Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Dlaczego warto inwestować w czujniki czadu?

Dlaczego warto inwestować w czujniki czadu?
Dlaczego warto inwestować w czujniki czadu?
Fot. Kidde

Czujniki czadu to najbardziej skuteczne urządzenia, chroniące przed - czasem śmiertelnym w skutkach - zatruciem tlenkiem węgla. To właśnie elektroniczny detektor czadu alarmuje mieszkańców, kiedy stężenie bezwonnego i bezbarwnego gazu w powietrzu przekracza minimalny dopuszczony poziom i często jest ostatnią szansą na ratunek. Niestety, statystyki prowadzone przez Państwową Straż Pożarną pokazują, że co roku kilkadziesiąt osób ginie wskutek zatrucia czadem, a aż kilkaset trafia do szpitala. Co warto wiedzieć o czujnikach i dlaczego warto w nie zainwestować?

 
 
Czujniki czadu to proste w montażu, niewielkie i niedrogie urządzenia, które mogą uratować życie. Fot. Aisko

Tlenek węgla nie bez powodu nazywany jest "cichym zabójcą" - to bezwonny, bezbarwny i silnie trujący gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalenia paliwa w urządzeniu grzewczym. Dlatego, że jest nieco lżejszy od powietrza, z łatwością się z nim miesza i rozprzestrzenia. To powoduje, że zaczadzeniem zagrożeni są wszyscy użytkownicy urządzeń emitujących spaliny, między innymi piecyków gazowych z otwartą komorą spalania, kotłów węglowych czy kominków.

Koniecznością jest więc dbanie o czystość urządzeń grzewczych oraz użytkowanie ich zgodnie z przeznaczeniem. Polskie prawo obliguje również do wykonywania corocznych przeglądów instalacji i przewodów kominowych. Nakaz ten ma prowadzić nie tylko do uniknięcia konsekwencji na tle prawnym, ale również poprawiać bezpieczeństwo i zmniejszać ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Jak działają czujniki czadu?

EKSPERT RADZI

Co robić, aby być bezpiecznym?

• Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych.

• Przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystaj z usług wykwalifikowanej osoby.

• Pamiętaj o dokonywaniu okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczeniu. Gdy używasz węgla i drewna, należy to robić nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego - nie rzadziej niż raz na pół roku. Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku.

• Użytkuj sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta. Kontroluj stan techniczny urządzeń grzewczych.

• Stosuj urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu.

• W sytuacjach wątpliwych żądaj okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności.

• W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne niż te stosowane wcześniej w budynku i mogą pogarszać wentylację.

• Systematycznie sprawdzaj ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej. Jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki.

• Często wietrz pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnij nawet niewielkie rozszczelnienie okien.

• Rozmieść czujniki tlenku węgla w części domu, w której sypia twoja rodzina. Dla zwiększenia bezpieczeństwa dodatkowe czujniki warto umieścić w każdym pomieszczeniu.

• Nie spalaj węgla drzewnego w domu, garażu, na zamkniętej werandzie itp., jeżeli pomieszczenia te nie mają odpowiedniej wentylacji.

• Nie zostawiaj samochodu w garażu na zapalonym silniku, nawet jeżeli drzwi do garażu pozostają otwarte.

• Nie bagatelizuj objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

Jeżeli chce się mieć absolutną pewność dotyczącą bezpieczeństwa i ochrony przed zaczadzeniem, należy zaopatrzyć się w elektroniczne detektory czadu. To niezbędny element każdego domu, który korzysta z instalacji i przewodów kominowych. Działanie czujnika czadu jest bardzo proste - polega na ciągłym kontrolowaniu stężenia gazu w pomieszczeniu, w którym został zamontowany. Gdy stężenie trującego tlenku węgla przekroczy przyjęte stężenie minimalne, czujnik informuje o tym domowników poprzez alarm dźwiękowy - głośny, generujący hałas na poziomie 80-90 dB oraz świetlny - zazwyczaj czerwoną, migającą diodę. W ten sposób informuje o istniejącym zagrożeniu.

Działanie elektronicznego detektora czadu bazuje na ogniwie elektrochemicznym. Podczas wydzielania się minimalnej ilości tlenku węgla w powietrzu, na elektrodzie urządzenia zachodzi reakcja utleniania, która powoduje przepływ prądu oraz uruchomienie się sygnału alarmowego. Czujniki montuje się w pomieszczeniach, które mają bezpośredni kontakt z wszelkimi urządzeniami grzewczymi. Ponieważ tlenek węgla utrzymuje się na niewielkiej wysokości, zaleca się montaż czujnika od 140 do 150 cm nad podłogą. Musi on być również zamocowany jak najbliższej potencjalnego źródła emisji czadu i w miejscu, które zapewnia mu dobry dopływ powietrza.

Co warto wiedzieć o czujnikach?

Polski rynek obfituje w różne rodzaje czujników czadu, które różnią się od siebie nie tylko budową, ale również zaprojektowanymi funkcjami oraz ceną. Ważną informacją jest to, że elektroniczne detektory czadu dopuszczone do sprzedaży w Unii Europejskiej muszą mieć udokumentowaną deklarację zgodności - dowodzi ona, że urządzenia spełniają wszystkie rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa ustalone w oparciu o normę PN-EN 50291.

Właśnie dlatego podczas zakupu czujnika konieczne jest sprawdzenie, czy ma on dany certyfikat. Każdy podstawowy model czujnika czadu musi zapewniać ciągły monitoring stężenia tlenku węgla w powietrzu - niektóre z nich mają wbudowaną funkcję sygnalizacji słabego stanu baterii (w przypadku braku takiej funkcji należy cyklicznie sprawdzać stan naładowania baterii), w innych zaś sposobem zasilania jest po prostu podłączenie do gniazdka elektrycznego.

Czytaj też: Poznaj fakty na temat tlenku węgla (czadu) >>>

Czujniki droższe i bardziej zaawansowane zapewniają jeszcze większy komfort życia osób, których miejsce zamieszkania jest zagrożone zaczadzeniem. Wyposażone są w wyświetlacz LCD, który oferuje bardziej dokładny pomiar stężenia tlenku węgla - od 30 ppm do 999 ppm. Tak wysoki wskaźnik wykrywalności ewentualnego zagrożenia mają tylko bateryjne detektory tlenku węgla, wyposażone w dwa czujniki (elektrochemiczny i temperatury) oraz w elektroniczny układ sterujący.

Kolejną, bardzo przydatną funkcją jest możliwość przeprowadzenia testu, czy dany czujnik działa poprawnie. W ten sposób można się upewnić, że w razie niebezpieczeństwa urządzenie zda egzamin bez zarzutu. W droższych czujnikach istnieje też system, który informuje właściciela o zaistniałej usterce - zazwyczaj robi to poprzez włączenie ostrzegawczego sygnału dźwiękowego. Istnieje też opcja podłączenia czujnika do telefonu. W takim wypadku mieszkaniec otrzyma powiadomienie SMS o możliwym zaczadzeniu nawet wtedy, gdy będzie przebywał poza domem.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.


[instalacje, czad, czujniki czadu, zatrucie tlenkiem węgla, tlenek węgla, detektory czadu, wietrzenie pomieszczeń, wymiana powietrza, zabezpieczenia przeciwpożarowe]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Energia odnawialna - dlaczego jest tak ważna? Nowa generacja podłóg drewanianych »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » Uciekając od zgiełku i trosk dnia codziennego, szukamy odpoczynku i ukojenia w otoczeniu przyrody tej dobrze znanej lub tej z pogranicza egzotyczności. czytaj dalej »


Czego użyć do hydroizolacji balkonu lub tarasu? Dobra jakość powietrza w pomieszczeniach - jak ją zapewnić?
Malowanie elewacji to proces który przeprowadzamy raz na kilkanaście lat. Jest on zarówno czasochłonny jak i dość kosztowny. Dlatego... czytaj dalej » Tarasy nadziemne, balkony i loggie to newralgiczne części elewacji budynków wielokondygnacyjnych. Są podatne na wpływ... czytaj dalej »

Co można zbudować z betonu komórkowego, a co z silikatów?

Różnią się one nie tylko ceną czy marką, ale przede wszystkim właściwościami i parametrami technicznymi. Każdy z nich ma określone zalety, ale też i słabsze strony. czytam dalej »


Te materiały przyspieszą i ułatwią Twoją pracę » Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 10 000 zł dotacji!

Stare powiedzenie, że czas to pieniądz, jest dziś aktualne na budowach jak nigdy dotąd, zarówno przy wznoszeniu domu jednorodzinnego, jak i...czytaj dalej » Dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach "Czyste Powietrze"czytaj dalej »


Komin ceramiczny czy stalowy? Chcesz mieć nowoczesny system ogrzewania, ale nie wiesz od czego zacząć?
Komin jest nieodłączną częścią domu od wielu wieków. Mimo że przy codziennej eksploatacji budynku często się o nim zapomina, stanowi on niezbędny element większości systemów ogrzewania. czytaj dalej » Źródłem ciepła w Twoim domu może być zarówno kondensacyjny kocioł gazowy, jak również EKOlogiczna pompa ciepła wykorzystująca ciepło otaczającego nas powietrza. czytaj dalej »

Czym są panele winylowe i co je wyróżnia?

To podłoga w dużej mierze buduje styl i prestiż pomieszczenia. Dlatego, jeśli remontujesz dom, dobrze przemyśl jej wykończenie. czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Aktualny numer

2/2019
Ekspert Budowlany 2/2019
W numerze m.in.:
  • - Dachy płaskie i zielone - budowa, termo- i hydroizolacja
  • - Nowoczesne kleje do płytek

Forum

felix22  | 
24-05-2019, 10:56
 | 
1
felix22  | 
24-05-2019, 10:56
 | 
1
felix22  | 
24-05-2019, 10:55
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
123
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
97
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl