Baseny i oczka wodne

Przeczytaj koniecznie

Ogródek warzywny na balkonie – jak go założyć i co można uprawiać?

  |     |  
1
Nawet najmniejszy balkon czy taras w mieście przyda się do tego, aby założyć na nim swój własny miniogródek warzywno-owocowy. Plony z własnej...
czytaj całość »

Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Przydomowy basen w ogrodzie

Przydomowy basen w ogrodzie
Przydomowy basen w ogrodzie
Fot. Waterair

Większe zainteresowanie obiektami basenowymi jest coraz bardziej zauważalne. Ta tendencja ma kilka podstawowych przyczyn. Trudno sobie wyobrazić wysokiej klasy hotel bez basenu i jacuzzi, ale baseny dla gości zdarzają się również w niewielkich hotelach i pensjonatach. Także w niedużych obiektach budowlanych i przy domach prywatnych widzi się rodzinne i rekreacyjne baseny.

Wielkość basenu to rzecz bardzo indywidualna, baseny rodzinne czy w hotelach i pensjonatach są zazwyczaj niewielkich rozmiarów. Istotne jest, aby basen był dostosowany do funkcji, jakie ma spełniać. Nie musi być prostokątny - może mieć dowolny kształt, choć stwarza to dodatkowe problemy projektowo-wykonawcze. 

Warto pamiętać, że basen to nie tylko niecka, ale także niezbędne do normalnego użytkowania instalacje. Decyzja o posiadaniu basenu musi być zawsze poprzedzona rzetelną analizą kosztów. Już na etapie projektowania należy stosować materiały o określonych parametrach, gwarantujące jakość i długotrwałą eksploatację obiektu. To projektant przyjmuje ustalone systemowe rozwiązania, które powinny być później realizowane - obejmuje to także nazwy konkretnych materiałów konkretnego producenta. Zjawisko polegające na wybieraniu z systemów różnych producentów najtańszych materiałów i stosowanie ich w ramach jednego systemu pozwoli co prawda obniżyć koszty budowy, jednak negatywnie wpłynie na jakość i trwałość wykonanych robót.

Równie ważnym (jeżeli nie najważniejszym) aspektem jest konstrukcja basenu i jakość jego wykonania (dotyczy to zarówno konstrukcji niecki, uszczelnień, wyłożeń ceramicznych, pomieszczeń użytkowo-funkcjonalnych i technicznych oraz instalacji). Wygląd basenu i aranżacja otoczenia zależy od przeznaczenia basenu i przyjętego kryterium realizacji. 

Jak zbudować basen w ogrodzie?

Baseny, w zależności od wielkości i przeznaczenia, mogą być wykonane np. z blachy stalowej, aluminiowej, ocynkowanej, kwasoodpornej, tworzywa sztucznego, betonu monolitycznego czy elementów prefabrykowanych. Warstwą wykończeniową może być wykładzina lub folia z tworzywa sztucznego (PVC), specjalne farby basenowe oraz okładzina ceramiczna. Spotyka się także barwione szlamy uszczelniające, będące jednocześnie warstwą wierzchnią.

Jednak najwyższy standard estetyczny daje basenowa ceramika albo mozaika szklana. Zarówno okładzina ceramiczna, jak i materiały wchodzące w skład systemu uszczelnienia niecki i klejenia okładzin ceramicznych, muszą być najwyższej jakości. Wynika to zarówno ze względów estetycznych, jak i wymogu odpowiedniej trwałości (mycie, dezynfekcja).

Dlatego też inwestor powinien aktywnie uczestniczyć w doborze technologii basenowych, mając na uwadze z jednej strony kryterium ceny, a z drugiej jakość, funkcjonalność i wytrzymałość rozwiązań konstrukcyjnych. Wybrana technologia powinna być wpisana w specyfikacje warunków zamówienia, co znacznie utrudnia wykonawcy próby potanienia lub zmiany systemu. Natomiast projektant powinien szczegółowo opracować detale konstrukcyjne, uszczelnienia trudnych i krytycznych miejsc, opisując w specyfikacji całą technologię, krok po kroku. Uzmysławia to wagę zagadnienia i problemy, z którymi spotykają się uczestnicy procesu budowlanego.

Zagadnienia związane z wykonaniem hydroizolacji niecek basenowych i wykonaniem okładziny ceramicznej podzielić można na [1], [2], [3]:

 • niecki z betonu wodoszczelnego,
 • niecki z uszczelnieniem zespolonym,
 • hydroizolację przelewów,
 • hydroizolację plaż basenowych (w połączeniu z uszczelnieniem dylatacji pomiędzy niecką a plażą).

Należy pamiętać, że okładzina ceramiczna nie stanowi żadnego uszczelnienia (dotyczy to także pomieszczeń wilgotnych i mokrych). Obala to funkcjonujące u nas jeszcze mity, że okładzina ceramiczna jest wystarczającym zabezpieczeniem przeciwwilgociowym, i potwierdza wymóg, że uszczelnienie powinno być wykonane bezpośrednio pod płytką. I druga uwaga: pojęcie beton wodoszczelny funkcjonuje chyba tylko w języku polskim. W języku niemieckim jest to sformułowanie "wasserundurchlässiger Beton” (WU-Beton) lub "Beton mit hohem Wassereindringwiederstand", a więc beton wodonieprzepuszczalny. Jest to zasadnicza różnica - nie szczelny, lecz wodonieprzepuszczalny, a więc taki, który nie pozwala na penetrację wody w głąb konstrukcji i jej przedostanie się na przeciwległą powierzchnię.

EKSPERT RADZI

Podstawowe warunki odpowiedniej jakości prac hydroizolacyjnych:

 • staranne przeanalizowanie czynników mających wpływ na pracę konstrukcjii stawiane jej wymogi,
 • staranne opracowanie projektu z uwzględnieniem rozwiązań konstrukcyjnych detali i szczegółów,
 • wysoka jakość materiałów uszczelniających,
 • wysoka jakość materiałów do klejenia i fugowania okładzin ceramicznych,
 • wysoka jakość materiałów do wykonywania okładzin basenowych,
 • stosowanie sprawdzonych materiałów pochodzących od producentów z dużym doświadczeniem i mogących się wykazać obiektami referencyjnymi,
 • stosowanie rozwiązań systemowych pochodzących od jednego producenta,
 • wysoka jakość robót betoniarskich niecki,
 • wysoka jakość robót uszczelniających i wyłożeniowych,
 • wykonywanie robót przez doświadczonego wykonawcę.

Wytyczne [1], [2] dla niecek znajdujących się w gruncie jednoznacznie wymagają zaprojektowania i wykonania odpowiedniej ochrony od zewnętrznej strony.

Literatura

 1. Hinweise für Planung und Ausführung keramischer Beläge im Schwimmbadbau, ZDB, 2012
 2. Schwimmbadbau. Hinweise für Planung und Ausführung keramischer Beläge im Schwimbadbau, ZDB, 2008
 3. Merkblatt - Keramische Beläge im Schwimmbadbau - Hinweise für Planung und Ausführung, ZDB, 1994

[baseny, niecka basenowa, budowa basenu, okładziny ceramiczne, płytki ceramiczne, prace hydroizolacyjne, hydroizolacja basenu, prace uszczelniające]

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

ThermaSmart PRO do ochrony instalacji

Dzięki bliskiej współpracy z partnerami firmy Thermaflex opracowano kompletne rozwiązanie izolacyjne dla instalacji grzewczych, chłodniczych i sanitarnych. ThermaSmart PRO wyróżniają wysoka jakość,...

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
 • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
 • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

Waldi91  | 
02-07-2020, 09:37
 | 
1
KamilKap  | 
02-07-2020, 09:21
 | 
1
patryk854  | 
29-06-2020, 19:22
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl