Jak uprościć budowę domu za pomocą pianki poliuretanowej?

Jak uprościć budowę domu za pomocą pianki poliuretanowej?
Jak uprościć budowę domu za pomocą pianki poliuretanowej?
Fot. Honter

Budując swój pierwszy dom, na każdym etapie - czy to wylewając fundamenty czy ocieplając poddasze - mamy do czynienia z zagadnieniami, o których nie mieliśmy pojęcia wcześniej. Tak właśnie rodzą tzw. się koszty ukryte, czyli przysłowiowe dodatkowe 30%. Oczywiście wszystkich dodatkowych wydatków nie sposób uniknąć, ale pianka natryskowa EXY Spray 09  firmy Honter pozwala je ograniczyć podczas ocieplania domu, np. przy izolacji poddasza użytkowego, a także kilku, które ujawniłyby się dopiero w trakcie eksploatacji budynku.

Właściwości termoizolacyjne

Na wstępie warto zaznaczyć, że pianka poliuretanowa niczym nie ustępuje wełnie mineralnej ani styropianowi pod względem właściwości izolacji termicznej, a nawet w niektórych przypadkach przewyższa te bardziej archaiczne materiały izolacyjne również pod tym względem. Jej lambda wynosi dla systemów otwartokomórkowych EXY Spray 09 λ = 0,0346 W/(m·K), a w systemie zamkniętokomórkowym, oznaczonym liczbą 39 i stosowanym w izolacji innych obszarów konstrukcji domu, osiąga jeszcze lepszy wynik bo λ = 0,0206  W/(m·K). Takie właściwości fizyczne przekładają się na mniejsze zapotrzebowanie na materiał, co z kolei obniża koszty. Dowiedz się więcej >>

Pianka poliuretanowa EXY Spray 09

Paroprzepuszczalność

Wracając do problemów i zagadnień konstrukcyjnych podczas budowy, których można uniknąć, należy zacząć od wyjaśnienia, jak zachowuje się pianka otwartokomórkowa w systemie Honter pod wpływem wody. Otóż ten system PUR (czyli pian poliuretanowych) charakteryzuje hydrofobowość, co oznacza, że jeśli wilgoć, najczęściej w postaci pary wodnej, dostanie się do pianki EXY Spray 09, nie pozostanie w jej strukturze. Zostanie przepuszczona, w przypadku ocieplania poddasza w górę (zgodnie z zasadą podciągania kapilarnego i konwekcji ciepła). Co więcej, odbędzie się to w bardzo krótkim czasie, około dwóch dni i bez negatywnych konsekwencji w przeciwieństwie do wełny mineralnej, która nie dość, że schnie długo, to w takiej sytuacji na zawsze utraciłaby właściwości termoizolacyjne ze względu na swoje higroskopijne właściwości.

Ocieplanie domu

Dzięki temu, że pianki nie trzeba chronić przed wilgocią, podczas budowy można uniknąć montowania membrany paroizolacyjnej i zastanawiania się również nad jej szczelnością. Co więcej nietrzymanie wody eliminuje problem pleśni czy też nagromadzenia alergenów. Jedynym przypadkiem, kiedy należy uwzględnić membranę w konstrukcji izolowanej pianą, jest brak rozcięcia w papie na kalenicy dachowej. Należy więc tylko przypilnować także tego, co robi dekarz. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów >>

System amerykański, amerykańska szkoła

Sam pomysł, żeby nakładać piankę poliuretanową przy pomocy natrysku hydrodynamicznego pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, tak samo zresztą jak wszystkie formuły systemów Honter (choć obecnie na nasze lokalne rynki pianka ze względu na wysokie standardy produkcji i obniżone koszty wytwarzana jest w fabryce w Niemczech). Za zastosowaniem tej metody stoi pewna idea dotycząca tego co konstytuuje prawidłową izolację. W Europie kładzie się nacisk na efektywną lambdę, w nieprywatnych inwestycjach jest to znormalizowana konieczność. Z kolei "amerykańska szkoła" stawia na szczelność. I to właśnie zapewnia pianka natryskowa EXY Spray 09 - szczelność, a wiec brak przerw w izolacji, nazywanych w branży mostkami termicznymi, czyli miejscami intensywnej utraty ciepła.

Pianka poliuretanowa EXY Spray 09

Kompletną ciągłość, unikalną dla pian zapewnia właśnie metoda aplikacji, wspomniany natrysk hydrodynamiczny. Żadna inna metoda izolacji nie pozwala wypełnić przestrzeni między krokwiami w stu procentach. Zawsze znajdą się przerwy pomiędzy krokwiami a blokami wełny mineralnej czy styropianu. Natomiast pianka nie tylko spełni ten warunek, ale jeszcze wypełni wszystkie możliwe zakamarki i trudno dostępne powierzchnie. Zarówno ta szczelność jak i fakt, że pianka w przeciwieństwie do wełny nie osiada, a także ze względu na elastyczność i lekkość nie odkleja się i nie odpada od elementów konstrukcji, sprawia, że raz natryśnięta piana, nie wymaga poprawek, za to sama świetnie nadaje się do docieplania istniejącego już budynku. Nie mówiąc już o tym, że brak strat ciepła przez mostki termiczne po raz kolejny zmniejsza zapotrzebowanie na materiał potrzebny do skutecznej izolacji.

Długoletnia trwałość

Oprócz tego, że jak już wspomniano pianka natryskowa nie jest podatna na rozrywanie i odrywanie pod wpływem zawsze pracujących krokwi lub innych elementów konstrukcyjnych, to również same właściwości termoizolacyjne w czasie nie ulegają zmianie. W przypadku pian natryskowych systemu Honter, jako jednego z dwóch systemów dostepnych na rynku europejskim, faktycznie nie jest to pusta deklaracja, ale zostało to potwierdzone badaniami lambdy starzeniowej (lambdy w czasie), czyli poddaniu testom wielu różnych próbek z różnych natrysków w odpowiednich momentach. Pomyślny wynik oznacza, że pianka EXY Spray 09 jest nie tylko praktycznie niezmienna w czasie, ale także świadczy o powtarzalności systemu, a w efekcie zapewnia czterdziestoletnią gwarancję i pozwala uniknąć wymiany izolacji najprawdopodobniej do końca życia.

HONTER - piana

Szybko i bezboleśnie

Pianka natryskowa nakładana jest przez dwuosobowy zespół natryskiwaczy, więc faktycznie nie da się tego zrobić samemu. Może to niektórych odstraszać, dopóki nie zastanowią się nad oszczędnościami - przede wszystkim oszczędnością czasu. Nie istnieje szybsza metoda izolacji niż natrysk hydrodynamiczny pianą, co więcej, potrzeba do tego tylko dwuosobowego zespołu. Unika się też skomplikowanych obliczeń i planowania, jakich bloków, płyt czy innych fragmentów wełny mineralnej lub stytopianu użyć, jak je zespoić, czy nie zostanie za dużo, czy nie będzie trzeba dokupić. Specjaliści wyszkoleni w specyfice systemów Honter jednego dnia mogą wykonać 300 m2 izolacji, jeżeli zabraknie im materiału, przywiozą więcej surowca, jeżeli powstanie z tego nadmiar, po prostu zabiorą go na następną budowę. Właściciel ocieplonego domu unika wszelkich nadpłat, nie mówiąc już o tym, ile zyskuje czasu.

HONTER Logo

HONTER Company Polska

Ul. Głogowska 31/33
60-702 Poznań

OBSŁUGA KLIENTA
Tel.: 793 581 581
info@honter.pl
www.honter.pl

Biuro handlowe:
61-441 Poznań
ul. 28 Czerwca 1956 r nr 406

(honter,  pianka poliuretanowa, izolacja domu, izolacja pianką, EXY Spray 09, pianka otwartokomórkowa, system Honter, pianka natryskowa)

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
Emilemil / 19-06-2019, 07:31
Autor mógłby się bardziej postarać niż przerobienie innych artykułów pod tą reklamę . Faktem jest, że pianka pur lepiej się nadaje do ocieplenia poddasza niż wełna czy styropian ale tu już trochę przesadzono.
Edziu84 / 27-06-2019, 14:57

Ciekawy artykuł, wiele z niego wyniosłem i teraz bacznie będę się przyglądał firmie, podczas mojej budowy :)

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy Twoja skrzynka z narzędziami jest kompletna?

Skrzynka z narzędziami to niezbędna rzecz w każdym domu. Niezależnie od tego, czy raz na ruski rok musimy naprawić cieknący zlew, czy może regularnie przeprowadzamy mniejsze i większe remonty...

Czytaj dalej »


Szybkie obróbki trudnych miejsc. Uszczelnienia » Szara łazienka - aranżacje i inspiracje »
Wykonywanie obróbek w miejscach trudno dostępnych lub przy łączeniu różnorodnych materiałów budowlanych... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Jaka powinna być odzież robocza?

Co jest kluczowe w kontekście ochrony przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi? czytaj dalej »


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Szukasz sprawdzonych okien w dobrych cenach? Sprawdź »

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Tu kupisz okna z najlepszą szybą na świecie!czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 8000 dotacji »

Szwedzką dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach programu "Czyste Powietrze"...

Czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Forum

thormask  | 
15-09-2019, 01:43
 | 
1
thormask  | 
15-09-2019, 01:43
 | 
1
thormask  | 
15-09-2019, 01:42
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
101
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
91
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl