EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak odprowadzać wodę z tarasu kompozytowego?

Fot. Taras kompozytowy w deszczu
Fot. TERASO

Fot. Taras kompozytowy w deszczu


Fot. TERASO

Piękny taras i ogród to wizytówka naszego domu. Musimy o niego dbać i zabezpieczać przed uszkodzeniami, na przykład tymi spowodowanymi nadmiernym zbieraniem się wody. Bez względu na to z jakiego materiału jest wykonany, musi być zamontowany według wytycznych budowlanych.

treść sponsorowana

Hydroizolacja tarasu płytkowego lub betonowego

Aby taras spełniał swoją funkcję i był zabezpieczony przed wilgocią należy wykonać hydroizolację. Należy już na etapie planowania budowy tarasu wybrać optymalny system hydroizolacji, biorąc pod uwagę funkcje jakie taras będzie musiał spełnić, w tym tolerancję na obciążenia oraz ewentualne czynniki destrukcyjne. Ogromnie ważny jest też sam schemat konstrukcji tarasu, zwłaszcza to, w jaki sposób będzie dopasowany do pozostałych elementów budynku, w tym do ścian sąsiadujących.

Sam materiał, z którego zostanie stworzona powierzchnia użytkowa również nie jest bez znaczenia. Przy tarasach płytkowych, betonowych lub nawet kamiennych zaleca się zastosowanie jednego z dwóch poniższych rozwiązań.

Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów >>

Powierzchniowe odprowadzenie wody, które związane jest z wykonaniem uszczelnienia zespolonego, czyli podpłytkowego. Cała woda opadowa jest odprowadzana na zewnątrz po warstwie użytkowej. Zaletą tego rozwiązania jest prostota: na płytę konstrukcyjną, wykonaną ze spadkiem, układa się izolację ze specjalnego materiału (np. maty lub folii uszczelniającej), następnie wykonuje się okładzinę.

Hydroizolacja tarasu

Hydroizolacja tarasu

Drenażowe odprowadzenie wody, czyli wykonane pod warstwą termoizolacji. Część wody opadowej wnika w specjalną wodoprzepuszczalną warstwę i jest usuwana poza obręb konstrukcji. To rozwiązanie wiąże się z zastosowaniem dodatkowych okapników z otworami odprowadzającymi wodę.

Warto wiedzieć!

Jest jeszcze trzecia możliwość: system drenażowy w postaci kratki odbierającej wodę opadową i odprowadzającej ją do rur spustowych.

Jest to jednak mniej popularne rozwiązanie, ponieważ wielu właścicielom tarasu nie odpowiada montowanie kratki na powierzchni tarasu.

Odprowadzanie wody z tarasu kompozytowego

Po pierwsze, nie ma mowy o skutecznym odprowadzaniu wody z tarasu bez zadbania o odpowiedni spadek w kierunku okapu – powinien on wynosić około 2%. Brak spadku może spowodować tworzenie się kałuż na tarasie, a nawet podciekanie wody przez ściany budynku, co doprowadzi do ich degradacji i pojawienia się grzyba we wnętrzu domu.

Fot. Teraso. Odprowadzanie wody z tarasu kompozytowego

Fot. Teraso. Odprowadzanie wody z tarasu kompozytowego

Po drugie, ważną kwestią jest uszczelnienie styku ściany budynku z tarasem. Idealnie będzie zastosować tutaj model dostawiania tarasu do domu – wówczas izolację stanowić będzie warstwa ocieplenia, dodatkowo zabezpieczona chociażby tzw. folią w płynie.

Po trzecie, i od tego należałoby rozpocząć… Przy wyborze materiału na taras trzeba zwrócić uwagę na jego odporność na wilgoć. Deski kompozytowe Teraso są niewrażliwe na działania wody, tę właściwość zawdzięczają PVC, które mają w składzie w 50%. Nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać impregnatem, tak jak bywa to w przypadku desek z drewna naturalnego, które by były „wodoodporne” należy regularnie wspierać odpowiednimi preparatami. Dowiedz się więcej >>

Deski kompozytowe – ideał na lata

Budowa tarasu z kompozytu nie jest ani trudna ani czasochłonna. Mając na uwadze odpływ wody należy pamiętać o kilku wskazówkach. Deski kompozytowe oczywiście należy ułożyć na stabilnej podbudowie – może to być płyta betonowa, ale równie dobrze kostka brukowa czy konstrukcja stalowa. Taki podkład należy przygotować z około 3-5mm spadem na 1m.

Rys. Teraso. Instrukcja montażu deski Teraso Modern

Rys. Teraso. Instrukcja montażu deski Teraso Modern

Ogromnie ważną kwestią są tzw. szczeliny dylatacyjne. Trzeba zachować około 1-centymetrową przerwę między tarasem a ścianą budynku, do którego konstrukcja będzie przylegała. Deski tarasowe nie powinny ściśle do siebie przylegać, zaleca się zachowanie dylatacji na łączeniach, powinno to być min. 6mm.

Swobodny odpływ wody spod samej konstrukcji zapewnią szczeliny dylatacyjne między legarami, zaleca się tutaj przerwy ok 10mm. Dobrym rozwiązaniem będzie także zastosowanie podkładek gumowych, które należy ułożyć pod legarami, to z kolei poprawi, nie tylko samo odprowadzanie wody, ale także wentylację powietrza.

Fot. Teraso. Ułożenie desek Teraso

Fot. Teraso. Ułożenie desek Teraso

Jak to w życiu bywa: zawsze lepiej jest zapobiegać problemom, niż się później z nimi męczyć. Jeśli nie masz jeszcze tarasu, to zdecydowanie zalecamy wybór lekkiej konstrukcji z deski kompozytowej firmy Teraso. Szeroka oferta kolorów i faktur, najwyższa jakość materiału, prosty montaż, w tym jasne zasady związane z odprowadzaniem wody, pozwolą na stworzenie Twojego wymarzonego tarasu.

TERASO Sp. z o .o. Sp.k.
Ul. Łagiewnicka 25
41-902 Bytom
Tel. 32 724 01 22
E-mail: [email protected]
www.teraso.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • danuta.p danuta.p, 29.10.2018r., 14:50:33 Taka "deska" to dobre rozwiązanie. Wygląda dosyć naturalnie, a jest super praktyczna właśnie w przypadku deszczu
  • dalia dalia, 14.11.2018r., 10:02:27 jak jest mokro to taki taras jest b. śliski? wiesz?
  • Janek Janek, 10.12.2020r., 10:45:36 Koleżanka ma taras kompozytowy i mówiła, że sliski jest. Ja zamowiłem betonowe płyty na taras z Kost-Bet z powłoką Pro-Tech, która zapobiega ślizganiu i nie niszczy się tak. To lepsze rozwiązanie.

Najnowsze produkty i technologie

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.