Energia odnawialna - co to jest i jakie są jej rodzaje?

Energia odnawialna - co to jest i jakie są jej rodzaje?
Energia odnawialna - co to jest i jakie są jej rodzaje?
Fot. Stilo Energy

W odróżnieniu do tradycyjnych źródeł energii, takich jak: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel i inne paliwa kopalne, odnawialne źródła energii to takie, które nigdy się nie kończą. A jeśli nawet w jakiś sposób zanikają, to i tak stanowią niewyczerpany zapas i porównaniu z XX-wiecznymi standardami i odnawiają się w sposób zauważalny. Oto najważniejsze i najczęściej wykorzystywane rodzaje OZE.

Energia wiatrowa

Podczas podróży po otwartych przestrzeniach, na pewno zwróciliśmy uwagę na skupiska wysokich, białych, nowoczesnych wiatraków. Nawet u nas w Polsce coraz częściej wykorzystuje się energię wynikającą z ruchu powietrza i przekształca ją w prąd. Nie wszędzie opłaca się stawiać takie konstrukcje. Z uwagi na to, że wiatr powstaje poprzez różnice gęstości mas powietrza, dla właściwego przebiegu całego procesu potrzebne są odpowiednie warunki. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że ruch powietrza bywa zmienny. Dlatego też, by zwiększyć wydajność owego żywiołu, raczej nie stawia się elektrowni wiatrowych na zabudowanym, zamkniętym terenie. W dawnych czasach również doceniano to odnawialne źródło energii. Oczywiście młyny wiatrowe miały znacznie prostszą konstrukcję, ale korzyść płynąca z działania natury była ewidentna.

Energia wodna

Zwana również "hydroenergią” jest jeszcze starszym źródłem odnawialnej energii niż ta pozyskiwana z wiatru. Ludzie wykorzystywali siłę drzemiącą w ruchu wody jeszcze w głębokim antyku. Służyła ona do napędzania prostych maszyn używanych w kowalstwie, stolarce, ale nade wszystko przez młynarzy. Zasada funkcjonowania i budowa takich urządzeń była bardzo prosta. Zwykle opierały się one przede wszystkim na metalowym lub drewnianym kole, zanurzonym w rzece albo pod wodospadem, którego ruch napędzany był przez wodę i w ten sposób pozyskiwano energię. Dziś te procesy są o wiele bardziej skomplikowane, ale także przynoszą o wiele większą wydajność. Energia pozyskiwana z ruchu wody jest jedną z najbardziej efektywnych.

Energia słoneczna

Ludzie zdawali sobie sprawę z potencjału drzemiącego w energii pochodzącej ze słońca już od dawna. Jednak prócz prymitywnych metod, takich jak suszenie owoców czy podgrzewanie wody, niewiele dało się zrobić. Dopiero w naszej epoce umiemy skorzystać z owego źródła w bardzo wydajny sposób dzięki specjalnym konstrukcjom, polegającym na połączeniu specjalnych paneli z inwerterem, który przekształca energię słoneczną na zwyczajny prąd - taki sam, jaki płynie w naszych gniazdkach. Panele te, zwane "panelami fotowoltaicznymi" lub "ogniwami fotowoltaicznymi" montuje się na dachach lub wolnych częściach działek. W każdym razie najlepiej tam, gdzie nie ma żadnego cienia, a słońce (nawet takie za chmurami) może operować przez większą część dnia. Jednym z wiodących producentów takiego rozwiązanie jest firma Stilo Energy. Więcej na temat mikroinstalacji fotowoltaicznej, którą każdy może zamontować na swoim domu, przeczytacie tutaj >>

Energia geotermalna

Inna nazwa tego odnawialnego źródła energii, to "geotermia" lub "energia geotermiczna". Pod skorupą ziemską drzemią niesamowite siły. Operując niezbyt naukowym językiem: jest tam zwyczajnie bardzo gorąco. Na szczęście nauczyliśmy się wykorzystywać owe potencjały. Specjalne, bardzo zaawansowane konstrukcje, oparte na odpowiednich pompach cieplnych i odwiertach wykorzystują bardzo prostą zasadę fizyczną. Energia geotermalna ma tę wadę, że musi być przetwarzana bardzo umiejętnie. Nie wszędzie da się zrobić odwierty, bo byłoby to nieopłacalne. A np. zbyt gwałtowny pobór ciepła może spowodować czasowe wychłodzenie skał. Niemniej jednak w dłuższej perspektywie jest to energia niewyczerpana i bardzo przyszłościowa.

Biomasa

W dużym skrócie jest to szeroko pojęty odpad pochodzenia organicznego, który szybko się rozkłada, ale wykazuje także potencjał energetyczny. Biomasę dzielimy na fitomasę (czyli tą pochodzącą z roślin) i zoomasę (pochodzenie zwierzęce). Najczęściej jednak poprzez omawiane pojęcie rozumie się "produkty", takie jak: drewno o niskiej jakości technologicznej albo odpadowe, odpady produkcji rolniczej, odchody zwierząt, wodorosty, oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce. Energię z biomasy pozyskujemy najczęściej poprzez jej spalanie.

Artykuł powstał we współpracy ze Stilo Energy.

Stilo Energy logo

Stilo Energy

Świemirowska 3
81-877 Sopot

Działamy w całej Polsce

799 399 898

[stilo energy, energooszczędność,odnawialne źródła energii,biomasa,energia słoneczna,energia wodna ]

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Podłogi nowej generacji - co je wyróżnia?

Od podłóg oczekuje się nie tylko odporności na wgniecenia, ale również...

Czytaj dalej »


Dlaczego warto wybrać okna dachowe? Szybkie obróbki trudnych miejsc »
Jesteś dekarzem, architektem lub dystrybutorem? Dowiedz się więcej na temat montażu oraz zapoznaj się z... czytaj dalej » Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek... czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Czarne urządzenia klimatyzacyjne. Zobacz » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Teraz możesz dopasować kolor urządzenia do wystroju wnętrza! czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

3 pompy w super cenie oraz prezent! Sprawdź »

Wybierz gwarantowany prezent spośród czterech wariantów do wyboru czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Fachowcy wybierają ten tynk! Dlaczego?

Za jego pomocą można wykonać szeroki zakres prac remontowych bez potrzeby kupowania innych materiałów. czytam dalej »


Zyskaj zwrot za prąd nawet do 2% wartości inwestycji » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Szybkie i bezproblemowe podłączenie | Gwarancja odbioru | Możliwość finansowania | Optymalny dobór technologiiczytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Materiały termoizolacyjne charakteryzują się różną wartością współczynnika "λ". Im niższa wartość współczynnika tym lepsze...

Czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Forum

stevesjobs500  | 
19-10-2019, 14:40
 | 
1
stevesjobs500  | 
19-10-2019, 14:33
 | 
1
stevesjobs500  | 
18-10-2019, 19:40
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
92
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl