Betonowy znaczy inspirujący

 Polbruk  |  1
Betonowy znaczy inspirujący
Betonowy znaczy inspirujący
Fot. fot. Polbruk

Dawno już minęły czasy, kiedy beton oznaczał coś szarego, przeciętnego i nieciekawego. Dziś z kostek i płyt betonowych możemy stworzyć dowolną, inspirującą aranżację deptaku, tarasu czy podjazdu, uzupełniając ją elementami małej architektury oraz zielenią.

Ze względu na atrakcyjniejszą w stosunku do surowców naturalnych cenę oraz trwałość prefabrykaty wykonane z betonu stale zyskują na popularności w aranżacji przydomowych ogrodów.

"Kostki i płyty betonowe z powodzeniem imitują naturalne surowce, zachowując przy tym rozsądną cenę. Wyróżniają się bogatym wzornictwem, szeroką gamą kolorystyczną, a także interesującą fakturą. Technologia produkcji i jakość wykonania materiałów jest wysoka, dlatego posiadają długą żywotność" - mówi Krzysztof Wilk, główny technolog z firmy Polbruk.

Producenci nawierzchni betonowych oferują co roku nowe wzory, które wpisują się w międzynarodowe trendy w architekturze. Dzięki temu klienci zyskują szeroki wybór produktów, który pozwala im na zaaranżowanie przydomowego zacisza w stylu nowoczesnym, klasycznym czy śródziemnomorskim. Oczywiście do każdego z nich można dobrać odpowiednie dodatki w postaci elementów małej architektury.

Nowoczesne szarości

W projektowaniu ogrodu nowoczesnego obowiązuje kilka podstawowych zasad - zachowanie prostych linii kompozycyjnych, kontrasty oraz geometria. Wyróżnikiem są również długie, gładkie płaszczyzny. Roślinność przycina się geometrycznie, choć dopuszcza się większe drzewa, stanowiące dominanty. W ostatnich latach niezwykle popularne staje się sadzenie roślin  charakterystycznych dla lasów czy pól jako dopełnienie kompozycji. Zadbaj o niepowtarzalny efekt w swoim ogrodzie »

 Polbruk Exa
fot. Polbruk

W powyższy zamysł znakomicie wkomponowują się kostki i płyty betonowe, z których projektanci tworzą w aranżacjach tarasy, alejki i deptaki. Dominują zwykle te o kształtach prostokątnych lub zbliżonych do kwadratu. Wśród nich uwagę zwraca nowość - Polbruk Lamell o wymiarach 60x40 cm, która charakteryzuje się korespondującymi ze stylem nowoczesnym fakturami i barwami. Lamell występuje w dwóch fakturach - gładkiej i płukanej (lekko chropowatej). Ta pierwsza ma dwie wersje kolorystyczne - stalową oraz nerino. Druga natomiast jest dostępna w ciemnej szarości - ritmo_d. Sprawia to, że Lamell nadaje się idealnie do tworzenia nawierzchni tarasów, które w aranżacjach w stylu nowoczesnym stanowią naturalne przedłużenie salonu.

Ciekawymi propozycjami do aranżacji przydomowych ścieżek, tarasów i podjazdów są płyty Polbruk Multicomplex oraz kostka Polbruk Ideo. Te pierwsze posiadają gładką fakturę i są dostępne w trzech wymiarach: 60x40 cm, 40x40 cm oraz 20x40 cm. Z nowoczesnym stylem ogrodu najlepiej będzie się komponować wersja w kolorze nerino, czyli melanżowa szarość. Pozostałe dwie barwy Polbruk Multicomplex, czyli latte i mokka, doskonale będą pasować do stylu śródziemnomorskego. Postaw na wysoką jakość i oryginalne rozwiązania »

Multicomplex Polbruk
fot. Polbruk

W nowoczesnym ogrodzie idealnie sprawdzi się także kostka Polbruk Ideo. Daje ona duże możliwości kompozycyjne, gdyż występuje aż w pięciu wielkościach: 24x12cm, 24x16 cm, 30x16 cm, 30x20 cm oraz 40x20 cm. Przy aranżacjach modernistycznych warto zwrócić uwagę w szczególności na trzy barwy Ideo, które znakomicie będą kontrastować z intensywną zielenią. Są to: nerino o gładkiej fakturze oraz bianka_d i ritmo_d o fakturze płukanej.

Polbruk - kostka tarasowa
fot. Polbruk

Nieprostokątna ekstrawagancja

Oczywiście wzornictwo nowoczesnych nawierzchni betonowych nie ogranicza się tylko do prostokątów i kwadratów. Deptak czy taras w ogrodzie możemy zaaranżować również z płyt w kształcie wielokątów. Przykładem takiego rozwiązania jest Polbruk Exa, która nawiązuje kształtem do plastrów miodu. Taki bioniczny, pszczeli design stale zyskuje na popularności w nowoczesnej architekturze. Przykładem może być elewacja instytutu naukowego La Trobe w Melbourne czy pawilon Treehugger, zbudowany specjalnie na festiwal ogrodów w Koblencji.

"Design inspirowany plastrami miodu sprawdzi się również w zaciszu przydomowego ogrodu w stylu nowoczesnym. Można go efektownie podkreślić stosując roślinność charakterystyczną dla pól i lasów oraz trawy ozdobne" - mówi Wojciech Średniawa, główny projektant z firmy Polbruk.

Exa ma grubość 4,5 cm, gładką fakturę oraz występuje w kolorze taupe (odcień stalowo-beżowy). Najlepiej prezentuje się na dużych powierzchniach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ułożyć z niej deptak. Gdy planujemy jakieś szczególne miejsce w ogrodzie, takie jak oczko wodne lub basen, dobrym rozwiązaniem jest ułożenie płyt metodą step-by-step. Polega ona na stosowaniu elementów pojedynczo, w równych odstępach i z delikatnym przesunięciem, tak żeby stanowiły one swoisty deptak. Odległość pomiędzy nimi powinna być nie większa niż 60 cm, czyli jeden krok, oraz wypełniona trawą lub białym grysem czy otoczakami.

Śródziemnomorsko i klasycznie

Jeśli nie mamy domu w stylu nowoczesnym, a nasza posesja lepiej będzie prezentowała się w otoczeniu ogrodu w stylu śródziemnomorskim lub klasycznym, z łatwością dobierzemy odpowiadającą jej nawierzchnię betonową. Interesującą propozycją jest płyta Polbruk Petra, której design jest zainspirowany Skalnym Miastem w Jordanii. Kolekcja ta składa się z czterech nieregularnych kształtów, co pozwala na dość dużą swobodę komponowania różnych układów nawierzchni. Trzy z nich to tzw. kostki brzegowe układane na krawędzi ścieżki.

Petra Polbruk
fot. Polbruk

Kształt pełny służy zaś do wypełniania przestrzeni pomiędzy brzegami deptaka. Jeśli inspirują nas ogrody greckie, warto zwrócić uwagę na kostkę Petra o fakturze płukanej w kolorze bianka, który jest melanżem bieli i szarości. Nie zapominajmy o doborze odpowiednich roślin. Można je umieścić w glinianych wazach, skrzyniach czy donicach. W przypadku niektórych z nich, takich jak bugenwilla czy oliwka, jest to nawet konieczne ze względu na panujące w Polsce warunki klimatyczne. Ogród grecki to również zioła (m.in. cząber, rozmaryn czy oregano), ale i kwiaty, takie jak choćby świetnie u nas znane pelargonie czy petunie.

Projektując aranżację klasyczną, warto rozważyć budowę ścieżek z kostek Polbruk Nostalite Prima. Kształtem przypominają one tradycyjną kostkę brukową, natomiast pod względem kolorystycznym oscylują pomiędzy beżem a brązem wchodzącym delikatnie w czerwień. Nostalite Prima posiada trzy wymiary 9x12 cm, 12x12 cm oraz 18x12 cm. Do tego dochodzą dwie faktury: gładka oraz postarzana. Ta druga sprawdzi się w szczególności przy starszych lub zabytkowych budynkach - dobrze podkreśli ich historyczny charakter. Ze względu na swoją grubość - 6 cm - jest ona idealna do układania ciągów pieszych i pieszo-jezdnych. Dzięki swojemu tradycyjnemu kształtowi kostki brukowej znajduje ona niemal uniwersalne zastosowanie przy aranżacjach z ogrodową zielenią.

Nostalite Polbruk
fot. Polbruk

Wisienka na torcie

Każda aranżacja ogrodowa, niezależnie od stylu, musi być starannie dopracowana aż po najmniejsze szczegóły. Należą do nich elementy małej architektury wykorzystywane w kompozycjach otoczenia domu.

"Są to palisady, obrzeża czy murki, które pełnią bardzo różne funkcje, w zależności od pomysłu projektanta" - stwierdza Wojciech Średniawa, główny projektant z firmy Polbruk.

Bardzo uniwersalne zastosowanie w założeniach ogrodowych znajduje np. palisada Zen, która może pełnić funkcję obrzeża deptaka, kwietnika (jeśli zabudujemy ją w kwadrat lub prostokąt), murka oporowego albo po prostu ozdobnej palisady. Jest ona dostępna w dwóch wymiarach 16,5x11 cm oraz 16,5x16,5 cm. Jednak o jej uniwersalnym zastosowaniu przesądza aż sześć wysokości od 30 do 120 cm oraz cztery wersje kolorystyczne - szara, grafitowa, czerwona i brązowa.

Palisada Zen - Polbruk
fot. Polbruk

W aranżacjach przydomowych przestrzeni warto rozważyć zastosowanie murków. Dzięki nim wytyczymy granice kompozycyjne, a w przypadku gdy w naszym ogrodzie występują duże różnice poziomu gruntów, użyjemy ich jako elementów zabezpieczających skarpę.

"Tegoroczną nowością w naszej ofercie jest murek Albero, który przypomina swoim wyglądem murki graniczne występujące historycznie w Anglii, Hiszpanii czy słonecznej Toskanii. W zasadzie jest to unowocześniona wersja tego klasycznego wzornictwa, która zyskała na regularności i symetrii, zachowując przy tym oryginalny charakter kamiennych łupków" - mówi główny projektant Polbruk. 

Albero występuje w dwóch kolorach: alpen (jasnoszary) oraz brenta (jasnobeżowy). Ten pierwszy będzie doskonale pasował do aranżacji w stylu nowoczesnym, a drugi - śródziemnomorskim.

Alternatywą dla murków Albero w nowoczesnym ogrodzie jest Polbruk Grando. Konstrukcja ta składa się z prostokątnych bloczków o łamanej fakturze. Grando występuje w trzech kolorach nawiązujących do naturalnego kamienia: grafitowym, piaskowym oraz paloma (odcień beżu przełamany szarością). Z powodzeniem można go użyć do budowy murków oporowych, a ze względu na regularność również do wznoszenia wyższych konstrukcji, np. ogrodzeń.

Polbruk ogrodzenia
fot. Polbruk

Kształtowanie powierzchni w przydomowym ogrodzie to nie lada wyzwanie, dlatego warto skorzystać z materiałów, które dają szerokie możliwości aranżacji i uzupełniać je detalami o podobnej charakterystyce. Założenia ogrodowe przy domach kształtuje się zwykle raz na długie lata, w związku z czym oprócz interesującego designu należy postawić na ich trwałość. Zapewniają ją prefabrykaty betonowe wysokiej jakości, z których wykonamy nawierzchnie ogrodowe oraz niektóre elementy małej architektury.

Grando Polbruk
fot. Polbruk


Polbruk S.A. to największy obecnie na polskim rynku producent kostki brukowej i wyrobów drogowych w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc - jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów - Styl, Klasyka, TOP oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce.

Polbruk

O firmie:
polbruk.pl
facebook.com/polbruk
instagram.com/polbruk_inspirujemy/
facebook.com/JestemFachowcem

 

(polbruk, kostka brukowa, płyty chodnikowe, płyty ogrodowe, aranżacje ogrodu, betonowe ogrodzenia)

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  9
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
Greg / 02-05-2019, 18:45
To jest to! Szarości na tarasie. Mój typ to granitowy curlingowany Blues od Buszremu
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy Twoja skrzynka z narzędziami jest kompletna?

Skrzynka z narzędziami to niezbędna rzecz w każdym domu. Niezależnie od tego, czy raz na ruski rok musimy naprawić cieknący zlew, czy może regularnie przeprowadzamy mniejsze i większe remonty...

Czytaj dalej »


Jak wybrać meble do ogrodu? Łazienka z prysznicem – aranżacje i pomysły »
Jakie meble wybrać, by mieć pewność, że posłużą przez lata i zachowują jednocześnie doskonały wygląd? czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Rabat 10% tylko dla naszych czytelników!

Kod promocyjny: 8184b dla użytkowników portalu ekspertbudowlany.pl. Odbierz 10% rabatu na zakupy w markecie budowlanym

Skopiuj kod i skorzytaj »


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Jaka powinna być odzież robocza?

Co jest kluczowe w kontekście ochrony przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi? czytaj dalej »


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Szukasz sprawdzonych okien w dobrych cenach? Sprawdź »

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Tu kupisz okna z najlepszą szybą na świecie!czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Forum

markcarlson  | 
22-08-2019, 00:02
 | 
1
markcarlson  | 
21-08-2019, 23:59
 | 
1
ami95  | 
21-08-2019, 13:39
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
101
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl