Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Efektowne wykończenie komina panelami stalowymi. Wykonanie krok po kroku

Panele Karo
Panele Karo
Fot. Blachy Pruszyński

Komin jest jednym z najbardziej widocznych elementów dachu. Zamiast starać się go ukryć, warto wykończyć go w oryginalny sposób, aby stał się ozdobą dachu.

Po sposobie wykończenia komina można poznać kunszt dekarza. Warto więc nie tylko właściwie wykonać pokrycie wokół przejścia komina przez dach, lecz także starannie dopracować każdy najmniejszy detal, nawet kierunek zagięcia blachy przy twardej obróbce.

Do obłożenia ścianek komina, szczególnie spalinowego, należy wybierać nieprzypadkowe materiały, pamiętając, że pracuje on w szczególnych warunkach. Od wewnątrz działa na niego wysoka temperatura spalin, od zewnątrz z kolei narażony jest na szkodliwe działanie niskiej i wysokiej temperatury (i jej zmiany), deszczu, śniegu, słońca i wiatru. Sprawiają one, że ta wystająca ponad połać część niszczy się szybciej niż inne elementy budynku.

Przeczytaj też: Wentylacja grawitacyjna - dlaczego jest tak ważna?

Dlatego warto zastosować produkty trwałe, a jednocześnie niepalne i nietopliwe. Wszystkie te wymagania spełniają wykonane z blachy stalowej powlekanej panele Karo firmy Blachy Pruszyński. Ich dodatkowym atutem jest ponadczasowy wygląd, który wpisuje się w obowiązujące trendy w architekturze - prostą bryłę budynków z dachem krytym tradycyjnym pokryciem, jakim jest blacha płaska łączona na rąbek stojący. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Panele są na tyle uniwersalne, że łatwo je dopasować do niemal każdego innego pokrycia. Panele dostępne są jako całe w trzech rozmiarach - 555x555 mm, 345x345 mm i 245x245 mm (najbardziej odpowiedni do wykończenia ścian komina) oraz startowe, które ograniczają przycinanie elementów. Dla ułatwienia montażu każdy z paneli ma wykonane na dwóch bokach zagięcia o szerokości 2 cm i specjalne nacięcia do zaczepiania haftr. 

Jak przygotować konstrukcję wsporczą krok po kroku?

Sam montaż paneli nie jest skomplikowany, ale pod warunkiem, że zostanie odpowiednio przygotowany stelaż do ich mocowania. To rozwiązanie wymaga ingerencji w konstrukcję komina.

Pracę zaczyna się jeszcze zanim zostanie ułożone na dachu pokrycie, czyli na etapie wykonywania warstwy wstępnego krycia. Do każdej ze ścian komina mocuje się metalowe profile - kątowniki 10x10 mm, odsuwając je od komina na jednakową odległość co najmniej 3 cm. Do mocowania profili używa się kołków rozporowych o długości 60 mm, w rozstawie co 150-200 mm. Jeśli komin jest szeroki, konieczne jest usztywnienie stelaża w połowie jego wysokości. Stosuje się do tego płaskowniki, które montuje się do kątowników za pomocą wkrętów do blachy.

Przestrzeń między kominem a stelażem wypełnia się odpowiednio przyciętą skalną wełną mineralną. Przy starych remontowanych kominach warto zastosować wełnę przeznaczoną do kominków, grubości 3-4 cm. Nie wolno stosować zwykłej budowlanej wełny do ocieplania ścian zewnętrznych budynków, ponieważ nie ma odpowiednich właściwości. Wełna do izolacji komina to najczęściej płyty, do których przyklejona jest (klejem wysokotemperaturowym) folia aluminiowa. Płyty docina się, dopasowując do kształtu i wymiarów ścian komina. Następnie układa się je folią aluminiową na zewnątrz (to ogranicza nagrzewanie się kolejno układanych warstw) i montuje przy użyciu kołków ze stali nierdzewnej lub przykleja za pomocą wysokotemperaturowej zaprawy klejącej. Aby uniknąć szczelin, przez które zanieczyszczenia mogą się przedostawać na zewnątrz, należy dobrze spasować płyty i szczelnie je ze sobą połączyć. Na każdej krawędzi przykleja się wysokotemperaturową samoprzylepną taśmę aluminiową tak, aby zachować ciągłość łączeń folii aluminiowej pokrywającej płyty. 

Następnym etapem jest montaż sztywnego poszycia. Do stelaża mocuje się płyty OSB o grubości 12 mm (przy kominach o większych rozmiarach odpowiednio grubszych). Ze względu na wymagania przeciwpożarowe nie powinno się stosować zwykłych ogólnodostępnych płyt, lecz ich specjalnej niezapalnej odmiany, która uzyskała klasyfikację ogniową B, S2, D0 i jest zaliczona do grupy materiałów NRO (nierozprzestrzeniających ognia). 

Płyty docina się, dopasowując ich wymiary do stelaża. Następnie mocuje się je wkrętami montażowymi o średnicy 30 mm i długości 40 mm. Obudowę z płyt osłania się od zewnątrz membraną dachową. Jej pasy mocuje się zszywkami do sztywnego poszycia. Ważne, aby membrana sięgała do warstwy wstępnego krycia. Dolną jej część układa się tak, aby od góry zakrywała membranę lub papę wstępnego krycia, wywiniętą do góry na ściany komina (z wodą) i mocuje do niej taśmą stosowaną do zaklejania zakładów.Następnie układa się pokrycie dachowe z przodu komina i wykonuje obróbkę komina - kolejno z przodu, obydwu boków i na końcu z tyłu. Dopiero wtedy można zacząć wykańczanie konstrukcji panelami.

Mocowanie paneli krok po kroku

Wykańczanie komina zaczyna się od przedniej jego ścianki. Panele montuje się od dołu do góry. W pierwszym rzędzie stosuje się panele startowe, w następnych - całe. Elementy w kolejnych rzędach przesuwa się względem siebie o połowę szerokości. 

Każdy z paneli mocuje się do sztywnego poszycia systemowymi haftrami. Z jednej strony mają one odpowiednio uformowane zagięcie, które zahacza o zagięcie panela, a z drugiej -pięć fabrycznie wykonanych otworów, przez które przykręca się je do sztywnego poszycia za pomocą wkrętów samowiercących typu torx. Każda haftra musi być mocowana co najmniej dwoma wkrętami - najbardziej zewnętrznym i środkowym. 

Po wykonaniu pierwszego rzędu przechodzi się na ścianki boczne. Panele u dołu i przy narożach wymagają docięcia. Najpierw trzeba zaznaczyć miejsca cięcia. Następnie przycina się je ręcznie nożycami do blachy. 

Panele w kolejnych rzędach zahacza się o górną część tych położonych niżej. Dzięki temu zachodzą na siebie z każdej strony na 2 cm, tworząc efekt łuski. Najwyższy rząd wykonuje się z paneli odpowiednio dopasowanych (dociętych lub zagiętych). Element przeznaczony do cięcia przygotowuje się podobnie jak te układane przy narożach. 

Blachę wymagającą zagięcia najpierw wstępnie formuje się na giętarce, a później nadaje jej ostateczny kształt (załamanie do potrzebnego kąta) ręcznie, przy użyciu cęgów dekarskich lub kleszczy do gięcia blach. 

Ostatnim etapem jest wykończenie naroży i górnych krawędzi listwami. Ich kształt dobiera się dowolnie. Najefektowniej wyglądają listwy ścięte pod kątem 45° i przechodzące do kąta prostego. Mocuje się je do sztywnego poszycia przez ułożone już panele, stosując wkręty samowiercące do blachy. Panele Karo oferowane są w każdej powłoce i kolorze dostępnych w ofercie producenta.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  1
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Czy Twoja skrzynka z narzędziami jest kompletna?

Skrzynka z narzędziami to niezbędna rzecz w każdym domu. Niezależnie od tego, czy raz na ruski rok musimy naprawić cieknący zlew, czy może regularnie przeprowadzamy mniejsze i większe remonty...

Czytaj dalej »

Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Łazienka z prysznicem – aranżacje i pomysły »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »


Rabat 10% tylko dla naszych czytelników!

Kod promocyjny: 8184b dla użytkowników portalu ekspertbudowlany.pl. Odbierz 10% rabatu na zakupy w markecie budowlanym

Skopiuj kod i skorzytaj »


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Łazienka z prysznicem – aranżacje i pomysły »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Jaka powinna być odzież robocza?

Co jest kluczowe w kontekście ochrony przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi? czytaj dalej »


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Szukasz sprawdzonych okien w dobrych cenach? Sprawdź »

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Tu kupisz okna z najlepszą szybą na świecie!czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Aktualny numer

4/2019
Ekspert Budowlany 4/2019
W numerze m.in.:
  • - Energooszczędne kotły kondensacyjne
  • - Jak dopasować bramę garażową?

Forum

Mika8507  | 
17-08-2019, 20:26
 | 
1
RemKrak  | 
17-08-2019, 16:49
 | 
1
RemKrak  | 
17-08-2019, 16:45
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
100
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl