Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak wykonać taras na gruncie - przygotowanie podłoża

Poradnik krok po kroku
Jak wykonać taras na gruncie - przygotowanie podłoża
Jak wykonać taras na gruncie - przygotowanie podłoża
Fot. Sopro

Prace glazurnicze na tarasie wymagają szczególnej staranności i dokładności. Dotyczy to zarówno poszczególnych etapów prac wykonawczych, doboru materiałów, jak i chemii budowlanej. Eksperci Sopro podpowiadają, jak krok po kroku wykonać taras na gruncie, na zwartej, betonowej płycie nośnej.

Ocena stanu podłoża 

Prace należy rozpocząć od dokładnej oceny kondycji podłoża, weryfikując równość powierzchni i usuwając niepożądane zgrubienia za pomocą młotka i dłuta. Następnie, należy dokonać pomiaru wysokości dostępnej do realizacji robót. W ramach obliczeń trzeba uwzględnić ewentualny wymóg wykonania spadku (grubość dodatkowej warstwy spadkowej), wysokość warstw uszczelnienia i kleju, a także grubość zaplanowanych okładzin ceramicznych.

Czy wiesz: Jak dobrać odpowiedni klej i fugę?

Ten etap będzie miał decydujący wpływ na jakość i trwałość wykonywanej posadzki, dlatego podłoże musi być czyste, suche oraz pozbawione wszelkich warstw nienośnych, które obniżają przyczepność, np. mleczka cementowego czy cząstek zabrudzeń. Zanim przejdziemy do kolejnych zadań, należy sprawdzić również, czy na powierzchni występują rysy i pęknięcia. Jeśli tak, wszelkie ubytki należy uprzednio zabezpieczyć i "zszyć". 

Naprawa rys i pęknięć

Miejsca rys i pęknięć trzeba dokładnie oznaczyć i poszerzyć. Wykonując nacięcia należy uważać na ich głębokość, aby nie osłabić  podłoża. Następnie trzeba pozbyć się pyłu i luźnych fragmentów, zamontować odpowiednie klamry, a szczeliny wypełnić żywicą. W tym przypadku sprawdzi się np. szybkowiążąca, dwuskładnikowa żywica Sopro GH 564. Natychmiast po wymieszaniu wypełnia się szczelinę mieszanką, a następnie obsypuje piaskiem kwarcowym Sopro QS 511, aż do powierzchniowego nasycenia materiałem. Po stwardnieniu żywicy niezwiązane ziarna piasku należy odkurzyć lub zamieść. 

Gruntowanie podłoża

Powierzchnie o silnej lub zróżnicowanej chłonności należy wcześniej zagruntować. Chłonne podłoże można przygotować np. poprzez naniesienie szybkoschnącego, wysoko skoncentrowanego preparatu gruntującego Sopro GD 749, który trzeba równomiernie rozprowadzić na całej powierzchni wałkiem, unikając tworzenia się zastoisk i kałuż na powierzchni. Preparat gruntujący wysycha na podłożu cementowym w ciągu 10 minut. Po tym czasie można przystąpić do kolejnych prac.

Tworzenie spadków

Spadki podłoża o wartości 1,5-2% są niezbędne do sprawnego odprowadzania wody z powierzchni tarasów. Jeśli istniejący spadek jest niewystarczający (sytuacja częsta) lub nie ma go wcale (sytuacja jeszcze częstsza), należy go stworzyć we własnym zakresie. Do wyboru są dwie możliwości: wyszpachlowanie spadku  lub wykonanie jastrychu ze spadkiem. Niezależnie od metody, spadek zawsze należy kształtować już na podłożu konstrukcyjnym, czyli przed ułożeniem warstwy uszczelnienia.

Wersja pierwsza - wyszpachlowanie spadku. Jeśli konstrukcja wymaga jedynie wyszpachlowania spadku, prace rozpoczyna się od montażu taśmy dylatacyjnej na zagruntowanym podłożu i ścianach oraz oznaczeniu wysokości, do której będzie sięgać poziom cementowej masy szpachlowej. W tym przypadku można wybrać np. zaprawę szpachlową Sopro RAM 3®, która znajduje zastosowanie w warstwach o grubości od 3 do 60 mm. Produkt charakteryzuje się ekspresowym utwardzaniem, umożliwiając wykonawcy bardzo szybkie kontynuowanie dalszych prac. Wykonana warstwa spadkowa jest gotowa do obciążania po około 1,5 godziny.

Nanoszenie szpachli rozpoczyna się od najwyższego punktu, należy pamiętać, aby przez cały kontrolować odpowiednią grubość zaprawy. Całość należy ściągnąć pacą „na ostro”, a następnie wyrównać i ściągać łatą, regulując tym samym równość i spadek powierzchni. Alternatywą dla zaznaczania grubości warstwy na taśmie dylatacyjnej i ciągłego kontrolowania grubości mogą być wykonane wcześniej (z zaprawy szpachlowej) prowadnice o odpowiedniej wysokości, według których nakłada się warstwę wyrównawczo-spadkową.

Aby zapobiec powstawaniu ostrych krawędzi, brzegi oczyszcza się wilgotnym pędzlem lub szczotką. Nadmiar taśmy dylatacyjnej odcina, po czym sprawdza równość wykonanej powierzchni. Ewentualne zgrubienia można usunąć dłutem, a wgłębienia uzupełnić szpachlą.

Wersja druga - tworzenie nowego spadku. W przypadku tworzenia spadków od podstaw, prace również należy rozpocząć od wykonania dylatacji brzegowej przy ścianach. Przyda się tu np. samoprzylepna taśma Sopro ERS 961.

Jastrych wykonuje się metodą mokre na mokre. Na zwilżone podłoże nakłada się szybkowiążącą, elastyczną zaprawę z dodatkiem trasu, np. Sopro HSF 748, która posłuży za mostek sczepny pod cementowe zaprawy jastrychowe i drenażowe. Nanoszenie zaprawy należy zacząć od ścian budynku. Do wykonania jastrychu potrzebna będzie gruba warstwa spadkowa, co wynika z przeważnie dużego wysięgu tarasu. W tym celu można z powodzeniem wykorzystać gotową zaprawę jastrychową do prac terminowych, np. Sopro Rapidur® M5, którą stosuje się w warstwach o grubości od 20 do 100 mm.

Zaprawę rozprowadza się łopatą do oznaczonej wcześniej wysokości i zagęszcza, wstępnie ubijając. Tak rozprowadzoną zaprawę zagęszcza się ponownie pacą lub kielnią i wyrównuje. Całość ściąga się długą łatą z poziomnicą, która ułatwi kontrolę wykonywanego spadku. Po 12 godzinach można oczyścić krawędzie, aby umożliwić montaż obróbek blacharskich i odpowiednich powłok uszczelniających, po czym należy odciąć nadmiar taśmy dylatacyjnej.

Obróbka krawędzi czołowych tarasu

Prace na krawędziach czołowych tarasu rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania powierzchni, która musi być równa, pozbawiona kurzu i luźnych drobnych cząstek oraz odpowiednio zagruntowana, co wynika z chłonności płyty nośnej i jastrychu. Wszelkie nierówności na "czole" tarasu, także w obszarze styku płyty konstrukcyjnej z nowo wykonaną warstwą wyrównawczo-spadkową, należy wyrównać szpachlówką. Ostre krawędzie trzeba usunąć, aby nie przeszkodziły w skutecznym nałożeniu uszczelnienia podpłytkowego. Jeśli potrzebujemy wykonać warstwę wyrównawczą o grubości od 3 do 60 mm, można ponownie skorzystać z Sopro RAM 3®, którą nanosi się kielnią i wygładza. Tak przygotowane podłoże jest gotowe do dalszych obróbek blacharskich.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  13
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Idealne rozwiązanie dla poszukujących energooszczędnych rozwiązań »

Oszczędność energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba inwestorów, którzy chcą zbudować ciepły i przyjazny dla zdrowia dom. czytaj dalej »


Meble łazienkowe na każdą kieszeń Czy wiesz, jak ochronić rodzinę przed zatruciem czadem?

Meble łazienkowe to jeden z tych elementów wyposażenia, których nie warto kupować pod wpływem impulsu.czytaj dalej » Przeważająca większość zaczadzeń ma miejsce w okresie sezonu grzewczego, dlatego szczególnie ważne jest... czytaj dalej »

Jak działają nowoczesne systemy kominowe?

drewno na tarasie

Produkt doceniono za innowacyjność, funkcjonalność oraz ekonomiczność i nagrodzono Złotym Medalem targów BUDMA 2019czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Dobra jakość powietrza w pomieszczeniach - jak ją zapewnić?
Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Wysoka jakość powietrza, równowaga termiczna ciała, brak lokalnego dyskomfortu (np. odczuwalny strumień powietrza) oraz hałasu to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. czytaj dalej »

Co można zbudować z betonu komórkowego, a co z silikatów?

Różnią się one nie tylko ceną czy marką, ale przede wszystkim właściwościami i parametrami technicznymi. Każdy z nich ma określone zalety, ale też i słabsze strony. czytam dalej »


Energooszczędne okna - czym się wyróżniają? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do czystej i bezpiecznej wody?
Oszczędność energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba inwestorów, którzy chcą zbudować ciepły i przyjazny dla zdrowia dom.  czytaj dalej » Najczęstsze problemy z wodą to zanieczyszczenia mechaniczne, nadmierna twardość, zawartość chloru oraz nadmiar związków żelaza czy manganu, które mają bezpośrednie przełożenie na zdrowie i jakość naszego życia. czytaj dalej »


Te materiały przyspieszą i ułatwią Twoją pracę » Jaka powinna być odzież robocza?

Stare powiedzenie, że czas to pieniądz, jest dziś aktualne na budowach jak nigdy dotąd, zarówno przy wznoszeniu domu jednorodzinnego, jak i...czytaj dalej » Poziom ergonomii, a także oznaczenia wielkości i szkodliwości powinny być zgodne z normami określającymi. Jest to kluczowe w kontekście ochrony pracownika przed zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i...czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Len i nowe kolory tkanin w kolekcji mebli Ghost

Rodzina mebli Ghost, zaprojektowana przez włoską projektantkę Paolę Navone, wprowadza do domów odrobinę nieformalnej i wygodnej nowoczesności. Najnowsza kolekcja sof, puf, łóżek i szezlongów,...

Aktualny numer

6/2018
Ekspert Budowlany 6/2018
W numerze m.in.:
  • - Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
  • - Dlaczego warto ocieplić dom?

Forum

RemKrak  | 
23-02-2019, 14:00
 | 
1
RemKrak  | 
23-02-2019, 13:58
 | 
1
vinodji9  | 
22-02-2019, 08:25
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
122
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
96
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl