EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Narzędzia ręczne, których potrzebujesz w domu - zestawy kluczy nasadowych i nie tylko

phuabc.com.pl | 2019-07-29

Skrzynka z narzędziami to niezbędna rzecz w każdym domu. Niezależnie od tego, czy raz na ruski rok musimy naprawić cieknący zlew, czy może regularnie przeprowadzamy mniejsze i większe remonty - musimy mieć odpowiednie narzędzia, by móc sobie poradzić z problemami, które przed nami stają. Dlatego w dzisiejszym artykule przyjrzymy się narzędziom ręcznym - z naciskiem na różne rodzaje kluczy, w tym kluczy nasadowych - które warto mieć w domu. Jeśli chcecie się dowiedzieć, czy Wasza skrzynka z narzędziami jest kompletna, zapraszamy do lektury.

Narzędzia ręczne - cóż to takiego?

Na początek kilka słów na temat tego, co rozumiemy pod pojęciem "narzędzia ręczne". Są to wszystkie sprzęty, z których możemy korzystać tylko i wyłącznie przy użyciu siły własnych rąk (a właściwie mięśni). Narzędzia elektryczne, akumulatorowe i spalinowe mają zewnętrzne źródła zasilania (prąd, baterie, paliwo) - narzędzia ręczne są go pozbawione. Do najpopularniejszych sprzętów tego typu zaliczamy młotek, piłę ręczną, śrubokręt, kombinerki i różnego rodzaju klucze.

Jak dzielimy klucze ręczne?

Wśród popularnych rodzajów kluczy ręcznych znajdziemy m.in. klucze płaskie, klucze nasadowe, klucze imbusowe, klucze oczkowe i klucze gwiazdkowe. To pięć typów, z których korzystamy najczęściej podczas domowych remontów. Klucze płaskie służą do odkręcania nakrętek i śrub o łbach sześciokątnych. Wyróżniamy klucze płaskie dwustronne, klucze płaskie z oczkowym końcem, a także klucze płaskie z grzechotką, która znacznie ułatwia pracę (klucz nie ześlizguje się z nakrętki lub śruby i od razu jest gotowy do pracy).

Klucze imbusowe pasują do sześciokątnych otworów w śrubie o średnicy od jednego do nawet kilkunastu milimetrów. Tego rodzaju kluczy i śrub używa się często przy produkcji mebli do samodzielnego składania. Dlatego też korzysta się z nich częściej na co dzień niż z kluczy oczkowych - te z kolei przeznaczone są do pracy z maszynami, układami paliwowymi, hamulcowymi i przewodami instalacji gazowej i chłodniczej.

Klucze gwiazdkowe mają kształt sześcioramiennej gwiazdy, co sprawia, że mają one lepsze przenoszenie momentu obrotowego niż "imbusy". Na koniec zostały nam klucze nasadowe - im jednak poświęcimy więcej miejsca w dalszej części artykułu.

Czym jest smartwatch, jak działa i jak wybrać model dla siebie?

Klucze nasadowe - co warto o nich wiedzieć?

Klucze nasadowe mogą się przydać nie tylko każdemu domorosłemu majsterkowiczowi, ale również mechanikom, hydraulikom i monterom. Ich podstawową funkcją jest przykręcanie i odkręcanie różnego rodzaju śrub. Klucze te składają się z nasadki posiadającej sześciokątny lub dwunastokątny otwór na nakrętkę (śrubę), pokrętło do nasadek oraz trzpienia prostego z uchwytem, którego kształt zależy od rodzaju klucza nasadowego. Budowa kluczy nasadowych jest na tyle elastyczna, że możemy je dopasować do naszych aktualnych potrzeb -przedłużki, ruchome przeguby, redukcje, zabieraki czy też adaptery.

Rodzaje kluczy nasadowych

Możemy wyróżnić pięć podstawowych rodzajów kluczy nasadowych, które rozróżniamy ze względu na wielkość zabieraka, którą podajemy w calach - ¼ cala to 6,3 mm, 3/8 cala to 10 mm, ½ cala to 12,5 mm, ¾ cala to 20 mm, 1 cal to 25 mm. Ponadto wyróżniamy trzy rodzaje trzpienia - rękojeść klucza nasadowego możemy znaleźć w kształcie litery "T", kształcie sztorcowym lub fajkowym. Pierwsze dwa klucze są bardzo podobne (w kluczu o budowie sztorcowej występuje dodatkowa przetyczka), z kolei klucz fajkowy może przypominać literę "L".

Jaki klucz nasadowy wybrać?

Klucze z trzpieniem w kształcie "T" pozwalają na precyzyjną pracę przy niewielkim nakładzie siły. Klucze fajkowe umożliwiają natomiast dostanie się do trudnodostępnych miejsc, np. na pracę z dostępem z boku. Jeśli nie mamy możliwości wykonać pełnego obrotu klucza nasadowego, to kłopotliwe może okazać się nieustanne poprawianie umiejscowienia klucza. Z tym problemem można poradzić sobie za pomocą grzechotki - dodatkowego elementu, który sprawia, że mimo wykonywania ruchu "powracającego" część funkcjonalna się nie obraca. Nazwa tego elementu wywodzi się od charakterystycznego dźwięku, jaki urządzenie wydaje podczas pracy.

Zestaw kluczy nasadowych - warto go mieć!

Wyżej wymienione klucze nasadowe to oczywiście nie wszystkie dostępne na rynku rodzaje - wyróżniamy także klucze specjalistyczne, np. klucze do strojenia fortepianu, klucze do zmiany kół samochodowych, a także klucze ampułowe zakończone gniazdem. Niezależnie od tego, do czego klucze nasadowe okażą się dla nas przydatne, to zestaw narzędzi tego typu powinien znaleźć się w naszym domu. Nie ma się nad czym zastanawiać - klucze nasadowe to ta sama półka użyteczności, co klasyczny młotek, śrubokręt czy kombinerki. A te przecież znajdziemy w każdym domu.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

KRISPOL Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta?

Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta? Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta?

Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów i elementów wykończeniowych. To również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można...

Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów i elementów wykończeniowych. To również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można uprościć, jednym z takich rozwiązań jest wybór kompletu stolarki okienno-drzwiowej od jednego producenta. Sprawdź, dlaczego warto.

STYROPMIN Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki...

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki na ogrzewanie motywują do podejmowania działań mających na celu ograniczenie zużycia energii cieplnej w budynkach. Zatem, witaj termomodernizacjo!

HOMEKONCEPT Budowa domu krok po kroku – najlepsze porady!

Budowa domu krok po kroku – najlepsze porady! Budowa domu krok po kroku – najlepsze porady!

Realizacja projektu budowy własnego domu to spełnienie marzenia o osobistej przestrzeni i jednocześnie duże wyzwanie logistyczne, wymagające starannego planowania i zrozumienia poszczególnych kroków. Proces...

Realizacja projektu budowy własnego domu to spełnienie marzenia o osobistej przestrzeni i jednocześnie duże wyzwanie logistyczne, wymagające starannego planowania i zrozumienia poszczególnych kroków. Proces ten ma kilka etapów – od wyboru odpowiedniej działki, poprzez dobór projektu domu, aż do finalnych prac wykończeniowych. Każdy ma istotny wpływ na powodzenie całego przedsięwzięcia. W naszym przewodniku znajdziesz kompleksowe informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.