Baseny i oczka wodne

Przeczytaj koniecznie

Przydomowy basen w ogrodzie

Większe zainteresowanie obiektami basenowymi jest coraz bardziej zauważalne. Ta tendencja ma kilka podstawowych przyczyn. Trudno sobie wyobrazić...
czytaj całość »

Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Przydomowy basen w ogrodzie

Przydomowy basen w ogrodzie
Przydomowy basen w ogrodzie
Fot. Waterair

Większe zainteresowanie obiektami basenowymi jest coraz bardziej zauważalne. Ta tendencja ma kilka podstawowych przyczyn. Trudno sobie wyobrazić wysokiej klasy hotel bez basenu i jacuzzi, ale baseny dla gości zdarzają się również w niewielkich hotelach i pensjonatach. Także w niedużych obiektach budowlanych i przy domach prywatnych widzi się rodzinne i rekreacyjne baseny.

Wielkość basenu to rzecz bardzo indywidualna, baseny rodzinne czy w hotelach i pensjonatach są zazwyczaj niewielkich rozmiarów. Istotne jest, aby basen był dostosowany do funkcji, jakie ma spełniać. Nie musi być prostokątny - może mieć dowolny kształt, choć stwarza to dodatkowe problemy projektowo-wykonawcze. 

Warto pamiętać, że basen to nie tylko niecka, ale także niezbędne do normalnego użytkowania instalacje. Decyzja o posiadaniu basenu musi być zawsze poprzedzona rzetelną analizą kosztów. Już na etapie projektowania należy stosować materiały o określonych parametrach, gwarantujące jakość i długotrwałą eksploatację obiektu. To projektant przyjmuje ustalone systemowe rozwiązania, które powinny być później realizowane - obejmuje to także nazwy konkretnych materiałów konkretnego producenta. Zjawisko polegające na wybieraniu z systemów różnych producentów najtańszych materiałów i stosowanie ich w ramach jednego systemu pozwoli co prawda obniżyć koszty budowy, jednak negatywnie wpłynie na jakość i trwałość wykonanych robót.

Równie ważnym (jeżeli nie najważniejszym) aspektem jest konstrukcja basenu i jakość jego wykonania (dotyczy to zarówno konstrukcji niecki, uszczelnień, wyłożeń ceramicznych, pomieszczeń użytkowo-funkcjonalnych i technicznych oraz instalacji). Wygląd basenu i aranżacja otoczenia zależy od przeznaczenia basenu i przyjętego kryterium realizacji. 

Jak zbudować basen w ogrodzie?

Baseny, w zależności od wielkości i przeznaczenia, mogą być wykonane np. z blachy stalowej, aluminiowej, ocynkowanej, kwasoodpornej, tworzywa sztucznego, betonu monolitycznego czy elementów prefabrykowanych. Warstwą wykończeniową może być wykładzina lub folia z tworzywa sztucznego (PVC), specjalne farby basenowe oraz okładzina ceramiczna. Spotyka się także barwione szlamy uszczelniające, będące jednocześnie warstwą wierzchnią.

Jednak najwyższy standard estetyczny daje basenowa ceramika albo mozaika szklana. Zarówno okładzina ceramiczna, jak i materiały wchodzące w skład systemu uszczelnienia niecki i klejenia okładzin ceramicznych, muszą być najwyższej jakości. Wynika to zarówno ze względów estetycznych, jak i wymogu odpowiedniej trwałości (mycie, dezynfekcja).

Dlatego też inwestor powinien aktywnie uczestniczyć w doborze technologii basenowych, mając na uwadze z jednej strony kryterium ceny, a z drugiej jakość, funkcjonalność i wytrzymałość rozwiązań konstrukcyjnych. Wybrana technologia powinna być wpisana w specyfikacje warunków zamówienia, co znacznie utrudnia wykonawcy próby potanienia lub zmiany systemu. Natomiast projektant powinien szczegółowo opracować detale konstrukcyjne, uszczelnienia trudnych i krytycznych miejsc, opisując w specyfikacji całą technologię, krok po kroku. Uzmysławia to wagę zagadnienia i problemy, z którymi spotykają się uczestnicy procesu budowlanego.

Zagadnienia związane z wykonaniem hydroizolacji niecek basenowych i wykonaniem okładziny ceramicznej podzielić można na [1], [2], [3]:

 • niecki z betonu wodoszczelnego,
 • niecki z uszczelnieniem zespolonym,
 • hydroizolację przelewów,
 • hydroizolację plaż basenowych (w połączeniu z uszczelnieniem dylatacji pomiędzy niecką a plażą).

Należy pamiętać, że okładzina ceramiczna nie stanowi żadnego uszczelnienia (dotyczy to także pomieszczeń wilgotnych i mokrych). Obala to funkcjonujące u nas jeszcze mity, że okładzina ceramiczna jest wystarczającym zabezpieczeniem przeciwwilgociowym, i potwierdza wymóg, że uszczelnienie powinno być wykonane bezpośrednio pod płytką. I druga uwaga: pojęcie beton wodoszczelny funkcjonuje chyba tylko w języku polskim. W języku niemieckim jest to sformułowanie "wasserundurchlässiger Beton” (WU-Beton) lub "Beton mit hohem Wassereindringwiederstand", a więc beton wodonieprzepuszczalny. Jest to zasadnicza różnica - nie szczelny, lecz wodonieprzepuszczalny, a więc taki, który nie pozwala na penetrację wody w głąb konstrukcji i jej przedostanie się na przeciwległą powierzchnię.

EKSPERT RADZI

Podstawowe warunki odpowiedniej jakości prac hydroizolacyjnych:

 • staranne przeanalizowanie czynników mających wpływ na pracę konstrukcjii stawiane jej wymogi,
 • staranne opracowanie projektu z uwzględnieniem rozwiązań konstrukcyjnych detali i szczegółów,
 • wysoka jakość materiałów uszczelniających,
 • wysoka jakość materiałów do klejenia i fugowania okładzin ceramicznych,
 • wysoka jakość materiałów do wykonywania okładzin basenowych,
 • stosowanie sprawdzonych materiałów pochodzących od producentów z dużym doświadczeniem i mogących się wykazać obiektami referencyjnymi,
 • stosowanie rozwiązań systemowych pochodzących od jednego producenta,
 • wysoka jakość robót betoniarskich niecki,
 • wysoka jakość robót uszczelniających i wyłożeniowych,
 • wykonywanie robót przez doświadczonego wykonawcę.

Wytyczne [1], [2] dla niecek znajdujących się w gruncie jednoznacznie wymagają zaprojektowania i wykonania odpowiedniej ochrony od zewnętrznej strony.

Literatura

 1. Hinweise für Planung und Ausführung keramischer Beläge im Schwimmbadbau, ZDB, 2012
 2. Schwimmbadbau. Hinweise für Planung und Ausführung keramischer Beläge im Schwimbadbau, ZDB, 2008
 3. Merkblatt - Keramische Beläge im Schwimmbadbau - Hinweise für Planung und Ausführung, ZDB, 1994

[baseny, niecka basenowa, budowa basenu, okładziny ceramiczne, płytki ceramiczne, prace hydroizolacyjne, hydroizolacja basenu, prace uszczelniające]

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Dlaczego warto wybrać pompę z takim znakiem? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
 • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
 • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

thormask  | 
05-04-2020, 11:27
 | 
1
blair2019  | 
05-04-2020, 04:21
 | 
1
soibaowet  | 
05-04-2020, 00:41
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl