Na jakiej wysokości umieścić umywalkę?

 KOŁO  |  2
Na jakiej wysokości umieścić umywalkę?
Na jakiej wysokości umieścić umywalkę?
Fot. KOŁO

Strefa umywalkowa to najczęściej wykorzystywana część łazienki. Już na etapie projektu warto dokładnie przemyśleć jej układ, oświetlenie, niezbędne elementy wyposażenia i ich rozmieszczenie. Postawmy przede wszystkim na ergonomię i wysoką funkcjonalność, by codzienne korzystanie z łazienki było wygodne i przyjemne. Jak zaaranżować umywalkę i jej otoczenie? Na jakiej wysokości powinna znajdować się umywalka i jak dobrać szafkę podumywalkową?

Według zasad planowania łazienki umywalkę należy zawiesić na takiej wysokości, która będzie najwygodniejsza dla wszystkich korzystających z niej osób. Standardowa wysokość to około 80-85 cm, jednak zmienia się ze względu na zwiększenie średniej wzrostu w populacji. Różnice w wysokości montażu umywalki wynikają także z samej konstrukcji modelu i sposobu jego montażu.

Strefa umywalkowa - jak zaaranżować?

Już na wstępie zastanówmy się, jak intensywnie będzie eksploatowana ta strefa, ile osób będzie z niej korzystać i przede wszystkim - ile miejsca możemy na nią przeznaczyć. Specjaliści od wnętrz radzą, aby w pomieszczeniach o niewielkim metrażu elementy wyposażenia rozmieszczać maksymalnie pod ścianami. Wówczas środek pomieszczenia pozostanie jako przestrzeń do wygodnego korzystania z poszczególnych stref.

Do małych łazienek polecane są umywalki ścienne (wiszące lub stawiane na postumencie) lub nablatowe o niewielkich rozmiarach. Najlepiej wybierać prostokątne, o jak największej szerokości, jednocześnie montowane jak najbliżej ściany. Gdy mamy mało miejsca, lepiej dobrać baterię montowaną do ściany.

Jeszcze na etapie projektu zastanówmy się, czy (i ewentualnie ile) szafek nad i pod umywalką potrzebujemy do kosmetyków i przyborów toaletowych. To często determinuje rodzaj, kształt i sposób montażu szafki pod umywalką. Jeśli potrzebujemy dodatkowego miejsca do przechowywania, wówczas warto pomyśleć też o powieszeniu szafki nad umywalką.

Kolejnym ważnym elementem strefy umywalkowej jest oświetlenie. Dobre, wyraźne światło jest potrzebne do codziennej toalety i makijażu. Lustro i odpowiednio ustawione światło funkcjonalnie wydzielają strefę umywalkową. Nad małą umywalką dobrze sprawdzi się jedna duża lampa lub dwa mniejsze kinkiety po bokach lustra. W większych łazienkach idealne będą listwy, punkty świetlne lub lustra podświetlane panelami LED w liczbie odpowiedniej do stanowisk umywalkowych.

Umywalka w łazience

Rodzaje umywalek - różnice w wysokości montażu

Jedno- lub dwukomorowe, kwadratowe, prostokątne lub owalne, nablatowe, wpuszczane w blat lub całkiem zabudowane, ścienne i wolno stojące - liczba i różnorodność modeli umywalek dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. To od rodzaj modelu w dużej mierze zależy wysokość, na jakiej zamontujemy umywalkę.

Umywalki ścienne (wiszące) to najczęściej wybierane modele. Mocowane są bezpośrednio do ściany na wysokości odpowiadającej preferencjom domowników. Wybierając ten rodzaj ceramiki, warto przejrzeć umywalki do łazienki KOŁO. Szeroki wybór modeli w różnej stylistyce pozwala dopasować umywalkę ścienną do każdego wnętrza.

Producent oferuje linie produktowe z pasującymi do umywalek wiszących postumentami, półpostumentami lub szafkami podumywalkowymi. Umywalki ścienne mają szerokość już od 50 cm - to głównie modele przeznaczone do toalet i małych łazienek.

Umywalki stawiane na blacie - efektowne i funkcjonalne - to jedne z najbardziej popularnych modeli wybieranych obecnie do aranżacji wnętrz. Stawiane bezpośrednio na blacie lub meblach łazienkowych, wymagają jedynie ukrycia syfonu poniżej. Umywalki stawiane na blacie są masywne, dlatego konstrukcja pod nimi powinna być stabilna i wytrzymała. Aby prawidłowo określić wysokość, na jakiej trzeba zamontować umywalkę, w pierwszej kolejności należy określić poziom górnej krawędzi rantu. To punkt odniesienia do wysokości montażu blatu lub szafki podumywalkowej.

Umywalki podblatowe to modele montowane poniżej poziomu blatu. Wysokość ich montażu jest zależna od poziomu, na którym zamontowany jest blat. Przy tym rodzaju umywalki trudno jest zorganizować szafkę lub przestrzeń poniżej na przechowywanie przedmiotów.

Umywalki naszafkowe (meblowe) - najczęściej zintegrowane z szafką podumywalkową. To modele kompatybilne z zestawami meblowymi. Zwykle są to umywalki częściowo zabudowane szafką.

Umywalki wolno stojące - dosyć rzadko spotykane, zwykle montowane w dużych łazienkach lub pokojach kąpielowych. Wysokość, umieszczenia umywalki zależy od konstrukcji modelu i aranżacji wnętrza.

Umywalka - położenie

Na jakiej wysokości umywalka?

Standardowa wysokość, na jakiej instaluje się umywalkę, to ok. 80-90 cm, mierząc od podłogi do górnej krawędzi umywalki. Jest to pewna uśredniona wartość, którą możemy modyfikować w zależności od potrzeb. Jeśli wszyscy domownicy są wysokimi osobami, wówczas wybierają tę górną wartość lub nawet instalują umywalkę jeszcze wyżej, na poziomie do 100 cm od podłogi.

W pierwszej kolejności należy ustalić, na jakiej wysokości powinien znaleźć się górny rant umywalki, aby korzystanie z niej było wygodne dla wszystkich domowników. Ten poziom jest punktem odniesienia dla lokalizacji, w których należy rozmieścić śruby mocujące. Podobnie wysokość odpływu umywalki zależy od samej konstrukcji i poziomu wyznaczonego do jej powieszenia.

Na innej wysokości instaluje się umywalki nablatowe, na innej te całkowicie lub częściowo wpuszczane w blat. W przypadku umywalek stawianych na blacie, ich górny rant powinien być na wysokości ok. 85-95 cm. Wówczas blat i szafkę podumywalkową należy zamontować odpowiednio niżej. Pozom ten zależy od wysokości samej umywalki stawianej na blacie. Przy wyborze modeli częściowo lub całkowicie wpuszczanych w blat zasada jest podobna, a wszystkie wymiary do instalacji liczy się od górnej krawędzi umywalki.

Szafki pod umywalkę - na jakiej wysokości

Kolejną kwestią ważną do rozważenia na etapie projektu jest szafka pod umywalkę. Wysokość jej zawieszenia zależy od kilku czynników:

  • poziomu, na którym zamontujemy umywalkę,
  • wymiarów i sposobu montażu samej umywalki,
  • rodzaju umywalki.

Ten ostatni punkt jest szczególnie ważny dla prawidłowego doboru szafki podumywalkowej. Jeśli zdecydujemy się na umywalkę stawianą na blacie, wówczas w szafce mamy do schowania jedynie instalację odpływową. Daje to duże pole do manewru przy wyborze szafki. Z kolei umywalki częściowo ukryte w blacie lub tzw. meblowe wymagają dokładnego dopasowania kompatybilnego modelu. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest wybór kolumny umywalkowej lub zestawu meblowego z tej samej linii produktowej.

Na jakeij wysokości umywalka - infografika

Półpostumenty i postumenty - co zamiast szafki pod umywalką?

Jeśli nie chcemy wieszać szafki, wówczas warto zastanowić się, jak zorganizować przestrzeń poniżej umywalki, by wyglądała estetycznie i stylowo. Polecamy wybór jednej z trzech opcji:

  • Ozdobny syfon. Świetnie sprawdzi się w surowym i minimalistycznym wnętrzu. Ozdobne syfony wykonane są z wysokiej jakości stali lub miedzi. W tej opcji większość instalacji powinna być ukryta tuż pod umywalką, pozostawiając jedynie poniżej stylowo wyglądający syfon. Ta opcja dobrze sprawdza się w dużych łazienkach, w których nie trzeba instalować szafki podumywalkowej.
  • Półpostument. Zakrywa całą instalację odpływową, dając estetyczne wykończenie przestrzeni pod umywalką. Wygląda jak osłona na cały syfon, jest łatwy w montażu, do samodzielnej instalacji. Półpostument najlepiej wybrać z tej samej linii produktowej co umywalkę wiszącą, by mieć pewność, że będą do siebie pasować. Wysokość montażu półpostumentu zależy od wysokości zawieszenia umywalki.
  • Postument, popularnie nazywany "nogą" pod umywalką. Stanowi dla niej podparcie, pełniąc jednocześnie funkcję ozdobną. Decydując się na umywalkę na postumencie, trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami co do wysokości zawieszenia umywalki. Postumenty mają bowiem określone wymiary i mogą podpierać umywalki zamontowane na określonych wysokościach. Mają także określoną głębokość, w której powinna zmieścić się cała instalacja, a sam postument powinien być dostawiony do ściany. Ważne, aby już na etapie projektu łazienki i wyboru umywalki z postumentem sprawdzić, czy wszystkie wymiary do siebie pasują.

Umywalki do łazienek dla niepełnosprawnych

W łazience dla niepełnosprawnych lub starszych osób z ograniczeniem ruchowym umywalka powinna być zamontowana nieco inaczej. Wysokość jej instalacji to ok. 80-85 cm. Przede wszystkim zbadajmy, jakie są możliwości i potrzeby osób, które będą z niej korzystać. Sprawdźmy, czy wysokość podejścia pod umywalkę pozwala na swobodny dostęp, także dla osób na wózkach inwalidzkich. A z drugiej strony, czy umywalka nie jest zawieszona zbyt wysoko, co utrudni bezproblemowe korzystanie z niej.

Do łazienek o specjalnym przeznaczeniu warto wybierać szerokie i niezbyt głębokie umywalki. Zdecydowanie łatwiej korzysta się z baterii z mieszaczem niż z tej z odkręcanymi kurkami. Zwróćmy uwagę, by umywalka miała szeroki rant ułatwiający podparcie się. W samej strefie umywalkowej warto też zamontować pomocne poręcze i uchwyty, które ułatwiają samodzielne czynności toaletowe osobie mającej problem z poruszaniem się.

Na jakiej wysokości umywalki dla dzieci?

Choć w prywatnych domach rzadko zdarza się sytuacja, kiedy instalujemy umywalki niżej, na wysokości odpowiedniej dla małych dzieci, to jest to obowiązkowe w żłobkach i przedszkolach. Maluchy uczą się w ten sposób nawyku mycia rąk i dbania o higienę w warunkach odpowiednich do ich wzrostu i umiejętności.

Zalecana wysokość umywalki dla dzieci w przedszkolu to około 60 cm. To poziom pozwalający na łatwy dostęp do baterii. Dla starszych grup umywalki mogą być zainstalowane nieco wyżej - zaleca się, aby wraz ze wzrostem dzieci co 2 lata podnosić wysokość montażu umywalek o 5 cm.

Ogromny wybór modeli umywalek dostępnych obecnie na rynku daje duże pole do aranżacji. Nie musimy wieszać umywalki na ustalonej odgórnie wysokości, ale na poziomie, który pozwoli każdemu domownikowi na komfortowe korzystanie z niej.

KOŁO

KOŁO Geberit Sp. z o.o.
ul. Postępu 1
02-676 Warszawa
Tel.: 22 376 01 02
Fax: 22 843 47 65

Advertisement

[koło, umywalka, baterie umywalkowe, rodzaje umywalek, aranżacja łazienki, łazienka]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  8
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
LeonNowy / 04-12-2019, 11:23
A nie prościej powiedzieć że na takiej wysokości na jakiej nam pasuje.
modnestol / 13-02-2020, 10:36

ważne aby meble łazienkowe były zabezpieczone przed wilgocią. jest kilka sposobów i materiałów które sprawdzają się w wilgotnych pomieszczneniach

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Dlaczego warto wybrać pompę z takim znakiem? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Forum

WiolkaW  | 
03-04-2020, 21:29
 | 
1
martinrekk  | 
03-04-2020, 13:52
 | 
1
martinrekk  | 
03-04-2020, 12:57
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl