Rodzaje umywalek - którą wybrać do swojej łazienki?

 KOŁO  |  1
Rodzaje umywalek - którą wybrać do swojej łazienki?
Rodzaje umywalek - którą wybrać do swojej łazienki?
Fot. KOŁO

Umywalka jest tym elementem wyposażenia łazienki, z którego korzystamy wielokrotnie każdego dnia. Dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę nie tylko na jej design, ale przede wszystkim na funkcjonalność. Jakie rodzaje umywalek oferuje rynek? Podpowiadamy, jak wybrać model najlepszy do swojej łazienki.

Urządzając lub remontując łazienkę, wybór armatury i ceramiki łazienkowej zwykle zaczynamy od wanny, brodzika, miski ustępowej i spłuczki. Tymczasem to z umywalki korzystamy najczęściej podczas codziennych wizyt w łazience.

Choć znalezienie odpowiedniej umywalki z pozoru wydaje się łatwe, to kiedy przyjrzymy się bliżej, okaże się, że różnorodność rodzajów, kształtów, materiałów i sposobów montażu może nieco utrudnić podjęcie decyzji. Warto poznać podstawowe parametry umywalek łazienkowych, by nieco ułatwić sobie to zadanie.

Na początek należy zadać sobie kilka pytań:

 • Ile przestrzeni będzie zajmować umywalka? Jakie możliwości daje metraż łazienki?
 • Jakie są potrzeby i preferencje domowników?
 • Jaki wzór i kształt najlepiej wpasuje się w wystrój wnętrza?
 • Z jakiego materiału i w jakim koloerze ma być umywalka?
 • Czy będzie samodzielnym elementem wyposażenia czy do zabudowy? Czy ma być zamontowana na blacie, wisząca, wpuszczana czy instalowana razem z meblami łazienkowymi?

Odpowiedź na te kilka prostych pytań da ogólną wiedzę, jak wybrać umywalkę łazienkową.

Rodzaje umywalek łazienkowych - sposób montażu

To podstawowy sposób kategoryzacji umywalek łazienkowych. Do wyboru mamy: umywalki nablatowe, podblatowe, ścienne, naszafkowe (meblowe), wpuszczane lub wolno stojące. Warto pamiętać, że czasami ten sam model może być montowany na kilka sposobów, dlatego przed zakupem warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją.

 • Umywalki nablatowe

To rozwiązanie nie tylko efektowne, ale też funkcjonalne - dobry wybór do każdego rodzaju łazienki, bardzo popularny w ostatnich latach. W małych pomieszczeniach pozwala na sprytne zaoszczędzenie miejsca i wykorzystanie przestrzeni pod umywalką na przechowywanie kosmetyków, ręczników, przyborów toaletowych. Można je postawić na blacie lub innych meblach łazienkowych. To jeden z najprostszych sposobów montażu - poniżej blatu znajduje się jedynie syfon.

W większej łazience umywalki stawiane na blacie to ciekawe rozwiązanie, dające pole do stworzenia efektownej aranżacji. W tej kategorii dominują modele masywne, z pozoru ciężkie, w klasycznym lub nowoczesnym wzornictwie.

Warto już na wstępie zadać sobie kilka pytań:

 • umywalka nablatowa owalna, kwadratowa czy prostokątna?
 • płytka czy głęboka?
 • z baterią na umywalce czy na zewnątrz?

Przykładem są umywalki stawiane na blat KOŁO, które wyróżniają się różnorodnością kształtów i rozmiarów - można wśród nich znaleźć model najlepiej dopasowany do swoich potrzeb.

 • Umywalki ścienne (wiszące)

Mocowane są bezpośrednio do ściany, dlatego wymagają odpowiednich śrub, które udźwigną ciężar umywalki. Zwykle dodatkowo podparte są postumentem stojącym na ziemi lub półpostumentem przytwierdzanym do ściany. To nie tylko element wspierający wiszącą umywalkę, ale także sposób na ukrycie syfonu i instalacji. Postumenty, czyli tzw. "nogi" umywalek, dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, co daje pewną swobodę aranżacyjną.

Do zalet umywalek ściennych należy z pewnością bardzo bogata oferta modeli oraz szeroka rozpiętość cenowa. Z łatwością można dopasować umywalkę wiszącą do nawet najmniejszej łazienki. Do wad tego rodzaju rozwiązań zalicza się przede wszystkim montaż na specjalnych śrubach oraz utratę przestrzeni pod umywalką.

Umywalki łazienkowe KOŁO

 • Umywalki podblatowe

Montowane poniżej poziomu blatu, wymagają przygotowania odpowiedniego otworu oraz montażu baterii na blacie lub do ściany. Świetnie się prezentują i pozwalają na zagospodarowanie miejsca na blacie wokół umywalki. Minusem jest fakt, że zajmują niemal całą przestrzeń poniżej poziomu blatu, zabierając miejsce zwykle przeznaczone na kosmetyki i przybory toaletowe.

 • Umywalki wpuszczane

Choć z pozoru wydają się tym samym, co umywalki podblatowe, to różni je jeden istotny element. Te ostatnie są całkowicie "schowane" pod blatem, podczas gdy umywalki wpuszczane - tylko częściowo. Ich rant wystaje ponad blat. Zaprojektowano je w ten sposób, aby szerszy kołnierz opierał się na blacie, dodatkowo stabilizując umocowanie umywalki. To opcja wygodna i funkcjonalna, łatwa do zabudowy, tworząca z blatem jeden element dekoracyjny.

 • Umywalki naszafkowe (meblowe)

Zwykle dostępne w zestawie z pasującymi do nich szafkami podumywalkowymi. To modele zaprojektowane tak, aby łatwo było je zestawić z kompatybilnymi do nich szafkami. Meble nie tylko maskują syfon i instalacje, ale podtrzymują umywalkę i tworzą miejsce do przechowywania.

 • Umywalki wolno stojące

Rzadko spotykany rodzaj umywalek łazienkowych, zwykle zaprojektowany z przeznaczeniem do dużych łazienek lub pokojów kąpielowych. Stawiany na niezależnym blacie lub w designerskiej formie - na specjalnie zaprojektowanym postumencie.

Rozmiary i kształty umywalek

Ważne jest nie tylko, w jaki sposób zamontujemy umywalkę, ale też ile miejsca na nią możemy przeznaczyć. Jej kształt i wielkość należy w pierwszej kolejności dopasować do wielkości wnętrza, w drugiej - do jej stylistyki.

Na rynku dostępne są modele o szerokości już od około 30 cm aż do 160-180 cm. Standardowe wymiary umywalek wahają się od 45 do 60 cm ze skokiem co 5 cm. Dla komfortu codziennego korzystania warto wybierać modele o głębokości co najmniej 40 cm.

Najczęściej spotyka się umywalki prostokątne, kwadratowe, owalne lub półowalne. Trudno tu mówić o konkretnej kategoryzacji, ponieważ każdy z producentów wyposażenia łazienek ma swoje kolekcje produktów o charakterystycznym designie. Z jednej strony daje to ogromne pole do stworzenia wymarzonego projektu łazienki, a z drugiej - pozwala na spójną aranżację wnętrza w sytuacji, gdy decydujemy się na ceramikę z jednej linii produktowej.

Materiały

Tu także wybór jest spory, od klasycznej ceramiki, przez metal, marmur i kamień aż po nowoczesne formy z przezroczystego plastiku.

 • Bezsprzecznie od dłuższego czasu królują umywalki ceramiczne, dostępne w ogromnej różnorodności modeli, kształtów i rozmiarów. Choć to opcja klasyczna, nowatorskie wzornictwo pozwala dopasować je do każdego stylu wnętrza, także nowoczesnego. Są trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Dobrze komponują się z większością stylizacji łazienkowych.
 • Umywalki marmurowe i granitowe, wykonane ze szlachetnych materiałów, dodają elegancji każdemu wnętrzu. To modele bardzo trwałe, z łatwością zachowujące swój piękny wygląd przez wiele lat. W podobnej stylistyce znajdziemy umywalki z kompozytu lub konglomeratu. Wyglądem i funkcjonalnością przypominają te wykonane z kamienia, jednak w porównaniu z nimi są o wiele lżejsze.
 • Stalowe umywalki, dostępne są modele ze stali nierdzewnej błyszczącej lub szczotkowanej. Rozwiązanie bardzo higieniczne, łatwe do czyszczenia, trwałe, jednak mało popularne. Pasuje do wnętrz industrialnych i loftowych.
 • Szklane umywalki - świetna opcja do industrialnych, nowoczesnych i awangardowych wnętrz. Zwykle przyjmują designerskie kształty, formy i kolory, często produkowane są na indywidualne zamówienie. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie pod kątem aranżacyjnym. Niezależnie od stylu, szklana umywalka będzie oryginalną ozdobą każdej łazienki.
 • Plastikowe umywalki - bardzo praktyczne, trwałe i niezwykle lekkie. Mało popularne, jednak coraz odważniej pojawiające się w projektach nowoczesnych łazienek.

Jedno- czy dwustanowiskowa?

To jedno z pierwszych pytań, które należy sobie zadać podczas wyboru umywalki łazienkowej. Dotychczas zdecydowaną większość umywalek na rynku stanowiły te jednostanowiskowe. Przy większej powierzchni łazienki i potrzebie posiadania dwóch komór montowano po prostu dwa takie modele koło siebie. Trend ten zauważyli producenci ceramiki łazienkowej i niedawno pojawiły się też umywalki dwustanowiskowe.

Jakie zalety mają umywalki dwukomorowe? To przede wszystkim wygoda. Z łazienki mogą jednocześnie korzystać dwie osoby i każdy ma swoje wygodne miejsce podczas porannej toalety. To świetna opcja dla rodzin, mieszkań zajmowanych przez większą grupę osób czy domów jednorodzinnych, w których łazienki zwykle mają nieco większy metraż.

Dwustanowiskowa umywalka ma jeszcze tę przewagę nad dwoma niezależnymi umywalkami, że:

 • zdecydowanie łatwiej utrzymać ją w czystości (brak łączeń i zakamarków),
 • jest łatwiejsza w montażu (jeden odpływ),
 • stanowi aranżacyjną "całość", idealnie zagospodarowując strefę umywalkową.

Jednak do małych łazienek lub toalet zdecydowanie poleca się umywalki jednostanowiskowe. Co więcej, tego rodzaju ceramika zwykle daje zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne, głównie ze względu na mnogość kształtów, rozmiarów i kolorów.

Rodzaj odpływu, sposób montowania baterii

O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Zwróćmy uwagę, w jaki sposób ma być zamontowana bateria przy umywalce. Czy w umywalce jest gotowy otwór przeznaczony na montaż armatury czy go nie ma. Wówczas bateria musi zostać zainstalowana poza umywalką (np. bezpośrednio do ściany). Otwór na baterię może być położony po środku umywalki, ale też bliżej prawej lub lewej krawędzi. Warto zastanowić, która opcja będzie najbardziej ergonomiczna.
 • Przelew to niewielki otwór "awaryjny" w bocznej części misy, który ma za zadanie zabezpieczać łazienkę przed zalaniem w razie nadmiernego wypływu wody poza umywalkę. Zdecydowanie lepiej wybierać umywalki z przelewem.
 • Odpływ - obecnie najczęściej spotykaną opcją jest owalny korek z mechanizmem typu click-clack. Na popularności zyskują także odpływy liniowe. To wąskie szczeliny wzdłuż najniżej położonej wewnętrznej krawędzi misy, do których spływa woda. Odpływ nie jest widocznie zaznaczony w centralnej części umywalki, ale woda wręcz "niepostrzeżenie" spływa do odpływu liniowego. To nowość na rynku wyposażenia wnętrz, dostępny w ograniczonej liczbie modeli prostokątnych i kwadratowych umywalek.
KOŁO

KOŁO Geberit Sp. z o.o.
ul. Postępu 1
02-676 Warszawa
Tel.: 22 376 01 02
Fax: 22 843 47 65

[koło, aranżacja łazienki, łazienka, modna łazienka, baterie umywalkowe, umywalki]Advertisement

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
bodziobo / 16-10-2019, 12:58
Denerwują mnie łazienki robione tylko pod wygląd, co z tego że super wygląda kiedy jak chcesz umyć ręce to trzeba uważać bo jak za mocno wodę odkręcisz to spodnie pochlapiesz.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko znaleźć usterki lub mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Forum

dk22  | 
05-07-2020, 21:41
 | 
1
sayiid  | 
03-07-2020, 21:35
 | 
1
Waldi91  | 
02-07-2020, 09:37
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl