Podczas planowania wystroju mieszkania często zapominamy o aranżacji ścian. To błąd - w końcu tak wielkie powierzchnie nie powinny pozostawać puste. Mają one bowiem duży wpływ na to, jaki styl reprezentuje przestrzeń, w której mieszkamy. Jedno z najmodniejszych obecnie rozwiązań to stworzenie autorskiej galerii na ścianie. Kiedy budujemy własną kompozycję, możliwości są nieskończone, a jedyne ograniczenie to nasza wyobraźnia. Jak zaprojektować minigalerię krok po kroku?
Jakie zdjęcia wybrać?
Przede wszystkim warto pomyśleć o swojej galerii kompleksowo. Wielkie obrazy sprawdzą się w eleganckim, stonowanym wnętrzu. Jeżeli zależy nam na spektakularnym efekcie przy mniejszej liczbie obrazów, warto wybrać format maxi.
Jak wybrać obraz na ścianę?
Należy przy tym pamiętać, aby kolorystyka zdjęcia lub grafiki korespondowała z odcieniem ścian i mebli. Niepowtarzalny efekt można uzyskać, jeśli dobierzemy dekoracje na zasadzie kontrastu. Tym sposobem łatwo wprowadzić nowe kolory do monochromatycznego wnętrza, można na przykład dodać zieleń i żółć do szarości albo udekorować ciepłymi pastelami pokój w chłodnym błękicie. Jeśli zależy nam na tym, aby wnętrze było jeszcze bardziej indywidualne, można dodać do artystycznych grafik kilka swoich własnych zdjęć czy ważnych dla siebie cytatów.
Jak dopasować ramki?
Kolejnym krokiem tworzenia własnej galerii jest dobór ramek. Tutaj również można wykazać się oryginalnością i puścić wodze fantazji. W wersji dla minimalistów polecane są obrazy w delikatnych, cienkich ramach lub szklanych antyramach. Takie obramowanie będzie idealne, jeśli nie chcemy odwracać uwagi od grafiki. Prostota jest ponadczasowa, ale równie ciekawy efekt można uzyskać, jeśli skierujemy się w stronę maksymalizmu. Im większa liczba ramek, tym większa szansa, że kompozycja będzie wyjątkowa. Dlatego warto pomyśleć nie tylko o obrazach już obramowanych, ale rozszerzyć poszukiwania np. o pchle targi. Ramka z duszą może świetnie podkreślić styl nietuzinkowego wnętrza.
Jak zaplanować rozkład galerii i zamontować jej elementy?
Komponowanie grafik i ich montowanie na ścianie to najtrudniejszy krok. Dlatego warto przed powieszeniem, a już na pewno przez wierceniem otworów w ścianie, zaplanować sobie, jak będą wyglądały na ścianie grafiki i zdjęcia. Można to zrobić na kilka sposobów:
- odrysować kształty na cienkim kartonie i przyczepić je na ścianie delikatną taśmą. Dzięki temu można zamieniać miejscami makiety obrazów do momentu, aż stworzymy kompozycję idealną;
- aby uniknąć wiercenia ścian, można wykorzystać przyklejane haczyki. To świetne rozwiązanie, jeśli chcemy zamontować kilka mniejszych ramek. Niestety, sprawdzą się tylko przy lekkich dekoracjach.