Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak oczyszczać małe ilości ścieków bytowych - rozwiązania ekologiczne

Oczyszczalnie ze złożem biologicznym | Oczyszczalnie z osadem czynnym
woda,przydomowe oczyszczalnie ścieków,oczyszczanie ścieków
woda,przydomowe oczyszczalnie ścieków,oczyszczanie ścieków
Fot. www.re-natura.pl
 2  3. Ciąg dalszy artykułu...

Zasadę funkcjonowania i budowę takiej oczyszczalni przedstawia rys. 1. Ścieki odpływają grawitacyjnie z budynku do osadnika gnilnego, gdzie następuje mechaniczne oraz biologiczne ich oczyszczanie za pomocą bakterii beztlenowych. W uzasadnionych przypadkach przed osadnikiem znajduje się separator tłuszczów.

Po przejściu przez osadnik gnilny ścieki bytowo-gospodarcze są pod względem bakteriologicznym bezpieczne, gdyż bakterie oraz jaja pasożytów niszczone są przez orzęski albo zostają w 99% usunięte wraz z sedymentującym osadem.

Po wstępnym podczyszczeniu za pomocą studzienki rozdzielającej ścieki są równomiernie rozprowadzane do poszczególnych nitek drenażowych. Rozsączane są do gruntu przez otwory w przewodach, gdzie następuje doczyszczanie tlenowe. Wszystkie dreny mogą być połączone rurą zbierającą i studzienką zbierającą, która je napowietrza [11, 16].

Jak: Odprowadzać ścieki?

Instalacja oczyszczalni tego typu może być wykonana w różnych wariantach, stosownie do lokalnych warunków gruntowo-wodnych, a jedną z możliwości jest instalacja z kopcem filtracyjnym (rys. 2).

Rozwiązanie to stosowane jest w warunkach wysokiego poziomu wód gruntowych. Drenaż można ułożyć na wzniesieniu usypanym z piasku (kopiec filtracyjny) i zastosować dodatkowo pompę tłoczącą ścieki. Kształt nasypu można dopasować do kształtu działki lub życzenia klienta. Niestety takie rozwiązanie znacznie zwiększa koszt budowy oczyszczalni i jej eksploatacji (pompy i energia do ich zasilania) [17].

Oczyszczalnie ze złożem biologicznym

Technologia złóż biologicznych to jedno z najstarszych rozwiązań problemu unieszkodliwiania ścieków, które jednocześnie zapewnia wysoki stopień usunięcia zanieczyszczeń.

Do oczyszczania ścieków wykorzystuje się naturalne, tlenowe procesy rozkładu biochemicznego zanieczyszczeń, które przebiegają na specjalnie przygotowanym wypełnieniu przez mikroorganizmy w postaci błony biologicznej. Podłożem dla mikroorganizmów mogą być: żużel, tłuczeń, torf, keramzyt, koks, pakiety z tworzywa, kształtki z tworzyw sztucznych, włókna poliestrowe [9].

Zasadę funkcjonowania i budowę oczyszczalni przedstawia rys. 3.

Podobnie jak w poprzednich przypadkach pierwszym elementem tego systemu jest osadnik gnilny. Ścieki są tam przetrzymywane 2-3 doby i wstępnie podczyszczane, a następnie przepływają grawitacyjnie do drugiego zbiornika ze złożem biologicznym. Na powierzchni wypełnienia rozwija się błona biologiczna - zespół mikroorganizmów składający się głównie z bakterii.

Ścieki powoli przesączają się przez złoże, gdzie bakterie i mikroorganizmy rozkładają zanieczyszczenia. Po doczyszczeniu na złożu biologicznym oczyszczone ścieki mogą być odprowadzane do wody lub gruntu [11].

Oczyszczalnie z osadem czynnym

Oczyszczalnie z osadem czynnym to najbardziej zaawansowane technologicznie systemy do oczyszczania ścieków. Osad czynny to skupiska mikroorganizmów tlenowych, dzięki którym zachodzą procesy oczyszczania.

Podczas pierwszego uruchomienia inicjuje się powstanie mikroorganizmów (kłaczków osadu) dzięki zastosowaniu specjalnych biopreparatów lub pobraniu osadu czynnego z komunalnej oczyszczalni ścieków. W takiej oczyszczalni ilość oraz powierzchnia kłaczków osadu czynnego stale wzrastają, dlatego nadmiar musi być zawracany pompą recyrkulacyjną do osadnika wstępnego, z którego jest okresowo usuwany. Osad powinien zostać poddany właściwym procesom unieszkodliwiania i przeróbki. Eksploatacja takich oczyszczalni wymaga starannej eksploatacji i przeszkolenia użytkownika oraz okresowej kontroli wykwalifikowanego technologa [5, 11].

Zasadę funkcjonowania i budowę oczyszczalni z osadem czynnym przedstawia rys. 4. Oczyszczalnie takie mają budowę zbliżoną do oczyszczalni ze złożem biologicznym.

Pierwszym etapem jest podczyszczenie ścieków w osadniku gnilnym. Następnie ścieki są doprowadzane do drugiego zbiornika, składającego się z dwóch komór: komory osadu czynnego i osadnika wtórnego, gdzie następuje drugi etap doczyszczania ścieków. Mikroorganizmy odpowiedzialne za rozkład zanieczyszczeń w ściekach unoszą się swobodnie w zbiorniku. Do zbiornika, w którym zostały zaszczepione kłaczki osadu, niezbędny jest stały dopływ tlenu, żeby oczyszczanie zachodziło prawidłowo, dlatego też montuje się na dnie specjalne membrany, przez które pompa napowietrzająca dostarcza tlen.

Rozwiązanie powyższe pozwala nie tylko na napowietrzanie samych ścieków, powoduje również stałe unoszenie się kłaczków osadu. W kolejnym etapie ścieki przepływają do osadnika wtórnego, w którym oddziela się pozostały osad. Oczyszczone ścieki mogą być bezpośrednio odprowadzane do wód lub gleby poprzez drenaż bądź studnię chłonną [11].

Systemy hybrydowe

Systemy hybrydowe uznawane są obecnie za jedną z najbardziej skutecznych technologii oczyszczania ścieków, są przy tym mało wrażliwe na niekorzystne warunki pracy. Bazują na rozwiązaniu technologicznym opartym na jednoczesnym wykorzystaniu biomasy zawieszonej (osad czynny) oraz utwierdzonej na złożu biologicznym. W Polsce na większą skalę zaczęto je stosować w ciągu ostatnich lat.

Zauważono, że oczyszczalnie z osadem czynnym nie są odporne na duże nierównomierności ilości i składu dopływających ścieków, natomiast oczyszczalnie hybrydowe z dużą skutecznością usuwają związki węgla i azotu.

Systemy te są bardziej odporne na przeciążenia hydrauliczne i mogą przyjąć większy ładunek zanieczyszczeń niż system klasyczny (z osadem czynnym) ze względu na możliwość zgromadzenia większej ilości biomasy w dwóch postaciach. Są również odporne na okresowe braki energii elektrycznej. Oprócz tego po odpowiedniej modyfikacji (w stosunku do klasycznych rozwiązań) mogą być w nich prowadzone symultaniczne procesy usuwania zanieczyszczeń [4, 18].

Zasadę funkcjonowania i budowę oczyszczalni hybrydowej przedstawia rys. 5.

Ścieki przepływają przykanalikiem do osadnika gnilnego, w którym zachodzą wstępne procesy oczyszczania, głównie na drodze mechanicznej. Dzięki deflektorowi na wlocie dopływające ścieki nie powodują poderwania osadów z dna zbiornika. Tłuszcze i oleje flotują, tworząc na powierzchni tzw. kożuch, natomiast cząstki łatwo opadające sedymentują na dno zbiornika. Na odpływie wbudowany jest filtr szczelinowy, który dodatkowo filtruje ścieki z niesionej zawiesiny. Zachodzą tu procesy fermentacji beztlenowej [20].

Podczyszczone ścieki przepływają grawitacyjnie do komory bioreaktora, która pracuje jako napowietrzane złoże zanurzone. W celu równomiernego wymieszania i napowietrzania ścieków oraz uzyskania odpowiedniego obciążenia hydraulicznego złoża zastosowano powietrzny podnośnik cieczy pracujący jako wewnętrzny cyrkulator bioreaktora. Wywołuje to procesy biologicznego oczyszczania [20].

Ścieki przepływają do drugiej komory reaktora przez dolną szczelinę w przegrodzie oddzielającej obie strefy bioreaktora. W komorze tej ścieki są napowietrzane przez membranowy dyfuzor dyskowy. Komora pełni także funkcję osadnika wtórnego dla obumarłej lub zerwanej błony biologicznej oraz osadu nadmiernego [20]. Filtr szczelinowy końcowy stanowi ostatni element reaktora. Zabezpiecza przed przedostaniem się unoszonej przez pracujący dyfuzor zawiesiny. Filtr ten pełni jednocześnie funkcję komory anoksycznej, która pozwala na częściową denitryfikację ładunku zanieczyszczeń [20].

Głównymi zaletami takich oczyszczalni są: bardzo dobra wydajność przy nierównomiernym zrzucie ścieków, niewielka powierzchnia wykopu, brak konieczności budowania drenażu rozsączającego. Odbiornikiem oczyszczonych ścieków mogą być grunt, urządzenia wodne lub wody płynące [20].

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  8
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Podłogi nowej generacji - co je wyróżnia?

Od podłóg oczekuje się nie tylko odporności na wgniecenia, ale również...

Czytaj dalej »


Dlaczego warto wybrać okna dachowe? Szara łazienka - aranżacje i inspiracje »
Jesteś dekarzem, architektem lub dystrybutorem? Dowiedz się więcej na temat montażu oraz zapoznaj się z... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Czarne urządzenia klimatyzacyjne. Zobacz » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Teraz możesz dopasować kolor urządzenia do wystroju wnętrza! czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

3 pompy w super cenie oraz prezent! Sprawdź »

Wybierz gwarantowany prezent spośród czterech wariantów do wyboru czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Fachowcy wybierają ten tynk! Dlaczego?

Za jego pomocą można wykonać szeroki zakres prac remontowych bez potrzeby kupowania innych materiałów. czytam dalej »


Zyskaj zwrot za prąd nawet do 2% wartości inwestycji » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Szybkie i bezproblemowe podłączenie | Gwarancja odbioru | Możliwość finansowania | Optymalny dobór technologiiczytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 8000 dotacji »

Szwedzką dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach programu "Czyste Powietrze"...

Czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

4/2019
Ekspert Budowlany 4/2019
W numerze m.in.:
  • - Energooszczędne kotły kondensacyjne
  • - Jak dopasować bramę garażową?

Forum

mimislim  | 
14-10-2019, 22:02
 | 
1
plilla  | 
14-10-2019, 19:44
 | 
1
ekspertBud  | 
14-10-2019, 18:01
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
91
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl