Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Izolacja nakrokwiowa - sposób na ciepły dach

Izolacja nakrokwiowa - jak ocieplić dach?
Izolacja nakrokwiowa - jak ocieplić dach?
Fot. Braas

Coraz więcej producentów oferuje materiały umożliwiające ułożenie ocieplenia dachu od zewnątrz - na krokwiach, a nie od wewnątrz - pod nimi. Warto wiedzieć, co składa się na taki system i jak go prawidłowo montować.

Na czym polega izolacja nakrokwiowa?

Zapewnienie jak najlepszej ochrony przed ucieczką ciepła przez dach jest bardzo ważne, zwłaszcza w domach energooszczędnych i pasywnych. W praktyce oznacza to dla inwestora ciepło zimą, chłód na poddaszu latem i oszczędności w domowym budżecie przez cały rok.

Zwykle połacie dachu ociepla się od strony wnętrza przy użyciu wełny mineralnej. Odpowiednio grubą jej warstwę układa się podwójnie (między krokwiami i pod nimi), osłaniając od zewnątrz membraną wstępnego krycia, a od wewnątrz - paroizolacją. Ten sposób wymaga od wykonawców staranności, ponieważ każda nieszczelność stwarza ryzyko zawilgocenia warstwy ocieplenia i pogorszenia jego izolacyjności termicznej. Skutkiem tego są wyższe rachunki za ogrzewanie, które mogą wynieść nawet o 40% więcej.

Alternatywą dla tego tradycyjnego rozwiązania jest ocieplenie układane na krokwiach. Według praw fizyki cieplnej jest to najskuteczniejsza izolacja każdej przegrody, ponieważ znajduje się od strony zimniejszej, czyli od zewnątrz. Ta zasada jest od lat stosowana przy izolacji termicznej ścian zewnętrznych.

Izolacja taka daje w obiektach nowych możliwość zwiększenia kubatury pomieszczeń na poddaszu, wyeksponowania drewnianej więźby dachowej i otrzymania dachu skośnego o parametrach niezbędnych do osiągnięcia standardu energooszczędnego.

Ten sposób ocieplenia również dobrze sprawdza się przy remoncie istniejących dachów, które wymagają docieplenia, a także starych z więźbą dachową o zbyt małej nośności. Największą zaletą płyt nakrokwiowych jest jednak to, że wszystkie prace prowadzone są na zewnątrz. Dlatego remont nie jest dla mieszkańców domu uciążliwy.

Czytaj też: Remont połaci dachowej i wymiana pokrycia >>>

Ułożenie izolacji na krokwiach powoduje, że nie tylko chroni ona przed ucieczką ciepła, ale też przenosi obciążenia od wiatru, śniegu i samego pokrycia. W tym sposobie ocieplenia dachu ważne jest również „zarządzanie” wilgocią, ponieważ izolacja jest ułożona od zewnątrz. Do wyboru jest kilka systemów, które różnią się między sobą materiałami izolacyjnymi. Próba stosowania "zamienników" oraz rezygnacja z wyboru sprawdzonych i właściwych produktów spowodowana chęcią zaoszczędzenia przez inwestora może w przyszłości go słono kosztować. Konsekwencją będą wyższe rachunki za ogrzewanie, a nawet generalny remont dachu.

Izolacja w domach energooszczędnych


Fot. Isover

Przez niedostatecznie zaizolowane połacie może uciec z domu nawet 25% ciepła. Dach można zaizolować na dwa sposoby: tradycyjnie (od środka) i nakrokwiowo (od zewnątrz). Obydwa są skuteczne, jeśli są wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, ale mają wady i zalety.

  • Tradycyjne ułożenie izolacji umożliwia odłożenie prac na później i wykonanie ich niezależnie od warunków na zewnątrz. Jednak dość gruba warstwa (dla domów pasywnych łącznie 40-45 cm) w praktyce wiąże się ze zmniejszeniem przestrzeni poddasza o około 30 cm, a w konsekwencji z niewielką powierzchnią użytkową i trudnością w aranżacji wnętrz.
  • Z kolei izolacja nakrokwiowa, stworzona z myślą o renowacjach, równie dobrze nadaje się do domów pasywnych. Nie ogranicza kubatury poddasza, daje więcej możliwości kształtowania jego przestrzeni. W domach pasywnych grubość izolacji termicznej może być również znaczna, ale nie zaburza proporcji całego budynku.

Jakiej grubości płyty zastosować?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, współczynnik izolacyjności termicznej dachu nie powinien być niższy niż 0,18 W/(m2·K). W większości projektów jest on lepszy (czyli niższy). Grubość izolacji nakrokwiowej dachu skośnego dobiera się odpowiednio do konkretnego dachu. Jeśli nie jest podany w projekcie, można go szacunkowo obliczyć, dzieląc grubość zastosowanych płyt przez ich obliczeniowy współczynnik przewodzenia ciepła λ. Informację o jego wartości można znaleźć w karcie produktu.


Fot. Steico

Aby spełnić obowiązujące wymagania, wystarczą płyty z pianki PIR o grubości 16 cm, z wełny mineralnej - 22 cm, a z wełny drzewnej - 26 cm. Jeśli izolacja nakrokwiowa nie może być gruba (na przykład ze względu na ograniczenie wysokości dachu przepisami o warunkach zabudowy), dodatkowo stosuje się warstwę ocieplenia od wewnątrz między krokwiami. W ten sposób można uzyskać ocieplenie o grubości do 30 cm. 

Ważną kwestią jest materiał zastosowany do izolacji dachu. Najlepiej byłoby, gdyby zarówno izolacja od środka, jak i od zewnątrz były z tego samego materiału. Przy łączeniu różnych materiałów trzeba pamiętać, że każdy z nich ma inny opór dyfuzyjny, czyli w różnym stopniu przenika przez nie para wodna. Ten parametr jest bardzo ważny, ponieważ materiały użyte do wykonania poszczególnych warstw dachu powinny być ułożone od wewnątrz na zewnątrz w takiej kolejności, aby ich opór dyfuzyjny był coraz mniejszy. W przeciwnym razie może dojść do zawilgocenia dachu.

Jak dobierać łączniki?

Wymagana ilość łączników oraz rozstaw pomiędzy nimi są zależne przede wszystkim od stopnia obciążenia dachu śniegiem, wiatrem, ciężarem własnym, kąta nachylenia połaci i przekroju zastosowanych kontrłat. Zgodnie z Prawem budowlanym określenie typu i wymaganej liczby łączników należy do obowiązków konstruktora.

Płyty izolacji nakrokwiowej mocuje się do krokwi, dlatego ważne jest, aby wkręty miały odpowiednią długość uwzględniającą wysokość kontrłat:

  • dla płyt izolacyjnych grubości 100 mm stosuje się wkręty o minimalnej długości 185 mm,
  • dla płyt o grubości 120 mm - 210 mm,
  • dla płyt grubości do 160 mm - 250 mm.

Zalecane do stosowania są wkręty z podwójnym gwintem. Dla zabezpieczenia pokrycia dachowego przed oddziaływaniem ssącego wiatru stosowane są także wkręty prostopadłe do połaci. Zalecane jest ich stosowanie szczególnie w strefach okapowych i szczytowych dachu.

Rozstaw łączników zależy od obciążenia pokrycia dachowego, obciążenia wiatrem danego fragmentu dachu i również powinien być dobierany przez projektanta.

Czy konieczne jest zastosowanie membrany?

Jedynym celem użycia membrany wstępnego krycia przy dociepleniu nakrokwiowym płytami jest odprowadzenie skroplin do okapu, które pojawiają się pod pokryciem dachowym, a także wody opadowej, która może przedostać się pod pokrycie dachu. Jest ona niezbędna w systemach z izolacją z wełny mineralnej i wełny drzewnej. Płyty z PIR są niewrażliwe na wilgoć, a dodatkowe zaklejanie złączy płyt taśmą aluminiową uszczelnia dostatecznie zamki pomiędzy poszczególnymi płytami. Jednak ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych jest wystarczającym powodem, dla którego warto dodatkowo zabezpieczyć to miejsce stosunkowo niewielkim kosztem.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

[dachy, izolacja nakrokwiowa, sztuka dekarska, ciepły dach, izolacja dachu, płyty dachowe, membrany dachowa, pokrycie dachowe, izolacja termiczna, wełna mineralna]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Płytki ceramiczne czy gres - co wybrać?

Z pozoru dwa materiały są do siebie podobne, ale problem tkwi w szczegółach i to właśnie one...

Czytaj dalej »


Blachodachówka w wersji panelowej i ciętej na wymiar »

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty.

Czytaj dalej »


Chcesz uniknąć kosztownych awarii i napraw instalacji? Sprawdź » Jak szybko i prosto wykonać uszczelnienie silikonowe?
Rura aluminiowa jest wyjątkowo odporna na ciśnienie oraz zapobiega przedostawaniu się tlenu, nie tracąc przy tym... czytaj dalej » Samodzielne przeprowadzanie prac wykończeniowych w domu wymaga sporo wysiłku i czasu, ale... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jak odświeżyć wnętrze z betonem architektonicznym? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Dlaczego płyty betonowe? Ponieważ są piękne i dostępne w rozsądnej cenie. W porównaniu z innymi...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Oblicz grubość izolacji – szybko i łatwo »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Do obliczenia grubości izolacji niezbędne jest zdefiniowanie lub ustalenie temperatur...czytaj dalej »

Jak działa kalkulator doboru napędów okiennych?

Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

karolina57  | 
24-01-2020, 19:25
 | 
1
BIMobject_Poland  | 
24-01-2020, 10:48
 | 
1
jhonsonsmith  | 
24-01-2020, 10:36
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl