Wilo Stratos MAXO - optymalizacja pracy instalacji

Wilo Stratos MAXO
Wilo Stratos MAXO
Fot. Wilo

Zastosowanie pompy obiegowej w instalacjach centralnego ogrzewania jest powszechnie uznawane za najskuteczniejszy sposób transportu ciepła do poszczególnych odbiorników.

Od 2013 r., wraz z wejściem w życie rozporządzenia dotyczącego efektywności energetycznej pomp bezdławnicowych, w instalacjach grzewczych i chłodniczych niezbędne jest stosowanie pomp charakteryzujących się płynną regulacją prędkości obrotowej, w zależności od zmiennych warunków przepływowych w instalacji. Tym samym możemy mówić o znacznie lepszych parametrach energetycznych, o ile instalacja pracuje w sposób właściwy.

Poprawna praca instalacji to taka, w której pompa ustawiona jest na projektowe straty ciśnienia, a poszczególne odbiorniki i sekcje w instalacji na odpowiednie przepływy - nie większe niż nominalne obliczeniowe. W przypadku błędnego "podzielenia" przepływów dochodzi do sytuacji, w której przez pierwsze odbiorniki przepływa większa ilość wody, powodując niedogrzanie dalej usytuowanych odbiorników. Tymczasowym rozwiązaniem problemu jest ustawianie pompy na większe nastawy, większe niż nominalne obliczeniowe. Niemniej jednak, taka praca znacznie zwiększa koszty eksploatacyjne, a także powoduje możliwość pojawienia się szumów przepływowych oraz szybsze zużycie pomp.

Chcąc rozwiązać ten problem, Wilo stworzyło nową innowacyjną pompę, której zadaniem jest maksymalne wsparcie wykonawcy oraz konserwatora instalacji. Stało się to możliwe dzięki rozbudowaniu systemu monitorowania i zbierania danych. Nowe pompy Wilo-Stratos MAXO mierzą rzeczywiste warunki pracy instalacji oraz pokazują swój aktualny punkt pracy. Dzięki temu, wykonawca ma możliwość na bieżąco kontrolować, czy przepływ w instalacji odpowiada założeniom projektowym oraz odpowiednio reagować, jeżeli instalacja wymaga dalszej optymalizacji.

Funkcja Dynamic Adapt Plus

Aby jeszcze skuteczniej rozwiązać problem nastawy pomp stworzono nową funkcję Dynamic Adapt Plus. Jest ona przeznaczona dla układów jednopompowych, a w szczególności modernizowanych instalacji, gdzie odnalezienie szukanego punktu pracy jest znacznie utrudnione lub całkowicie niemożliwe. Nowa funkcja regulacji automatycznie dostosowuje wysokość podnoszenia do zapotrzebowania hydraulicznego instalacji bez konieczności określania wartości zadanej. Po pierwszym uruchomieniu, pompa Wilo-Stratos MAXO wybiera punkt pracy po środku swojej charakterystyki. Nowe punkty pracy określane są po każdej zmianie natężenia przepływu. Celem tej regulacji jest wybór takiego punktu pracy, przy którym zawory pozostają w pełni otwarte, dzięki czemu w instalacji występują najmniejsze możliwe straty ciśnienia. Adaptacja do warunków zmiennego ciśnienia odbywa się w pełni automatycznie i niezależnie.

Rezultat: nawet do 20% mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną w porównaniu do pracy w trybie regulacji proporcjonalnej (Δp-v).

Funkcja Dynamic Adapt Plus

Nową pompę Wilo-Stratos MAXO wyposażono również w funkcję adaptacji i równoważenia przepływów w układach wielopompowych. Nowa, innowacyjna i energooszczędna funkcja Multi-Flow Adaptation upożliwia pompie zasilającej precyzyjnie dostosować swoją wydajność do zapotrzebowania pomp obiegów wtórnych. Pompa zasilająca odbiera informację o wymaganym natężeniu przepłwu z każdej pojedynczej pompy obiegu wtórnego, w krótkich odstępach czasu. Natężenie przepływu pompy zasilającej równe jest sumie wymaganego natężenia przepłwu wszystkich pomp obiegu wtórnego. Oznacza to, że pompa zasilająca dostarcza tylko taki przepływ, na jaki zapotrzebowanie zgłoszą pompy w obegu wtórnym. Ma to tę zaletę, że w porównaniu z regulacją Δp-c zużycie energii elektrycznej jest niższe. Co więcej, niższa temperatura powrotu optymalizuje sprawność źródła ciepła, czego pozytywnym efektem jest oszczędność paliwa. W lokalnych węzłach ciepłowniczych niższa temperatura powrotu wpływa na niezawodność pracy, ponieważ unika się załączania ogranicznika temperatury powrotu. Funkcja Multi-Flow jest odpowiedzią na problem z wyrównaniem przepływów po obu stronach wymienników.

Przykład zastosowania:

Funkcja Multi-Flow Adaptation

Polega na dynamicznym równoważeniu przepływów pomiędzy pompami pracującymi w instalacjach o różnych obiegach np. ogrzewaniu podłogowym przy ΔT=7 stopni oraz ogrzewaniu grzejnikowym przy ΔT=20 stopni.

Pomimo iż sama pompa nie zastąpi poprawnego równoważenia hydraulicznego, wprowadzając nowy produkt jakim jest pompa Wilo-Stratos MAXO, wprowadziliśmy szereg funkcjonalności, które pozwalają zoptymalizować pracę całego systemu grzewczego. Dowiedz się więcej >>

Funkcja Multi-Flow Adaptation Funkcja Multi-Flow Adaptation

 

Wilo-Stratos MAXO to wygoda komunikacji i najwyższa sprawność spośród dostępnych na rynku pomp dzięki:

  • połączeniu najnowszych osiągnięć w obszarze technologii pomiaru parametrów i innowacyjnych funkcji regulacji Dynamic Adapt Plus oraz Multi-Flow Adaptation, czyli dopasowania się do zmiennych przepływów w układach wielopompowych;
  • najwyższej na rynku sprawności energetycznej EEI ≤ 0,17 (w zależności od typoszeregu), dzięki nowym rodzajom sterowania i innowacyjnej funkcji No-Flow Stop, pozwalającej na zatrzymanie pracy pompy w przypadku wykrycia przepływu zerowego;
  • pełnej kompatybilności z istniejącymi systemami zarządzania budynkiem;
  • dwukierunkowej komunikacji między pompą a urządzeniami mobilnymi dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth oraz zintegrowanym wejściom analogowym oraz wejściom i wyjściom cyfrowym;
  • niezwykle prostej nawigacji za pomocą dostosowanego do aplikacji i potrzeb użytkownika konfiguratora parametrów;
  • intuicyjnej obsłudze dzięki czytelnemu, kolorowemu wyświetlaczowi 4,2″ i nowej technologii zielonego pokrętła;
  • zintegrowanej możliwości sterowania układami wielopompowymi poprzez najnowszy interfejs komunikacyjny Wilo-Net;
  • możliwości rozbudowy o dodatkowe moduły komunikacyjne Wilo-CIF do łatwej integracji z systemami BMS.
KONTAKT

WILOWilo Polska Sp. z o.o. (Centrala)
ul. Jedności 5, 05-506 Lesznowola
tel.: 22 702 61 61
fax: 22 702 61 00

e-mail:
www.wilo.pl


[Wilo Stratos MAXO ,wilo polska,wilo,pompy ciepła,Funkcja Multi-Flow Adaptation,Funkcja Dynamic Adapt Plus]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk »

drewno na tarasie

Prace wykończeniowe lub remontowe wiążą się m.in. z czynnościami takimi jak: przygotowanie do malowania, malowanie, tynkowanie, szpachlowanie czy szlifowanie. Wszystkie łączy jedno - pozostawiają po sobie duże ilości pyłu. czytaj dalej »

 


Tworzymy raport dla Polski. Wypełnij ankietę » Chcesz zwiększyć bezpieczeństwo swojego domu?
Zarówno raporty, jak i narzędzia online dają wgląd w sektor budowlany różnych krajów europejskich. 50-stronicowy raport, w skondensowany sposób charakteryzuje sektor budowlany pojedynczego kraju. czytaj dalej » Aby zapewnić kompleksową ochronę pomieszczeń, a przede wszystkim mieszkańców, warto zaopatrzeć się w te urządzenia... czytaj dalej »

 


Czego użyć do wykonania szczelnej izolacji balkonu?

Istotnym elementem współczesnych powłok hydroizolacyjnych, pełniących znacznie bardziej złożone funkcje niż w przeszłości, są dziś także walory estetyczne i mechaniczne. czytam dalej »

 


Jak rozpoznać prawdziwą płytkę klinkierową? Blachodachówka panelowa - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Trzeba mieć pewność, że używamy prawdziwego klinkieru, a nie jedynie materiału o takiej nazwie. Jak więc rozpoznać, że nie mamy do czynienia z udaną podróbką?czytaj dalej » Blachodachówki panelowe to stosunkowo nowe rozwiązanie, jednak zwolenników ich stosowania jako pokrycie dachowe ciągle przybywa.czytaj dalej »

 


Jak najłatwiej sprawdzić wytrzymałość produktu? Zobacz nietypowy test »

Jak najłatwiej sprawdzić wytrzymałość produktu? Wystarczy dać go do zabawy dzieciom. Jak wypadł test? Zapraszamy do oglądania czytaj dalej »


Farby do wnętrz i elewacji - jakie powinny być? Jak wykrywać wadliwe miejsca w instalacjach?
W 2002r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez farbę zolowo-krzemianową, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu... czytaj dalej » Nawet minimalne anomalie temperaturowe występujące w trudnodostępnych lub niebezpiecznych strefach instalacji przemysłowych mogą zostać precyzyjnie wychwycone z bezpiecznej odległości dzięki... czytaj dalej »

 


Ten syfon wyczyścisz w 20 sekund! Przekonaj się »

Taki syfon jest łatwy w montażu i zajmuje niewiele miejsca. Owalne rury o gładkiej powierzchni poprawiają przepływ i zapobiegają... czytam dalej »

 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Forum

adi77  | 
20-11-2018, 17:25
 | 
1
modnestol  | 
20-11-2018, 10:48
 | 
1
cromwell  | 
20-11-2018, 07:14
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
122
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
117
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
94
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.

Ciekawe strony

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl