Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Grzejniki stalowe, aluminiowe czy żeliwne - przegląd rozwiązań

Grzejniki stalowe, aluminiowe czy żeliwne - przegląd rozwiązań
Grzejniki stalowe, aluminiowe czy żeliwne - przegląd rozwiązań
Fot. www.pixabay.com

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna, ponieważ wiele jest czynników decydujących o wyborze konkretnego grzejnika. Przede wszystkim ważne są parametry techniczne, m.in. moc, pojemność wodna, odporność na korozję, wytrzymałość na ciśnienie. Podczas zakupu warto również uwzględnić okres gwarancyjny. Przy wyborze grzejnika istotne są również kwestie estetyczne - kształt, forma i kolor oraz dopasowanie go do stylu i charakteru wnętrza. Przy zakupie grzejnika warto skorzystać z porady fachowca - instalatora, który wskaże urządzenie o odpowiednich parametrach.

Producenci oferują wiele rozwiązań, co rodzi sporo dylematów podczas zakupu. Należy mieć na uwadze, że nie wszystkie grzejniki mogą pracować z każdą instalacją c.o. Znaczenie ma źródło zasilania - czy jest nim kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy czy pompa ciepła, a może ciepło z sieci i czy jest to instalacja nisko- czy wysokotemperaturowa. Zatem warto mieć świadomość, jakie są rodzaje grzejników i dla jakich warunków są polecane. 

Dowiedz się: Ile kosztuje instalacja c.o.?

W zależności od przyjętego kryterium grzejniki możemy dzielić na różne rodzaje:

  • ze względu na materiał wykonania: aluminiowe, żeliwne, stalowe;
  • ze względu na sposób oddawania ciepła: konwekcyjne, promieniujące;
  • ze względu na budowę: płytowe, żeberkowe, członowe.

Osobną grupę stanowią grzejniki łazienkowe oraz dekoracyjne, które mogą przybierać różne formy, nadające pomieszczeniu atrakcyjny wygląd.

Moc grzejnika

Producenci w opisie technicznym urządzenia podają moc dla różnych parametrów zasilania, np. 670 W dla 75/65/20°C, gdzie 75°C to temperatura zasilania, 65°C - powrotu, a 20°C - wewnętrzna pomieszczenia. Dla łazienki natomiast przyjmuje się wewnętrzną temperaturę obliczeniową min. 24°C, a nie 20°C. 

Po drugie: ciepło

Ciepło do otoczenia dociera na dwa sposoby: przez konwekcję (przepływające przez grzejniki  powietrze ogrzewa się i rozprzestrzenia w pomieszczeniu wraz z ruchem powietrza) lub przez promieniowanie (ciepło promieniuje jako fala podczerwieni do otoczenia - przedmiotów, ścian, osób). Wśród grzejników konwekcyjnych wyróżnia się: grzejniki płytowe i płytowo-konwektorowe ze stali, członowe żeliwne, aluminiowe i stalowe, rurowe z rur gładkich i ożebrowanych oraz konwektory. 

W grzejnikach promieniujących natomiast większa część ciepła dostarczana jest do pomieszczenia w postaci promieniowania podczerwonego, ogrzewającego ściany i przedmioty, które następnie oddają ciepło powietrzu. Zalicza się do nich grzejniki płaszczyznowe sufitowe, ścienne i podłogowe, taśmy promieniujące oraz promienniki podczerwieni - gazowe i elektryczne.

Większość grzejników przekazuje ciepło w obu formach, jednak jeden ze sposobów zawsze dominuje. Grzejniki podłogowe, ścienne i sufitowe  przekazują większość ciepła do otoczenia przez promieniowanie. Grzejniki płytowe i członowe oddają ciepło poprzez konwekcję i promieniowanie niemal po połowie.

Z czego grzejnik?

Z aluminium produkuje się grzejniki członowe. Wykonywane są one z profili wytłaczanych lub odlewanych ciśnieniowo, są też układy mieszane, tzn. częściowo odlewane i częściowo wykonane z profili aluminiowych. Stosuje się je w instalacjach zamkniętych i niskotemperaturowych, ale mogą też pracować w instalacjach otwartych, zasilanych kotłami małej mocy. Temperatura wody nie powinna przekraczać 90-95°C, a ciśnienie powinno być stabilne.

Mała pojemność wodna oraz dobra przewodność cieplna powodują, że współpracują one dobrze z instalacjami wyposażonymi w automatykę i zawory termostatyczne. W przypadku stosowania w jednej instalacji c.o. grzejników aluminiowych i grzejników lub wymienników oraz elementów kotła, a także rur wykonanych z miedzi, należy stosować inhibitory korozji oraz przekładki dielektryczne w miejscu łączenia miedzi z innym materiałem.

Rodzaje grzejników
Poznaj rodzaje grzejników »

Żeliwo służy do produkcji grzejników członowych. Są one trwałe, odporne na korozję oraz wysokie i zmienne ciśnienie wody zasilającej. Mają dużą pojemność wodną i dużą bezwładność cieplną oraz małe opory hydrauliczne. Dobrze współpracują z instalacjami grawitacyjnymi i tradycyjnymi kotłami na paliwa stałe, ale też gdy są zasilane z węzła sieci ciepłowniczej. Mogą być stosowane w układach otwartych i zamkniętych, do temperatury 95°C i ciśnienia 0,6 MPa. Można je łączyć ze wszystkimi rodzajami rur. Grzejniki żeliwne przeżywają obecnie renesans dzięki wysokiej jakości i estetyce wykonania oraz nowemu wzornictwu i różnej kolorystyce.

Stal wykorzystuje się do produkcji grzejników płytowych i członowych. Grzejniki stalowe płytowe produkuje się z dwóch warstw tłoczonej blachy stalowej zgrzewanej razem tak, aby wewnątrz powstały kanały przepływu wody grzejnej. Pomiędzy płytami umieszcza się ożebrowanie zwiększające powierzchnię wymiany ciepła. Dzięki małej pojemności wodnej dobrze współpracują z automatyką, pompami i armaturą. Przeznaczone są do instalacji systemu zamkniętego. Niektóre mogą być stosowane w instalacjach otwartych. Temperatura wody nie powinna przekraczać 95°C, a ciśnienie powinno być stabilne, maksymalnie do 0,6 MPa.

Można je montować w instalacjach wykonanych z tworzyw sztucznych, stali oraz miedzi, jednak nie powinno się dopuszczać do ich bezpośredniego kontaktu ze względu na różny potencjał elektrochemiczny różnych metali. Nie mogą być one montowane w pomieszczeniach wilgotnych (łazienki, baseny, pralnie). 

Grzejniki do łazienki 

Najpopularniejsze wśród grzejników łazienkowych są tzw. drabinki, które składają się przeważnie z pionowych kolektorów połączonych poziomymi rurkami. Konstrukcja ta umożliwia wygodne suszenie ręczników i odzieży oraz ogrzewanie pomieszczenia. Ponadto są proste w montażu i dają duże możliwości aranżacji łazienki, a różnorodnością kolorów oraz kształtów umożliwiają zastosowanie ich w łazience jako elementu dekoracyjnego.  

Grzejniki łazienkowe wykonywane są z wysokiej jakości rur stalowych, miedzianych lub aluminium. Mają wielostopniowe zabezpieczenia antykorozyjne oraz estetyczne pokrycie. Zabezpieczenia i lakiery muszą być najwyższej jakości, gdyż w łazienkach panuje duża wilgotność. Zwykły grzejnik płytowy w takim środowisku koroduje już po kilku miesiącach. Grzejniki do łazienek mogą mieć rozmaite powłoki: lakierowane, chromowane i metalizowane lub satynowane. Ich moc w stosunku do wielkości jest niewielka, dlatego w tym przypadku warto wybierać duże grzejniki, aby zrekompensować straty spowodowane przez przykrywające je ręczniki.

Jeżeli mamy otwartą instalację c.o., należy zwracać uwagę, czy producent dopuszcza montaż danych grzejników w takim systemie. Oferowane są również grzejniki z wbudowaną grzałką elektryczną, które mogą być zasilane z instalacji centralnego ogrzewania, a gdy c.o. nie pracuje, czyli w okresach przejściowych i latem, czerpią energię z instalacji elektrycznej i służą do suszenia ręczników oraz zapewnienia komfortu cieplnego w łazience.

[kaloryfer, grzejnik, grzejniki łazienkowe, grzejniki elektryczne, grzejniki aluminiowe, grzejniki c.o, grzejniki do łazienki, grzejniki dekoracyjne, ogrzewanie, centralne ogrzewanie]

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Szukasz wysokoenergooszczędnych okien?

drewno na tarasie

Dla poprawy izolacyjności cieplnej w oknach stosuje się wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym (argonem), ciepłe ramki dystansowe i specjalny system uszczelek... czytaj dalej »

 


Pomysł na dach w stylu skandynawskim » Chcesz zwiększyć bezpieczeństwo swojego domu?
Takie pokrycie dachu nie tylko cieszy oko estetycznym wyglądem, ale przede wszystkim zapewnia komfort i bezpieczeństwo mieszkańcom. czytaj dalej » Aby zapewnić kompleksową ochronę pomieszczeń, a przede wszystkim mieszkańców, warto zaopatrzeć się w te urządzenia... czytaj dalej »

 


Czego użyć do wykonania szczelnej izolacji balkonu?

Istotnym elementem współczesnych powłok hydroizolacyjnych, pełniących znacznie bardziej złożone funkcje niż w przeszłości, są dziś także walory estetyczne i mechaniczne. czytam dalej »

 


Jak odprowadzać wodę zanieczyszczoną i ścieki sanitarne? Blachodachówka panelowa - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Sposób odprowadzania ścieków jest jednym z najstarszych problemów, z jakim ludzie zmagają się od czasów stworzenia wspólnych osad...czytaj dalej » Blachodachówki panelowe to stosunkowo nowe rozwiązanie, jednak zwolenników ich stosowania jako pokrycie dachowe ciągle przybywa.czytaj dalej »

 


Jak gromadzić i wykorzystywać wodę deszczową?

Zbiorniki naziemne mogą mieć różne kształty, kolory i pojemności, wykonane mogą też być z różnych materiałów, ale w warunkach polskich... czytaj dalej »


Nowość na polskim rynku. Wybierz farbę do kuchni, łazienki i piwnicy » Jak wykrywać wadliwe miejsca w instalacjach?
Zobacz ofertę farb do wnętrz o bardzo dobrym efekcie krycia czytaj dalej » Nawet minimalne anomalie temperaturowe występujące w trudnodostępnych lub niebezpiecznych strefach instalacji przemysłowych mogą zostać precyzyjnie wychwycone z bezpiecznej odległości dzięki... czytaj dalej »

 


Szukasz energooszczędnego oświetlenia, które świetnie wygląda?

energooszczędne oświetlenie

Zobacz jak szerokie możliwości  efektywnego oświetlenia wnętrz daje technologia LED. Ogranicz koszty zużycia energii nie rezygnując z ciekawego designu ... czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Sofa modułowa Blues

Wybór wygodnych mebli, a zwłaszcza sofy do salonu to nie lada wyzwanie. Powinna być ładna, praktyczna i wygodna, praktyczna. Dobrym rozwiązaniem będą sofy modułowe, które pozwolą dowolnie zestawiać...

Aktualny numer

4/2018
Ekspert Budowlany 4/2018
W numerze m.in.:
  • - Pomysły na przedpokój
  • - Farby inne niż wszystkie

Forum

goodbiznes  | 
22-10-2018, 17:12
 | 
1
Bobi  | 
22-10-2018, 11:37
 | 
1
RemKrak  | 
20-10-2018, 12:11
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
119
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
114
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
93
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.

Ciekawe strony

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl