Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak uzyskać dotacje do fotowoltaiki? Sprawdź gdzie i kiedy złożyć wniosek

 RE-energy  |  31
Jak uzyskać dotacje do fotowoltaiki?
Jak uzyskać dotacje do fotowoltaiki?

Popularność fotowoltaiki rośnie z roku na rok. Do jej wzrost przyczyniły się m.in. coraz bardziej powszechne dofinansowania do zastosowania odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej do 2020 roku Polska powinna zwiększyć udział OZE do 15% - póki co utrzymuje się on na poziomie około 11%.

Technologia fotowoltaiczna pozyskuje energię ze słońca. Wyprodukowany w ten sposób prąd inwestor może wykorzystać na własny użytek lub odsprzedać do zakładu energetycznego. Jednak zakup i instalacja paneli fotowoltaicznych są kosztowne, a cała inwestycja zaczyna się zwracać dopiero po około 10 latach (w zależności od zużycia prądu i jego ceny).

Mimo wysokich kosztów związanych z zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych jest to korzystne rozwiązanie - zarówno dla środowiska, jak i portfela inwestora. W ostatnich latach uruchomiono dotacje na fotowoltaikę, które mają pomóc w sfinansowaniu tego przedsięwzięcia.

Jak działa fotowoltaika?

Głównym zadaniem fotowoltaiki jest przetwarzanie energii słonecznej na elektryczną. Dlatego też miejsce, w którym panele zostaną zamontowane musi być dobrze nasłonecznione. W przeciwnym razie instalacja może okazać się nieopłacalna.

Fotowoltaika należy do jednych z najbardziej przyjaznych środowisku technologii. Panele fotowoltaiczne są proste w wykorzystaniu oraz w samej instalacji, dzięki czemu mogą być wykorzystywane zarówno w przemyśle, jak i na indywidualny użytek.

Inwestor musi pamiętać, że panele fotowoltaiczne powinny zostać zamontowane w najbardziej nasłonecznionym punkcie. Zaleca się, by był to dach skierowany na południe, pod kątem 35º.

Podczas wyboru paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę, że jest to zupełnie inne urządzenie niż kolektory słoneczne. Źródło energii, z którego korzystają jest to samo, jednak na tym podobieństwo się kończy. Panele fotowoltaiczne produkują prąd, a kolektory słoneczne podgrzewają wodę użytkową.

Fotowoltaika najlepiej działa, gdy znajduje się w niezacienionym miejscu. Jednak jest ona w stanie produkować energię nawet przy częściowej ekspozycji na słońce, poprzez korzystanie z promieniowania rozproszonego i rozbitego. Nie da się ukryć, że wówczas jej sprawność znacznie spada, co wpływa na wydłużenie okresu zwrotu kosztów instalacji fotowoltaicznej.

Więcej przydatnych informacji na temat działania fotowoltaiki znajduje się tutaj.

Jak działa fotowoltaika?

Dlaczego montaż instalacji fotowoltaicznej się opłaca?

Za coraz większą popularnością fotowoltaiki stoi przede wszystkim coraz większa świadomość społeczeństwa i chęć dbania o środowisko. Oczywiście rozwiązanie to jest również opłacalne dla inwestora, co jest jednym z najmocniejszych argumentów przemawiającym za instalacją paneli fotowoltaicznych.

Podstawowe pytanie, jakie najczęściej pada podczas analizowania korzyści z fotowoltaiki, dotyczy tego, czy polskie warunki klimatyczne pozwalają w pełni wykorzystać potencjał instalacji. Oczywiście, że tak! Fotowoltaika działa również zimą i w mniej nasłonecznione dni.

Najbardziej oczywistą zaletą montażu fotowoltaiki jest uniezależnienie się od wzrostu cen energii elektrycznej. Każda 1kWh, która została wytworzona i wykorzystana przez inwestora stanowi oszczędność około 0,60-0,65 zł.

Jeśli chcesz oszacować indywidualne korzyści finansowe takiego rozwiązania, skorzystaj z kalkulatora opłacalności fotowoltaiki.

Nadwyżki wyprodukowanej energii inwestor może odsprzedać do sieci.

Pierwsze zwroty z inwestycji w panele fotowoltaiczne powinny pojawić się po około 10 latach ich eksploatowania. Ich żywotność wynosi natomiast 25-35 lat.

Instalacja fotowoltaiczna, o ile zostanie odpowiednio dobrana i zamontowana, znacznie ograniczy koszty energii elektrycznej. Nie zawsze pokrywa ona całkowite zapotrzebowanie na prąd, jednak zazwyczaj jest to około 95% rocznych kosztów.

W przypadku nadwyżek oddawanych do sieci, inwestor może w każdej chwili je odebrać od zakładu energetycznego (o ile zmieści się w jednym roku rozliczeniowym). Nie są mu wówczas naliczane żadne dodatkowe opłaty.

Jak uzyskać dotacje do fotowoltaiki?

Energia odnawialna, jak sama nazwa wskazuje, to nieskończone źródła energii przyszłości. Dotację na fotowoltaikę inwestor może otrzymać na szczeblu regionalnym. Ogólnopolski program Prosument został zakończony, jego wydatkowanie jest przewidziane do 2019 r.

Zazwyczaj, by otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki, inwestor musi wypełnić formularz oraz dostarczyć:

 • projekt instalacji fotowoltaicznej,
 • certyfikat,
 • poświadczenie z Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

W projekcie powinny się znaleźć:

 • schemat,
 • opis,
 • parametry techniczne,
 • kosztorys,
 • licznik wytworzonej energii.

Projekt może wykonać jedynie osoba posiadające odpowiednie kwalifikacje. W przeciwnym razie wniosek zostanie odrzucony.

Przed złożeniem wniosku należy sprawdzić, które instytucje prowadzą dotację na fotowoltaikę i w jakim zakresie. W pierwszej kolejności warto udać się do urzędu miasta lub gminy, by sprawdzić lokalne programy, które zazwyczaj okazują się najkorzystniejsze dla inwestora.

Warto odwiedzić również siedzibę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nawet jeśli gmina nie będzie posiadała informacji na temat dofinansowania, na pewno uzyskamy je w WFOŚiGW.

Więcej informacji na temat dofinansowania do fotowoltaiki znajduje się tutaj.

Czy dotacja na fotowoltaikę obejmuje założenie farmy fotowoltaicznej?

Czy dotacja na fotowoltaikę obejmuje założenie farmy fotowoltaicznej?

Farmy fotowoltaiczne są coraz popularniejsze w Europie. Głównie dlatego, że korzystają ze źródeł energii odnawialnej. Same elektrownie fotowoltaiczne (nazywane też farmami) nie emitują zanieczyszczeń ani hałasu, ponadto nie produkują odpadów i nie są w żaden sposób zasilane.

W Polsce pierwsza farma fotowoltaiczna powstała pod Tarnowem w 2011 r. Składa się na nią 4445 paneli, każdy z nich ma moc 225 W. Budowa trwała około trzech miesięcy.

Pierwsza w Polsce tego typu inwestycja została w dużej mierze sfinansowania z funduszy Unii Europejskiej. Projekt ten uzyskał dotację w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych.

Obecnie dofinansowanie do farm fotowoltaicznych jest przyznawane na szczeblu lokalnym.

Dotacje na fotowoltaikę w poszczególnych województwach

Dotacje na fotowoltaikę są przyznawane regionalnie. Każde województwo przyjęło swój sposób i wysokość dofinansowania do OZE.

Odnawialne źródła energii są w Polsce coraz bardziej popularne. Złożyła się na to rosnąca świadomość inwestorów na temat ochrony środowiska, ale także dostępność dotacji na fotowoltaikę, pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Coraz większa liczba inwestorów korzysta z co najmniej dwóch instalacji OZE. Zyskują dzięki temu duże oszczędności, nie zanieczyszczając środowiska.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by dowolnie łączyć ze sobą instalacje OZE. Jednak wcześniej warto się upewnić, które połączenie będzie dla nas najkorzystniejsze.

Na przykład kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne pozwolą inwestorowi uzyskać zarówno ciepłą wodę użytkową, jak i energię elektryczną, a to wszystko, dzięki słońcu!

Natomiast pompa ciepła wraz z rekuperacją (więcej na temat rekuperacji dowiesz się z artykułu: www.ecocomfort.pl/strefa-specjalisty/artykul/co-to-jest-rekuperacja/) zagwarantują znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Będzie ono pochodziło z odnawialnych źródeł energii i w żaden sposób nie będzie zanieczyszczać powietrza. Ponadto wentylacja mechaniczna zapewni odzysk ciepła z zużytego, wywiewanego z domu powietrza.

Jak zatem wyglądają dotacje na fotowoltaikę w poszczególnych województwach?

Województwo dolnośląskie

Na Dolnym Śląsku w latach 2018-2019 przybędzie co najmniej tysiąc instalacji OZE. Będą to głównie panele fotowoltaiczne, ale także kolektory słoneczne, pompy ciepła i kotły na biomasę. Wszystkie inwestycje dotyczące odnawialnych źródeł energii umożliwiają dotacje unijne pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Przewidywany jest montaż ponad 600 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 3,01 MW, w gminach:

 • Żmigród,
 • Żórawina,
 • Twardogóra,
 • Kobierzyce,
 • Krośnice,
 • Siechnice,
 • Milicz,
 • Kąty Wrocławskie,
 • Lubin (wiejska),
 • Pieszyce,
 • Bolesławiec (miejska),
 • Dzierżoniów,
 • Kłodzko (wiejska).

Zakończenie realizacji projektu jest planowane na sierpień 2019 r.

Dotacje na fotowoltaikę są przyznawane z funduszy unijnych. Koordynatorem projektu "Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej - mikroinstalacje fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska" jest oddział terenowy Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość w Świdnicy.

Z kolei w innych gminach ma powstać ponad 580 instalacji OZE. Najwięcej z nich to również panele fotowoltaiczne, ale także pompy ciepła, kolektory słoneczne i kotły na biomasę. Projekty mają być realizowane w gminach:

 • Bardo,
 • Szczytna,
 • Złoty Stok,
 • Lewin Kłodzki.

Ostatnia, trzecia część dofinansowania, trafiła do gminy Głuszyca, która już po raz kolejny prowadziła projekty związane z montażem i instalacją fotowoltaiki.

Województwo opolskie

W województwie opolskim WFOŚiGW prowadzi program, umożliwiający dofinansowanie zakupu oraz instalacji OZE. Obejmuje ono zarówno inwestorów wznoszących dom jednorodzinny, jak i już istniejące budynki.

Dotacja na fotowoltaikę obejmuje system o mocy elektrycznej nieprzekraczającej 40 kWp i ma ona formę pożyczki - powyżej 95% kosztów kwalifikowanych. Po spełnieniu warunków kredyt może zostać umorzony w maksymalnie 20%.

Województwo śląskie

Na unijne dofinansowanie do OZE mogli liczyć również mieszkańcy północnej części województwa śląskiego. Łącznie dotację na fotowoltaikę otrzyma 5 inwestycji.

1. Gmina Myszków - montaż fotowoltaiki w budynkach jednorodzinnych na terenie gminy.
- Wartość projektu: 5,5 mln zł,
- Dotacja: 4,3 mln zł.
2. Myszków - instalacja systemów fotowoltaicznych w domach jednorodzinnych.
- Wartość projektu: 4 mln zł,
- Dotacja: 3,1 mln zł.
3. Projekt "Słoneczna Dąbrowa Zielona"
- Wartość projektu: 1,36 mln zł,
- Dotacja: 1,1 mln zł.
4. Dąbrowa Zielona - montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej.
- Wartość projektu: 0,96 mln zł,
- Dotacja: 0,7 mln zł.
5. Częstochowa - instalacja systemów fotowoltaicznych na wybranych według kryteriów nieruchomościach. Instalacje przez 5 lat będą własnością gminy i udostępniane mieszkańcom. Po upływie tego okresu zostaną im odsprzedane za symboliczną złotówkę.
- Wartość projektu: 4,2 mln zł,
- Dotacja: 2,9 mln zł.

Natomiast w Tychach mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach programu "Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach". Zakres dotacji obejmuje:

 • kolektory słoneczne,
 • pompy ciepła,
 • kotły na biomasę,
 • panele fotowoltaiczne.

Planowane dopłaty będą osiągać poziom nawet 95% kosztów kwalifikowanych. Realizacja projektu jest planowana na 2019 r.

Władze Wodzisławia Śląskiego zapowiedziały dotacje na fotowoltaikę w wysokości 90% kosztów. By otrzymać dofinansowanie należy:

 • być właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem wieczystym budynku jednorodzinnego znajdującego się w Wodzisławiu Śląskim,
 • posiadać odpowiednią ilość wolnej przestrzeni na dachu,
 • złożyć wymaganą dokumentację w wyznaczonym terminie.

Województwo małopolskie

W województwie małopolskim również nie brakuje okazji do uzyskania funduszy unijnych finansujących zakup i instalację OZE.

Obecnie trwa konkurs w ramach poddziałania 4.1.2 "Rozwój infrastruktury dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych". Jest to drugi tego typu konkurs, który skierowany jest jedynie do operatorów systemu dystrybucyjnego. W poprzedniej edycji wszystkie nagrodzone projekty należały do spółki Tauron Dystrybucja.

W Krakowie mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii, w tym również na zakup i montaż fotowoltaiki o minimalnej mocy 10 kW. Dotacja przybiera postać pożyczki z możliwością umorzenia do 15%.

Pożyczka do 100% kosztów kwalifikowanych z oprocentowaniem do 3,6% w skali roku, bez dodatkowych opłat i prowizji.

Województwo podkarpackie

W Rzeszowie uruchomiono projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, który jest realizowany wraz z sąsiednimi gminami. Jego głównym założeniem jest znaczna redukcja poziomu zanieczyszczeń powietrza. Ma w tym pomóc montaż fotowoltaiki na domach jednorodzinnych.

Mieszkańcy mogą liczyć nawet na 85% dotacji - program skierowany jest do osób zamieszkujących Rzeszów oraz:

 • Tyczyn,
 • Boguchwała,
 • Trzebownisko,
 • Chmielnik,
 • Świlcza,
 • Czarna,
 • Łańcut,
 • Czudec,
 • Łańcut (gmina),
 • Głogów Małopolski,
 • Lubenia,
 • Krasne.

W planach jest montaż około 2800 paneli fotowoltaicznych w nowych domach oraz tych w trakcie budowy.

Podobnie jak w Częstochowie - przez 5 lat od chwili zamontowania fotowoltaiki, będzie ona stanowiła własność miasta. Po upływie tego czasu zostanie nieodpłatnie przekazana właścicielom obiektów, na których się znajduje.

Województwo podlaskie

W województwie podlaskim 27 firm otrzyma dofinansowanie z Unii Europejskiej na budowę farm fotowoltaicznych. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest umieszczenie farm w niemal każdej części województwa. Najczęściej wymieniane są:

 • Nowogród,
 • Augustów,
 • Klimkowicze,
 • Suwałki,
 • Mątwica,
 • Wizna,
 • Pokaniewo,
 • Lewków,
 • Kapice.

O dotację do fotowoltaiki dla województwa podlaskiego mogą ubiegać się również jednostki samorządu terytorialnego z gmin:

 • Sejny,
 • Bakałarzewo,
 • Krasnopol,
 • Jeleniewo,
 • Giby,
 • Przerośl,
 • Puńsk,
 • Raczki,
 • Wiżajny,
 • Suwałki,
 • Nowinka,
 • Szypliszki,
 • Rutka-Tartak.

Maksymalne dotacje mogą obejmować 85% kosztów kwalifikowanych.

Województwo warmińsko-mazurskie

Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego mogą liczyć na niskooprocentowane pożyczki na zakup i montaż systemów fotowoltaicznych. Przy regularnej spłacie kredytu zostanie on umorzony w wysokości 10%. Czas spłaty pożyczki nie powinien przekraczać 5 lat. Jej oprocentowanie wynosi 2% w skali roku i nie ulegnie wzrostowi. Program realizowany w latach 2017-2018.

Województwo pomorskie

Województwo pomorskie

Województwo pomorskie nie przewiduje dotacji na fotowoltaikę dla osób fizycznych.

Natomiast przedsiębiorcy mogą liczyć na pożyczkę w wysokości do 80% całkowitych kosztów instalacji fotowoltaicznej. Kredyt jest niskooprocentowany - 3% w skali roku. Maksymalny okres jego spłaty to 6 lat. Przedsiębiorca może liczyć na umorzenie 15% pożyczki.

Województwo zachodniopomorskie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie regularnie prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie do OZE. Ma ono postać pożyczki i obejmuje, m.in.:

 • instalacje fotowoltaiczne - do 30%,
 • kotły na pelet - do 50%,
 • pompy ciepła - do 50%.

Pożyczka jest udzielana na minimalny okres 5 lat, przy czym jej spłata nie powinna przekroczyć 15 lat. Oprocentowanie w skali roku wynosi 2%.

Województwo lubuskie

W województwie lubuskim o dofinansowanie do fotowoltaiki mogą ubiegać się osoby fizyczne, również te, prowadzące działalność gospodarczą. Jednym z warunków uzyskania dotacji jest likwidacja starego typu źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi.

Wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 40% kosztów kwalifikowanych, co w praktyce wynosi nie więcej niż:

 • 3000 zł dla mieszkania znajdującego się w budynku wielorodzinnym;
 • 5000 zł dla domu jednorodzinnego.

Województwo łódzkie

Władze województwa łódzkiego wspierają inwestycje oparte na odnawialnych źródłach energii. Dofinansowanie obejmuje budowę, przebudowę oraz modernizację instalacji odpowiedzialnej za produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

Na dotację do fotowoltaiki składa się zakup oraz montaż urządzeń niezbędnych do produkcji i dystrybucji prądu. Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 85%.

O dotację mogą się starać:

 • stowarzyszenia i związki JST,
 • organy administracji rządowej,
 • jednostki samorządu terytorialnego,
 • PGL Lasy Państwowe,
 • jednostki organizacyjne JST (z osobowością prawną),
 • podmioty lecznicze,
 • przedsiębiorcy,
 • jednostki naukowe,
 • wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe,,
 • organizacje pozarządowe.

Województwo świętokrzyskie

Instalacja OZE w województwie świętokrzyskim ma pomóc w obniżeniu poziomu zanieczyszczeń powietrza.

Dotacje na zakup i montaż instalacji w domach jednorodzinnych przyznano gminom:

 • Połaniec,
 • Jędrzejów,
 • Włoszczowa,
 • Dwikozy,
 • Łopuszno,
 • Raków,
 • Górno,
 • Zagnańsk,
 • Sędziszów,
 • Morawica,
 • Chmielnik,
 • Słupia,
 • Kazimierza Wielka,
 • Obrazów,
 • Kluczewsko,
 • Wiślica,
 • Pawłów,
 • Staszów,
 • Klimontów.

Województwo mazowieckie

W Warszawie mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie pochodzące ze środków miasta. Kwota ta nie może być większa niż 40% kosztów całkowitych.

O dotację na fotowoltaikę mogą się starać:

 • osoby fizyczne,
 • wspólnoty mieszkaniowe,
 • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
 • przedsiębiorcy,
 • osoby prawne.

Województwo kujawsko-pomorskie

Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego zaplanował montaż około 1,5 tys. instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych albo pomp ciepła w domach jednorodzinnych.

W Bydgoszczy OZE zostanie zainstalowane w budynkach publicznych, takich jak szkoły czy baseny. Toruń natomiast uzyskał dofinansowanie na montaż fotowoltaiki na pięciu budynkach gminnych, głównie szkołach. Mieszkańcy Inowrocławia pozyskali fundusze na instalację 17 systemów fotowoltaicznych na domach jednorodzinnych.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu umożliwia inwestorom uzyskanie preferencyjnej pożyczki z częściowym umorzeniem. Jej wysokość może wynieść nawet 100% kosztów inwestycyjnych. Okres spłaty powinien zmieścić się w przedziale 4 do 10 lat. Kredyt udzielany jest osobom fizycznym i przedsiębiorcom.

Podsumowanie

Dotacje na fotowoltaikę są coraz bardziej powszechne ze względu na rosnącą popularność odnawialnych źródeł energii. Inwestorzy decydujący się na fotowoltaikę powinni się spieszyć - fundusze wyczerpują się bardzo szybko, a kwota dofinansowania z roku na rok jest coraz niższa.

Energy Re
Energy Re
ul. Grojecka 128
32-600 Oświęcim
Biuro
tel: 737 496 462
Serwis
tel. 606 237 735

(fotowoltaika dotacje, fotowoltaika dofinansowanie, panele fotowoltaiczne dofinansowanie, dotacje na fotowoltaikę, panele fotowoltaiczne, dotacje, farma fotowoltaiczna dofinansowanie, dofinansowanie fotowoltaika, dofinansowanie fotowoltaiki, fotowoltaika dotacje dla osób fizycznych)

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

31
mateusz / 25-06-2018, 19:40

a teraz coś jest? Ja śledzę ale teraz nie kojarzę żeby był jakiś nowy nabór

ecocomfort / 26-06-2018, 12:02
@mateusz, nabory wniosków odbywają się zazwyczaj w pierwszym kwartale roku, natomiast nabory uzupełniające, jeśli zainteresowanie było zbyt małe - na jesień.
Niki / 17-07-2018, 14:17

zgadzam się z powyższym, dodatkowo warto śledzić strony z ogłoszeniami. Jak mamy mniej czasu na szukanie to część firm publikuje bieżące informacje. Czasem a aktualnościach się coś pojawia. Może macie więcej przykładów? Dobrze jest byc na bieżąco :)

Andrzej Krakowski / 08-10-2018, 19:00
Te 15 tys zł w mazowieckim to kogo dotyczy, Warszawy czy województwa? Fotowoltaika za 15 k to żart!
EcoComfort / 09-10-2018, 09:03
@Andrzej Krakowski kwota dofinansowania zależy od przyjętych w danym regionie założeń. Na przykład w samym Krakowie mogą być one zupełnie inne niż w reszcie województwa. Podobnie jest w województwie mazowieckim - każda gmina może przyjąć własną kwotę, jednak według założeń z tegorocznej edycji programu, wysokość dotacji nie przekraczała 40% całkowitych kosztów.
Kwota 15k jest kwotą maksymalnego dofinansowania na instalację fotowoltaiczną.
Dar Oze / 25-10-2018, 12:06
Witamy

Piszemy odnośnie dofinansowań od 30%do 90% na;
1. Poprawę efektywności energetycznej budynku.
2. Nowe ekologiczne źródło ciepła
3. Odnawialne źródła energii.

Fundacja Dar Oze przeprowadza inwestorów przez skomplikowany proces składania i kompletowania dokumentacji o uzyskanie dofinansowania.


1.Maila do państwa, abyśmy mogli wysłać wzór umowy na przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej o uzyskanie dofinansowania.
3.Adres z kodem pocztowym lub tylko województwo
4. Telefon kontaktowy

Zapraszamy na naszą stronę internetową daroze.pl
Fundacja Dar Oze
info@fundacjadaroze.pl
Dariusz Skrobisz

Do usłyszenia do zobaczenia
Jacek / 14-11-2018, 00:27
Dlaczego w artykule zostało pominięte województwo lubelskie?
EcoComfort / 15-11-2018, 14:42
@Jacek podczas pisania artykułu brak było aktualnych danych na temat dotacji dostępnych w województwie lubelskim.
Obecnie w całej Polsce prowadzony jest Program Czyste Powietrze, który dotyczy dofinansowania do wymiany pieca, zakupu i montażu OZE, termoizolacji i wiele innych. Wnioski oraz szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronach internetowych WFOŚiGW adekwatnych do miejsca zamieszkania.
Miron / 22-11-2018, 17:36

Z tego co mi wiadomo dotacje to się dopiero zaczynają tak na poważnie i będą. Zobaczcie na wiosnę. Mój sąsiad widział fotowoltaikę u mnie i wiem, że chce się postarać o doatację na to. Ja mam fotowoltaikę, a konkretnie panele solarne od roku. Nie starałem się o dotację mimo, że firma od której kupowałem panele chciała dać mi instrukcje jak to zrobić. Samodzielnie też je zamontowałem korzystając z porad na ich blogu. Uważam, że fotowoltaika to super sprawa i warto w to zainwestować. Dowiedzcie się czy przysługują Wam dotacje bo warto :)

Ryszard / 24-12-2018, 11:12
A gdzie jest wielkopolskie???
   1 / 4    Następny »

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!

Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości..

Czytaj dalej »


Jak skutecznie ochronić balkon przed wilgocią? Jak szybko i prosto wykonać uszczelnienie silikonowe?
Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące... czytaj dalej » Samodzielne przeprowadzanie prac wykończeniowych w domu wymaga sporo wysiłku i czasu, ale... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem. czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
 • - Domowa elektrownia
 • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

karolina57  | 
18-02-2020, 15:31
 | 
1
ruseph  | 
18-02-2020, 13:51
 | 
1
henryjurk  | 
18-02-2020, 13:35
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl