Blachodachówka idealna - odpowiedź na potrzeby rynku

 Balex Metal  |  1
Blachodachówka Spektrum
Blachodachówka Spektrum
Fot. Balex Metal

Etap budowy dachu jest zdecydowanie jednym z najdroższych, a także najtrudniejszych w całym procesie inwestycyjnym domu. Oczywiście nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o sam zakup materiałów pokryciowych, ale również o ich właściwe ułożenie. Decydując się na blachodachówkę, należy wcześniej dotrzeć do fachowych informacji o niej.

Rodzaje blachodachówek

Blachodachówka klasyczna

Produkowana od kilkudziesięciu lat - często wybierana przez inwestorów indywidualnych. Idealny stosunek ceny do jakości, klasyczny wygląd dachówki i dobra cena. Jest w ofercie wielu producentów - na przykład w firmie Balex Metal - znajdziemy ją pod nazwą Spektrum.

Blachodachówka Spectrum Blachodachówka Spectrum

 

Blachodachówka na rąbek

Jest to odmiana blachodachówki, która zdobyła dużą popularność we wschodnich oraz południowych regionach Polski. Wcześniej produkowana była tylko i wyłącznie z blachy ocynkowanej. Obecnie przeżywa pewnego rodzaju odrodzenie. Ten rodzaj blachodachówki wykorzystywany jest przy nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym oraz wszelkiego rodzaju budynkach użyteczności publicznej i zabytkach. Uzyskujemy klasyczny wygląd w nowoczesnym wydaniu.

Blachodachówka karpiówka

Ten rodzaj blachodachówki uchodzi za najdroższy. Za 1 m2 trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych. Blachodachówka wyróżnia się specjalnym rowkiem kapilarnym, przez co przy montażu nie trzeba obawiać się o powstanie szczelin między arkuszami. Jedną z zalet jest zdecydowanie niższy ciężar porównując do tradycyjnej karpiówki. Blachodachówkę wykorzystuje się przy renowacji starszych budynków i przy inwestycjach związanych z zabytkami.

Blachodachówka modułowa

To stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku pokryć dachowych. Idealnym przykładem jest dachówka stalowa Panorama - produkcji Balex Metal. Posiada innowacyjny rowek, który pozwala lepiej wyprofilować i ułożyć względem siebie poszczególne moduły. Jeden moduł to dziesięć dachówek, dzięki czemu rozwiązanie to jest szybkie w montażu, ale zachowuje najwyższy poziom estetyczności. Budynek pokryty tym rodzajem blachodachówki wygląda oryginalnie i lekko.

Blachodachówka Panorama Blachodachówka Panorama


Zalety blachodachówek

Niewątpliwie zaletą blachodachówki jest cena. Dachy, które są kryte blachodachówką są zdecydowanie tańsze, nie tylko przy zakupie materiału, ale również w wykonaniu. Blachodachówkę można kupić już od kilkunastu złotych za m², z kolei cena dachówki to koszt zazwyczaj 2-3 razy większy. Pokrycie blachodachówką jest także lekkie, nie wymaga więc solidnej więźby dachowej, warto również wiedzieć, że blachodachówka nie zmienia swojego kształtu oraz ciężaru pod wpływem wilgoci. Metr kwadratowy blachodachówki waży tylko od 2 do 6 kg, waga dachówki ceramicznej waha się od 40 do 60 kg. 

Zastosowanie blachodachówki

Blachodachówka ma przede wszystkim zastosowanie przy budowie domów zarówno jedno, jak i wielorodzinnych, ale także obiektów sakralnych czy budynków gospodarczych. Niska waga daje jej możliwość wykorzystania także przy renowacjach starszych dachów. Należy również mieć świadomość, że blachodachówka doskonale się sprawdza na stromych dachach, które mają kąt nachylenia połaci większy niż 9° (dla zwykłej blachodachówki), a także powyżej 12° (dla blachodachówki z posypką kamionkową) oraz przy prostej konstrukcji. 

Przewaga blachodachówki nad dachówkami

Blachodachówkę od dachówki odróżnia przede wszystkim materiał, z którego jest ona wyprodukowana. Blachodachówkę wytwarza się z blachy stalowej, która jest cynkowana z obu stron po specjalnym wyprofilowaniu, następnie pokrywana jest kilkukrotnie lakierem. Blachodachówka jest dzięki temu zdecydowanie bardziej odporna na korozję, a także uszkodzenia wywołane przez promieniowanie słoneczne i czynniki zewnętrzne. Blachodachówka jest również znacznie tańsza w porównaniu do dachówki, co obniża koszty budowy danego dachu.

Blahodachówka Elegant Blachodachówka Elegant


Jak położyć blachodachówkę?

Arkusze blachodachówki rekomenduje się układać od okapu do kalenicy, a nie tak jak w przypadku dachówek rzędami wzdłuż okapu. Do mocowania blachodachówek należy stosować tylko i wyłącznie wkrętów samonawiercających, (tzw. farmerskich z gumową podkładką). Trzeba je umieścić na dole przetłoczenia w ilości 5-6 sztuk na 1 m2

Wzdłuż okapu, a także przy kalenicy blachę trzeba przymocować w każdym zagłębieniu fali. Należy pamiętać, aby poprawnie dokręcić wkręty, ponieważ zbyt mocne dokręcenie uniemożliwi ruchy pokrycia, które są wywołane różnicą temperatury, może to wpłynąć na deformację danej blachy. Z kolei, gdy arkusze będą zbyt luźno zamocowane mogą zostać podrywane przez wiatr. Wkręty będą poprawnie dokręcone w momencie, gdy krawędź uszczelki będzie minimalnie wystawać spod kołnierza dociskowego wkrętu.

Gdy arkusze na całym dachu zostaną już ułożone, należy zamocować obróbki ścian szczytowych, tzw. wiatrownice, a także gąsiory kalenicowe. W kalenicy konieczne jest pozostawianie około pięciocentymetrowej szczeliny wentylacyjnej pomiędzy schodzącymi się pokryciami. Z kolei pod gąsiorem, który ją zakrywa trzeba umieścić siatkę, albo grzebień zabezpieczający przed ewentualnym zagnieżdżeniem się ptaków. Warto wiedzieć, że po ułożonej już blachodachówce możliwe jest chodzenie tylko i wyłącznie w miękkim obuwiu, by nie porysować powłoki ochronnej. W przypadku, gdy zostanie ona uszkodzona konieczne będzie jak najszybsze pokrycie tego miejsca farbą zaprawkową.

Balex Metal Balex Metal Sp. z o. o.
ul. Wejherowska 12C
84-239 Bolszewo
kontakt@balex.eu
tel.: 58 778 44 44

[blachodachówki,balex metal,zalety blachodachówki,blaszane pokrycia dachowe,dachy kryte blachodachówką, artykuł sponsorowany,blachodachówka modułowa,blachodachówka panelowa]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  6
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
gawron / 29-11-2018, 00:36
Ja wiem czy można powiedzieć, że blachodachówka jest znacznie tańsza... W przypadku mojego dachu miałem wycenę blachy za na poziomie 48 zł/m2, a dachówki ceramicznej (Koramic Alegra 9) za 59 zł. Powiecie, że 11 zł na metrze to dużo? To jest 20%. Na jakości różnica jest radykalnie na korzyść ceramiki - pod każdym względem.
   1 / 1   

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Forum

henryy  | 
13-12-2018, 18:35
 | 
1
MarcinTur  | 
13-12-2018, 14:43
 | 
1
pawelszabla  | 
13-12-2018, 14:17
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
123
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
117
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
95
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.

Ciekawe strony

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl