EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Grzejniki stalowe, aluminiowe czy żeliwne – przegląd rozwiązań

Redakcja | 2018-07-24
Grzejniki stalowe, aluminiowe czy żeliwne - przegląd rozwiązań
Fot. www.pixabay.com

Grzejniki stalowe, aluminiowe czy żeliwne - przegląd rozwiązań


Fot. www.pixabay.com

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna, ponieważ wiele jest czynników decydujących o wyborze konkretnego grzejnika. Przede wszystkim ważne są parametry techniczne, m.in. moc, pojemność wodna, odporność na korozję, wytrzymałość na ciśnienie. Podczas zakupu warto również uwzględnić okres gwarancyjny. Przy wyborze grzejnika istotne są również kwestie estetyczne – kształt, forma i kolor oraz dopasowanie go do stylu i charakteru wnętrza. Przy zakupie grzejnika warto skorzystać z porady fachowca – instalatora, który wskaże urządzenie o odpowiednich parametrach.

Zobacz także

Purmo Group Poland Sp. z o. o. Biuro Handlowe Oddział w Warszawie Designerska kolekcja grzejników łazienkowych Purmo Figuresse

Designerska kolekcja grzejników łazienkowych Purmo Figuresse Designerska kolekcja grzejników łazienkowych Purmo Figuresse

Łazienka to zazwyczaj pierwsze miejsce, do którego wchodzimy po przebudzeniu. Chcielibyśmy, aby była przyjemna, ciepła i komfortowa, a jej wystrój odzwierciedlał naszą osobowość i preferencje. Do tego...

Łazienka to zazwyczaj pierwsze miejsce, do którego wchodzimy po przebudzeniu. Chcielibyśmy, aby była przyjemna, ciepła i komfortowa, a jej wystrój odzwierciedlał naszą osobowość i preferencje. Do tego niezbędne jest rozwiązanie grzewcze, które połączy styl z funkcjonalnością. Purmo proponuje nową kolekcję dekoracyjnych grzejników łazienkowych Figuresse. Czym wyróżniają się te modele? To przede wszystkim atrakcyjny design, łatwość montażu oraz modne kolory.

Termofol Jak działa grzejnik konwektorowy?

Jak działa grzejnik konwektorowy? Jak działa grzejnik konwektorowy?

Wprowadzenie do technologii grzejników konwektorowych.

Wprowadzenie do technologii grzejników konwektorowych.

Purmo Group Poland Sp. z o. o. Biuro Handlowe Oddział w Warszawie Nowoczesne grzejniki Purmo gwarancją ciepłego i energooszczędnego domu

Nowoczesne grzejniki Purmo gwarancją ciepłego i energooszczędnego domu Nowoczesne grzejniki Purmo gwarancją ciepłego i energooszczędnego domu

Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej stają się powodem podjęcia decyzji związanej z modernizacją i wymianą istniejących źródeł ogrzewania. Taka inwestycja może przynieść znaczne oszczędności, szczególnie...

Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej stają się powodem podjęcia decyzji związanej z modernizacją i wymianą istniejących źródeł ogrzewania. Taka inwestycja może przynieść znaczne oszczędności, szczególnie jeśli wyborem jest pompa ciepła lub energooszczędny kocioł gazowy. Jednak musimy pamiętać, że kosztem będzie nie tylko sama wymiana źródła ciepła, ale także instalacja odpowiedniego ogrzewania, która zapewni efektywność energetyczną i ekonomiczną całego przedsięwzięcia. I wbrew popularnej opinii...

Producenci oferują wiele rozwiązań, co rodzi sporo dylematów podczas zakupu. Należy mieć na uwadze, że nie wszystkie grzejniki mogą pracować z każdą instalacją c.o. Znaczenie ma źródło zasilania - czy jest nim kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy czy pompa ciepła, a może ciepło z sieci i czy jest to instalacja nisko- czy wysokotemperaturowa. Zatem warto mieć świadomość, jakie są rodzaje grzejników i dla jakich warunków są polecane. 

W zależności od przyjętego kryterium grzejniki możemy dzielić na różne rodzaje:

  • ze względu na materiał wykonania: aluminiowe, żeliwne, stalowe;
  • ze względu na sposób oddawania ciepła: konwekcyjne, promieniujące;
  • ze względu na budowę: płytowe, żeberkowe, członowe.

Osobną grupę stanowią grzejniki łazienkowe oraz dekoracyjne, które mogą przybierać różne formy, nadające pomieszczeniu atrakcyjny wygląd.

Moc grzejnika

Producenci w opisie technicznym urządzenia podają moc dla różnych parametrów zasilania, np. 670 W dla 75/65/20°C, gdzie 75°C to temperatura zasilania, 65°C – powrotu, a 20°C – wewnętrzna pomieszczenia. Dla łazienki natomiast przyjmuje się wewnętrzną temperaturę obliczeniową min. 24°C, a nie 20°C. 

Po drugie: ciepło

Ciepło do otoczenia dociera na dwa sposoby: przez konwekcję (przepływające przez grzejniki  powietrze ogrzewa się i rozprzestrzenia w pomieszczeniu wraz z ruchem powietrza) lub przez promieniowanie (ciepło promieniuje jako fala podczerwieni do otoczenia - przedmiotów, ścian, osób). Wśród grzejników konwekcyjnych wyróżnia się: grzejniki płytowe i płytowo-konwektorowe ze stali, członowe żeliwne, aluminiowe i stalowe, rurowe z rur gładkich i ożebrowanych oraz konwektory. 

W grzejnikach promieniujących natomiast większa część ciepła dostarczana jest do pomieszczenia w postaci promieniowania podczerwonego, ogrzewającego ściany i przedmioty, które następnie oddają ciepło powietrzu. Zalicza się do nich grzejniki płaszczyznowe sufitowe, ścienne i podłogowe, taśmy promieniujące oraz promienniki podczerwieni – gazowe i elektryczne.

Większość grzejników przekazuje ciepło w obu formach, jednak jeden ze sposobów zawsze dominuje. Grzejniki podłogowe, ścienne i sufitowe  przekazują większość ciepła do otoczenia przez promieniowanie. Grzejniki płytowe i członowe oddają ciepło poprzez konwekcję i promieniowanie niemal po połowie.

Z czego grzejnik?

Z aluminium produkuje się grzejniki członowe. Wykonywane są one z profili wytłaczanych lub odlewanych ciśnieniowo, są też układy mieszane, tzn. częściowo odlewane i częściowo wykonane z profili aluminiowych. Stosuje się je w instalacjach zamkniętych i niskotemperaturowych, ale mogą też pracować w instalacjach otwartych, zasilanych kotłami małej mocy. Temperatura wody nie powinna przekraczać 90–95°C, a ciśnienie powinno być stabilne.

Mała pojemność wodna oraz dobra przewodność cieplna powodują, że współpracują one dobrze z instalacjami wyposażonymi w automatykę i zawory termostatyczne. W przypadku stosowania w jednej instalacji c.o. grzejników aluminiowych i grzejników lub wymienników oraz elementów kotła, a także rur wykonanych z miedzi, należy stosować inhibitory korozji oraz przekładki dielektryczne w miejscu łączenia miedzi z innym materiałem.

Żeliwo służy do produkcji grzejników członowych. Są one trwałe, odporne na korozję oraz wysokie i zmienne ciśnienie wody zasilającej. Mają dużą pojemność wodną i dużą bezwładność cieplną oraz małe opory hydrauliczne. Dobrze współpracują z instalacjami grawitacyjnymi i tradycyjnymi kotłami na paliwa stałe, ale też gdy są zasilane z węzła sieci ciepłowniczej. Mogą być stosowane w układach otwartych i zamkniętych, do temperatury 95°C i ciśnienia 0,6 MPa. Można je łączyć ze wszystkimi rodzajami rur. Grzejniki żeliwne przeżywają obecnie renesans dzięki wysokiej jakości i estetyce wykonania oraz nowemu wzornictwu i różnej kolorystyce.

Stal wykorzystuje się do produkcji grzejników płytowych i członowych. Grzejniki stalowe płytowe produkuje się z dwóch warstw tłoczonej blachy stalowej zgrzewanej razem tak, aby wewnątrz powstały kanały przepływu wody grzejnej. Pomiędzy płytami umieszcza się ożebrowanie zwiększające powierzchnię wymiany ciepła. Dzięki małej pojemności wodnej dobrze współpracują z automatyką, pompami i armaturą. Przeznaczone są do instalacji systemu zamkniętego. Niektóre mogą być stosowane w instalacjach otwartych. Temperatura wody nie powinna przekraczać 95°C, a ciśnienie powinno być stabilne, maksymalnie do 0,6 MPa.

Można je montować w instalacjach wykonanych z tworzyw sztucznych, stali oraz miedzi, jednak nie powinno się dopuszczać do ich bezpośredniego kontaktu ze względu na różny potencjał elektrochemiczny różnych metali. Nie mogą być one montowane w pomieszczeniach wilgotnych (łazienki, baseny, pralnie). 

Grzejniki do łazienki 

Najpopularniejsze wśród grzejników łazienkowych są tzw. drabinki, które składają się przeważnie z pionowych kolektorów połączonych poziomymi rurkami. Konstrukcja ta umożliwia wygodne suszenie ręczników i odzieży oraz ogrzewanie pomieszczenia. Ponadto są proste w montażu i dają duże możliwości aranżacji łazienki, a różnorodnością kolorów oraz kształtów umożliwiają zastosowanie ich w łazience jako elementu dekoracyjnego.  

Grzejniki łazienkowe wykonywane są z wysokiej jakości rur stalowych, miedzianych lub aluminium. Mają wielostopniowe zabezpieczenia antykorozyjne oraz estetyczne pokrycie. Zabezpieczenia i lakiery muszą być najwyższej jakości, gdyż w łazienkach panuje duża wilgotność. Zwykły grzejnik płytowy w takim środowisku koroduje już po kilku miesiącach. Grzejniki do łazienek mogą mieć rozmaite powłoki: lakierowane, chromowane i metalizowane lub satynowane. Ich moc w stosunku do wielkości jest niewielka, dlatego w tym przypadku warto wybierać duże grzejniki, aby zrekompensować straty spowodowane przez przykrywające je ręczniki.

Jeżeli mamy otwartą instalację c.o., należy zwracać uwagę, czy producent dopuszcza montaż danych grzejników w takim systemie. Oferowane są również grzejniki z wbudowaną grzałką elektryczną, które mogą być zasilane z instalacji centralnego ogrzewania, a gdy c.o. nie pracuje, czyli w okresach przejściowych i latem, czerpią energię z instalacji elektrycznej i służą do suszenia ręczników oraz zapewnienia komfortu cieplnego w łazience.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Donat Donat, 20.04.2020r., 00:17:53 Ja z całego serca mogę polecić grzejniki aluminiowe. Przerabiałem już zarówno żeliwne (brrr, straszne...), stalowe (trochę lepsze, ale wciąż nie to), no i od paru lat, już na swoim, aluminiowe (wreszcie to, czego chciałem). Ja mam akurat z firmy KFA, bo najbardziej podobały mi się z estetycznego punktu widzenia, a i opinie dobre na ich temat słyszałem. I rzeczywiście, nie tylko wyglądają, ale i działają bez najmniejszego zarzutu. I współgrają z miedzianą instalacją świetnie, to piszę na wypadek, gdyby wasza spółdzielnia twierdziła przypadkiem co innego ;)
  • Beti9000 Beti9000, 15.09.2020r., 09:56:14 Kiedyś to były grzejniki a teraz...

Powiązane

ABC ciepłego i zdrowego domu

ABC ciepłego i zdrowego domu ABC ciepłego i zdrowego domu

Czy wiesz, dlaczego prawidłowa izolacja domu jest tak ważna? Dowiedz się, jak cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem w domu i zobacz "ABC ciepłego i zdrowego domu".

Czy wiesz, dlaczego prawidłowa izolacja domu jest tak ważna? Dowiedz się, jak cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem w domu i zobacz "ABC ciepłego i zdrowego domu".

Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu?

Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu? Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu?

Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu?

Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu?

Jaki kocioł wybrać?

Jaki kocioł wybrać? Jaki kocioł wybrać?

Jaki kocioł wybrać?

Jaki kocioł wybrać?

Co to jest pompa ciepła?

Co to jest pompa ciepła? Co to jest pompa ciepła?

Co to jest pompa ciepła?

Co to jest pompa ciepła?

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania?

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania? Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania?

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania?

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania?

Redakcja news Pompa ciepła Vesta

Pompa ciepła Vesta Pompa ciepła Vesta

Wkrótce na rynku urządzeń grzewczych pojawi się Vesta – pierwsza pompa ciepła firmy SAS, pracująca w systemie powietrze/woda.

Wkrótce na rynku urządzeń grzewczych pojawi się Vesta – pierwsza pompa ciepła firmy SAS, pracująca w systemie powietrze/woda.

Jak dobrać kocioł grzewczy?

Jak dobrać kocioł grzewczy? Jak dobrać kocioł grzewczy?

Jak dobrać kocioł grzewczy?

Jak dobrać kocioł grzewczy?

Redakcja news Konkurs Kratek na najpiękniejsze wnętrza

Konkurs Kratek na najpiękniejsze wnętrza Konkurs Kratek na najpiękniejsze wnętrza

Kratki.pl, polski producent urządzeń kominkowych, zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie – „Eco Kratki”. By wziąć udział w rywalizacji o główną nagrodę – samochód Toyota Rav4 Hybrid, wystarczy zakupić...

Kratki.pl, polski producent urządzeń kominkowych, zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie – „Eco Kratki”. By wziąć udział w rywalizacji o główną nagrodę – samochód Toyota Rav4 Hybrid, wystarczy zakupić wkład kominkowy lub piec wolno stojący firmy Kratki.pl oraz opublikować zdjęcie wnętrzarskiej aranżacji z zainstalowanym urządzeniem na stronie konkursu. Termin przyjmowania zgłoszeń konkursowych upływa z końcem grudnia.

Regulus Rewolucyjna konfiguracja: Hybrydowa dystrybucja ciepła

Rewolucyjna konfiguracja: Hybrydowa dystrybucja ciepła Rewolucyjna konfiguracja: Hybrydowa dystrybucja ciepła

REGULUS®-system jest nie tylko dostawcą urządzeń do ogrzewania/chłodzenia pomieszczeń, ale także rozwiązań i koncepcji.

REGULUS®-system jest nie tylko dostawcą urządzeń do ogrzewania/chłodzenia pomieszczeń, ale także rozwiązań i koncepcji.

Regulus REGULUS®-system – TOP 2020 grzejniki ścienne i kanałowe do ogrzewania i chłodzenia

REGULUS®-system – TOP 2020 grzejniki ścienne i kanałowe do ogrzewania i chłodzenia REGULUS®-system – TOP 2020 grzejniki ścienne i kanałowe do ogrzewania i chłodzenia

Posiadacze pomp ciepła mogą wykorzystać je latem do chłodzenia pomieszczeń, pod warunkiem że dysponują odpowiednimi grzejnikami. W miarę ocieplania się klimatu i wzrostu dynamiki zjawisk pogodowych, grzejniki...

Posiadacze pomp ciepła mogą wykorzystać je latem do chłodzenia pomieszczeń, pod warunkiem że dysponują odpowiednimi grzejnikami. W miarę ocieplania się klimatu i wzrostu dynamiki zjawisk pogodowych, grzejniki rewersyjne staną się nieodłącznym elementem nowoczesnej instalacji centralnego ogrzewania zimą i centralnego chłodzenia latem. Ich posiadanie zapewnia bezpieczeństwo cieplne wobec zróżnicowanych warunków klimatycznych.

ZMK SAS SP. Z O.O. Pompa ciepła i kocioł na pellet – czy takie połączenie się opłaca?

Pompa ciepła i kocioł na pellet – czy takie połączenie się opłaca? Pompa ciepła i kocioł na pellet – czy takie połączenie się opłaca?

Zarówno kocioł na pellet, jak i pompa ciepła mogą z powodzeniem pracować samodzielnie i być jedynym źródłem ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku. Po co więc stosować układy hybrydowe...

Zarówno kocioł na pellet, jak i pompa ciepła mogą z powodzeniem pracować samodzielnie i być jedynym źródłem ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku. Po co więc stosować układy hybrydowe składające się z dwóch urządzeń? Zazwyczaj działa to tak, że w danym momencie pracuje źródło, które jest bardziej wydajne w aktualnych warunkach lub obydwa źródła pracują jednocześnie. Głównym punktem odniesienia są tutaj oczywiście warunki atmosferyczne.

Joanna Ryńska Jak energooszczędnie ogrzewać dom – dobór kotła gazowego

Jak energooszczędnie ogrzewać dom – dobór kotła gazowego Jak energooszczędnie ogrzewać dom – dobór kotła gazowego

Stare kotły grzewcze są problemem nie tylko dla środowiska, ale stanowią również duże obciążenie dla portfela właściciela. Dobrym krokiem w kierunku energooszczędności jest więc wymiana domowego źródła...

Stare kotły grzewcze są problemem nie tylko dla środowiska, ale stanowią również duże obciążenie dla portfela właściciela. Dobrym krokiem w kierunku energooszczędności jest więc wymiana domowego źródła ciepła na nowe, przyjazne środowisku. Zanim odczujemy ulgę dla portfela dzięki niższym rachunkom za energię, w urządzenie trzeba zainwestować. Warto więc wybrać takie, które nie tylko będzie energooszczędne i przyjazne dla środowiska, ale też będzie podlegało dofinansowaniu z rządowego programu „Czyste...

Redakcja Wpływ jakości paliwa na sprawność komina i komfort cieplny

Wpływ jakości paliwa na sprawność komina i komfort cieplny Wpływ jakości paliwa na sprawność komina i komfort cieplny

Komin odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym domu. Ze względu na zachowanie jego wysokiej efektywności i długiej żywotności, istotny okazuje się odpowiedni dobór paliwa. Spalanie drewna czy peletu wydaje...

Komin odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym domu. Ze względu na zachowanie jego wysokiej efektywności i długiej żywotności, istotny okazuje się odpowiedni dobór paliwa. Spalanie drewna czy peletu wydaje się bardzo bezpieczne i ekologiczne. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o ekogroszku, który w destrukcyjny sposób oddziałuje na komin, często z winy użytkowników. Czym i w jaki sposób ogrzewać dom, aby osiągnąć w nim optymalny komfort cieplny?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych? Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Ogrodnik Jak posługiwać się łuparką do drewna

Jak posługiwać się łuparką do drewna Jak posługiwać się łuparką do drewna

Hydrauliczna łuparka do drewna to bardzo prosta maszyna, tak prosta, że nie przestrzegając paru zasad eksploatacji można sobie zrobić krzywdę.

Hydrauliczna łuparka do drewna to bardzo prosta maszyna, tak prosta, że nie przestrzegając paru zasad eksploatacji można sobie zrobić krzywdę.

Ogrodnik Jak zmontować łuparkę do drewna

Jak zmontować łuparkę do drewna Jak zmontować łuparkę do drewna

Z czasem człowiekowi nudzi się coroczne machanie siekierą i postanawia zakupić łuparkę do drewna. Po wielu analizach wybór padł na model o nacisku 6.5 tony oraz maksymalnej długości klocków drewna 50...

Z czasem człowiekowi nudzi się coroczne machanie siekierą i postanawia zakupić łuparkę do drewna. Po wielu analizach wybór padł na model o nacisku 6.5 tony oraz maksymalnej długości klocków drewna 50 cm.

Aneta Kominek w salonie

Kominek w salonie Kominek w salonie

Ostatnie chłodne wieczory wzbudziły we mnie nieodpartą chęć posiadania kominka w domu. A ponieważ jak na razie nie mam domu, kwestia ta pozostaje jak na razie w strefie marzeń.

Ostatnie chłodne wieczory wzbudziły we mnie nieodpartą chęć posiadania kominka w domu. A ponieważ jak na razie nie mam domu, kwestia ta pozostaje jak na razie w strefie marzeń.

Redakcja news Inteligentny system sterowania ogrzewaniem podłogowym

Inteligentny system sterowania ogrzewaniem podłogowym Inteligentny system sterowania ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewanie podłogowe to jeden z najczęściej spotykanych systemów grzewczych w nowo budowanych donach. Poza wygodą i minimalistycznym designem umożliwia bowiem indywidualne zarządzanie komfortem cieplnym...

Ogrzewanie podłogowe to jeden z najczęściej spotykanych systemów grzewczych w nowo budowanych donach. Poza wygodą i minimalistycznym designem umożliwia bowiem indywidualne zarządzanie komfortem cieplnym we wnętrzu. Inteligentny dom nie tylko nagrzeje się sam, ale też dopasuje temperaturę do rytmu dnia i przyzwyczajeń mieszkańców. Wystarczy jedynie dostęp do Internetu i sprawny system sterowania ogrzewaniem.

Redakcja news Viessmann przejmuje firmę Kospel

Viessmann przejmuje firmę Kospel Viessmann przejmuje firmę Kospel

W ostatnim kwartale 2019 roku firma Viessmann przejęła firmę Kospel - polskiego producenta podgrzewaczy wody, elektrycznych podgrzewaczy wody, kotłów elektrycznych oraz zasobników ciepłej wody. Dzięki...

W ostatnim kwartale 2019 roku firma Viessmann przejęła firmę Kospel - polskiego producenta podgrzewaczy wody, elektrycznych podgrzewaczy wody, kotłów elektrycznych oraz zasobników ciepłej wody. Dzięki temu Viessmann poszerzył portfolio produktów, poprawił dostęp do rynków w Europie Środkowej i Wschodniej, zwiększył grono swoich pracowników, a firmie Kospel zapewnił dalszy, stabilny rozwój.

Redakcja news Państwa UE muszą zmienić krajowe plany energetyczne i klimatyczne

Państwa UE muszą zmienić krajowe plany energetyczne i klimatyczne Państwa UE muszą zmienić krajowe plany energetyczne i klimatyczne

Według Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych planowane działania w zakresie efektywności energetycznej nie pozwolą osiągnąć celów UE do 2030 r. Z tego powodu państwa członkowskie...

Według Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych planowane działania w zakresie efektywności energetycznej nie pozwolą osiągnąć celów UE do 2030 r. Z tego powodu państwa członkowskie zobligowane są do końca grudnia 2019 r. zmodyfikować krajowe plany energetyczne i klimatyczne.

Redakcja news Sezon nagród i wyróżnień dla NIBE-BIAWAR

Sezon nagród i wyróżnień dla NIBE-BIAWAR Sezon nagród i wyróżnień dla NIBE-BIAWAR

Inteligentny i wielozadaniowy system grzewczy NIBE nagrodzono podczas targów ENEX/ENEX Nowa Energia 2019. Z kolei trzy instalacje z użyciem pomp ciepła NIBE uplasowały się na I oraz III miejscu w konkursie...

Inteligentny i wielozadaniowy system grzewczy NIBE nagrodzono podczas targów ENEX/ENEX Nowa Energia 2019. Z kolei trzy instalacje z użyciem pomp ciepła NIBE uplasowały się na I oraz III miejscu w konkursie na najlepszy przykład zastosowania pomp ciepła w przemyśle, który rozstrzygnięto podczas VII Kongresu PORT PC.

Dariusz Pilitowski Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu

Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu

Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca)...

Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca) oraz izolowanie termiczne rur instalacji grzewczych.

mgr inż. Jakub Szymiczek Czy warto inwestować w pompę ciepła

Czy warto inwestować w pompę ciepła Czy warto inwestować w pompę ciepła

Inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego ma możliwość wyboru spośród wielu różnych źródeł ciepła. Niesłabnącą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła. Dla inwestora ważnym...

Inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego ma możliwość wyboru spośród wielu różnych źródeł ciepła. Niesłabnącą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła. Dla inwestora ważnym zagadnieniem jest wybór technologii, dobór mocy oraz urządzenia grzewczego w budynku.

Joanna Ryńska Sterowanie urządzeniami grzewczymi

Sterowanie urządzeniami grzewczymi Sterowanie urządzeniami grzewczymi

Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe - takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki - sterowania...

Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe - takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki - sterowania i regulacji pracy kotłów, kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz układów łączących różne źródła ciepła.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

KRISPOL Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta?

Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta? Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta?

Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów i elementów wykończeniowych. To również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można...

Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów i elementów wykończeniowych. To również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można uprościć, jednym z takich rozwiązań jest wybór kompletu stolarki okienno-drzwiowej od jednego producenta. Sprawdź, dlaczego warto.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.