Jak skutecznie wyciszyć ściany?

Systemy okładzin i ścian dźwiękoizolacyjnych z płyt akustycznych NORGIPS ACOUSTIC
Jak skutecznie wyciszyć ściany?
Jak skutecznie wyciszyć ściany?

Hałas to niepożądany dźwięk, spowodowany różnymi rodzajami ludzkiej działalności, który przeszkadza nam w pracy lub życiu codziennym. Jego długotrwałe oddziaływanie może powodować np. kłopoty ze snem, przewlekłe przemęczenie, zaburzenia równowagi emocjonalnej. Problemy z akustyką w mieszkaniach mogą wynikać z wielu czynników. Najczęstszą ich przyczyną jest źle zaprojektowana lub wykonana ściana dzieląca sąsiadujące mieszkania.

W budynkach wielorodzinnych ściany pomiędzy sąsiednimi mieszkaniami powinny mieć izolacyjność akustyczną na poziomie R’A1 ≥ 50 dB. Przy stawianiu ścian należy pamiętać o wystarczającym zapasie na korekty ze względu na widmowy wskaźnik adaptacyjny, poprawkę 2 dB oraz przenoszenie boczne. Producenci deklarują parametry laboratoryjne RW lub RA1, które nie uwzględniają tych korekt.

Adaptacja akustyczna istniejących ścian

W przypadku ścian niespełniających wymagań akustycznych należy wykonać tzw. adaptację akustyczną ścian istniejących, czyli dostawienie dodatkowej przedścianki w systemach suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych.

Do tego celu wykorzystuje się system ścian osłonowych na bazie płyt akustycznych o wyższych parametrach dźwiękoizolacyjności NORGIPS ACOUSTIC typ A grubości 12,5 mm lub NORGIPS ACOUSTIC SUPER typ DFH2IR grubości 12,5 mm. Prawidłowo wykonany system adaptacji akustycznej wymaga zastosowania izolacji w postaci wełny mineralnej grubości min. 50 mm. Taki układ zapewni nam skuteczną redukcję dźwięków powietrznych. Dowiedz się więcej >>

Zalety zabudowy:

  1. Skuteczna redukcja dźwięków powietrznych tj. rozmowy, pracujący odkurzacz, głośna muzyka, szczekanie psa.
  2. Prostota wykonania
  3. Krótki czas wykonania
  4. Przystępna cena
  5. Dostępność.

Sposób wykonania:

1. Dobranie odpowiedniego rozwiązania do izolacji akustycznej

Jeśli adaptację możemy przeprowadzić wyłącznie po stronie naszego mieszkania, wykonujemy adaptację akustyczną jednostronną. W zależności od nasilenia problemu można zastosować dwuwarstwowe opłytowanie.

  Jednostronna adaptacja
 Jednostronna adaptacja

W celu uzyskania jeszcze lepszych parametrów akustycznych zaleca się wykonanie adaptacji dwustronnej. Wymaga to ingerencji w mieszkaniu sąsiada, co w większości przypadków nie jest możliwe.

 Dwustronna adaptacja
Dwustronna adaptacja

2. Wytyczenie przebiegu okładziny

Pierwszą czynnością jest wytrasowanie miejsca przebiegu ściany akustycznej, która jest również stosowana jako obudowa szachtu instalacyjnego. Trasując położenie ściany osłonowej należy uwzględnić, że profile muszą być odsunięte od istniejącej ściany o minimum 0,5 cm.  Skontaktuj się z naszymi ekspertami >>

3. Montaż konstrukcji

Przygotowane profile przykładamy w wyznaczonym miejscu i wiercimy przez nie otwory pod kołki do szybkiego montażu oddalone od siebie maksimum o 80 cm. W taki sposób mocujemy profile UW do sufitu i podłogi oraz profile CW do ścian bocznych.

Wszystkie profile obwodowe należy podkleić taśmą akustyczną.

NORGIPS - izolacja akustyczna
Docięte na odpowiednią długość profile CW zwane także słupkami wsuwamy pomiędzy profile UW. Osiowy rozstaw profil CW nie może przekraczać 60 cm.

NORGIPS - izolacja akustyczna

4. Ułożenie izolacji z wełny mineralnej

Bardzo ważne jest wypełnienie pustych przestrzeni pomiędzy słupkami płytami lub matami z wełny mineralnej w celu uzyskania jak najwyższą izolacyjność akustyczną. Należy zwrócić szczególną uwagę na dokładność ułożenia izolacji.

5. Montaż dźwiękoizolacyjnych płyt gipsowo-kartonowych NORGIPS ACOUSTIC

Docinamy płyty gipsowo-kartonowe akustyczne ACOUSTIC (ACOUSTIC SUPER) na odpowiednią długość i przykręcamy do profili CW. Maksymalny rozstaw blachowkrętów nie może przekraczać 25 cm, powinny być natomiast o 10 mm dłuższe od łącznej grubości przykręcanych płyt. W przypadku płyt gipsowo-kartonowych o grubości 12,5 mm stosujemy blachowkręty ɸ 3,5 mm x 25 mm.

NORGIPS - izolacja akustyczna
6. Prace wykończeniowe

Na połączenia pionowe płyt z krawędzią Norgips S nanosimy wybraną konstrukcyjną masę szpachlową Norgips na szerokości ok. 10 cm, a następnie wtapiamy w nią taśmę zbrojącą z papieru lub włókna szklanego. Po wyschnięciu nanosimy na spoinę drugą warstwę konstrukcyjnej masy szpachlowej. Szpachlujemy również miejsca przykręcenia płyt za pomocą blachowkrętów. W celu uzyskania idealnie gładkiej powierzchni nanosimy warstwę masy finiszowej.

NIRGIPS - płyty izolacyjne

NORGIPS Norgips Sp. z o.o.
ul. Racławicka 93
02-634 Warszawa

+ 48 22 36 96 330

+ 48 22 36 96 302

norgips@norgips.pl

(norgips, płyty dźwiękoizolacyjne, izolacyjność akustyczna, izolacja akustyczna, NORGIPS ACOUSTIC, płyty akustyczne)

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  6
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Podłogi nowej generacji - co je wyróżnia?

Od podłóg oczekuje się nie tylko odporności na wgniecenia, ale również...

Czytaj dalej »


Dlaczego warto wybrać okna dachowe? Szara łazienka - aranżacje i inspiracje »
Jesteś dekarzem, architektem lub dystrybutorem? Dowiedz się więcej na temat montażu oraz zapoznaj się z... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Czarne urządzenia klimatyzacyjne. Zobacz » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Teraz możesz dopasować kolor urządzenia do wystroju wnętrza! czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

3 pompy w super cenie oraz prezent! Sprawdź »

Wybierz gwarantowany prezent spośród czterech wariantów do wyboru czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Fachowcy wybierają ten tynk! Dlaczego?

Za jego pomocą można wykonać szeroki zakres prac remontowych bez potrzeby kupowania innych materiałów. czytam dalej »


Zyskaj zwrot za prąd nawet do 2% wartości inwestycji » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Szybkie i bezproblemowe podłączenie | Gwarancja odbioru | Możliwość finansowania | Optymalny dobór technologiiczytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 8000 dotacji »

Szwedzką dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach programu "Czyste Powietrze"...

Czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Forum

gorahej  | 
14-10-2019, 22:50
 | 
1
mimislim  | 
14-10-2019, 22:02
 | 
1
plilla  | 
14-10-2019, 19:44
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
91
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl