Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak zapobiec wilgoci w budynku?

 Redakcja  |  1
Jak zapobiec wilgoci w budynku?
Jak zapobiec wilgoci w budynku?
Fot. Pracownia Architektoniczna Dobre Domy

Jeśli widzisz parę osiadającą na oknach lub w rogach pokoju albo zauważysz, że mokra podłoga lub ręczniki w łazience długo schną, to najprawdopodobniej w mieszkaniu gromadzi się zbyt dużo wilgoci. Problem ten pojawia się najczęściej wtedy, kiedy nie dochodzi do odpowiedniego przepływu powietrza w budynku. Jak zatem zapobiec zbytniemu nagromadzaniu się wilgoci w budynku mieszkalnym - zarówno na etapie budowy, jak i w już zamieszkałym domu?

Do podwyższonego poziomu wilgoci dochodzi najczęściej z powodu braku przepływu powietrza w budynku. Brak odpowiedniej wentylacji może również skutkować tzw. syndromem chorego budynku - czyli sytuacją, w której domownicy skarżą się na powracające dolegliwości, tj. ból i zawroty głowy, omdlenia, przemęczenie, podrażnienie górnych dróg oddechowych czy oczu.

Jaki powinien być prawidłowy poziom wilgoci w budynku?

Optymalny poziom wilgoci w powietrzu wewnątrz domu zimą powinien wynosić około 40-60%. Wyższy poziom może powodować powstawanie pleśni i grzybów w pomieszczeniu. Zachowanie prawidłowego poziomu wilgoci jest szczególnie ważne w domach, w których mieszkają osoby cierpiące na alergie.

O obecności wilgoci w pomieszczeniu może świadczyć na przykład para osadzająca się na szybach lub w rogach pokoju, zbyt długie schnięcie podłogi po umyciu albo długo utrzymujące się zawilgocenie i zapach stęchlizny w łazience. Aby sprawdzić poziom wilgotności w pomieszczeniu, można skorzystać z prostego urządzenia - higrometru.

Jak zapobiec powstawaniu wilgoci na etapie budowy lub modernizacji budynku?

Według wytycznych w budynkach mieszkalnych w ciągu godziny powinna być wymieniana ilość powietrza równa wielkości mieszkania lub wynosząca min. 30 m3 na każdą osobę mieszkającą w danym budynku. Jeśli do takiej wymiany nie dochodzi, wówczas gromadzi się wilgoć.

Aby zapobiec potencjalnemu zawilgoceniu pomieszczeń, już na etapie projektowania budynku należy wziąć pod uwagę kilka elementów, które pomogą w lepszej regulacji przepływu powietrza:

 • Kratki wentylacyjne - powinny znaleźć się w najbardziej narażonych na wilgoć pomieszczeniach, tj. w kuchni, łazience oraz we wnętrzach pozbawionych okien. Warto też rozważyć umieszczenie ich w pozostałych pomieszczeniach w domu.
 • Nawiewniki okienne - to rozwiązanie, które pozwala regulować obieg powietrza bez niepotrzebnego wychłodzenia pomieszczenia.
 • Okna z mikrowentylacją - mikrowentylacja pozwala na rozszczelnienie okna i ledwo odczuwalny przepływ powietrza wewnątrz budynku.
 • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - rozwiązanie pozwalające na regularne dostarczanie do budynku odpowiedniej ilości powietrza oraz usuwanie zużytego na zewnątrz. Wentylacja mechaniczna również filtruje powietrze, co jest korzystne w ochronie przed smogiem.

Na etapie budowy domu warto też przyjrzeć się uważniej materiałom budowlanym. Eksperci przestrzegają przed materiałami o niskiej paroprzepuszczalności, które tak uszczelniają ściany budynku, że zawilgocone powietrze nie jest w stanie wydostać się przez tę barierę. Na szczególną uwagę ­zasługują:

 •  materiały izolacyjne wykorzystane do ocieplenia budynku - lepsze właściwości paroprzepuszczalne ma wełna mineralna niż styropian,
 •  wszystkie farby - np. akrylowe mają niską paroprzepuszczalność.

Jak radzić sobie z wilgocią w domu?

Kiedy zauważymy w swoim domu pierwsze oznaki zawilgocenia, można podjąć pewne kroki, dzięki którym zminimalizujemy ilość wilgoci, w tym na przykład:

 • Częste wietrzenie pomieszczeń - w okresie zimowym powinno się wietrzyć dom co 2 godziny przez około 5 minut.
 • Zainwestuj w osuszacz powietrza - urządzenie pochłaniające wilgoć. Szczególnie poleca się osuszacz do łazienki, w której nie ma wentylacji naturalnej.
 • Oczyść kratkę wentylacyjną lub cały system wentylacji mechanicznej (jeśli taki posiadasz) - zanieczyszczone kratki i wentylacja mogą nie pracować efektywnie.

Jeśli mimo wprowadzenia tych zmian wilgoć nie znika, warto sprawdzić mostki termiczne (w nich najczęściej dochodzi do zawilgocenia) i rozważyć termomodernizację budynku. Ale takie poważniejsze ekspertyzy lepiej zlecić specjalistom, mykologom lub firmom, które zajmują się takimi usługami. Oni polecą konkretne rozwiązanie do indywidualnie rozpatrzonego problemu.

Opracowali specjaliści z Pracowni Architektonicznej Dobre Domy

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

[wilgoć w mieszkaniu, wilgoć w budynku, wentylacja, wietrzenie mieszkania, wilgoć w domu, wietrzenie pomieszczeń, wilgoć, zawilgocenie pomieszczeń, kratki wentylacyjne, nawiewniki okienne, osuszacz powietrza, Dobre Domy]

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
Alek / 21-04-2020, 16:15
Jak dla mnie najlepszym sposobem jest dobry system rekuperacyjny. Nie ma lepszego sposoby zapobiegania wilgoci niż dobra wentylacja.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

ThermaSmart PRO do ochrony instalacji

Dzięki bliskiej współpracy z partnerami firmy Thermaflex opracowano kompletne rozwiązanie izolacyjne dla instalacji grzewczych, chłodniczych i sanitarnych. ThermaSmart PRO wyróżniają wysoka jakość,...

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
 • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
 • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

Waldi91  | 
02-07-2020, 09:37
 | 
1
KamilKap  | 
02-07-2020, 09:21
 | 
1
patryk854  | 
29-06-2020, 19:22
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl