okna
okna dachowe
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Czego użyć do wykonania szczelnej izolacji balkonu?

Istotnym elementem współczesnych powłok hydroizolacyjnych, pełniących znacznie bardziej złożone funkcje niż w przeszłości, są dziś także walory estetyczne i mechaniczne. czytam dalej »

 


Salon SPA we własnym domu? Materiały do łatwego i szybkiego montażu dachu »
Do stworzenia takiego nastroju potrzebujemy aromatycznych olejków, muzyki relaksacyjnej, przytulnego światła bijącego od palących się świeczek. Czy to rzeczywiście już wystarczy? czytaj dalej » Jaki materiał sprawdzi się na dachach obiektów przemysłowych: budynków produkcyjnych, obiektów magazynowych, pawilonów handlowych, centrów handlowych? czytaj dalej »

 


Szukasz podłogi idealnej pod ogrzewanie podłogowe?

drewno na tarasie

Takie panele cechuje niezwykła wytrzymałość, perfekcyjne wykończenie i niepowtarzalne, ponadczasowe wzornictwo... czytaj dalej »

 


Czego użyć, by zapewnić szczelność pokrycia dachowego? Izolacja natryskowa poddasza - czy warto?

Zobacz przegląd folii i membran dachowych...czytaj dalej » Odpowiedź można zamknąć w kilku zdaniach, albo tabelce parametrów technicznych, ale żeby było to zrozumiałe nie tylko dla fachowców, należy bliżej przyjrzeć się właściwościom pianki natryskowej...czytaj dalej »

 


Na co zwrócić uwagę wybierając osprzęt elektryczny do nowoczesnego wnętrza?

Nowoczesne wnętrza to nie tylko odpowiednio dobrane kolory i współgrające ze sobą meble oraz dodatki... czytaj dalej »


Jak rozmieścić gniazdka w kuchni? Nowoczesny system kominowy do odprowadzania spalin
Gniazdka wtyczkowe w pomieszczeniach kuchennych rozmieszcza się w trzech poziomych strefach odpowiadających trasom przewodów czytaj dalej » Taki komin jest łatwy w montażu, lekki i niewielki, dzięki czemu oszczędzasz powierzchnię mieszkaniową i... czytaj dalej »

 


Szukasz energooszczędnego oświetlenia, które świetnie wygląda?

energooszczędne oświetlenie

Zobacz jak szerokie możliwości  efektywnego oświetlenia wnętrz daje technologia LED. Ogranicz koszty zużycia energii nie rezygnując z ciekawego designu ... czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Millennial Pink - modny róż w sypialni

Romantyczny, odświeżający, energetyczny - kolor Millennial Pink może występować w różnych odsłonach. Choć niektórzy projektanci przewidywali już koniec popularności tej barwy, to róż nadal...

Bezpieczne prace w ogrodzie - Inspekcja Handlowa skontrolowała narzędzia

Jesień to okres prac pielęgnacyjnych w ogrodach i na działkach. Właściciele koszą trawniki, przycinają żywopłoty, wkrótce będą usuwać liście. Pomocne są przy tym kosiarki, podkaszarki, kosy,...

Forum

lucjusz  | 
24-09-2018, 14:35
 | 
1
mpire  | 
24-09-2018, 01:23
 | 
1
szerlokbudowlany  | 
23-09-2018, 23:57
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
128
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
116
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
111
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
93
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.

Ciekawe strony

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl