Honter EXY Spray 09 - optymalny system pian natryskowych

Izolacja poddasza
Izolacja poddasza
Fot. HONTER Company Polska

Od razu nasuwa się wątpliwość, bo w końcu jak wiadomo, rozwiązania naprawdę uniwersalne w przyrodzie, ani w technice nie występują, a jeżeli coś usiłuje być do wszystkiego to przeważnie jest do niczego. Stąd od razu sprostowanie EXY Spray 09 to system optymalny dla izolacji termicznej poddaszy, dla innych zastosowań Honter opracował oddzielne, wyspecjalizowane systemy. I tu z kolei nasuwa się pytanie, dlaczego optymalny? Odpowiedź można zamknąć w kilku zdaniach, albo nawet tabelce parametrów technicznych, ale żeby było to zrozumiałe nie tylko dla fachowców z branży budowlanej, należy nieco bliżej przyjrzeć się właściwościom tej pianki natryskowej.

Jakie zastosowanie ma pianka natryskowa EXY Spray 09

Pianka natryskowa EXY Spray 09 to system otwartokomórkowy, w branży nazywany pianką lekką w przeciwieństwie do ciężkiej, zamkniętokomórkowej. Oznacza to, że liczba komórek otwartych w budowie tej pianki izolacyjnej znacznie przewyższa liczbę komórek zamkniętych. Takie ukształtowanie jej struktury nadaje jej szereg właściwości niezwykle korzystnych dla izolacji termicznej poddaszy, szczególnie mieszkalnych.

ParoprzepuszczalnośćIzolacja poddasza Honter

Jedną z kluczowych cech systemu otwartokomórkowego pianki natryskowej EXY Spray 09 jest to, że wykonanie z niej izolacje cechuje paroprzepuszczalność. Dzięki tej właściwości izolacja termiczna nie zatrzymuje wody wewnątrz zaizolowanej nią przestrzeni, a tym samym nie powoduje gromadzenia się alergenów ani powstawania pleśni. Mówiąc potocznie, taka pianka natryskowa oddycha, co jest bardzo pożądane w przestrzeniach mieszkalnych nie tylko na poddaszach.

Właściwości mechaniczne

Pianka natryskowa EXY Spray 09 charakteryzuje się niewielką gęstością. To również jest cecha korzystna dla izolacji poddasza, gdyż pozwala uniknąć niepotrzebnego obciążenia konstrukcji budynku. Warto przy tym przyjrzeć się, jak wypada pianka firmy Honter w porównaniu z innymi. Otóż gęstość EXY Spray 09 wynosi około 10 kg/m3, podczas gdy przeciętna wartość tego parametru dla pian otwartokomórkowych zawiera się w granicach 14-15 kg/m3. O ile wszystkie podane wartości są na tyle niewielkie, aby nie powodować niepotrzebnych obciążeń, to o połowę mniejsza gęstość pianki firmy Honter przekłada się pozytywnie na zachowanie elastyczności. A więc nawet po natryśnięciu na wilgotne więźby, czyli pracującą konstrukcję, pianka EXY Spray 09 nie odrywa się od elementów konstrukcyjnych ani nie pęka, czyli eliminuje problem powstawania mostków termicznych w trakcie użytkowania.

Ocieplanie pddaszaDokładność

Również sama metoda nanoszenia pianki EXY Spray 09 stanowi wartość dodaną podczas izolacji poddasza. Dzięki temu, że pianka firmy Honter jest natryskiwana spenetrowane zostają wszystkie trudno dostępne zakamarki. Taki przebieg procesu eliminuje przerwy w izolacji, a więc miejsca w których nie dość, że mogłaby się gromadzić wilgoć, to jeszcze stanowiłyby wadę konstrukcyjną jako mostek termiczny. Zostaje więc ciągłość izolacji, czyli cały natryśnięty materiał ma identyczne właściwości.

Trwałość

Trwałość pianki natryskowej izolacyjnejJedynym rzetelnym wskaźnikiem trwałości pianki natryskowej jest badanie lambdy w czasie, czyli tzw. lambdy starzeniowej po 175 dniach. Firma Honter jako jedna z dwóch dostępnych na rynku europejskim zainwestowała w te rygorystyczne badania, dzięki temu może dać aż czterdziestoletnią gwarancję niezmienności właściwości izolacyjnych pianki w systemie EXY Spray 09. Ze względu na wymagane do przeprowadzenia tego badania próbki, efektem "ubocznym" tych badań jest uzyskanie dowodu na stabilność właściwości takich jak gęstość i przenikalność cieplna nie tylko w czasie, ale także przekrojowo w próbkach z różnych natrysków.

Jakość wykonania

Izolacja poddasza HonterKażda pianka natryskowa ma swoją specyfikę zachowania podczas aplikowania na izolowane powierzchnie. Z tego powodu wymaga odpowiedniego poziomu doświadczenia i wyszkolenia od wykonawców. Dlatego pianki izolacyjne firmy Honter wykonywane są tylko przez fachowców autoryzowanych przez ich producenta po odbyciu adekwatnego szkolenia i tylko pod warunkiem wykorzystania sprzętu zaprojektowanego specjalnie z myślą o systemach Honter. Zespół wykwalifikowanych natryskiwaczy wyszkolonych w użyciu sprzętu natryskowego dostosowanego do tego systemu jest w stanie w ciągu dnia roboczego pokryć pianką izolacyjną aż do 300 m2.

Ekonomia

Czynnik ekonomiczny zawsze ma wpływ na wybór zastosowanych materiałów budowlanych. Pianka natryskowa firmy Honter EXY Spray 09 to system premium. jest to piana na amerykańskiej licencji, produkowana na rynek europejski z zachowaniem wszelkich standardów jakości na terenie Niemiec. Pozornie zakup tańszego rozwiązania niż system premium, jakim jest produkt firmy Honter wydaje się ekonomicznie uzasadnioną decyzją, pomimo, że prowadzi tylko do nieznacznych oszczędności. Jeżeli jednak wziąć pod uwagę wspomniany współczynnik lambdy starzeniowej oraz wyjątkową elastyczność, okazuje się, że systemy firmy Honter są znacznie bardziej opłacalne w perspektywie czasu, ponieważ praktycznie dożywotnio nie będą wymagały wymiany.

EXY FOAM 09

HONTER Logo

HONTER Company Polska

Ul. Głogowska 31/33
60-702 Poznań

OBSŁUGA KLIENTA
Tel.: 793 581 581
info@honter.pl
www.honter.pl

Biuro handlowe:
61-441 Poznań
ul. 28 Czerwca 1956 r nr 406

[izolacja poddasza, izolacja dachu, pianka natryskowa, izolacja natryskowa, wydajność cieplna budynku, Honter, Exy spray 09]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  7
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
Keram / 28-09-2018, 06:37

My zdecydowaliśmy się na ocieplenie poddasza pianką i nie żałujemy. Brak mostków termicznych, dużo szybciej niż watą, jedyny minus to wyższa cena.

   1 / 1   

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Forum

dagmara123  | 
17-09-2019, 22:12
 | 
1
dagmara123  | 
17-09-2019, 22:11
 | 
1
dagmara123  | 
17-09-2019, 22:10
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
91
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl