Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Ubezpieczenie domu w pakiecie z OC auta - czy to się opłaca?

Podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu warto sprawdzić oferty tej samej firmy na ubezpieczenie domu. Kupując pakiet ubezpieczeń, możesz liczyć na dodatkowe zniżki w wielu towarzystwach.

Wykupując dwie polisy w jednym towarzystwie, możesz zyskać dodatkowe rabaty. Jeżeli masz więcej pojazdów, przy ich ubezpieczaniu także będziesz mógł liczyć na obniżkę ceny.
Ubezpieczenie nieruchomości dobrowolne czy obowiązkowe?

Ubezpieczenie nieruchomości jest dobrowolne. Chyba że budynek wchodzi w skład gospodarstwa rolnego - wtedy polisę OC należy wykupić obowiązkowo. Wynika to z ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli.

Jeżeli prowadzisz gospodarstwo i posiadasz ziemię rolną pow. 1 ha musisz ubezpieczyć dom, budynki gospodarcze i wykupić OC rolnika. Warto sprawdzić, jakie firmy ubezpieczeniowe oferują zniżki w OC za ubezpieczenie gospodarstwa i pojazdu osobowego w pakiecie. Wtedy mógłbyś nie tylko zaoszczędzić na składce za OC pojazdu, ale także, jeżeli prowadzisz gospodarstwo i masz więcej pojazdów, np. ciągników, przyczep, zyskać ochronę całego majątku w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Ubezpieczenie domu - od czego chroni?

Ubezpieczenie domu chroni przede wszystkim od zdarzeń losowych, m.in. działania silnego wiatru, huraganu, powodzi, pożaru, przepięcia, wybuchu czy zalania. Ochrona ruchomości domowych również zabezpiecza przed powyższymi zdarzeniami, a także przed kradzieżą. Do ubezpieczenia można dołączyć ubezpieczenie szyb od stłuczenia, ubezpieczenie garażu, budynków gospodarczych, ogrodzenia, małej architektury, np. piaskownicy, huśtawki, oczek wodnych, altan.

Przydatnym dodatkiem proponowanym do ubezpieczenia nieruchomości jest odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym. Jest to ubezpieczenie dla wszystkich mieszkańców oraz zwierząt domowych ubezpieczanego domu lub mieszkania. OC chroni wówczas przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim.

Oto kilka przykładów, za które zapłaci ubezpieczyciel: Twój pies kogoś ugryzie, uszkodzisz swoim rowerem czyjeś mienie, zarysujesz wózkiem sklepowym pojazd osoby trzeciej na parkingu, upadniesz i przy okazji przewrócisz regał z drogimi alkoholami w supermarkecie, Twoje dziecko wybije komuś szybę piłką. Za te wszystkie zdarzenia odpowie Twój ubezpieczyciel. Wystarczy podpisać oświadczenie, że przyznajesz się do szkody, a osoba, której wyrządziłeś szkodę, zgłosi się do Twojego towarzystwa i otrzyma należne odszkodowanie.

Do ubezpieczenia domu często oferowane jest także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Obejmując ochroną wszystkich domowników możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela, np. w razie wypadków, złamań. Otrzymasz wtedy odszkodowanie, które na pewno przyda się w czasie rekonwalescencji.

Czy warto ubezpieczyć dom razem z OC samochodu?

Jeżeli wykupisz ubezpieczenie domu lub mieszkania przed nabyciem OC pojazdu, możesz zapytać w obecnym towarzystwie, czy i jaką zniżkę otrzymasz, jeśli wybierzesz również ochronę samochodu w tej firmie. Większość towarzystw jest skłonna w takim przypadku zaoferować nawet kilka procent upustu. Jeszcze większe korzyści możesz osiągnąć, jeżeli zdecydujesz się na zakup całego pakietu ubezpieczeń, czyli domu i samochodu, w tym samym czasie.

Dodatkową korzyścią jednoczesnego zakupu polisy na dom i samochód jest jeden termin obowiązywania umowy i zminimalizowanie formalności do jednego analizowania ofert w ciągu roku. Nie ma także ryzyka, że zapomnisz odnowić ubezpieczenie (ubezpieczenia dobrowolne nie wznawiają się automatycznie, tak jak obowiązkowe OC).

Ile można zyskać na ubezpieczeniu domu i samochodu?

Na rynku jest wielu ubezpieczycieli, którzy oferują zniżki za ubezpieczenie domu oraz samochodu.

Przykładowo:

  • W PZU otrzymasz 10% rabat do OC każdego pojazdu, który zgłosisz do ubezpieczenia (niezależnie od składki, jaką zapłaciłeś za ubezpieczenie domu);
  • W Compensie uzyskasz zniżkę na OC samochodu zależną od wysokości wpłaconej składki na ubezpieczenie nieruchomości (im wyższa składka, tym większa zniżka na OC);
  • W Generali i Proamie zniżka wynosi 15% i jest niezależna od składki za ubezpieczenie domu;
  • AXA także oferuje zniżki za ubezpieczenie domu. Na przykład, przy wykupieniu polisy za 200 zł na dom, otrzymujesz 15% zniżki na auto. Jeżeli zdecydujesz się na zakup całego pakietu OC AC Assistance, możesz obniżyć składkę nawet o 300 zł (np. przy pakiecie ze składką 2000 zł).

Uwaga! Przy wyliczaniu składki OC warto skorzystać najpierw z porównywarki internetowej (np. kalkulator-oc-ac.auto.pl) i sprawdzić, czy oferta którą proponuje towarzystwo, w którym wykupiłeś (lub zamierzasz wykupić) ubezpieczenie nieruchomości, jest faktycznie korzystniejsza od propozycji konkurencji.

Na co zwrócić uwagę kupując polisę na dom i samochód w pakiecie?

Przed zakupem polisy na dom warto przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Pamiętajmy, że wybrany ubezpieczyciel powinien nie tylko przyznać nam zniżkę, ale także zabezpieczyć nasze mienie w przypadku różnych zdarzeń losowych. W pierwszej kolejności należy sprawdzić wyłączenia od odpowiedzialności i rodzaj ochrony - czy polisa obejmuje tylko ryzyka nazwane czy też jest to wariant allriskowy, czyli od wszystkich ryzyk, nawet niewymienionych w OWU.

Porównajmy oferty różnych towarzystw pod względem zakresu, składki i dodatkowych rabatów np. na samochód, bo tylko przy wyborze OC można sugerować się najniższą składką. Więcej informacji na temat najtańszego OC znajdziesz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/najtansze-oc/.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego powinieneś zamontować te czujniki?

Przeznaczone są do monitorowania pomieszczeń domowych pod kątem występowania... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Planujesz budowę domu? Sprawdź »

Zanim przystąpimy do budowy, zastanówmy się nad...

Czytaj więcej »


Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Jak zabezpieczyć dach płaski przed wodą?
Kocioł? Pompa ciepła? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? czytaj dalej » Systemowe podejście do hydroizolacji i odwodnienia dachów płaskich... czytaj dalej»

Porównanie twardości podłóg drewnianych »

Jeśli chcesz wiedzieć na czym stoisz to powinieneś wiedzieć, że fornirowana podłoga drewniana...

Czytaj dalej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Jak czyścić basen stelażowy – zobacz najlepsze metody » Gruntowny remont mieszkania - ile nas wyniesie?
Dobry basen stelażowy będzie służył Ci przez lata, jeśli będziesz odpowiednio o niego dbać... czytaj dalej » W artykule wskazujemy najczęstsze wydatki i sposoby na ich sfinansowanie... czytaj dalej »

Sprawdzone chwytaki do prac brukarskich »

Chwytaki brukarskie to nieocenione wsparcie podczas wyjmowania, układania i transportowania kostki brukowej, płyt chodnikowych, krawężników oraz...

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

4/2020
Ekspert Budowlany 4/2020
W numerze m.in.:
  • - Przyczyny zawilgacania budynków
  • - Jak zbudować energooszczędny dom?

Forum

trefl  | 
12-08-2020, 23:07
 | 
1
patrysja  | 
12-08-2020, 15:15
 | 
1
pankajku6678  | 
12-08-2020, 12:25
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl