Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Modernizacja systemu grzewczego - gwarancja komfortu cieplnego w domu

Jakie podjąć działania, by zmodernizować system grzewczy na paliwa stałe?
Jakie podjąć działania, by zmodernizować system grzewczy na paliwa stałe?
Fot. Galmet

Użytkownicy często zastanawiają się, co zmienić lub na co warto zwrócić uwagę, aby ich dom zapewniał większy komfort cieplny, a tym samym nie pochłaniał wysokich kosztów związanych z ogrzewaniem. Aby cieszyć się domowym ciepłem w okresie zimowym, należy dokładnie zweryfikować kilka elementów - na czele z instalacją nawiewną, kotłem i kominem. Jakie można podjąć działania, aby zmodernizować system grzewczy na paliwa stałe?

Myśląc o zwiększeniu ciepła w domu, w pierwszej kolejności użytkownicy zwracają uwagę na kwestię docieplenia ścian domu, dachu, wymianę okien i drzwi. Zapewnienie odpowiednich materiałów i parametrów według obowiązujących standardów na etapie realizacji domu jest kluczowe. Co jednak można zrobić w przypadku domu już wybudowanego? Podstawa to weryfikacja systemu grzewczego, który odpowiada za pracę komina i kotła.

Sprawna instalacja nawiewna usprawni pracę kotła

Tak zwana zetka to instalacja nawiewna świeżego powietrza, niezbędnego do spalania paliwa w kotle. Jej nazwa pochodzi od litery Z, którą przypomina kanał nawiewny prowadzący do kotłowni. Wymiar takiego niezamykanego otworu musi mieć co najmniej 200 cm2. Instalację należy poprowadzić jak najniżej podłogi, zaś czerpnię, która odpowiada za pobór czystego powietrza, zlokalizować tak, aby rośliny lub zalegający śnieg nie zatkały dopływu powietrza. W kotłowni oprócz wspomnianej instalacji musi znajdować się także kanał wentylacyjny oraz odpowiednio dobrany do kotła komin.

Pojawia się pytanie, jak instalacja nawiewna usprawni pracę kotła skoro wprowadza zimne powietrze, wychładzające kotłownię?

Odpowiednia ilość świeżego powietrza jest niezbędna do prawidłowego procesu spalania. Przy jego braku tworzy się trujący, niebezpieczny dla domowników czad. Dochodzi wówczas do niepełnego spalania paliwa (z powodu braku tlenu), czyli niepełnego wykorzystania opału, co generuje duże straty. W kominie i kotle gromadzi się natomiast dużo sadzy i popiołów, które wpływają niekorzystnie na pracę kotła, a tym samym zaburzają komfort cieplny w domu.

Użytkownicy często zgłaszają problemy związane z pracą kotła, brakiem ciągu kominowego, dymieniem czy nieprzyjemnym zapachem. Stosują doraźne metody, uchylając okna w kotłowni (piwnicy), jednak powietrze dostarczane górą nie zawsze dociera do dolnych partii kotła, tak jak w przypadku tzw. zetki, co powoduje wychładzanie mieszkania, a nie poprawia spalania.

W celu uniknięcia tego typu syt­ua­cji wystarczy doprowadzić powietrze zgodnie z zasadami, jak najbliżej kratki kotła czy wentylatora, dzięki czemu powietrze będzie stale doprowadzane do spalania, a kotłownia nie wychłodzi się.

Odpowiednia izolacja komina zagwarantuje prawidłowy ciąg kominowy

Prawidłowe odprowadzanie spalin ma duże znaczenie dla właściwej pracy kotła, jego sprawności i bezawaryjności. Pomimo wielu przeprowadzonych działań, proces spalania nadal może być zakłócony, a z urządzenia grzewczego wydobywać się dym. Przyczynę może stanowić "zimny" przewód spalinowy. Komin, przechodząc przez nieogrzewane poddasze lub znaczną jego część, pozostaje na zewnątrz budynku, w ten sposób wychładzając się. Spada temperatura spalin, dochodzi do kondensacji, pojawia się sadza, a ciąg kominowy zanika lub słabnie.

W celu prawidłowego ciągu kominowego wystarczy doprowadzić powietrze zgodnie z zasadami, jak najbliżej kratki kotła czy wentylatora, dzięki czemu powietrze będzie stale doprowadzane do spalania, a kotłownia nie wychłodzi się. Rys. Jawar
Aby zapewnić prawidłowy ciąg kominowy, wystarczy doprowadzić powietrze zgodnie z zasadami, jak najbliżej kratki kotła czy wentylatora, dzięki czemu powietrze będzie stale doprowadzane do spalania, a kotłownia nie wychłodzi się. Rys. Jawar

Użytkownik w prosty sposób może zmodernizować taki komin - najlepiej jednak, aby wykonać tego typu prace w obecności kominiarza. Część komina na zimnym poddaszu należy ocieplić wełną mineralną, o ile to możliwe część nad dachem również.

W celu zminimalizowania strat ciepła konieczne jest zaizolowanie wszystkich rur transportujących ciepło do grzejników. Odpowiadają one za transport ciepła, nie muszą więc ogrzewać komórki czy kotłowni, w której nikt nie przebywa. Rys. Jawar
W celu zminimalizowania strat ciepła konieczne jest zaizolowanie wszystkich rur transportujących ciepło do grzejników. Odpowiadają one za transport ciepła, nie muszą więc ogrzewać komórki czy kotłowni, w której nikt nie przebywa. Rys. Jawar
„Zimny” przewód spalinowy może być przyczyną złej pracy kotła, jego sprawności i bezawaryjności. Komin przechodzi przez nieogrzewane poddasze lub znaczną jego część, jego zwieńczenie pozostaje na zewnątrz budynku tworząc mostek termiczny i w ten sposób wychładzając się. W związku z tym spada temperatura spalin, dochodzi na jego powierzchni do kondensacji wilgoci, wewnątrz pojawia się sadza, a ciąg kominowy zanika lub słabnie. Fot. Jawar
Prawidłowe odprowadzanie spalin ma dużeznaczenie dla właściwej pracy kotła, jegosprawności i bezawaryjności. Fot. Jawar

Jeśli komin jest wyposażony we wkład stalowy, wówczas przestrzeń pomiędzy rurą a obudową warto wypełnić perlitem, który stanowi idealny, lekki i niepalny materiał izolacyjny. Z perlitu wykonywane są obudowy kominów oraz pustaki wentylacyjne. Dzięki tym zabiegom punkt rosy zostanie wyprowadzony z komina, poprawiając w ten sposób ciąg kominowy, gwarantując ciepło. Należy pamiętać także o okresowych przeglądach kominiarskich, podczas których mistrz kominiarski dokładnie zweryfikuje stan komina i urządzenia grzewczego.

Cykliczne czyszczenie kotła (pieca) zapewni większą wydajność urządzenia

Chcąc cieszyć się bezawaryjną pracą urządzenia grzewczego, warto co jakiś czas poddać go dokładnej weryfikacji, zwłaszcza pod kątem obecności sadzy. Pojawia się ona nie tylko na ściankach pieca, ale i w płomienicach oraz kanałach. Wszystkie te elementy mają za zadanie przekazanie ciepła do wody kotłowej, która następnie przepływa do grzejników, zapewniając ciepło w mieszkaniu. Brudne, porośnięte kilkumilimetrową warstwą sadzy ścianki kotła wykazują się słabszą wartością przewodzenia, przez co cały proces podgrzewania trwa dłużej, zużywając tym samym więcej paliwa. Wystarczy co pewien czas (w zależności od urządzenia i jakości paliwa) wyczyścić ścianki kotła oraz wszystkie przegrody szczotką osadzoną na wkrętarce, a następnie wybrać zanieczyszczenia. Zabieg ten z pozoru banalny okazuje się niezbędny do prawidłowej i oszczędnej pracy urządzenia grzewczego.

Izolacja rur transportujących ciepło z kotłowni wpłynie na wzrost temperatury w domu

W celu zminimalizowania strat ciepła konieczne jest zaizolowanie wszystkich rur transportujących ciepło do grzejników. Odpowiadają one za transport ciepła, nie muszą więc ogrzewać komórki czy kotłowni, w której nikt nie przebywa.

Czytaj też: Jak poradzić sobie ze słabym ciągiem kominowym >>>

W sklepach instalacyjnych dostępne są gotowe izolacje do rur do samodzielnego montażu. Po jego wykonaniu, użytkownik bardzo szybko zauważy spadek temperatury w pomieszczeniach nieogrzewanych, a co istotne - wzrost temperatury w mieszkaniu.

Modernizacja systemu grzewczego zgodnie z powyższymi wskazówkami jest bardzo prosta i w krótkim czasie przełoży się nie tylko na wzrost komfortu cieplnego w domu, ale i obniżenie kosztów ogrzewania. Poddając instalację modernizacji, warto jednak pamiętać o bieżącym przeglądzie instalacji grzewczej, o dobrej jakości paliwie, o sprawnej wentylacji i czujnikach dymu oraz czadu w kotłowni.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

[walcz ze smogiem, termomodernizacja, systemy grzewcze, instalacja nawiewna, instalacja grzewcza, kominy, czyszczenie komina, centralne ogrzewanie, czyszczenie pieca, czyszczenie kotła, czad, system grzewczy, kotły, kocioł, ogrzewanie, koszty ogrzewania, straty ciepła, świeże powietrze]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego powinieneś zamontować te czujniki?

Przeznaczone są do monitorowania pomieszczeń domowych pod kątem występowania... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Chcesz uzyskać bezpłatną wycenę stropu?

Zanim przystąpimy do budowy, zastanówmy się nad technologią wykonania stropu...

Czytaj więcej »


Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Jak zabezpieczyć dach płaski przed wodą?
Kocioł? Pompa ciepła? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? czytaj dalej » Systemowe podejście do hydroizolacji i odwodnienia dachów płaskich... czytaj dalej»

Porównanie twardości podłóg drewnianych »

Jeśli chcesz wiedzieć na czym stoisz to powinieneś wiedzieć, że fornirowana podłoga drewniana...

Czytaj dalej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Jak czyścić basen stelażowy – zobacz najlepsze metody » Na czym dokładnie polega udrażnianie rur?
Dobry basen stelażowy będzie służył Ci przez lata, jeśli będziesz odpowiednio o niego dbać... czytaj dalej » Niestety, awarie mogą zdarzyć się zawsze. Ich pojawieniu się każdorazowo towarzyszy napięcie i stres... czytaj dalej »

Sprawdzone chwytaki do prac brukarskich »

Chwytaki brukarskie to nieocenione wsparcie podczas wyjmowania, układania i transportowania kostki brukowej, płyt chodnikowych, krawężników oraz...

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

Filip_23  | 
07-08-2020, 16:55
 | 
1
seren  | 
07-08-2020, 13:02
 | 
2
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl