EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Kiedy technologia chroni zdrowie fachowca - innowacyjne narzędzia ręczne

Wiha Polska | 2018-09-24
Kiedy technologia chroni zdrowie fachowca - innowacyjne narzędzia ręczne
Fot. Wiha Polska

Kiedy technologia chroni zdrowie fachowca - innowacyjne narzędzia ręczne


Fot. Wiha Polska

Przyjmuje się, że choroby układu mięśniowo-szkieletowego, na które najczęściej narażeni są m.in. elektrycy i instalatorzy, stanowią w Polsce około 4% wszystkich chorób zawodowych. To stosunkowo niewielka liczba, choć w połączeniu ze schorzeniami parazawodowymi składają się już na 14% przyczyn absencji w pracy. Problemu nie warto bagatelizować, zwłaszcza, że uszczerbkowi na zdrowiu najczęściej towarzyszą straty czysto finansowe związane ze zwolnieniami lekarskimi czy kosztami leczenia i rehabilitacji. Na rynku narzędzi ręcznych pojawiają się kolejne innowacyjne rozwiązania bezpieczne dla wykonawców. Na jakie rozwiązania warto zwrócić szczególną uwagę?

PR

Problemy z wykonywaniem codziennych prac manualnych to prawdziwa bolączka elektryków, mechaników, instalatorów czy wykonawców budowlanych. Kiedy charakter pracy wymaga silnego zaangażowania mięśni pleców, prędzej czy później każdy z nich odczuje nieprzyjemne kłucie w okolicach odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Dyskomfort może szybko przerodzić się w chroniczny ból, a stąd już krótka droga do choroby zawodowej, uciążliwej rehabilitacji, a w konsekwencji wydłużającej się nieobecności w pracy.

Elektrycy i instalatorzy, którzy każdego dnia przez długie godziny wykonują setki identycznych ruchów ręką, dodatkowo narażeni są na choroby układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak zespół bolesnego barku, zespół cieśni nadgarstka czy zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, potocznie nazywane syndromem łokcia tenisisty.

"Przeciążenie przyczepionych do łokcia mięśni to kłopot nie tylko dla Rogera Federera. Z problemem zetknąć może się każdy, kto wykonuje częste, półobrotowe ruchy nadgarstka, szczególnie gdy towarzyszy im silny zacisk ręki. Ból w okolicach zewnętrznej strony łokcia to sygnał, że najwyższy czas zadbać o to, co najcenniejsze: nasze zdrowie" - ostrzega Wojciech Gradowski, ekspert z firmy Wiha. 

Dowiedz się więcej >>

speedE® - wygoda wkrętarki, precyzja wkrętaka

Remedium na problem bolących mięśni jest zastosowanie narzędzi elektrycznych, które "wyręczają nas" przy najbardziej uciążliwych czynnościach. Niestety, nie każdą śrubę dokręcimy wkrętarką udarową. Czasem nie pozwoli nam na to zbyt niska precyzja momentu dokręcenia, innym razem na drodze stanie proza życia, czyli instalacja pod napięciem czy zbyt mało miejsca na operowanie dużym, nieporęcznym narzędziem. Rozwiązaniem, które w rewolucyjny sposób łączy zalety narzędzi ręcznych i elektrycznych, jest speedE® - wkrętak VDE z napędem elektrycznym marki Wiha.

"Narzędzie ułatwia pracę profesjonalnych elektryków i monterów, dbając przy tym o ich zdrowie. Zastosowana technologia wkręcania zapewnia szybszą, wydajniejszą i lepiej kontrolowaną pracę, bezpieczną zarówno dla materiału, jak i samego użytkownika" - podkreśla Wojciech Gradowski.

Wkrętak speedE® to narzędzie, które umożliwia 3-stopniowe wykonywanie połączeń śrubowych. Opracowany specjalnie w tym celu silnik elektryczny umożliwia wkręcanie śrub z maksymalnym momentem o wartości 0,4 Nm, a następnie ręczną regulację wkręcania z pełnym wyczuciem, w zakresie do 8 Nm lub do oporu. Elektryczny mechanizm precyzyjnej regulacji przenoszenia siły, w połączeniu z kontrolą momentu obrotowego, stanowi niezawodne wsparcie - zwłaszcza podczas wykonywania operacji wymagających wysokiej precyzji.

Funkcja grzechotki elektrycznej dodatkowo eliminuje konieczność ciągłego przytrzymywania narzędzia, co wpływa na ergonomię pracy. Użytkownicy korzystają w dwójnasób - osiągają swój cel przynajmniej dwa razy szybciej, w porównaniu z ręczną metodą wkręcania, oszczędzając przy tym swoją energię i dbając o zdrowie.

Dobry uchwyt to podstawa!

Mechaniczne udogodnienia to jedno, lecz na komfort i bezpieczeństwo korzystania z narzędzi ręcznych niebagatelny wpływ ma także tak "analogowy" aspekt, czyli kształt rękojeści. Do prac w środowisku suchym szczególnie przydatne są rękojeści ergonomiczne, w których uwzględniono strefy miękkie i twarde. Firma Wiha, wsłuchując się w potrzeby rynku, przeprowadziła szereg badań nad takim kształtem i ergonomią narzędzi, które pozwalają ograniczyć do minimum ryzyko występowania urazów zawodowych wśród specjalistów. W ten właśnie sposób narodziła się innowacyjna koncepcja rękojeści SoftFinish®, którą z powodzeniem zastosowano m.in. do budowy wkrętaka speedE®.

Rozwiązanie, docenione m.in. przez stowarzyszenie niemieckich lekarzy i terapeutów AGR e.V. czy kapitułę konkursu Red Dot Awards, jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, umożliwia użytkownikom wygodną, długotrwałą i przede wszystkim pozbawioną bólu pracę, także w obliczu intensywnej eksploatacji, typowej dla zastosowań specjalistycznych.

"W odróżnieniu od dostępnych na rynku narzędzi ręcznych o standardowych uchwytach, SoftFinish® oferuje cztery rozmiary rękojeści optymalnie dopasowane do ręki: małe - gwarantujące najlepszą precyzję i kontrolę oraz duże - zapewniające mocne dokręcanie, a wszystkie wykonane z przyjaznego dla skóry, specjalnego, miękkiego tworzywa" -podsumowuje Wojciech Gradowski.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.