Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Garaż czy wiata?

Jakie rozwiązania sprawdzą się w jakiej sytuacji?
Garaż czy wiata - jakie rozwiązania sprawdzą się w jakiej sytuacji?
Garaż czy wiata - jakie rozwiązania sprawdzą się w jakiej sytuacji?
Fot. Wiśniowski

Wiata garażowa jest w wielu przypadkach atrakcyjną alternatywą dla garażu. Jednak nie zawsze jest to dobry wybór, ponieważ właściciele domów częściej wybierają garaże ze względu na komfort i bezpieczeństwo. Zarówno wiata, jak i garaż spełniają swoją funkcję, a wybór konkretnego rozwiązania zależy od możliwości finansowych inwestora oraz wielkości działki i warunków na niej panujących.

Wiata czy garaż?

Wiaty garażowe cieszą się sporą popularnością wśród posiadaczy domów jednorodzinnych. Mogą stanowić zarówno alternatywę dla garażu, jak i jego uzupełnienie – jako dodatkowe lub tymczasowe miejsce postojowe. Mogą być konstrukcyjnie związane z budynkiem, przylegać do jego bryły lub być wolno stojące. Zalet wiaty w porównaniu z odkrytym miejscem postojowym przybliżać raczej nie trzeba. Nieco trudniej jest wymienić jej zalety w porównaniu z garażem, ale i tu można zauważyć pewne atuty. Pierwszym i oczywistym jest cena. Drugim - oszczędność miejsca na działce.

Żeby to wytłumaczyć, warto zrobić krótką analizę. Przeciętny współczesny samochód z segmentu D ma długość około 4,8 do 5 m i szerokość 1,8 m. Aby zaprojektować minimalny garaż do jego zaparkowania, powinniśmy przewidzieć: z obu boków minimum po 80 cm na otwarcie drzwi, około 50 cm z tyłu (zakładamy, że samochód nie jest kombi z ogromną klapą bagażnika i że rezygnujemy z miejsca na półki, komplet opon itp.) oraz około 1 m z przodu na swobodne zamknięcie bramy.

Czy wiesz: Jak dopasować bramę garażową?

To daje razem wymiary 3,4×6,5 m, czyli 22 m2 powierzchni użytkowej. Doliczając do tego grubości ścian, dostajemy około 4,1×7,2 m, czyli prawie 30 m2 działki. Wolno stojąca wiata na ten sam samochód (przylegająca do budynku z reguły musi być nieco większa) może mieć wymiary wewnętrzne 2,5×5,5 m, czyli 13,75 m2. Dokładając grubość konstrukcji (przyjmijmy słupki 10×10 cm), robi się z tego 2,7×5,5 m, czyli 14,9 m2. A więc dwukrotnie mniej. Jest to różnica, która (szczególnie w wypadku bardzo małych działek) może mieć kolosalne znaczenie.

Jeśli wiata, to jaka?

Wykończenie zewnętrzne to sprawa najprostsza - wiata powinna współgrać z budynkiem. Dotyczy to głównie kąta nachylenia i materiału pokrycia dachu, bo to z niego głównie składa się konstrukcja. Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia wykończenia wewnętrznego - chociaż i w tym przypadku za fachowo brzmiącym określeniem kryje się głównie rodzaj nawierzchni miejsca postojowego. Poza względami estetycznymi i nawiązaniem do zagospodarowania pozostałej części działki, pojawiają się tu jednak jeszcze inne czynniki wpływające na wybór. Wynikają one w dużej części z lokalizacji wiaty.

Można wprowadzić podział na trzy typy wiat:

  • przejazdowe,
  • wolno stojące,
  • przylegające do budynku.
Wiata garażowa dostawiona do budynku 1 – wejście na działkę; 2 – wjazd na działkę; 3 – wjazd pod wiatę; 4 – podniesiony krawężnik pomagający ustalić optymalny tor jazdy; 5 – podjazd do garażu; 6 – podniesiony krawężnik – ogranicznik

Wiata garażowa dostawiona do budynku

1 - wejście na działkę; 2 - wjazd na działkę; 3 - wjazd pod wiatę; 4 - podniesiony krawężnik pomagający ustalić optymalny tor jazdy; 5 - podjazd do garażu; 6 -podniesiony krawężnik - ogranicznik

Każdy z nich ma nieco inny zestaw wad i zalet, różnią się także sposobem doboru kostki brukowej do pokrycia miejsca postojowego.

Rozwiązaniem, które warto zastosować niezależnie od typu wiaty, są pasy drobnej kostki o wyraźnej fakturze w bocznych jej częściach (wzdłuż słupów konstrukcyjnych), a także dość wysokie prowadnice z krawężników. Wszystko to w celu ochrony lakieru samochodu przed kontaktem z konstrukcją zadaszenia. Aby taki system działał poprawnie, linia krawężnika powinna być odsunięta o około 20-30 cm od linii słupów.

 Wiata przejazdowa zintegrowana z ogrodzeniem 1– wejście na działkę; 2 – brama wjazdowa; 3 – podniesione krawężniki zapobiegające uszkodzeniu samochodu o konstrukcję; 4 – zmieniona faktura kostki pod zadaszeniem; 5 – podjazd do garażu; 6 – boczne pasy z kostki o wyraźnie innej fakturze

Wiata przejazdowa zintegrowana z ogrodzeniem

1- wejście na działkę; 2 - brama wjazdowa; 3 - podniesione krawężniki zapobiegające uszkodzeniu samochodu o konstrukcję; 4 - zmieniona faktura kostki pod zadaszeniem; 5 - podjazd do garażu; 6 - boczne pasy z kostki o wyraźnie innej fakturze

Pasy drobnej kostki przy krawężnikach powinny mieć również około 30 cm szerokości. Każde z tych rozwiązań można oczywiście zastosować samodzielnie, łącznie ma to sens jedynie przy nieco szerszych konstrukcjach. Jeżeli natomiast prowadzący do wiaty podjazd nie jest linią prostą, prowadnice z krawężników warto zacząć odpowiednio wcześniej, tak aby łatwo było przyjąć najlepszy tor jazdy.

Jedną z najciekawszych koncepcji jest wiata przejazdowa - również dlatego, że raczej rzadko stosowana. W sytuacji ekstremalnej jest to po prostu zadaszony fragment podjazdu do garażu. Charakteryzuje się więc stosunkowo najmniejszym kosztem dodatkowym (podjazd tak czy tak byłby brukowany) oraz minimalnym zapotrzebowaniem na dodatkową przestrzeń -stanowi po prostu dodatkową funkcję fragmentu i tak koniecznego do wykonania podjazdu.

Wadą takiego rozwiązania jest to, że parkujący pod wiatą samochód blokuje wjazd i wyjazd z garażu. Taka wiata jest więc doskonałym rozwiązaniem jako parking tymczasowy w ciągu dnia lub jako miejsce postojowe dla gości. W takim przypadku może być wręcz zintegrowana z bramą wjazdową na posesję. Ze względu na specyfikę jest ona zwykle nieco szersza niż niezbędne minimum, ponieważ zachowuje szerokość reszty podjazdu, czyli z reguły około 2,25-2,5 m.

Wiata wolno stojąca 1 – wejście na działkę; 2 – wjazd na działkę; 3 – podniesiony krawężnik; 4 – wjazd pod wiatę; 5 – dojście do wiaty; 6 – wjazd do garażu; 7 – boczne pasy z kostki o ostrzejszej fakturze przy wjeździe do garażu

Wiata wolno stojąca

1 - wejście na działkę; 2 - wjazd na działkę; 3 - podniesiony krawężnik; 4 - wjazd pod wiatę; 5 - dojście do wiaty; 6 - wjazd do garażu; 7 - boczne pasy z kostki o ostrzejszej fakturze przy wjeździe do garażu

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Filtr w instalacji grzewczej. Czy jest potrzebny?

Nie wiesz, jakie kolory tynków wybrać na elewację swojego domu?

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

Pablo74  | 
28-05-2020, 01:45
 | 
1
ulagia567  | 
27-05-2020, 21:52
 | 
1
pszczolka77  | 
27-05-2020, 11:34
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
106
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl