EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Dachy płaskie - odwodnienie i hydroizolacja

GALECO Sp. z o.o. | 2021-01-25
fot. Galeco

fot. Galeco

System odprowadzania wody opadowej jest nieodłącznym elementem każdego dachu. Im większy kąt nachylenia połaci, tym łatwiej jest odprowadzić deszczówkę za pomocą rynien i rur spustowych do kanalizacji lub gruntu. Jak jednak poradzić sobie z tym wyzwaniem, gdy projekt naszego domu zakłada budowę dachu płaskiego?

treść sponsorowana

Zmieniające się trendy architektoniczne przywróciły modę na domy z dachami płaskimi, oraz na domy z dachami skośnymi, które w swej bryle zawierają duże powierzchnie płaskie w postaci tarasów czy lukarn.

Budynki tego typu charakteryzują się nowoczesnym wyglądem i prostotą, a w połączeniu z odpowiednio dobranymi materiałami wykończeniowymi, są kwintesencją ponadczasowej estetyki. Mimo licznych walorów tego typu budynków, jeszcze do niedawna budowa dachu płaskiego wiązała się z koniecznością stawienia czoła wielu wyzwaniom konstrukcyjnym. Problemem były również kwestie związane z odprowadzeniem wody opadowej z jego powierzchni oraz z hydroizolacją.

Dziś jednak rozwiązania konstrukcyjne oraz dostęp do materiałów i technologii budowy są tak szerokie, że budowa domu z dachem płaskim przestała być zadaniem nie do wykonania.

Dowiedz się więcej >>

Hydroizolacja

Hydroizolacja na dachu płaskim ma za zadanie odizolować część konstrukcyjną dachu od szkodliwego działania wody opadowej. W zależności od rodzaju i konstrukcji dachu, hydroizolacja może być umieszczana w różnych warstwach konstrukcji. Każdorazowo jej położenie określa projekt architektoniczny.

Najbardziej znanym i popularnym materiałem hydroizolacyjnym jest papa, jednakże mimo stosunkowo niskiej ceny, jej instalacja wymaga umiejętności oraz dodatkowego sprzętu. Jako alternatywę dla tego materiału Galeco proponuje membranę EPDM - nowość w systemie Galeco DACHY PŁASKIE. Membrana EPDM jest w pełni przyjazna środowisku i nie wymaga konserwacji. Jej montaż polega w całości na klejeniu na zimno bez konieczności kołkowania. Ponadto montaż membrany nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi, ani otwartego ognia. Można ją montować na każdym rodzaju podłoża.

Membrana jest elastyczna i bardzo łatwa w obróbce, dzięki czemu wykonanie detali dachowych przy nietypowym dachu, przejściu przez attykę czy lukarnie, nie stanowi problemu.

Odwodnienie

Drugim istotnym zagadnieniem przy budowie dachu płaskiego jest zaprojektowanie systemu odprowadzenia wody deszczowej. Galeco, producent systemów rynnowych z ponad 20-letnim doświadczeniem, zaprojektował rozwiązanie odwodnienia dla dachów płaskich. Innowacyjność tego systemu opiera się na modułowości, która ułatwia montaż i planowanie. System odwodnienia w ramach systemu Galeco DACHY PŁASKIE to tzw. sety, które składają się z trzech elementów: wpustu dachowego lub attykowego w różnych wariantach, rury kanalizacyjnej oraz innowacyjnego przejścia przez attykę tzw. adaptera Galeco. 

Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów >>

Z jednej strony adapter łączy się z okrągłą rurą kanalizacyjną, z drugiej zaś z rurą kwadratową, która idąc w pionie po elewacji lub w jej wnętrzu, oprowadza wodę opadową. Adapter można łączyć z kwadratowymi rurami stalowymi na zewnątrz elewacji z systemu Galeco STAL2 oraz z rurami z PVC z systemu Galeco PVC2. Jednakże architekci wybierają często rozwiązanie z sytemu Galeco BEZKAPOWY, w którym rura spustowa chowa się w elewacji budynku.

W ofercie Galeco wszystkie dostępne wpusty dachowe mają możliwość zainstalowania "kosza żwirowego", który pełni funkcję zabezpieczającą (wstępnie zatrzymuje grubsze nieczystości przed przedostaniem się do pionu spustowego) i gwarantuje zachowanie odpowiedniej przepustowości całego systemu. Dodatkową cechą wpustów jest możliwość doposażenia ich w opaskę grzewczą lub zintegrowany fabrycznie kabel grzejny. Pełni on funkcję zabezpieczającą wpust dachowy przed przemarzaniem. Wpusty dachowe powierzchniowe występują z odejściem prostym lub skośnym.

Za i przeciw

Rozważając budowę domu o płaskim dachu, warto przeanalizować wszelkie plusy i minusy tego rozwiązania. Jakie są zatem mocne strony stropodachów?

"Dla inwestorów ważne będą przede wszystkim względy bezpieczeństwa oraz ekonomia. W przeciwieństwie do swoich spadzistych odpowiedników, dachy płaskie charakteryzują się znacznie większą odpornością na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych - np. silnych wiatrów. Zważywszy na nasilające się z roku na rok anomalie pogodowe w naszym kraju, jest to bardzo istotne kryterium wyboru" - mówi ekspert firmy Galeco.

Dobrze zaprojektowany stropodach będzie też w stanie znacząco zmniejszyć straty ciepła, a zatem jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym. Wpływ na ten czynnik ma zmniejszona powierzchnia dachu, a co za tym idzie minimalizacja strat ciepła. Dach płaski pozwala także łatwiej przystosować budynek do nowych norm rynku, a także umożliwia przystosowanie jego powierzchni do montażu paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych.

A co z wadami? W końcu rzadko zdarza się, by jakieś rozwiązanie było ich całkowicie pozbawione. 

"Stropodachy są szczególnie narażone na zaleganie śniegu, a co za tym idzie należy je regularnie odśnieżać. Podsumowując rozważania nad wyborem typu naszego dachu, warto wspomnieć, że domy o dachach płaskich są często wybierane przez inwestorów, którzy nie posiadają dużej działki i mają na uwadze względy ekonomiczne. Jednak przed podjęciem decyzji o budowie domu z dachem o płaskiej konstrukcji należy upewnić się, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie wyklucza budowy tego rodzaju dachu" - dodaje ekspert.

GALECO Sp. z o.o.

ul. Uśmiechu 1
32-083 Balice k. Krakowa
tel. 12 258 32 00,
fax. 12 258 32 01
e-mail: [email protected]

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • T.L. T.L., 22.01.2020r., 18:49:33 a jeśli w dachu jest okno? da się zrobić szczelną izolację?
  • Sam Sam, 17.04.2020r., 13:22:27 izolacja przed wodą to jedno, ale przez dach ucieka też masa ciepła

Powiązane

GALECO Sp. z o.o. Przyszłość należy do ekologii

Przyszłość należy do ekologii Przyszłość należy do ekologii

Prowadzenie odpowiedzialnego przedsiębiorstwa polega nie tylko na dostarczaniu produktów, które spełniają oczekiwania klientów. Aspektami, które muszą być brane pod uwagę na każdym etapie produkcji, są...

Prowadzenie odpowiedzialnego przedsiębiorstwa polega nie tylko na dostarczaniu produktów, które spełniają oczekiwania klientów. Aspektami, które muszą być brane pod uwagę na każdym etapie produkcji, są też ekologia i zasady zrównoważonego rozwoju. Z tego względu firma Galeco starannie dobiera dostawców materiałów. Korzysta ze stali renomowanego koncernu SSAB, który słynie zarówno z wysokiej jakości wyrobów, jak też proekologicznego modelu działania.

GALECO Sp. z o.o. Galeco BEZOKAPOWY

Galeco BEZOKAPOWY Galeco BEZOKAPOWY

Galeco BEZOKAPOWY to system rynnowy zaprojektowany zgodnie z rozwijającymi się trendami w budownictwie, czyli system dla dachów bez okapu. Jest idealnie dopasowany do nowoczesnego budownictwa tzw. „nowoczesnej...

Galeco BEZOKAPOWY to system rynnowy zaprojektowany zgodnie z rozwijającymi się trendami w budownictwie, czyli system dla dachów bez okapu. Jest idealnie dopasowany do nowoczesnego budownictwa tzw. „nowoczesnej stodoły”, geometrycznych kształtów budynków oraz dachów dwuspadowych.

Najnowsze produkty i technologie

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISHOME SP Z O.O. Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISHOME SP Z O.O. Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISHOME SP Z O.O. Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.