Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?

Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?
Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?
Fot. Daikin

Porównując ceny nośników źródeł energii oraz możliwości jej pozyskiwania, można śmiało stwierdzić, że najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem zarówno dla domów jedno-, jak i wielorodzinnych są pompy ciepła. Gwarantują one bowiem najniższe koszty eksploatacji budynku ze wszystkich dostępnych źródeł ciepła, przy czym można też zamontować fotowoltaiczny system solarny i zapewnić sobie niezależność energetyczną.

Ile to kosztuje?

Dla zobrazowania przyjmijmy, że mówimy o wolno stojącym domu o powierzchni około 150 m². Wybierając kocioł na ekogroszek lub pelet, zwykle nie wlicza się kosztów wybudowania pomieszczenia kotłowni z kominem systemowym oraz miejsca składowania opału (a jest to średnio 15 m² i koszt około 27 tys. zł), począwszy od wzniesienia fundamentów i muru, wykonania ocieplenia, wstawienia okna, wykonania wylewek i położenia tynku, a także kosztów wybudowania komina systemowego, obróbek dachowych komina itp. Dodając do tych kosztów cenę kotła, zbiornika c.w.u. oraz niezbędnej automatyki, wydamy około 40 tys. zł. Należy przy tym pamiętać, że przyjęte w 2017 r. rozporządzenie regulujące wymagania dla kotłów na paliwa stałe zezwala na montaż kotłów 5 klasy, co dodatkowo zwiększa koszty inwestycji.

Jeśli natomiast chodzi o koszt całkowity pompy ciepła typu powietrze-woda, to wynosi on około 30-36 tys. zł. Pompa ciepła powietrze-woda i powietrze-powietrze nie wymaga kotłowni, wystarczy jedyne 1,5 m2, aby zamontować urządzenie, np. w pralni.

DAIKIN Pompy ciepła

Kolejny aspekt związany jest z tzw. żywotnością urządzeń. Średni okres użytkowania pompy ciepła wynosi 20-25 lat, natomiast w przypadku kotła stałopalnego jest to 10-15 lat.
Porównując roczne koszty ogrzewania do tradycyjnych źródeł, widać że w przypadku zastosowania ekonomicznych systemów typu pompa ciepła będą one niższe. Ogrzanie budynku o powierzchni 150 m2 przy wykorzystaniu odpowiedniej pompy ciepła to wydatek rzędu około 1800 zł.

Jeśli dodatkowo zainwestujemy w instalację fotowoltaiczną, która zwraca się średnio w ciągu 6-7 lat, stajemy się niezależni energetycznie, a podwyżki cen energii nas nie dotyczą, ponieważ produkujemy ją sami i zużywamy według własnych potrzeb. Nadprodukcję energii elektrycznej możemy oddać do zakładu energetycznego, a w wygodnym dla nas okresie wybrać do 80% z tego, co oddaliśmy. Dowiedz się więcej >>

Inwestorzy planujący inwestycję w pompę ciepła mają zazwyczaj wiele pytań. Odpowiadamy na niektóre z nich.

Czy istniejący system grzewczy na paliwo stałe można wymienić na bardziej ekonomiczny i ekologiczny?

Nowoczesne systemy można łatwo zaadaptować do istniejących budynków. Często nie wymaga to wymiany aktualnie posiadanego rozwiązania, np. ogrzewania podłogowego czy grzejników. Przykładowa analiza sytuacji: budynek starszego typu z cegły, z kotłem na ekogroszek, bez specjalnej izolacji był wyposażony w grzejniki żeliwne. Ze względu na istniejące grzejniki należało wybrać pompę, która dostarczy do nich wodę o odpowiednio wysokiej temperaturze (około 65°C). W takich sytuacjach sprawdzi się np. pompa ciepła Daikin Altherma HT.

Po 3 latach od wymiany systemu na nowy, zapytaliśmy właściciela domu o wady i zalety pompy. Oto jego najważniejsze spostrzeżenia:

 • nie ma konieczności kupowania i składowania ekogroszku, co pozwala na oszczędność miejsca,
 • nie trzeba pamiętać, aby dosypywać paliwo do pieca,
 • dzięki odpowiedniemu ustawieniu sterownika, system sam się włącza i ogrzewa mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz spada,
 • wbrew wcześniejszym obawom, grzejniki są ciepłe.

Zdaniem właściciela koszty ogrzewania były na zbliżonym poziomie, jednak dodatkowe korzyści były wystarczające, aby inwestor był zadowolony z zakupu.

DAIKIN Pompy ciepła

Czy można zamontować pompę ciepła w domu ogrzewanym kotłem gazowym?

W przypadku budynków zasilanych gazem, po zainstalowaniu hybrydowej pompy ciepła Daikin (tj. kondensacyjnego kotła gazowego z modułem pompy ciepła), rachunek za ogrzewanie spada o około 33-50% dzięki zastosowanej technologii współpracy dwóch urządzeń. Pompa ciepła dla wyższych temperatur zasilania, w czasie mrozów używa gazu zamiast grzałki elektrycznej. Koszt eksploatacji urządzenia zależy od ceny za jednostkę gazu oraz energii elektrycznej. Dane o cenach wprowadza się do systemu, dzięki czemu urządzenie samo przełącza zasilanie na dane paliwo według bardziej korzystnej taryfy opłat. Jest to idealne rozwiązanie dla budynków średnio ocieplonych, w których temperatura zasilania odbiorników ciepła waha się w przedziale 35-80°C. Skonsultuj się z naszymi ekspertami >>

Nowoczesne pompy ciepła - wydajność, niezawodność i atrakcyjny design

W 2018 r. firma Daikin jako pierwszy producent w Europie wprowadziła do sprzedaży pompę ciepła typu powietrze-woda na czynnik chłodniczy R32 - Daikin Altherma 3. Jest to urządzenie przeznaczone do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz grzania ciepłej wody na potrzeby sanitarne. Pompa ciepła Daikin Altherma 3 jest opracowana w technologii Bluevolution, co oznacza, że zastosowano w niej zupełnie nową sprężarkę, o dużej sprawności, produkcji Daikin, oraz czynnik chłodniczy przyszłości, czyli R32. Optymalne połączenie tych dwóch elementów sprawiło, że klasa efektywności sezonowej urządzenia to  aż A+++. Ponadto pompa osiąga współczynnik efektywności dla ogrzewania pomieszczeń COP aż do 5,1 (A7/W35), a współczynnik efektywności dla ciepłej wody użytkowej COP wynosi do 3,3 (EN16147). A to razem gwarantuje niższe rachunki za prąd dla użytkownika. Ponadto urządzenia te wyróżniono europejskim certyfikatem HP Keymark, potwierdzającym jakość pomp ciepła na rynku europejskim.

DAIKIN

Pompa ciepła Daikin Altherma 3 korzysta w pełni z powietrza zewnętrznego jako źródła energii odnawialnej. To pierwsza pompa ciepła typu powietrze-woda, która pracuje na czynniku chłodniczym R-32, który cechuje niski współczynnik GWP (Global Warming Potencial), na poziomie 675. Dla porównania bardzo popularny czynnik chłodniczy, stosowany w innych tego typu rozwiązaniach, to R410a i jego współczynnik GWP=2087. Emisja CO2 do atmosfery jest więc w przypadku tej pompy ciepła zminimalizowana.

Urządzenie Daikin Altherma 3 poradzi sobie nawet w ekstremalnych warunkach otoczenia - w trybie ogrzewania pomieszczeń pracuje w zakresie temperatury zewnętrznej od -25 do +35°C, natomiast w trybie chłodzenia w zakresie od +10 do +43°C. Nadaje się zatem zarówno do ogrzewania podłogowego, jak i grzejników, ponieważ oferuje temperatury wody grzewczej od +25 aż do +65°C.

Pompa ciepła oferowana jest o mocy 4, 6 i 8 kW, co umożliwia dostosowanie jej do różnych rodzajów i powierzchni domów, np. nowo powstających lub istniejących, w których zastosowane były instalacje grzewcze mieszane (podłogówka i grzejniki).

DAIKIN

Zaawansowany sterownik z menu w języku polskim, wbudowany w jednostkę wewnętrzną pompy ciepła gwarantuje intuicyjną obsługę urządzenia. W standardzie istnieje możliwość ustawienia trzech różnych sposobów grzania c.w.u. (dogrzew, harmonogram, dogrzew + harmonogram) oraz dwóch różnych trybów sterowania instalacją c.o. (sterowanie temperaturą wody, np. w trybie pogodowym lub sterowanie temperaturą powietrza).
Dodatkowo zapewnia szybką informację o wartościach temperatury w układzie, które widoczne są na głównym ekranie wyświetlacza. Natomiast umieszczony powyżej czujnik Daikin Eye pokazuje status systemu: kolor niebieski oznacza prawidłową pracę urządzenia (świecący - praca, pulsujący - tryb oczekiwania), czerwony zaś nieprawidłową pracę.

Jednostka wewnętrzna pompy ciepła to element, który może być zamontowany w dowolnym pomieszczeniu, jak np. pomieszczenie techniczne, gospodarcze, kuchnia czy łazienka. Jednostka wewnętrzna pompy ciepła Daikin komponuje się z każdym wystrojem pomieszczenia dzięki nowoczesnemu, prostemu designowi, w kolorystyce czarno-białej. Ponadto urządzenie Daikin Altherma 3 zdobyło nagrodę IF design award i Reddot Product Design Award 2018 za innowacyjny projekt. Te nagrody przyznawane są w ramach dwóch najbardziej prestiżowych i największych konkursów wzornictwa na świecie.

Kolejną zaletą systemu Daikin Altherma 3 jest możliwość dostosowania się do potrzeb użytkownika pod kątem zajmowanego miejsca i funkcjonalności, ponieważ urządzenia wewnętrzne Daikin Altherma 3 występują w trzech wersjach:

 • wersja stojąca, zintegrowana z zasobnikiem c.w.u ze stali nierdzewnej o pojemności 180 lub 230 l, o powierzchni zabudowy 600x600 mm (maksymalne wymiary 595x625mm),
 • wersja naścienna do zastosowań o ograniczonej przestrzeni montażowej, z możliwością podłączenia zewnętrznego zasobnika c.w.u.,
 • wersja stojąca ECH2O ze zbiornikiem 300 lub 500 l i możliwością higienicznego przygotowania c.w.u.

Pompy ciepła Daikin Altherma objęte są programem opieki serwisowej producenta. W cenie urządzenia Autoryzowany Serwis uruchomia urządzenie, co oznacza przejęcie opieki gwarancyjnej nad sprzętem przez firmę Daikin oraz daje użytkownikowi liczne korzyści:

 • opiekę serwisową z czasem reakcji serwisowej w ciągu 24 godz.,
 • możliwość korzystania ze specjalnej infolinii (czynna 7 dni w tygodniu) do zgłaszania ewentualnych usterek,
 • możliwość wykupienia przedłużonej gwarancji do 5 lat na urządzenia w okresie do 1 roku od uruchomienia,
 • w trakcie 3-letniej gwarancji brak kosztów za wymianę części przez serwis w razie awarii.

Ponadto urządzenie po uruchomieniu zostaje zarejestrowane w internetowym serwisie Stand By Me. Po rejestracji użytkownik może sprawdzić podstawowe dane o swoim urządzeniu (nazwy modeli, numery seryjne, datę zakończenia gwarancji, itp.) oraz wykupić przedłużenie gwarancji.

kontakt

Daikin

DAIKIN
ul. Taśmowa 7
02-677 Warszawa
tel.: 22 319 90 00

e-mail:
www.daikin.pl

(daikin, pompa ciepła, Pompa ciepła Daikin Altherma 3, ogrzewanie domu, ogrzewanie)

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Podłogi nowej generacji - co je wyróżnia?

Od podłóg oczekuje się nie tylko odporności na wgniecenia, ale również...

Czytaj dalej »


Dlaczego warto wybrać okna dachowe? Szybkie obróbki trudnych miejsc »
Jesteś dekarzem, architektem lub dystrybutorem? Dowiedz się więcej na temat montażu oraz zapoznaj się z... czytaj dalej » Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek... czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Czarne urządzenia klimatyzacyjne. Zobacz » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Teraz możesz dopasować kolor urządzenia do wystroju wnętrza! czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

3 pompy w super cenie oraz prezent! Sprawdź »

Wybierz gwarantowany prezent spośród czterech wariantów do wyboru czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Fachowcy wybierają ten tynk! Dlaczego?

Za jego pomocą można wykonać szeroki zakres prac remontowych bez potrzeby kupowania innych materiałów. czytam dalej »


Zyskaj zwrot za prąd nawet do 2% wartości inwestycji » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Szybkie i bezproblemowe podłączenie | Gwarancja odbioru | Możliwość finansowania | Optymalny dobór technologiiczytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Materiały termoizolacyjne charakteryzują się różną wartością współczynnika "λ". Im niższa wartość współczynnika tym lepsze...

Czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Forum

stevesjobs500  | 
19-10-2019, 14:40
 | 
1
stevesjobs500  | 
19-10-2019, 14:33
 | 
1
stevesjobs500  | 
18-10-2019, 19:40
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
92
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl