EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Izolacja termiczna ze styropianu od fundamentów po dach

Poznaj odmiany i właściwości styropianu
Fot. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS)

Poznaj odmiany i właściwości styropianu


Fot. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS)

Korzystny bilans energetyczny, bezpieczeństwo, minimalne obciążenie dla środowiska - nowoczesnym budynkom stawia się coraz wyższe i bardziej szczegółowe wymagania. Jak temu sprostać? I za jaką cenę?

Zobacz także

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

Najczęściej stosowaną izolacją cieplną w budownictwie jest styropian. Nic w tym dziwnego. Styropian jest doskonałym izolatorem, jest łatwy w obróbce i montażu, a także bezpieczny dla środowiska. Styropian dominuje na rynku także dlatego, że jest materiałem izolacyjnym o najlepszym stosunku ceny do korzyści. Jest wyrobem tak uniwersalnym, że można nim ocieplić cały budynek, od fundamentu aż po dach.

Spośród szerokiej gamy produktów dla każdego miejsca aplikacji można dobrać odmianę styropianu o wymaganych parametrach. Odpowiednio dobrana i zaprojektowana izolacja cieplna budynku pozwala zmniejszyć koszty energii i poprawić komfort życia użytkowników. Przy projektowaniu budynków należy dokładnie zaprojektować docieplenie nie tylko fasad i dachów, ale również fundamentów i podłóg, szczególnie tych położonych na gruncie.

Izolacja fundamentów

Izolacja pionowa ścian fundamentowych często jest uważana za rozwiązanie zbędne, generujące dodatkowe koszty budowy. Nic bardziej mylnego. Z punktu widzenia energooszczędności bardzo ważna jest optymalna izolacyjność wszystkich przegród zewnętrznych, również tych, które stykają się z gruntem. Mało kto zdaje sobie sprawę, że koszt izolacji fundamentów to niecałe 3% kosztów inwestycji. Pole do oszczędności jest tu niewielkie, natomiast bardzo duże jest ryzyko związane z zastosowaniem niewłaściwych materiałów albo przestarzałej lub, co gorsza, niepasującej do danej lokalizacji technologii.

W przypadku fundamentów pozorne oszczędności mogą bardzo szybko skutkować niekończącymi się wydatkami i stratą czasu. Należy pamiętać również o tym, że jakakolwiek naprawa fundamentów będzie utrudniona lub wręcz niemożliwa, ponieważ są one jednym z etapów budowy zanikających w pierwszej kolejności.

Na przeważającym obszarze Polski strefa przemarzania ma głębokość do 1 m. W najzimniejszych strefach klimatycznych - do 1,4 m. Grunt zachowuje temperaturę dodatnią dopiero poniżej strefy przemarzania.

Aby izolacja termiczna fundamentów była skuteczna, należy wykonać ją obwodowo (pionowo lub poziomo), tzn. otoczyć cały budynek ciągłą warstwą izolacji termicznej. Błędne jest przekonanie, że wystarczy zaizolować dach, ściany i podłogi na gruncie. Przy braku obwodowej izolacji fundamentu, ciepło migruje wzdłuż konstrukcji ściany, a następnie przez mur fundamentowy ucieka do gruntu.

Ograniczanie strat ciepła to podstawowa, ale nie jedyna funkcja termoizolacji obwodowej fundamentu. Chroni ona również przed uszkodzeniami mechanicznymi hydroizolację położoną bezpośrednio na zewnętrznej stronie muru fundamentowego.

Ponieważ płyty styropianowe mają bezpośredni kontakt z gruntem i są narażone na wilgoć, muszą mieć obniżoną nasiąkliwość (WLT od 1 do 5%). Dodatkowo, ze względu na parcie gruntu z siłą zależną od głębokości, styropian fundamentowy musi mieć również odpowiednią wytrzymałość na ściskanie (co najmniej 100 kPa).

Do ocieplania fundamentu nie powinno się wybierać najtańszych odmian styropianu, ponieważ często są to produkty o niskich, zupełnie nieodpowiednich dla fundamentu parametrach. Dopuszczalne jest stosowanie płyt styropianowych tradycyjnych, tj. niehydrofobizowanych, pod warunkiem, że taka termoizolacja będzie znajdowała się pod hydroizolacją (np. z papy). Przy ocieplaniu murów fundamentowych z opaską drenażową wskazane jest zastosowanie termoizolacji z dodatkowym systemem drenażowym, np. folią kubełkową.

Przy wykonywaniu docieplenia fundamentów należy pamiętać, aby klej był nakładany na płytę styropianową punktowo lub pasmowo, co umożliwia odprowadzanie wilgoci (nie obwodowo). Płyty mogą być układane pionowo lub poziomo. Nie wolno kołkować płyt, gdyż może dojść do przebicia hydroizolacji znajdującej się przed termoizolacją.

Izolacja podłóg

Poprawnie zaprojektowana izolacja cieplna podłogi gwarantuje zwiększenie komfortu podczas użytkowania pomieszczeń. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na izolację cieplną podłóg położonych bezpośrednio na gruncie lub nad pomieszczeniami nieogrzewanymi, takimi jak garaże i piwnice.

W naszej strefie klimatycznej duża różnica temperatur między wnętrzem a zewnętrzem budynku skutkuje wyraźnie niższą temperaturą powierzchniową podłogi w porównaniu z temperaturą pomieszczenia. Taki rozkład temperatur powoduje nieprzyjemne uczucie zimna. Podwyższając temperaturę pomieszczenia, użytkownik jedynie potęguje odczuwane uczucie zimna. Problemów tego typu można się pozbyć, prawidłowo izolując podłogę płytami styropianowymi.

Podłoga na gruncie. Podłogę położoną na gruncie ociepla się na całej powierzchni warstwą izolacyjną o takiej grubości, aby współczynnik przenikania ciepła dla przegrody nie był wyższy niż 0,3 W/(m2·K). Najlepszym materiałem do wykonania takiej izolacji są płyty styropianowe o współczynniku przewodzenia ciepła od 0,030 do 0,038 W/(m·K) oraz naprężeniu ściskającym, przy 10% odkształceniu względnym, od 80 do 200 kPa.

W przypadku podłóg na gruncie zalecane jest układanie płyt styropianowych w dwóch warstwach, z przesunięciem płyt względem siebie, tak aby uniknąć krzyżowania się styków płyt. W ten sposób eliminuje się mostki termiczne. Płyty muszą do siebie przylegać i być układane równo, tj. muszą mieć jednakową grubość na całej powierzchni podłogi. Ostatnie rzędy płyt powinny być docinane z niewielkim nadmiarem, tak aby wchodziły na swoje miejsce na wcisk. Minimalna grubość płyt styropianowych przy ogrzewaniu podłogowym nie może być niższa niż 10 cm.

Podłoga nad pomieszczeniami nieogrzewanymi. Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla stropów nad pomieszczeniami nieogrzewanymi i zamkniętymi przestrzeniami podłogowymi przy ti≥ +16°C wynosi 0,25 W/(m2·K).

Posadzki w pomieszczeniach ogrzewanych ociepla się przeważnie płytami styropianowymi o grubości od 2 do 5 cm i o naprężeniu ściskającym, przy 10% odkształceniu względnym, od 60 do 100 kPa. Płyty o takiej grubości z całą pewnością nie spełniają wymaganego współczynnika U. W związku z tym na stropie od strony zimnej wykonuje się dodatkowe ocieplenie metodą lekką mokrą. Do takiego ocieplenia można zastosować płyty styropianowe o współczynniku przewodzenia ciepła od 0,030 do 0,040 W/(m·K).

Przy dociepleniu metodą lekką mokrą w pierwszej kolejności należy sprawdzić wytrzymałość podłoża. W przypadku podłoży zabrudzonych należy je oczyścić, odtłuścić, zagruntować i przeprowadzić test przyczepności zaprawy do podłoża. W tym celu na płytę styropianową nakłada się klej pacą zębatą i rozprowadza go na całej powierzchni. Tak przygotowaną płytę przykleja się do sufitu. Kolejne rzędy płyt należy przyklejać mijankowo, z przesunięciem o połowę płyty.

Przy przyklejaniu płyt należy pamiętać o ich dokładnym dopasowywaniu, aby nie powstawały mostki termiczne. Jeśli podłoże jest prawidłowo przygotowane, nie ma potrzeby dodatkowego mocowania płyt styropianowych kołkami. Ostatnim krokiem jest już tylko finalne wykończenie.

Podłoga nad pomieszczeniami ogrzewanymi. Aplikacja płyt styropianowych nad pomieszczeniami ogrzewanymi zazwyczaj nie ma nic wspólnego z izolacją termiczną. Celem jest w tym przypadku izolacja akustyczna, którą wykonuje się w technologii podłóg pływających. Podłogi pływające, podobnie jak wszystkie inne rozwiązania mające wpływ na akustykę pomieszczeń, powinny być wykonane z największą starannością. Oprócz izolacji z ułożonych mijankowo w jednej warstwie płyt styropianowych, grubości od 1,7 do 5,3 cm, należy koniecznie odizolować taką podłogę od wszystkich ścian pomieszczenia. W tym celu układa się paski styropianowe lub specjalne taśmy dylatacyjne wzdłuż całego obwodu podłogi. Dokładność wykonania tych robót ma decydujący wpływ na skuteczność wyciszenia.

Należy szczególnie podkreślić, że w przypadku izolacji akustycznej nie wolno używać zwykłych płyt styropianowych stosowanych do ocieplenia budynków. Jedynym spełniającym wymagania materiałem dźwiękoizolacyjnym jest produkowany w specjalnej technologii akustyczny styropian podłogowy. Charakteryzuje się on wystarczającą wytrzymałością na ściskanie i jednocześnie obniżoną sztywnością dynamiczną. Zależnie od grubości, płyty akustyczne (EPS T) uzyskują ważony wskaźnik zmniejszenia poziomu uderzeniowego, ΔLw od 26 do 31 dB.

Izolacja ścian

Przy obecnych wymaganiach prawnych [U ≤ 0,23 W/(m2·K)] termoizolacja z tradycyjnego, białego styropianu o współczynniku λ między 0,038 a 0,045 W/(m·K) jest tak gruba, że ogranicza swobodę projektowania i negatywnie wpływa na wygląd budynku [wartość 0,045 nie jest rekomendowana przez ekspertów, PSPS poleca wartość współczynnika nie wyższą niż 40 W/(m·K)]. Osobnym problemem jest estetyczne zlicowanie zbyt grubej termoizolacji fasady z fundamentem.

Rosnące wymagania prawne dotyczące izolacyjności stały się motorem napędowym lawinowego wzrostu sprzedaży styropianu szarego. Styropian szary, dzięki dużo lepszemu współczynnikowi przewodzenia ciepła λ [między 0,031 a 0,033 W/(m · K)], umożliwia wykonanie warstwy ocieplenia nawet o 30% cieńszej niż z białego, przy zachowaniu tego samego U. Szary styropian pozwala nie tylko oszczędzać energię, ale również projektować atrakcyjniejszą bryłę budynku oraz bardziej funkcjonalne wnętrza.

Ciemna barwa szarego styropianu pochłania promieniowanie cieplne, w związku z czym płyty należy osłaniać przed słońcem zarówno podczas składowania i transportu, jak i w czasie aplikacji. Wystawienie płyt przez dłuższy czas na mocne słońce przy braku wiatru może spowodować nadmierny wzrost ich temperatury. Może to skutkować wyginaniem się oraz wytopieniami na ich powierzchni, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do odspojenia płyty od fasady. Aby złagodzić wysokie wymagania szarego styropianu, część producentów wprowadziła do swojej oferty odmiany szarego styropianu zabezpieczone przed słońcem przez cienką warstwę ochronną z białego EPS lub fabrycznie pomalowane farbą refleksyjną.

Podczas aplikacji należy pamiętać, aby płyty były układane jednowarstwowo, na mijankę. Szczególną uwagę należy zwrócić przy docieplaniu naroży, otworów okiennych oraz drzwiowych. W narożach płyty należy przewiązać na mijankę, a w otworach okiennych i drzwiowych krawędzie płyt styropianowych nie mogą się pokrywać z krawędziami otworów. Płyty styropianowe przykleja się od zewnątrz metodą punktowo-obwodową lub całopowierzchniowo.

Izolacja dachu

Przez dach budynku migruje najwięcej, bo około 30% ciepła. Niezależnie od tego, czy dach jest stromy, czy płaski, należy dobrze wybrać materiał izolacyjny, aby w przyszłości nie borykać się z problemem chłodu w zimie i upału w lecie.

Podobnie jak dla przegród pionowych, tak i dla dachów wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej nieustannie rosną. Obecnie wymagany współczynnik przenikania ciepła U dla dachów to 0,18 W/(m2·K). Począwszy od roku 2021, wymagany współczynnik U będzie wynosił 0,15.

Dach płaski. Dachy płaskie o nachyleniu poniżej 20° są nazywane stropodachami ze względu na podwójną funkcję, jaką pełnią nad ostatnią kondygnacją - dachu i stropu. W zależności od konstrukcji stropodachy dzieli się na wentylowane i niewentylowane.

  • Stropodach wentylowany jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem. Konstrukcja jest oddzielona wentylowaną szczeliną powietrzną od ocieplenia, czyli od płyt styropianowych, które zaleca się układać zarówno pomiędzy, jak i pod belkami konstrukcyjnymi stropu. Dzięki otworom wentylacyjnym znajdującym się po przeciwnych stronach w najniższym i najwyższym miejscu, ciągła wymiana powietrza z otoczeniem pozwala na uniknięcie kondensacji pary wodnej i uzyskanie stałej wilgotności.
  • Stropodach niewentylowany jest to stropodach najłatwiejszy do wykonania, gdyż wszystkie warstwy konstrukcyjne przylegają do siebie. Mimo łatwości wykonania, ten rodzaj stropodachu ma bardzo dokuczliwą wadę. Ocieplenie ulega częstemu zawilgoceniu ze względu na brak dylatacji. Aby zapobiec temu zjawisku, wykonuje się tzw. stropodach odwrócony. Wyeliminowanie zawilgocenia warstw w stropodachu odwróconym uzyskuje się poprzez umieszczenie izolacji wodo- i paroszczelnej na stropie, a dopiero na izolacji przeciwwilgociowej układa się płyty styropianowe o obniżonej nasiąkliwości.

Do izolacji dachów płaskich należy stosować płyty styropianowe o naprężeniu ściskającym, przy 10% odkształceniu względnym, co najmniej 80 kPa. W przypadku dachów płaskich w układzie tradycyjnym, dla wygodnej i bezpiecznej aplikacji pap, od lat stosuje się płyty styropianowe laminowane papą. Takie laminowane płyty stosuje się również na dachach, na których z różnych powodów nie można mechanicznie mocować hydroizolacji.

Bardzo ważną kwestią przy projektowaniu dachów płaskich jest prawidłowe odprowadzenie wód opadowych. Spad na dachu nie zawsze jest wystarczający, aby woda opadowa mogła swobodnie przemieszczać się w kierunku spustów. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie styropianowych płyt spadkowych (min. CS(10) 80-80 kPa). Dzięki nim unika się pracochłonnego i kosztownego wykonywaniu spadów na konstrukcji dachu. Precyzyjne wykonanie płyt spadkowych pozwala na wykonanie efektywnego odwodnienia. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby każda płyta została dokładnie zaprojektowana, wycięta i opisana oraz aby producent dołączył instrukcję jej montażu.

Dach stromy. Połać dachowa jest w nim nachylona względem stropu pod kątem większym niż 20°. Stromy dach jest łatwy i tani w budowie, jeśli jest wykonywany na prostej bryle budynku. Im bardziej fantazyjna bryła, tym trudniejsza i bardziej skomplikowana konstrukcja dachu, a co za tym idzie wyższy koszt jej wykonania. Przy skomplikowanej konstrukcji dachu może się również pojawić kłopot z jego termoizolacją.

Obecnie coraz częściej wykorzystuje się pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod dachem jako pomieszczenia użytkowe. Aby nadawały się one do zamieszkania, należy stworzyć w nich właściwy dla człowieka mikroklimat. Można to osiągnąć, stosując właściwą termoizolację. W przypadku dachu oszczędności osiągane kosztem jakości materiałów termoizolacyjnych mogą wręcz uniemożliwić normalne korzystanie z pomieszczenia.

Izolację termiczną pomiędzy krokwiami wykonuje się dopiero po ukończeniu wszystkich robót pokryciowych dachu. Ten sposób docieplenia dachu nie zabiera przestrzeni użytkowej poddasza, ale też nie zapewnia idealnej termoizolacji, gdyż w miejscu krokwi powstają mostki termiczne. Płyty styropianowe aplikowane pomiędzy krokwiami nie osuwają się i zachowują stabilność przez wiele lat.

Aby uniknąć mostków termicznych, można zastosować dodatkowe docieplenie pod krokwiami. W tym celu, po wypełnieniu płytami styropianowymi [λ od 0,040 do 0,031 W/(m·K)] wolnych przestrzeni między krokwiami, montuje się ruszt drewniany, do którego mocuje się kolejne płyty styropianowe. Jest to najbardziej korzystne rozwiązanie. Niemal całkowicie eliminuje się mostki termiczne. Dzieje się to jednak kosztem zmniejszenia kubatury pomieszczeń użytkowych. Stosowanie wiatroizolacji w obu przypadkach nie jest konieczne.

Chcąc wykorzystać całą przestrzeń poddasza bez pomniejszania jej przez docieplenie mocowane pod krokwiami, można zastosować izolację termiczną nakrokwiową. W takim rozwiązaniu płyty styropianowe (o naprężeniu ściskającym przy 10% odkształceniu względnym minimum 100 kPa) są układane na krokwiach, dzięki czemu uzyskuje się ciągłą warstwę termoizolacyjną pozbawioną mostków termicznych. Do krokwi przybija się pełne deskowanie. Do deskowania mocuje się płyty styropianowe za pośrednictwem kontrłat, do których następnie mocuje się łaty dachowe. Na łatach układa się wierzchnie pokrycie dachowe.

Ze względu na rosnące wymagania dotyczące izolacyjności (U), zwiększa się grubość płyt styropianowych, która z kolei jest limitowana względami konstrukcyjnymi dachu. Rozwiązaniem jest kolejny sposób ocieplania dachów, a mianowicie termoizolacja układana nakrokwiowo w połączeniu z termoizolacją układaną między krokwiami.

Alternatywnie, w celu zmniejszenia grubości ocieplenia przy zachowanym współczynniku U, można rozważyć zastosowanie styropianu szarego.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Guardian Glass Fabryczna Office Park w Krakowie – architektura bez kantów

Fabryczna Office Park w Krakowie – architektura bez kantów Fabryczna Office Park w Krakowie – architektura bez kantów

Architektura oparta na miękkich liniach i zaokrąglonych kształtach to niewątpliwy wyróżnik, ale także nie lada wyzwanie wykonawcze. Jak przy użyciu dostępnych na rynku materiałów osiągnąć swobodę projektową?...

Architektura oparta na miękkich liniach i zaokrąglonych kształtach to niewątpliwy wyróżnik, ale także nie lada wyzwanie wykonawcze. Jak przy użyciu dostępnych na rynku materiałów osiągnąć swobodę projektową? Zastosowane w kompleksie Fabryczna Office Park w Krakowie szkło Guardian SunGuard® SN 62/34HT, dzięki swoim właściwościom, pozwala na gięcie i realizację niestandardowych form – także krzywoliniowych, elastycznie wpisujących się w wizję architekta.

Redakcja news Membrana fasadowa – nowy wymiar elewacji

Membrana fasadowa – nowy wymiar elewacji Membrana fasadowa – nowy wymiar elewacji

Paroprzepuszczalne membrany wstępnego krycia to materiał kojarzony zazwyczaj z konstrukcją pokrycia dachowego. Stosuje się je jednak także jako pokrycie elewacyjne, zwłaszcza w przypadku fasad wentylowanych...

Paroprzepuszczalne membrany wstępnego krycia to materiał kojarzony zazwyczaj z konstrukcją pokrycia dachowego. Stosuje się je jednak także jako pokrycie elewacyjne, zwłaszcza w przypadku fasad wentylowanych z otwartymi spoinami. Membrany fasadowe zwykle pozostają niewidoczne, pełniąc jedynie funkcję użytkową. Coraz częściej stanowią jednak również widoczny element elewacji. Jakie cechy powinna mieć dobrej jakości membrana do zastosowania fasadowego?

Alpha Dam sp. z o.o. Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

Redakcja Budynki dobrze ocieplone

Budynki dobrze ocieplone Budynki dobrze ocieplone

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności....

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności. Minimalne wymagania dotyczące izolacji przegród budynków są zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Przepisy dotyczące energooszczędności przegród budynków były zaostrzane sukcesywnie w latach 2014, 2017 i 2021.

Lindab Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny,...

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny, grzewczy oraz domową stację ładowania samochodów znajdujesz w ofercie jednego producenta i dystrybutora. Dodatkowo otrzymujesz kompleksową usługę wykonania montażu poszczególnych instalacji, a także transport oraz gwarancję i obsługę w ramach serwisu posprzedażowego.

Krzysztof Kulig, Tubądzin Podłoża pod okładziny ceramiczne

Podłoża pod okładziny ceramiczne Podłoża pod okładziny ceramiczne

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość...

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość lub odporność na penetrację określonych substancji). Okładzina ceramiczna powinna być łatwa w czyszczeniu, zapewniać bezpieczeństwo jej użytkownikom oraz nadawać pożądany wygląd pomieszczeniu. Przedstawiamy wady i zalety najpopularniejszych rodzajów podłoży pod płytki ceramiczne.

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności...

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności należy przestrzegać wymagań prawnych oraz stosować zasady wiedzy technicznej.

URSA Polska Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS

Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS

W budynkach jednorodzinnych dominują elewacje wykonywane metodą lekką mokrą, zwaną ETICS, w których funkcję izolacji termicznej pełnią płyty EPS, popularnie zwane styropianem. Czy jest to jednak jedyny...

W budynkach jednorodzinnych dominują elewacje wykonywane metodą lekką mokrą, zwaną ETICS, w których funkcję izolacji termicznej pełnią płyty EPS, popularnie zwane styropianem. Czy jest to jednak jedyny sposób na docieplenie i wykonanie elewacji w domu jednorodzinnym?

Pfleiderer Polska Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach

Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena,...

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena, doskonała jakość i parametry docenione przez profesjonalistów oraz inwestorów.

Małgorzata Szcześniak Po pierwsze – czyste powietrze

Po pierwsze – czyste powietrze Po pierwsze – czyste powietrze

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków...

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

URSA Polska Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Redakcja Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni?

Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni? Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni?

Ocieplenie podłogi na gruncie jest w zasadzie obowiązkowe, gdy nie chcemy, aby nasz dom zbyt szybko się wyziębiał. Zdarza się jednak, że podłoga, która nie znajduje się bezpośrednio na podłożu, również...

Ocieplenie podłogi na gruncie jest w zasadzie obowiązkowe, gdy nie chcemy, aby nasz dom zbyt szybko się wyziębiał. Zdarza się jednak, że podłoga, która nie znajduje się bezpośrednio na podłożu, również może wymagać odpowiedniej termoizolacji. Kiedy tak się dzieje i jaki materiał termoizolacyjny będzie optymalnym wyborem?

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie przez płyty styropianowe produkowane przez członków PSPS Deklaracji Środowiskowej III typu (EPD) oraz deklaracji środowiskowej II typu i stwierdzeń środowiskowych ze znakiem „ITB EKO Przyjazny wyrób”.

mgr inż. Damian Czernik Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne...

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne – niskie koszty eksploatacji obiektu oraz względy ekologiczne – zyskujemy budynek o możliwie niskim wpływie na środowisko zewnętrzne.

Wojciech Rogala Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe...

W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe lub wykonawcze, które powodują problemy eksploatacyjne lub wysokie koszty ogrzewania. Inwestorzy, będący na etapie budowy czy kupna mieszkania, nadal jednak zbyt rzadko zwracają uwagę na izolacyjność akustyczną. Tymczasem wiele obecnie wznoszonych budynków nie zapewnia wymaganej izolacyjności akustycznej,...

URSA Polska Srebrny jubileusz URSA Polska

Srebrny jubileusz URSA Polska Srebrny jubileusz URSA Polska

Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.

Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.

PCC Prodex Sp. z o.o. Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Saint-Gobain Construction Products Polska / ISOVER Nowość ISOVER! Płyty zespolone EasyTherm – więcej powierzchni użytkowej i doskonały komfort cieplny

Nowość ISOVER! Płyty zespolone EasyTherm – więcej powierzchni użytkowej i doskonały komfort cieplny Nowość ISOVER! Płyty zespolone EasyTherm – więcej powierzchni użytkowej i doskonały komfort cieplny

W nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym i komercyjnym nie brakuje wyzwań, a wśród nich ważna jest izolacja termiczna między ogrzewanymi i nieogrzewanymi częściami budynku, jak np. korytarze i klatki...

W nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym i komercyjnym nie brakuje wyzwań, a wśród nich ważna jest izolacja termiczna między ogrzewanymi i nieogrzewanymi częściami budynku, jak np. korytarze i klatki schodowe. Kolejną istotną kwestią są oczekiwania inwestorów dotyczące wytrzymałości na uszkodzenia ścian wewnętrznych oraz optymalnego wykorzystania przestrzeni użytkowej. W odpowiedzi na te wszystkie potrzeby inżynierowie Saint-Gobain opracowali płyty zespolone EasyTherm.

mgr inż. Maciej Rokiel Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń

Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym...

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym systemem ociepleń (BSO), a jeszcze wcześniej metodą lekką mokrą.

Krzysztof Kulig, Tubądzin Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych

Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych

Elewacja wentylowana jest jednym z rodzajów wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Spełnia funkcję termoizolacji, umożliwia wentylację murów, a także odpowiada za kształtowanie wyglądu budynku.

Elewacja wentylowana jest jednym z rodzajów wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Spełnia funkcję termoizolacji, umożliwia wentylację murów, a także odpowiada za kształtowanie wyglądu budynku.

Joanna Szot Stropy w domach jednorodzinnych

Stropy w domach jednorodzinnych Stropy w domach jednorodzinnych

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie...

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie izolacji termicznej i akustycznej.

Bostik Kleje do zadań specjalnych – BOSTIK FIXPRO, EPS STYROPIAN XPS

Kleje do zadań specjalnych – BOSTIK FIXPRO, EPS STYROPIAN XPS Kleje do zadań specjalnych – BOSTIK FIXPRO, EPS STYROPIAN XPS

Szybki klej w postaci pianki poliuretanowej służy do mocowania płyt izolacyjnych EPS, XPS w systemach ociepleń ścian zewnętrznych, piwnic oraz fundamentów bez ryzyka powstania mostków termicznych. Cechuje...

Szybki klej w postaci pianki poliuretanowej służy do mocowania płyt izolacyjnych EPS, XPS w systemach ociepleń ścian zewnętrznych, piwnic oraz fundamentów bez ryzyka powstania mostków termicznych. Cechuje się znikomym przyrostem, stabilnością wymiarową, krótkim czasem wiązania oraz doskonałą izolacyjnością.

Redakcja Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć?

Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć? Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć?

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane...

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane przez nieestetyczne dla oka i szkodliwe dla zdrowia wykwity. Jak szybko, bez skuwania tynków czy gładzi szpachlowych, usunąć pleśnie i grzyby oraz skutecznie zablokować ich powstawanie?

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.