Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Renowacja komina - kiedy i jak ją wykonać

Renowacja komina - kiedy i jak ją wykonać
Renowacja komina - kiedy i jak ją wykonać
Fot. Jawar

Każda konstrukcja budowlana, także komin, ma określoną żywotność. System kominowy działa w specyficznych warunkach związanych z wysoką temperaturą, kwasami, chlorkami, fluorami oraz wilgocią. Jest to zabójcza kombinacja, która znacznie ogranicza trwałość i szczelność komina. W takich sytuacjach warto rozważyć renowację komina, która przełoży się na większą efektywność całej instalacji grzewczej.

Nierzadko domownicy przyczyniają się do destrukcji komina, poprzez zaniechanie okresowych przeglądów kominiarskich czy stosowanie nieodpowiedniego paliwa. Pojawiają się wówczas mokre wykwity, plamy w mieszkaniu czy nieprzyjemny zapach. Z drugiej strony - zmiana technologii grzewczej, względem której stawiane są wyższe wymagania dla komina. W tej sytuacji stary komin może im nie sprostać. Co można zatem zrobić w takiej sytuacji?

Podczas wymiany kotła, zarówno ze względu na kwestię komfortu, jak i uwarunkowań prawnych, użytkownicy najczęściej decydują się na model wyższej klasy o lepszych parametrach. Inną opcją jest zmiana technologii, np. z kotła opalanego olejem opałowym na ekogroszek lub ze starszej generacji na rzecz kotłów 5 klasy, opalanego peletem. Wszystkie tego typu zabiegi wiążą się najczęściej z remontem kotłowni, niekiedy zmianą jej lokalizacji czy drobną przebudową instalacji.

Instalacja nowego komina

Jeśli jednak stary komin usytuowany jest za daleko, ma nieodpowiednią średnicę, a jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, najlepszym rozwiązaniem jest budowa lub instalacja nowego komina. Choć na pozór jest to działanie kosztowne, to zapewni jednak prawidłowe i bezpieczne użytkowanie urządzenia grzewczego. Nowy komin podlega wieloletniej gwarancji oraz może być finansowany w ramach programów antysmogowych.

Użytkownicy mają do wyboru kilka rodzajów systemów kominowych. Decydując się na komin ceramiczny, mają dwie możliwości:

  • wybudowanie nowego komina wewnątrz domu, co wiąże się z poważnym remontem, lub
  • wybudowanie go na zewnątrz, kotwiąc go do ściany budynku.

Ta druga możliwość wiąże się ze zmianą obrysu geodezyjnego, co należy zgłosić w odpowiednim urzędzie. W takim wypadku należy zadbać nie tylko o odpowiedni fundament, ale też pamiętać o doborze odpowiedniej średnicy i wysokości komina.

Warto także pamiętać o zapewnieniu dostępu do komina w przyszłości, dzięki czemu doświadczony kominiarz z łatwością będzie mógł wykonać czyszczenie przez otwór rewizyjny, bez konieczności wchodzenia na dach. Należy wówczas dokładnie przewidzieć wysokość przyłącza spalin i zgodnie z tym zaplanować budowę, uwzględniając odpowiednio głęboki fundament, izolację przeciwwilgociową, pamiętając jednocześnie o kotwieniu co 2,5-3 m komina do ścian (rys. 1).

Innym rozwiązaniem jest np. komin ceramiczno-stalowy, łączący najlepsze cechy komina ceramicznego z łatwością montażu komina stalowego. Przeznaczony jest do montażu na ścianach zewnętrznych budynku, a w zależności od średnicy i wysokości może być posadowiony na fundamencie lub na płycie wzorniczej i kotwiony do ściany. W czasie montażu tego komina należy zwrócić szczególną uwagę na szczelność połączeń i odpowiednią aplikację kitu kwasoodpornego, łączącego rury ceramiczne, a następnie usztywnienie rury.

Odprowadzając spaliny mokre i bardzo agresywne (ekogroszek), należy się liczyć z możliwością pogorszenia estetyki komina i ograniczenia jego żywotności.

Kominy stalowe izolowane to najbardziej popularne rozwiązanie wśród użytkowników. Charakteryzują się szybkim montażem oraz łatwym podłączeniem do urządzenia grzewczego. Kominy izolowane stalowe mają rdzeń (rurę wewnętrzną) wykonaną z dwóch rodzajów blach - kwasoodpornej, służącej do odprowadzania spalin mokrych z kotłów opalanych olejem, gazem i drewnem oraz żaroodpornej, przeznaczonej do pracy w wyższych temperaturach i suchych spalinach, w urządzeniach opalanych drewnem.

Montaż wkładu stalowego

Jeśli jednak użytkownicy nie chcą decydować się na całkowitą wymianę instalacji, to istnieje możliwość naprawy komina. Do najczęściej spotykanych sposobów naprawy, uszczelnienia komina i zabezpieczenia go przed destrukcyjnym działaniem kondensatu należy montaż wkładu stalowego. Wówczas użytkownik ma do dyspozycji całą gamę rozwiązań, począwszy od trybu pracy, aż po geometrię i rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Wkłady okrągłe idealnie pasują do kwadratowych kominów ceglanych, natomiast owalne do prostokątnych. Jeśli użytkownik potrzebuje wkładu do nieregularnego komina lub krzywego, najlepiej sprawdzi się wkład elastyczny.

Masa uszczelniająca

Jeżeli komin ma odpowiedni przekrój oraz zostanie do niego podłączone urządzenie emitujące spaliny suche (np. kominek), można wówczas zastosować specjalną masę uszczelniającą do kominów. Jest to zaprawa w postaci sypkiej, która po wymieszaniu z odpowiednią ilością wody tworzy masę gotową do użycia. Służy ona do uzupełniania ubytków wewnątrz ścian przewodów kominowych i wentylacyjnych. Zaprawa przeznaczona jest do szlamowania kanałów spalinowych i wentylacyjnych. Jest to zabieg polegający na uszczelnieniu kanałów wentylacyjnych i przewodów odprowadzających spaliny z urządzeń opalanych paliwami stałymi, wykonanymi z cegły, betonu, ceramiki itp. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do różnych powierzchni, dzięki czemu jest łatwa w aplikacji. Na całej objętości aplikowanej masy nie występują skurcze ani pęknięcia. Jest również bardzo wytrzymała na ścieranie, a jej odporność na wysokie temperatury wynosi do 1000°C.

Naprawa komina

Renowacja komina ceglanego poprzez montaż rur ceramicznych, produkowanych w technologii prasowania izostatycznego jest najtrwalszą metodą naprawy komina. Technologia ta polega na wprowadzeniu do środka istniejącego komina rur i kształtek ceramicznych, odpowiednio ze sobą połączonych i wycentrowanych. Prawidłowo przeprowadzona naprawa pozwoli na bezawaryjną współpracę komina z urządzeniami grzewczymi opalanymi różnymi rodzajami paliw.

Weryfikacja komina przez kominiarza

Stając przed koniecznością renowacji istniejącego komina, należy przede wszystkim sprawdzić, czy taka operacja jest możliwa. W tym celu warto skontaktować się z mistrzem kominiarskim, który w profesjonalny sposób sprawdzi komin. Należy udostępnić mu również wgląd do dokumentów urządzenia grzewczego (DTR) w celu prawidłowego dobrania średnicy przewodu kominowego. Może się zdarzyć, że zaproponowana średnica komina jest większa od kanału kominowego, wówczas należy rozwiercić komin. Metodę frezowania często poleca kominiarz.

Atesty i wyposażenie urządzeń grzewczych

Urządzenie grzewcze ma bardzo duży wpływ na prace i trwałość komina, również po renowacji. Podstawowym warunkiem doboru kotła, oprócz jego mocy, jest certyfikat dopuszczający urządzenie do stosowania. Dokument precyzyjnie określa jego parametry i zabezpieczenia przed wybuchem gazów (klapa antywybuchowa lub oprogramowanie przewietrzające kocioł).

Czytaj też: Jak poradzić sobie ze słabym ciągiem kominowym >>>

Wyposażenie kotłowni i paliwo

W kotłowni musi znajdować się doprowadzenie powietrza do spalania, tzw. zetka, o odpowiedniej średnicy dopasowanej do mocy kotła. Montażem i doborem doprowadzenia powietrza powinna zająć się firma instalacyjna, która montuje kocioł. W przypadku instalacji kotła do komina ceramicznego, połączenie musi być wykonane w sposób trwale elastyczny. Paliwo, które będzie wykorzystywane w urządzeniu, powinno być certyfikowane. Nie należy stosować paliw bez oznaczeń. W przypadku drewna należy spalać tylko to sezonowane, przechowywane w przewiewnym pomieszczeniu o wilgotności 12-18%.

W przypadku montażu kotłów klasy 5 do komina po renowacji, należy pamiętać o dociepleniu przewodu spalinowego. Kocioł nowej generacji pracuje bardzo ekonomiczne i emituje spaliny o niskiej temperaturze, co sprzyja kondensacji.

Kondensację, czyli powstawanie wilgoci w kominie, możemy ograniczyć lub wręcz wyeliminować poprzez docieplenie komina. Najlepiej zrobić to zasypując przestrzeń pomiędzy rurą a obudową perlitem ekspandowanym. To bardzo lekki i niepalny materiał pochodzenia geologicznego, poddany obróbce termicznej. Perlit idealnie sprawdza się do izolowania wszystkich kominów ceramicznych i stalowych. Dzięki ziarnom o kształcie wielościanu nie obsuwa się, zaciskając rurę tak, jak to się dzieje w przypadku keramzytu, którego nie należy w tym przypadku stosować.

Bardzo popularnym materiałem do izolowania kominów jest także wełna mineralna, stosowana prawie we wszystkich kominach prefabrykowanych. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, można wybrać ten materiał. Sporadycznie spotykany jest też granulat produkowany z wełny mineralnej, stosowany do wypełniania i izolowania wąskich przestrzeni, jednak do jego aplikacji potrzebne jest urządzenie pneumatyczne.

Po wykonanej renowacji czas na odbiór przez mistrza kominiarskiego.

W późniejszym okresie muszą zostać spełnione warunki Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109 poz. 719) dotyczące czyszczenia kominów. Użytkownik powinien mieć protokoły potwierdzające czyszczenie i przeglądy komina.

Korzystając z urządzeń grzewczych i systemów odprowadzania spalin, warto na bieżąco monitorować ich stan i w razie konieczności przeprowadzić renowację. Najlepiej jednak zarówno o ochronie środowiska, jak i o własnych oszczędnościach myśleć już na etapie planowania budowy domu. Jest to bowiem idealny moment na dobranie odpowiedniego rodzaju ogrzewania, który nie będzie wiązał się z emisją trujących spalin.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

[kominy, remont komina, instalacja komina, naprawa komina, kontrola komina, komin ceramiczny, komin stalowy]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Która podłoga jest twardsza? Zobacz porównianie Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Co jeśli na podłogę spadnie żelazko, nóż czy inny przedmiot? czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Poznaj oszczędne i niezawodne rowziązania i ciesz się komfortem przez cały rok! czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

Piottrek  | 
29-03-2020, 15:41
 | 
1
pawelszabla  | 
25-03-2020, 14:12
 | 
2
pawelszabla  | 
25-03-2020, 13:51
 | 
2
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl