Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak i gdzie szukać profesjonalnego wykonawcy ocieplenia?

W publikacji o cechach jakimi powinna odznaczać się dobra firma wykonawcza mająca ocieplać budynki? jakimi kryteriami powinno się kierować szukając pracowników, którym chcemy powierzyć tak ważne zadanie i jak zredagować umowę o wykonawstwo takich robót.
W publikacji o cechach jakimi powinna odznaczać się dobra firma wykonawcza mająca ocieplać budynki? jakimi kryteriami powinno się kierować szukając pracowników, którym chcemy powierzyć tak ważne zadanie i jak zredagować umowę o wykonawstwo takich robót.
Fot. Rockwool

Ocieplenie budynku, nawet najwyższej jakości, nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie nieumiejętnie wykonane. Dlatego zadanie to trzeba powierzyć doświadczonej i sprawdzonej ekipie. Jakimi cechami powinna odznaczać się dobra firma wykonawcza? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy szukamy pracowników, którym chcemy powierzyć tak ważne zadanie, jakim jest ocieplenie domu?

Od czego zacząć?

Pierwsza decyzja dotycząca ocieplenia budynku to wybór systemu, który zamierzamy zastosować. Te dostępne na rynku różnią się bowiem nie tylko rodzajem materiałów i tym samym właściwościami, m.in. termicznymi, ale także sposobem ich układania. A do wyboru mamy styropian oraz wełnę mineralną skalną lub szklaną. To dwa najbardziej popularne materiały termoizolacyjne.

Skontaktuj się z naszymi specjalistami i sprawdź atrakcyjne oferty na

Hurtownia Styropianu

O tym, jak system ociepleń zostanie wybrany, decyduje projekt techniczny. Projektant powinien uwzględnić w nim kilka ważnych elementów, m.in. specyfikę budynku, jego wysokość, lokalizację, preferencje inwestora oraz jego możliwości finansowe na realizację prac ociepleniowych itp.

Należy jednak pamiętać, że materiały do ocieplenia domu powinny pochodzić od jednego producenta. Warto stosować kompletny system ociepleń jednej marki, a nie dowolnie złożone elementy różnego pochodzenia. Każdy producent wprowadzając system na rynek, musi mieć odpowiednie badania, certyfikaty, dopuszczenia do stosowania, aprobaty itp. Dodatkowo warto pamiętać, że kupując system ociepleń od jednego producenta, mamy gwarancję jakości oraz pewność, że wszystkie elementy składające się na system ociepleń będą ze sobą współpracowały, tworząc trwałą i estetyczną elewację na długie lata.

Przed rozpoczęciem poszukiwania wykonawcy warto więc poznać dostępną na rynku ofertę systemów ociepleń, zwracając uwagę na ich parametry, właściwości, okresy gwarancji i polecane przez systemodawcę zastosowania. Dopiero mając już taką wiedzę, można skalkulować koszty przedsięwzięcia i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. I po podjęciu tej decyzji można przystąpić do poszukiwania ekipy wykonawczej, wyspecjalizowanej w układaniu wybranego systemu ocieplenia. Pamiętając jednocześnie, że błędy popełnione w trakcie aplikacji ocieplenia są trudne do poprawienia, a niekiedy jest to nawet niemożliwe.

Gdzie szukać profesjonalnego wykonawcy?

Współczesne systemy komunikacji dają nieograniczone obszary poszukiwań wykonawców. Nic jednak nie zastąpi od lat sprawdzonych metod, jakimi są referencje znajomych czy sąsiadów, którzy korzystali już z usług wskazanej firmy. Z reguły nie trzeba ich specjalnie zachęcać do podzielenia się spostrzeżeniami i doświadczeniami ze współpracy z wybraną ekipą fachowców. A są też cennym źródłem informacji również z tego powodu, że nie tylko podkreślą zalety ekipy, ale i wskażą jej słabe punkty oraz ewentualne możliwości ich uniknięcia.

Kolejnych informacji może dostarczyć obserwacja budów, na których właśnie układane jest ocieplenie. Czasem już chwila rozmowy z członkami ekipy da wyobrażenie o jej fachowości i - przede wszystkim - o zaangażowaniu w wykonywaną pracę. Można też skontaktować się z inwestorem budowy i zapytać go, czy jest zadowolony z wyboru firmy wykonawczej.

W poszukiwaniach wykonawcy mogą się również przydać ogłoszenia w prasie, zwłaszcza lokalnej. Zwykle są one dość enigmatyczne i wymagają starannego sprawdzenia ogłoszeniodawcy. Nie należy ich jednak z góry skreślać, bo tą drogą również można trafić na profesjonalnego wykonawcę.

Warto też pamiętać, że renomowani producenci systemów ociepleń szkolą wykonawców stosujących ich technologię. Po ukończeniu takiego szkolenia wykonawcy otrzymują odpowiednie certyfikaty, potwierdzające ich kwalifikacje do stosowania określonego systemu ociepleń. A o listy wykonawców z certyfikatami można zapytać przy zakupie materiałów lub poszukać ich w Internecie na stronie konkretnego producenta.

No i wreszcie Internet. Znajdziemy tu wprost niezliczoną liczbę wyszukiwarek, ogólnokrajowych i lokalnych. A do ogłoszeń z reguły dołączone są wykazy realizacji (często zdjęcia) i dokumentów, potwierdzających kwalifikacje firmy oraz opinie inwestorów. Są też różne fora internetowe, na których inwestorzy wypowiadają się o zaletach i wadach zatrudnionej przez nich firmy. Do informacji w Internecie trzeba jednak podchodzić z pewnym dystansem. Zdarza się bowiem, że nie do końca są one zgodne z rzeczywistością. Lepiej więc nie ufać bezgranicznie podanym informacjom i dokładnie je sprawdzić zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Mając już rozeznanie, jakim wykonawcom warto wstępnie zaufać, umieśćmy na liście kilku kandydatów, spośród których wybierzemy najbardziej odpowiadającego naszym oczekiwaniom.

Jak sprawdzić wykonawcę?

Czynność ta zajmie nam trochę czasu, ale warto go na nią poświęcić, aby uniknąć późniejszych rozczarowań. A najlepsze świadectwo dla wykonawcy mogą wystawić jego realizacje. Zapytajmy potencjalnego wykonawcę o realizowane inwestycje. Warto bezpośrednio porozmawiać z mieszkańcami domów i zapytać ich, czy są zadowoleni z wykonanej przez ekipę pracy. Warto też przyjrzeć się pracy ekipy na budowie. Tu wiele możemy o niej się dowiedzieć. Na przykład bałagan na budowie czy porozrzucane materiały i narzędzia nie najlepiej świadczą o profesjonalizmie wykonawcy. Podobnie jak używanie starych, wysłużonych narzędzi. Dobry wykonawca nie będzie oszczędzał na nowoczesnych narzędziach, ułatwiających pracę i gwarantujących wysoką jej jakość.

I wreszcie sprawdźmy, czy wszyscy członkowie ekipy mają odpowiednie uprawnienia. Dobry fachowiec bez oporów przedstawi uzyskane certyfikaty i zaświadczenia o odbytych szkoleniach. Zwróćmy jednak uwagę, aby dotyczyły one wybranej przez nas technologii ocieplenia i miały niezbyt odległą datę.

Rzetelny wykonawca to także osoba, która odznacza się kulturą osobistą i szacunkiem do innych, koncentruje na swojej pracy i chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami. Umie także doradzić i podpowiedzieć, jakie rozwiązanie zastosować, aby zoptymalizować jakość oraz koszty wykonania. Dobry, doświadczony wykonawca podejmie się nawet bardzo trudnego wyzwania i sprawdzi szereg sposobów zanim stwierdzi, że czegoś nie da się zrobić. Jeśli rzeczywiście dana realizacja będzie niemożliwa do wykonania, profesjonalista uzasadni swoje obawy i zasugeruje inne rozwiązanie.

Pewnym kryterium wyboru ekipy budowlanej jest cena. Czasem wydaje się nam, że wybierając najdroższego fachowca, uchronimy się przed ryzykiem złej jakości wykonania prac. Nie jest to jednak kluczowy wyznacznik, którym powinniśmy się kierować, ponieważ wysoka cena usługi nie jest gwarancją najlepszego jej wykonania. Najlepiej więc zorientować się, jakie są przedziały cenowe tego typu usług budowlanych w okolicy i wybrać najbardziej optymalną ofertę.

W ostatecznym wyborze należy uwzględnić nie tylko cenę, ale także inne czynniki, takie jak przede wszystkim jakość wykonanych robót, opinie innych osób czy relację, jaką uda się nawiązać chociażby po pierwszym spotkaniu. Warto także zwrócić uwagę na certyfikaty i dyplomy - to ważne dokumenty potwierdzające profesjonalizm i ciągłe dokształcanie się wykonawcy.

Czytaj też: ETICS - ocieplenie i estetyka elewacji >>>

Ważna jest treść umowy

Wszystkie zapisy w umowie to dla wykonawcy zobowiązanie, a dla inwestora gwarancja solidnie wykonanej pracy, a w razie jakichkolwiek usterek podstawa do reklamacji i ewentualnych roszczeń w sądzie. Jest to więc bardzo ważny dokument i bez podpisania go przez obie strony nie należy rozpoczynać prac. Nigdy też nie należy ufać w zapewnienia, że "jakoś się dogadamy".

Umowa musi zawierać wszystkie ustalenia z wykonawcą, zaczynając od terminów rozpoczęcia i zakończenia prac, a kończąc na konsekwencjach wadliwego ich wykonania. Powinna być też zapisana nazwa wybranego systemu ocieplenia i jego komponentów oraz metoda aplikacji. Warto również określić, kto kupuje potrzebne materiały (jeśli wykonawca, to również sposób rozliczenia za nie) oraz uwzględnić terminy wypłaty wynagrodzenia. Nie zawsze jednak da się przewidzieć wszystkie działania związanie z ocieplaniem budynku i zapisać je w umowie z wykonawcą, ale im więcej znajdzie się w niej szczegółów, tym lepiej dla inwestora.

Wzór umowy można znaleźć na przykład na stronie Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO).

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

[ocieplenia elewacji, docieplenie elewacji, etics, wykonywanie dociepleń, ocieplenie budynku, docieplenie budynku, system ociepleń, SSO, ekipa budowlana, wykonawca,i nwestor, komfort cieplny]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Dlaczego warto wybrać pompę z takim znakiem? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

pawelszabla  | 
02-04-2020, 14:02
 | 
1
marcin888  | 
02-04-2020, 13:15
 | 
1
Jovitta4  | 
02-04-2020, 10:20
 | 
2
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl