EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Odległość budynku od granicy działki - co się zmieniło w przepisach?

Odległość budynku od granicy działki - co się zmieniło w przepisach?Fot. Hörmann Polska

Odległość budynku od granicy działki - co się zmieniło w przepisach?
Fot. Hörmann Polska

Zmiany w przepisach budowlanych, które weszły w życie w styczniu 2018 roku, przyniosły kilka poprawek w zakresie wymaganej odległości budynku od granicy działki.

Zobacz także

Aneta Mościcka Zasady skorzystania z kredytu mieszkaniowego 2%

Zasady skorzystania z kredytu mieszkaniowego 2% Zasady skorzystania z kredytu mieszkaniowego 2%

Udzielenie kredytu mieszkaniowego 2% jest obwarowane kilkoma warunkami. Warto wiedzieć, kto może złożyć wniosek, na jakie wsparcie można liczyć, czy posiadanie gospodarstwa rolnego lub nieruchomości za...

Udzielenie kredytu mieszkaniowego 2% jest obwarowane kilkoma warunkami. Warto wiedzieć, kto może złożyć wniosek, na jakie wsparcie można liczyć, czy posiadanie gospodarstwa rolnego lub nieruchomości za granicą wyklucza możliwość skorzystania z rządowego programu, jak również czy można wziąć kredyt 2% na zakup udziału w nieruchomości.

Aneta Mościcka Kiedy trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Kiedy trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy? Kiedy trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Decyzję o warunkach zabudowy należy uzyskać w razie zmiany zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, a także zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części lub budowy,...

Decyzję o warunkach zabudowy należy uzyskać w razie zmiany zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, a także zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części lub budowy, rozbudowy, nadbudowy budynku albo wykonania robót budowlanych, które wymagają pozwolenia na budowę lub dotyczą zmiany zagospodarowania terenu na okres dłuższy niż 1 rok.

Aneta Mościcka Odrolnienie działki pod budowę domu – opłaty

Odrolnienie działki pod budowę domu – opłaty Odrolnienie działki pod budowę domu – opłaty

Chcąc odrolnić działkę pod budowę domu, należy zmienić przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub uzyskać decyzję o warunkach zabudowy oraz wyłączyć grunt spod produkcji...

Chcąc odrolnić działkę pod budowę domu, należy zmienić przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub uzyskać decyzję o warunkach zabudowy oraz wyłączyć grunt spod produkcji rolnej i uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę. Procedury te wiążą się także z dodatkowymi opłatami.

Jak ustalić odległość budynku od granicy działki?

Przede wszystkim nowe przepisy nakazują odmiennie niż dotychczas ustalać punkt, od którego mierzy się odległość budynku do granicy działki. Poprzednio była to granica z sąsiednią działką budowlaną, a obecnie jest to granica działki budowlanej, na której znajduje się budynek. Zmiana w tym zakresie wynikała z licznych wątpliwości związanych z interpretacją pojęcia działki budowlanej oraz określeniem, czy ta sąsiednia działka jest działką budowlaną, czy nie.

Obecnie więc bez znaczenia jest to, czy działką sąsiednią jest działka budowlana, czy nie. Oznacza to tyle, że nawet, jeśli sąsiednia działka objęta jest zakazem zabudowy, czy też jej parametry (np. wielkość) wskazują, iż nie ma na niej możliwości realizacji jakiejkolwiek inwestycji, to jest to bez znaczenia dla lokalizacji budynku.

Ustalone w rozporządzeniu odległości tak jak dotychczas wynoszą:

  • 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
  • 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.

Kiedy można lokalizować budynek w odległości 1,5 m od granicy działki?

Zgodnie z nowymi przepisami, dopuszczalna jest lokalizacja budynku w odległości 1,5 m od granicy, o ile jest on zwrócony w stronę tej granicy ścianą bez okien i drzwi oraz pod warunkiem, że taką możliwość dopuszcza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Nie trzeba też w tym zakresie uzyskiwać zgody na odstępstwo. Nie ma natomiast możliwości lokalizacji w takiej odległości budynku zwróconego w stronę granicy ścianą z oknami i drzwiami. Do lokalizacji takiego budynku w odległości 1,5 m od granicy niezbędne jest uzyskanie zgody na odstępstwo.

Kiedy można wybudować budynek w granicy?

Tu też są spore zmiany.

  • Po pierwsze, można lokalizować w granicy z działką budowlaną taki budynek, który będzie zwrócony w jej stronę ścianą bez okien i drzwi i o ile taką możliwość przewiduje plan miejscowy. Podobnie jak w przypadku lokalizacji takiego budynku w odległości 1,5 m od granicy, nie jest możliwa jego lokalizacja w granicy, nawet gdy decyzja WZ taką możliwość dopuszcza.
  • Po drugie, zmieniły się zasady lokalizowania bezpośrednio w granicy działki budowlanej budynku, który będzie przylegał swoją ścianą do ściany budynku istniejącego na działce sąsiedniej. Warunkiem lokalizacji takiego budynku jest zgodność jego wysokości z obowiązującym na danym terenie planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Przed nowelizacją możliwość takiej lokalizacji budynku dotyczyła jedynie zabudowy jednorodzinnej. Teraz dotyczy wszystkich budynków.

Sytuowanie budynku w zabudowie jednorodzinnej

zabudowie jednorodzinnej rozporządzenie dopuszcza budowę budynku ze ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż 3 m, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości 16 m lub mniejszej.

Odległość budynku od działki drogowej

Zachowanie odległości budynku przewidzianych w rozporządzeniu nie jest wymagane, gdy sąsiednia działka jest działką drogową. Niestety, biorąc pod uwagę fakt, iż rozporządzenie nie zawiera definicji działki drogowej, zapewne na tym tle będą powstawały wątpliwości interpretacyjne, kiedy mamy do czynienia z działką drogową, a kiedy nie.

Inne ustalenia dotyczące sytuowania budynku

W związku z wątpliwościami interpretacyjnymi i pojawiającymi się problemami w praktyce, doprecyzowano w końcu takie kwestie, jak:

  • minimalna odległość okapu i gzymsu od granicy działki budowlanej; przyjęto, że odnosi się ona do granicy działki, w kierunku której okap i gzyms są zwrócone;
  • odległość od granicy działki budowlanej podziemnej części budynku, a także budowli podziemnej spełniającej funkcje użytkowe budynku, znajdujących się całkowicie poniżej poziomu otaczającego terenu. Przyjęto, że takiej odległości nie ustala się.

Ponadto należy pamiętać, że lokalizacja budynku w minimalnych odległościach wynikających z nowego rozporządzenia będzie możliwa pod warunkiem, że żadne inne ograniczenia w tym zakresie nie będą wynikały z przepisów § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Marek Marek, 13.12.2018r., 08:56:37 WZYWAM do petycji nt. sadzenia szpaleru tzw. tui w granicy. Winno być jak na ogródkach działkowych bodaj 1/2 wysokości od granicy. Dlaczego ktoś ma mi zacieniać działkę ??? Złośliwość sądziadów jest okropna a iść z takim sprawami do sądu to przesada. Zbyt powszechna sprawa aby zostawić to samemu sobie
  • FelixKot FelixKot, 01.07.2019r., 11:21:29 Moim zdaniem niepotrzebne zmiany
  • Monia Monia, 02.07.2019r., 13:34:00 witam czy można postawić ogrodzenie w odległosci po 1.5 m z 2 stron budynku mieszkalnego ktory ma okna. jesli nie to prosze o porade w jakiej najmniejszej odleglosci powinien byc plot usytuowany.
  • Redakcja Redakcja, 30.08.2019r., 15:34:47 Zasadniczo, nie ma przepisów ograniczających budowę ogrodzenia do 2,2 m. Jeśli sąsiad chce postawić ogrodzenie na granicy działki, może się Pani nie zgodzić. Jeśli jednak jest to teren jego działki, wtedy ma prawo. Jednak budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy tej działki nie mniejszej niż 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami w stronę tej granicy. Odległość od granicy 1,5 dopuszcza się tylko w przypadku, jeżeli plan miejscowy przewiduje taką możliwość.
  • KrzysztofP5 KrzysztofP5, 16.09.2019r., 13:18:37 Dzień dobry. Mój problem polega na tym że miałem wybudowany domek gospodarczy , drewniany ok 3 m od granicy działki ścianą bez okien i drzwi do granicy dzialki sąsiada,W tym roku uzyskałem zgode na rozbiórke tego i wybudowanie wiekszego (ok 30 m kw) w tym samym miejscu.o rozoczeciu budowy ssiad powiedział że mam go zburzyć ponieważ jest budowany nielegalnie - domek drewniany nie może być tak blisko granicy .Czy w związku ze zmiana przepisów dalej ten domek moze być oddalony w tej samej odległości od granicy dzialki ? Sasiad nie wyraza na to zgody mówiąć o nowelizacji przepisów i warunkach przeciwpożarowych .Sasiaduje z polem ornym a najbliższy budynek jest odalony o okolo 60 m od mojego. .
  • KrzysztofP5 KrzysztofP5, 16.09.2019r., 13:29:33 Zapomniałem dodać iż jest to domek gospodarczy na moje narzędzia ogrodnicze oraz drewutnia. Domek kryty blachodachowką
  • KrzysztofP5 KrzysztofP5, 16.09.2019r., 13:29:35 Zapomniałem dodać iż jest to domek gospodarczy na moje narzędzia ogrodnicze oraz drewutnia. Domek kryty blachodachowką
  • Wojtek Wojtek, 19.11.2019r., 20:38:29 Mam podobny problem jak pan KrzysztofP5 .Z tą ruźnicą źe ma to być nowy obiekt a mianowicie domek na naźędzia gospodarcze .Domek z braku miejsca miałby stanąć 0.5m od ogrodzenia sąsiada. Czy sąsiad moźe mi zablokować zabronić postawienie takiego domku.
  • Hubert P. Hubert P., 08.05.2020r., 16:14:45 Napisane jakby dziecko pisało. Powodzenia.
  • janina janina, 15.07.2020r., 22:21:02 Witam. Czy mogę garaż, umiejscowiony w bryle domu zamienić na pomieszczenie mieszkalne likwidując brame garażową a w jej miejsce wstawić 2 okna. Nadmieniam, że brama garażowa znajduje się 3 metry od granicy działki. Jakie formalności muszę załatwic , gdzie sie z tym udać i czy wogóle jest możliwe wstawienie okien zamiast bramy garażowej w odległości mniejszej niż 4 metry od granicy działki?
  • Janek Janek, 06.08.2020r., 14:47:23 Prawo budowlane w Polsce jest dziurawe i nie chroni obywatela przed budową budynku pod działalność gospodarczą nawet uciążliwą na sasiedniej działce w dzielnicy domków jednorodzinnych.Co do tego to nie ma przepisów określających odleglosc od sąsiedniej działki już zabudowanej.W socjalizmie było to w pewien sposób określone.Obecnie liczą się tylko pieniądze a nie dobro i spokój sąsiada. Druga sprawa to to co pisze Marek.Dlaczego sąsiad sadzi thuje przy samym plocie i zacienia moją działke o pow 500m kwadratowych.Thuje już maja wysokosc 10m a sasiad ich nie przycina.
  • Marcin Marcin, 20.08.2020r., 12:56:39 Czy określenie "znajdujących się całkowicie poniżej poziomu otaczającego terenu" oznacza, że ta podziemna część budynku, dla której nie ustala się odległości od sąsiedniej działki, musi być przykryta ziemią całkowicie, czy odwrotnie... może to być przestrzeń odkryta (lub przeszklona), na przykład w formie wjazdu do podziemnego garażu, usytuowanego bezpośrednio przy granicy sąsiedniej działki i równolegle do niej schodzącego coraz niżej, aż do bramy wjazdowej?
  • Michał M. Michał M., 02.12.2020r., 10:49:16 Artykuł bezużyteczny. Nic nie mówi o §271, dotyczącym odległości budynków ze względu na ochronę przeciwpożarową, które potrafią nakazać odsunięcie budynku od granicy nawet do 16m lub zarządać aby wykonać ścianę od strony sąsiada jako ścianę oddzielenia przeciwpożarowego jeśli chcemy się ustawić tak jak chcemy. Temat rzeka. Dalej nic nie mówi o przesłanianiu, które trzeba uwzględnić przy analizie oddziaływania. Zwykłe pisanie, że "4m i 3m" bez okien to mina przeciwczołgowa, która wysadzi inwestycję w powietrze. Autor nie pisze jak dziecko, gorzej. Dziecko jak nie wie, to nie pisze. Autor uważa, że wie, a wprowadza czytelnika w błąd, wielki błąd.

Powiązane

Krystyna Stankiewicz Co trzeba sprawdzić przed zakupem działki?

Co trzeba sprawdzić przed zakupem działki? Co trzeba sprawdzić przed zakupem działki?

Błędy popełnione przy wyborze działki pod budowę domu nie zawsze dadzą się naprawić. Dlatego przed zawarciem umowy na jej zakup powinniśmy dokładnie się jej przyjrzeć oraz sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania...

Błędy popełnione przy wyborze działki pod budowę domu nie zawsze dadzą się naprawić. Dlatego przed zawarciem umowy na jej zakup powinniśmy dokładnie się jej przyjrzeć oraz sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i stan prawny gruntu, a także poziom wód gruntowych i jakość podłoża.

Redakcja Jak wybrać dom na działkę z wjazdem od południa

Jak wybrać dom na działkę z wjazdem od południa Jak wybrać dom na działkę z wjazdem od południa

Działka z wjazdem od południa podlega specyficznym prawom, które wymagają zastosowania konkretnych rozwiązań architektonicznych. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiej posesji, warto zdecydować się...

Działka z wjazdem od południa podlega specyficznym prawom, które wymagają zastosowania konkretnych rozwiązań architektonicznych. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiej posesji, warto zdecydować się na projekt pozwalający optymalnie wykorzystać przestrzeń i różnice nasłonecznienia, a całość dopasować do wyznaczonych warunków zabudowy.

Aneta Mościcka Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

Jak odrolnić działkę pod budowę domu? Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

Rozpoczęcie budowy domu na gruncie rolnym nie jest możliwe bez odrolnienia działki. Należy zmienić przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub uzyskać decyzję o warunkach...

Rozpoczęcie budowy domu na gruncie rolnym nie jest możliwe bez odrolnienia działki. Należy zmienić przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Końcowy etap to wyłączenie gruntu spod produkcji rolnej i uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Jak zbudować dom bez pozwolenia na powierzchni zabudowy powyżej 70m kw?

Jak zbudować dom bez pozwolenia na powierzchni zabudowy powyżej 70m kw? Jak zbudować dom bez pozwolenia na powierzchni zabudowy powyżej 70m kw?

Jeśli myślisz o budowie domu, ale nie chcesz uzyskiwać pozwolenia na budowę, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Jest to możliwe, ale pod pewnymi warunkami. W tym artykule przedstawimy ci, jak zbudować dom...

Jeśli myślisz o budowie domu, ale nie chcesz uzyskiwać pozwolenia na budowę, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Jest to możliwe, ale pod pewnymi warunkami. W tym artykule przedstawimy ci, jak zbudować dom bez pozwolenia na powierzchni zabudowy powyżej 70 mkw. powierzchni zabudowy.

Aneta Mościcka Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę

Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę

Śmierć strony postępowania budowlanego, sprzedaż lub podział działki powoduje wątpliwości, czy decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę można przenieść na nowego adresata.

Śmierć strony postępowania budowlanego, sprzedaż lub podział działki powoduje wątpliwości, czy decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę można przenieść na nowego adresata.

Redakcja Dom modułowy klasy premium

Dom modułowy klasy premium Dom modułowy klasy premium

Czy proces budowy wymarzonego domu musi być okupiony stresem? Coraz więcej osób stawia na komfort – nie tylko ten przyszły, kiedy już w nim zamieszkamy, ale też towarzyszący samej realizacji. Na polskim...

Czy proces budowy wymarzonego domu musi być okupiony stresem? Coraz więcej osób stawia na komfort – nie tylko ten przyszły, kiedy już w nim zamieszkamy, ale też towarzyszący samej realizacji. Na polskim rynku nie było do tej pory oferty kompleksowej usługi budowlanej dla osób, które chcieliby kupić prefabrykowany dom „z wyższej półki”. Polscy architekci opracowali profesjonalny system „produkcji” domów jednorodzinnych. Jakie są etapy jego realizacji?

Redakcja news Jakie domy chcą budować Polacy?

Jakie domy chcą budować Polacy? Jakie domy chcą budować Polacy?

Rynek nieruchomości mimo kryzysu gospodarczego wciąż jest aktywny. Wybory konsumentów uległy jednak kilku istotnym zmianom. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa gotowych projektów domów? Czy wpływ na wybory...

Rynek nieruchomości mimo kryzysu gospodarczego wciąż jest aktywny. Wybory konsumentów uległy jednak kilku istotnym zmianom. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa gotowych projektów domów? Czy wpływ na wybory i decyzje Polaków mają czynniki takie, jak miejsce zamieszkania badanych lub metraż wybranego projektu?

Krystyna Stankiewicz news Więcej mieszkań, mniej budów

Więcej mieszkań, mniej budów Więcej mieszkań, mniej budów

Według wstępnych danych GUS, od stycznia do kwietnia br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym okresie rok wcześniej. Mniej natomiast rozpoczęto budów i wydano pozwoleń na budowę mieszkań.

Według wstępnych danych GUS, od stycznia do kwietnia br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym okresie rok wcześniej. Mniej natomiast rozpoczęto budów i wydano pozwoleń na budowę mieszkań.

Krystyna Stankiewicz news Spowolnienie w budowie nowych mieszkań

Spowolnienie w budowie nowych mieszkań Spowolnienie w budowie nowych mieszkań

Według informacji GUS, w pierwszym kwartale br. w stosunku do tego samego okresu 2021 r., spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Mniej też wydano pozwoleń na budowę lub dokonano zgłoszeń z...

Według informacji GUS, w pierwszym kwartale br. w stosunku do tego samego okresu 2021 r., spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Mniej też wydano pozwoleń na budowę lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym. Jednocześnie odnotowano nieznaczny wzrost mieszkań oddanych do użytkowania.

Redakcja news Niewielki spadek oddanych i budowanych mieszkań

Niewielki spadek oddanych i budowanych mieszkań Niewielki spadek oddanych i budowanych mieszkań

W dwóch pierwszych miesiącach 2022 r. oddano do użytkowania nieznacznie mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem...

W dwóch pierwszych miesiącach 2022 r. oddano do użytkowania nieznacznie mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba rozpoczętych budów.

news Styczniowy spadek aktywności inwestycyjnej w budownictwie mieszkaniowym

Styczniowy spadek aktywności inwestycyjnej w budownictwie mieszkaniowym Styczniowy spadek aktywności inwestycyjnej w budownictwie mieszkaniowym

W styczniu br., w porównaniu do grudnia ubiegłego roku, liczba mieszkań oddanych do użytkowania spadła o 41,9%. Mniej też rozpoczęto budów mieszkań (o 32,0%) oraz wydano pozwoleń lub dokonano zgłoszeń...

W styczniu br., w porównaniu do grudnia ubiegłego roku, liczba mieszkań oddanych do użytkowania spadła o 41,9%. Mniej też rozpoczęto budów mieszkań (o 32,0%) oraz wydano pozwoleń lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym (o 32,1%) – poinformował GUS.

Redakcja news Budowa mieszkań w okresie I-XI 2021 r.

Budowa mieszkań w okresie I-XI 2021 r. Budowa mieszkań w okresie I-XI 2021 r.

W okresie od stycznia do końca listopada 2021 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem...

W okresie od stycznia do końca listopada 2021 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba rozpoczętych budów.

Krystyna Stankiewicz news Budownictwo mieszkaniowe przyspiesza

Budownictwo mieszkaniowe przyspiesza Budownictwo mieszkaniowe przyspiesza

Z danych GUS wynika, że w pierwszych trzech kwartałach br. o 5,1% wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania w porównaniu z tym samym okresem 2020 r. Więcej też rozpoczęto budów mieszkań i wydano...

Z danych GUS wynika, że w pierwszych trzech kwartałach br. o 5,1% wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania w porównaniu z tym samym okresem 2020 r. Więcej też rozpoczęto budów mieszkań i wydano pozwoleń na ich budowę.

Krystyna Stankiewicz news Małe domy bez pozwolenia na budowę

Małe domy bez pozwolenia na budowę Małe domy bez pozwolenia na budowę

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, upraszczającą proces budowy domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, upraszczającą proces budowy domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

Krystyna Stankiewicz news Spadek podaży mieszkań

Spadek podaży mieszkań Spadek podaży mieszkań

W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. deweloperzy sprzedali w sześciu największych miastach Polski więcej mieszkań niż w całym 2020 r. Jednocześnie dostępna ich oferta spadła niemal o 26% r/r. – wynika...

W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. deweloperzy sprzedali w sześciu największych miastach Polski więcej mieszkań niż w całym 2020 r. Jednocześnie dostępna ich oferta spadła niemal o 26% r/r. – wynika z raportu JLL „Rynek mieszkaniowy w Polsce – III kwartał 2021”.

Krystyna Stankiewicz news Wzrost liczby oddanych i budowanych mieszkań

Wzrost liczby oddanych i budowanych mieszkań Wzrost liczby oddanych i budowanych mieszkań

Według wstępnych danych GUS, w pierwszych trzech kwartałach br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym okresie rok wcześniej. Więcej też budów rozpoczęto i wydano pozwoleń na budowę.

Według wstępnych danych GUS, w pierwszych trzech kwartałach br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym okresie rok wcześniej. Więcej też budów rozpoczęto i wydano pozwoleń na budowę.

Krystyna Stankiewicz news Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego

Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego

Według danych Głównego Urzędu Statycznego, w pierwszym półroczu 2021 r., w porównaniu do analogicznego okresu ub. r., wzrosła liczba i powierzchnia mieszkań oddanych do użytkowania. Wzrosła również liczba...

Według danych Głównego Urzędu Statycznego, w pierwszym półroczu 2021 r., w porównaniu do analogicznego okresu ub. r., wzrosła liczba i powierzchnia mieszkań oddanych do użytkowania. Wzrosła również liczba rozpoczętych budów i pozwoleń na budowę.

Krystyna Stankiewicz news Rosną inwestycje mieszkaniowe

Rosną inwestycje mieszkaniowe Rosną inwestycje mieszkaniowe

Według wstępnych danych GUS, pierwsze półrocze 2021 r. potwierdziło dobrą koniunkturę w budownictwie mieszkaniowym.

Według wstępnych danych GUS, pierwsze półrocze 2021 r. potwierdziło dobrą koniunkturę w budownictwie mieszkaniowym.

Krystyna Stankiewicz news Budujemy coraz więcej mieszkań

Budujemy coraz więcej mieszkań Budujemy coraz więcej mieszkań

Według raportu GUS, w pierwszych pięciu miesiącach br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż rok wcześniej. Wrosła też liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz wydanych pozwoleń na ich budowę.

Według raportu GUS, w pierwszych pięciu miesiącach br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż rok wcześniej. Wrosła też liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz wydanych pozwoleń na ich budowę.

Redakcja news Boom na mały dom za miastem

Boom na mały dom za miastem Boom na mały dom za miastem

Aktualne potrzeby społeczne mają szansę na dobre zmienić nasze wybory mieszkaniowe. Jesienią ubiegłego roku o własnej działce rekreacyjnej marzyło aż 63% dorosłych mieszkańców miast, do marca tego roku...

Aktualne potrzeby społeczne mają szansę na dobre zmienić nasze wybory mieszkaniowe. Jesienią ubiegłego roku o własnej działce rekreacyjnej marzyło aż 63% dorosłych mieszkańców miast, do marca tego roku liczba ta urosła do 75%1. Jak pokazują najnowsze badania Castoramy, trend ten ciągle zyskuje na sile i determinuje kolejne zmiany. Aż 84%2 Polaków chciałoby mieć na własność niewielki dom za miastem.

Krystyna Stankiewicz news Budownictwo mieszkaniowe obroniło się przed koronawirusem

Budownictwo mieszkaniowe obroniło się przed koronawirusem Budownictwo mieszkaniowe obroniło się przed koronawirusem

Główny Urząd Statystyczny podsumował budownictwo mieszkaniowe w 2020 r. Na rynku przybyło o 7% więcej nowych mieszkań niż przed rokiem.

Główny Urząd Statystyczny podsumował budownictwo mieszkaniowe w 2020 r. Na rynku przybyło o 7% więcej nowych mieszkań niż przed rokiem.

Aneta Mościcka Zmiany w Prawie budowlanym

Zmiany w Prawie budowlanym Zmiany w Prawie budowlanym

Ułatwienie w legalizacji samowoli budowlanych, zmiany dotyczące projektu budowlanego, katalogu robót niewymagających pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, jak również unieważniania decyzji o pozwoleniu...

Ułatwienie w legalizacji samowoli budowlanych, zmiany dotyczące projektu budowlanego, katalogu robót niewymagających pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, jak również unieważniania decyzji o pozwoleniu na budowę – przewiduje nowelizacja Prawa budowlanego, która weszła w życie. Chodzi o nowelizację Prawa budowlanego z 13 lutego 2020 r. (DzU., poz. 471), której większość przepisów weszła w życie 19 września 2020 r.

Krystyna Stankiewicz news Na rynku przybyło nowych mieszkań

Na rynku przybyło nowych mieszkań Na rynku przybyło nowych mieszkań

Według wstępnych danych GUS, od stycznia do października 2020 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym okresie przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto,...

Według wstępnych danych GUS, od stycznia do października 2020 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym okresie przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.

Krystyna Stankiewicz news Jak budownictwo mieszkaniowe reaguje na pandemię?

Jak budownictwo mieszkaniowe reaguje na pandemię? Jak budownictwo mieszkaniowe reaguje na pandemię?

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. na rynku przybyło więcej nowych mieszkań niż przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz uzyskały pozwolenia na budowę – czytamy...

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. na rynku przybyło więcej nowych mieszkań niż przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz uzyskały pozwolenia na budowę – czytamy w opracowaniu Głównego Urzędu Statystycznego.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Rekuperacja w domu jednorodzinnym »

Rekuperacja w domu jednorodzinnym » Rekuperacja w domu jednorodzinnym »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem »

Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem » Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.