Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Grzejniki stalowe, aluminiowe czy żeliwne - przegląd rozwiązań

Grzejniki stalowe, aluminiowe czy żeliwne - przegląd rozwiązań
Grzejniki stalowe, aluminiowe czy żeliwne - przegląd rozwiązań
Fot. www.pixabay.com

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna, ponieważ wiele jest czynników decydujących o wyborze konkretnego grzejnika. Przede wszystkim ważne są parametry techniczne, m.in. moc, pojemność wodna, odporność na korozję, wytrzymałość na ciśnienie. Podczas zakupu warto również uwzględnić okres gwarancyjny. Przy wyborze grzejnika istotne są również kwestie estetyczne - kształt, forma i kolor oraz dopasowanie go do stylu i charakteru wnętrza. Przy zakupie grzejnika warto skorzystać z porady fachowca - instalatora, który wskaże urządzenie o odpowiednich parametrach.

Producenci oferują wiele rozwiązań, co rodzi sporo dylematów podczas zakupu. Należy mieć na uwadze, że nie wszystkie grzejniki mogą pracować z każdą instalacją c.o. Znaczenie ma źródło zasilania - czy jest nim kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy czy pompa ciepła, a może ciepło z sieci i czy jest to instalacja nisko- czy wysokotemperaturowa. Zatem warto mieć świadomość, jakie są rodzaje grzejników i dla jakich warunków są polecane. 

Dowiedz się: Ile kosztuje instalacja c.o.?

W zależności od przyjętego kryterium grzejniki możemy dzielić na różne rodzaje:

  • ze względu na materiał wykonania: aluminiowe, żeliwne, stalowe;
  • ze względu na sposób oddawania ciepła: konwekcyjne, promieniujące;
  • ze względu na budowę: płytowe, żeberkowe, członowe.

Osobną grupę stanowią grzejniki łazienkowe oraz dekoracyjne, które mogą przybierać różne formy, nadające pomieszczeniu atrakcyjny wygląd.

Moc grzejnika

Producenci w opisie technicznym urządzenia podają moc dla różnych parametrów zasilania, np. 670 W dla 75/65/20°C, gdzie 75°C to temperatura zasilania, 65°C - powrotu, a 20°C - wewnętrzna pomieszczenia. Dla łazienki natomiast przyjmuje się wewnętrzną temperaturę obliczeniową min. 24°C, a nie 20°C. 

Po drugie: ciepło

Ciepło do otoczenia dociera na dwa sposoby: przez konwekcję (przepływające przez grzejniki  powietrze ogrzewa się i rozprzestrzenia w pomieszczeniu wraz z ruchem powietrza) lub przez promieniowanie (ciepło promieniuje jako fala podczerwieni do otoczenia - przedmiotów, ścian, osób). Wśród grzejników konwekcyjnych wyróżnia się: grzejniki płytowe i płytowo-konwektorowe ze stali, członowe żeliwne, aluminiowe i stalowe, rurowe z rur gładkich i ożebrowanych oraz konwektory. 

W grzejnikach promieniujących natomiast większa część ciepła dostarczana jest do pomieszczenia w postaci promieniowania podczerwonego, ogrzewającego ściany i przedmioty, które następnie oddają ciepło powietrzu. Zalicza się do nich grzejniki płaszczyznowe sufitowe, ścienne i podłogowe, taśmy promieniujące oraz promienniki podczerwieni - gazowe i elektryczne.

Większość grzejników przekazuje ciepło w obu formach, jednak jeden ze sposobów zawsze dominuje. Grzejniki podłogowe, ścienne i sufitowe  przekazują większość ciepła do otoczenia przez promieniowanie. Grzejniki płytowe i członowe oddają ciepło poprzez konwekcję i promieniowanie niemal po połowie.

Z czego grzejnik?

Z aluminium produkuje się grzejniki członowe. Wykonywane są one z profili wytłaczanych lub odlewanych ciśnieniowo, są też układy mieszane, tzn. częściowo odlewane i częściowo wykonane z profili aluminiowych. Stosuje się je w instalacjach zamkniętych i niskotemperaturowych, ale mogą też pracować w instalacjach otwartych, zasilanych kotłami małej mocy. Temperatura wody nie powinna przekraczać 90-95°C, a ciśnienie powinno być stabilne.

Mała pojemność wodna oraz dobra przewodność cieplna powodują, że współpracują one dobrze z instalacjami wyposażonymi w automatykę i zawory termostatyczne. W przypadku stosowania w jednej instalacji c.o. grzejników aluminiowych i grzejników lub wymienników oraz elementów kotła, a także rur wykonanych z miedzi, należy stosować inhibitory korozji oraz przekładki dielektryczne w miejscu łączenia miedzi z innym materiałem.

Rodzaje grzejników
Poznaj rodzaje grzejników »

Żeliwo służy do produkcji grzejników członowych. Są one trwałe, odporne na korozję oraz wysokie i zmienne ciśnienie wody zasilającej. Mają dużą pojemność wodną i dużą bezwładność cieplną oraz małe opory hydrauliczne. Dobrze współpracują z instalacjami grawitacyjnymi i tradycyjnymi kotłami na paliwa stałe, ale też gdy są zasilane z węzła sieci ciepłowniczej. Mogą być stosowane w układach otwartych i zamkniętych, do temperatury 95°C i ciśnienia 0,6 MPa. Można je łączyć ze wszystkimi rodzajami rur. Grzejniki żeliwne przeżywają obecnie renesans dzięki wysokiej jakości i estetyce wykonania oraz nowemu wzornictwu i różnej kolorystyce.

Stal wykorzystuje się do produkcji grzejników płytowych i członowych. Grzejniki stalowe płytowe produkuje się z dwóch warstw tłoczonej blachy stalowej zgrzewanej razem tak, aby wewnątrz powstały kanały przepływu wody grzejnej. Pomiędzy płytami umieszcza się ożebrowanie zwiększające powierzchnię wymiany ciepła. Dzięki małej pojemności wodnej dobrze współpracują z automatyką, pompami i armaturą. Przeznaczone są do instalacji systemu zamkniętego. Niektóre mogą być stosowane w instalacjach otwartych. Temperatura wody nie powinna przekraczać 95°C, a ciśnienie powinno być stabilne, maksymalnie do 0,6 MPa.

Można je montować w instalacjach wykonanych z tworzyw sztucznych, stali oraz miedzi, jednak nie powinno się dopuszczać do ich bezpośredniego kontaktu ze względu na różny potencjał elektrochemiczny różnych metali. Nie mogą być one montowane w pomieszczeniach wilgotnych (łazienki, baseny, pralnie). 

Grzejniki do łazienki 

Najpopularniejsze wśród grzejników łazienkowych są tzw. drabinki, które składają się przeważnie z pionowych kolektorów połączonych poziomymi rurkami. Konstrukcja ta umożliwia wygodne suszenie ręczników i odzieży oraz ogrzewanie pomieszczenia. Ponadto są proste w montażu i dają duże możliwości aranżacji łazienki, a różnorodnością kolorów oraz kształtów umożliwiają zastosowanie ich w łazience jako elementu dekoracyjnego.  

Grzejniki łazienkowe wykonywane są z wysokiej jakości rur stalowych, miedzianych lub aluminium. Mają wielostopniowe zabezpieczenia antykorozyjne oraz estetyczne pokrycie. Zabezpieczenia i lakiery muszą być najwyższej jakości, gdyż w łazienkach panuje duża wilgotność. Zwykły grzejnik płytowy w takim środowisku koroduje już po kilku miesiącach. Grzejniki do łazienek mogą mieć rozmaite powłoki: lakierowane, chromowane i metalizowane lub satynowane. Ich moc w stosunku do wielkości jest niewielka, dlatego w tym przypadku warto wybierać duże grzejniki, aby zrekompensować straty spowodowane przez przykrywające je ręczniki.

Jeżeli mamy otwartą instalację c.o., należy zwracać uwagę, czy producent dopuszcza montaż danych grzejników w takim systemie. Oferowane są również grzejniki z wbudowaną grzałką elektryczną, które mogą być zasilane z instalacji centralnego ogrzewania, a gdy c.o. nie pracuje, czyli w okresach przejściowych i latem, czerpią energię z instalacji elektrycznej i służą do suszenia ręczników oraz zapewnienia komfortu cieplnego w łazience.

[kaloryfer, grzejnik, grzejniki łazienkowe, grzejniki elektryczne, grzejniki aluminiowe, grzejniki c.o, grzejniki do łazienki, grzejniki dekoracyjne, ogrzewanie, centralne ogrzewanie]

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Na co zwracać uwagę przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego?

Mimo że obszerna oferta deweloperów jest dobrą wiadomością, to zapoznanie się z dostępnymi propozycjami wymaga czasu. czytaj dalej »


Jak urządzić łazienkę w stylu francuskim? Długo czekasz na płatność? Przyspiesz przelew za fakturę »

Co nas urzeka we Francji? Spróbujmy przenieść odrobinę francuskiego stylu do swojego domu.czytaj dalej » Chcesz teraz otrzymać przelew? Wystarczy, że wyślesz fakturę! Sprawdź » czytaj dalej »


Tego na pewno nie wiedziałeś o malowaniu elewacji » Dobra jakość powietrza w pomieszczeniach - jak ją zapewnić?
Malowanie elewacji to proces który przeprowadzamy raz na kilkanaście lat. Jest on zarówno czasochłonny jak i dość kosztowny. Dlatego... czytaj dalej » Wysoka jakość powietrza, równowaga termiczna ciała, brak lokalnego dyskomfortu (np. odczuwalny strumień powietrza) oraz hałasu to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. czytaj dalej »

Co można zbudować z betonu komórkowego, a co z silikatów?

Różnią się one nie tylko ceną czy marką, ale przede wszystkim właściwościami i parametrami technicznymi. Każdy z nich ma określone zalety, ale też i słabsze strony. czytam dalej »


Te materiały przyspieszą i ułatwią Twoją pracę » Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 10 000 zł dotacji!

Stare powiedzenie, że czas to pieniądz, jest dziś aktualne na budowach jak nigdy dotąd, zarówno przy wznoszeniu domu jednorodzinnego, jak i...czytaj dalej » Dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach "Czyste Powietrze"czytaj dalej »


Komin ceramiczny czy stalowy? Łączniki i gniazda - zobacz ich najnowsze funkcje »
Komin jest nieodłączną częścią domu od wielu wieków. Mimo że przy codziennej eksploatacji budynku często się o nim zapomina, stanowi on niezbędny element większości systemów ogrzewania. czytaj dalej » Subtelny design, modyfikacja pazurków, nowe kolory ramek... czytaj dalej »

Czym są panele winylowe i co je wyróżnia?

To podłoga w dużej mierze buduje styl i prestiż pomieszczenia. Dlatego, jeśli remontujesz dom, dobrze przemyśl jej wykończenie. czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Aktualny numer

2/2019
Ekspert Budowlany 2/2019
W numerze m.in.:
  • - Dachy płaskie i zielone - budowa, termo- i hydroizolacja
  • - Nowoczesne kleje do płytek

Forum

lionsense  | 
23-04-2019, 19:29
 | 
1
lionsense  | 
23-04-2019, 19:18
 | 
1
lionsense  | 
23-04-2019, 19:15
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
123
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
97
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl